بازگشت به صفحه نخست

 

فعالين ايرانی دفاع از حقوق بشر در اروپا و آمريکای شمالی

 

گزارش ماهانه(اردیبهشت 1387) در مورد نقض گسترده، مستمر و برنامه ریزی شده حقوق بشر در ايران

 

نهادهای مدافع حقوق بشر !

ايرانيان مدافع حقوق بشر !

 

در اين گزارش بخش بسيار کوچکی از موارد نقض حقوق بشر در ايران را که توسط اين شبکه گرد آوری شده است به اطلاع می رسانيم:

 

بین المللی:

1 ـ نمایندگان پارلمان اروپا با انتشار بیانیه ای نسبت به افزایش اعدامها در ایران ابراز نگرانی کردند. نمایندگان پارلمان اروپا در بیانیه خود سرکوب جامعه مدنی در ایران، از جمله فعالان حقوق زنان فعال در کمپین یک میلیون امضا را محکوم کرده اند. این نمایندگان همچنین از مجلس و دولت ایران خواسته اند قوانین تبعیض آمیز نسبت به زنان را که آنها را از دست یابی به مقامات بالای دولتی و انتساب به مقام قضاوت و حقوق برابر در زمینه ازدواج، طلاق، حضانت فرزندان، ارث و شهادت محروم می کند، تغییر دهند. علاوه بر این پارلمان اروپا مجازات مرگ را در کل شدیدا محکوم کرده و خواستار تعلیق فوری اعدام در ایران شده است. در پایان این بیانیه از شورا و کمیسیون اروپا خواسته شده است که وضعیت حقوق بشر در ایران را زیر نظر داشته باشند، و در پایان سال 2008 گزارشی به پارلمان ارائه دهند.(بی بی سی 6/2/87)

 

2 ـ فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر (FIDH) و سازمان جهانی مبارزه با شکنجه(OMCT) با انتشار بیانیه ای مشترک مراتبط نگرانی عمیق خود را نسبت به صدور محکومیتهای زندان برای نسرین افضلی، ناهید جعفری و زینب پیغمبرزاده از فعالان جنبش زنان اعلام کردند. در این بیانیه آمده است: بیش از 100 تن از فعالان حقوق زنان دستگیر شده، مورد بازجویی قرار گرفته یا طی دو سال گذشته محکوم شده اند و اینکه دولت با مقرر کردن وثیقه های هنگفت برای آزادی آنان بیش از یک میلیون یورو دریافت کرده است. در این بیانیه از جمهوری اسلامی ایران خواسته شده تا بر اساس عهد نامه های بین المللی حقوق بشر عمل کند. تحت هر شرایطی سلامت روحی و جسمانی نسرین افضلی، ناهید جعفری و زینب پیغمبرزاده را تضمین کنند. اطمینان دهند که دادگاه تجدید نظر آنها کاملا بی طرف و واجد صلاحیت خواهد بود تا بدین ترتیب از آنان رفع اتهام گردد.بعلاوه کاملا مشخص است که این اتهامات خودسرانه به دلیل فعالیتهای آنها در زمینه حقوق زنان است. اطمینان دهند که هرگونه اتهام خودسرانه در قبال تمامی مدافعان حقوق زنان که در کمپین" یک میلیون امضا" نیز فعالیت دارند رفع خواهد شد. هرچه سریعتر به هرگونه اقدام تهدید آمیز و آزار دهنده حتی در سطوح قضایی در قبال تمامی مدافعان حقوق بشر در ایران پایان دهند. به مواد اعلامیه مدافعان حقوق بشر تصویب شده توسط مجمع عمومی سازمان ملل در 9 دسامبر 1998 احترام گذاشته و آن را رعایت کنند. بطور کلی تحت هر شرایطی اطمینان دهند که مفاد حقوق بشر و آزادیهای اصلی در ایران مطابق با اعلامیه جهانی حقوق بشر و دیگر عهد نامه های بین المللی و منطقه ای که ایران نیز آنها رابه رسمیت شناخته رعایت خواهند شد.(عصر نو 7/2/87)

 

3 ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه ای دستگیری خودسرانه مسعود رفیعی طالقانی روز نامه نگار سرویس سیاسی روزنامه "فرهنگ آشتی"را محکوم نمود و اعلام کرد مسعود رفیعی طالقانی به لیست ده روزنامه نگار زندانی در بزرگترین زندان خاور میانه برای روزنامه نگاران اضافه شد و اقدامات غیر قانونی هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت ارشاد اسلامی در سرکوب مطبوعات ادامه دارد و این ارگان جانشین دستگاه قضایی شده است. متاسفانه سانسور، دستگیری خودسرانه و صدور آرای محکومیت ناعادلانه به امر روزمره رسانه ها در ایران تبدیل شده است. مقامات مسئول ایران باید به این اقدامات خودسرانه وغیر قانونی پایان دهند. 25 فروردین ماموران امنیتی لباس شخصی به منزل مسعود رفیعی طالقانی مراجعه و پس از بازرسی منزل وسایل کار و مدارک شخصی وی را ضبط کرده و این روزنامه نگار را به محلی نامعلوم منتقل کردند.(گزارشگران بدون مرز 9/2/87)

 

4 ـ فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر (FIDH) و سازمان جهانی مبارزه با شکنجه(OMCT) با انتشار بیانیه ای مشترک خطاب به مقامات ایران در رابطه با صدور حکم زندان برای پروین اردلان و رضوان مقدم اعتراض کردند. در این بیانیه از مقامات ایران خواسته شده: تحت هرشرایطی سلامت روحی و جسمانی خانم رضوان مقدم و خانم پروین اردلان و تمامی اعضای کمپین یک میلیون امضاء را تضمین کنند. اطمینان دهند که دادگاه تجدید نظر خانم مقدم و خانم اردلان کاملا بی طرف و عادلانه برگزار خواهد شد. اطمینان دهند که هرگونه اتهام خودسرانه در قبال تمامی مدافعان حقوق زنان که در کمپین یک میلیون امضاء نیز فعالیت دارند رفع خواهد شد. هرچه سریعتر به هرگونه اقدام تهدید آمیز و آزار دهنده، حتی در سطوح قضایی، در قبال تمامی مدافعان حقوق بشر در ایران پایان دهند. به مواد اعلامیه مدافعان حقوق بشر، تصویب شده توسط مجمع عمومی سازمان ملل در 9 دسامبر 1998 احترام گذاشته و آن را رعایت کنند. بطور کلی تحت هرشرایطی اطمینان دهند که  مفاد حقوق بشر و آرادیهای اصلی در ایران مطابق با اعلامیه جهانی حقوق بشر و دیگر عهدنامه های بین المللی و منطقه ای که ایران نیز آنها را به رسمیت شناخته رعایت خواهد شد.(اخبار روز 15/2/87)

 

5 ـ سازمان عفو بین الملل با انتشار اعلامیه ای از مقامات ایران خواست تا اجرای حکم اعدام بهنود شجاعی را متوقف کند. این سازمان در آخرین گزارش خود اعلام کرد که از سال 1999 جهموری اسلامی بیش از هر کشور دیگری حکم اعدام را در قبال مجرمان کودک اجرا کرده است. همچنین اتحادیه اروپا با صدور بیانیه ای از مقامات دولت ایران درخواست کرد تا حکم اعدام بهنود شجاعی متوقف شود. در بیانیه اروپا آمده است: مجازات مرگ این نوجوان در تناقضی با تعهدات و وظایف جمهوری اسلامی به خصوص پیمان بین المللی حقوق مدنی و سیاسی کنوانسیون حقوق کودکان است که در هر دو به وضوح اعدام افراد زیر 18 سال ممنوع شده است.(روز 16/2/87)

 

6 ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای از مقامات ایران درخواست کرد سرکوب وب نگاران فمینیست و مدافعان حقوق زنان را متوقف کند. از آغاز سال جاری بسیاری از آنها به زندان و شلاق محکوم شده اند. پروین اردلان وب نگار سایت "تغییر برای برابری" به دو سال زندان تعلیقی محکوم شده است. گزارشگران بدون مرز اعلام می کند:"اینتر نت تنها وسیله خواسته های مدافعان حقوق زنان در عرصه های عمومی و جامعه است. اما سایت های مدافع حقوق زنان هدف سانسور و مسدود سازی و وب نگاران فمینیست قربانی آزار و اذیت مدام قضایی، امنیتی قرار می گیرند. ما از مسئولان جمهوری اسلامی می خواهیم به این سرکوب پایان دهند."گزارشگران بدون مرز" یاد آور می شود که ایران یکی از سرکوبگرترین کشورهای خاورمیانه در عرصه اینتر نت است و در لیست کشورهای "دشمنان اینترنت" در جهان قرار دارد". ایران همچنین در رده بندی آزادی مطبوعات در کشورهای جهان از میان 169 کشور در رده 166 قرار دارد.(گزارشگران بدون مرز 17/2/87)

 

7 ـ نمایندگان پارلمان اروپا با اکثریت قاطع، گزارش سال 2007 خود را پیرامون وضعیت حقوق بشر در جهان تصویب کردند. این گزارش، درخواست سازمان ملل برای تعلیق حکم اعدام در جهان به عنوان حرکتی مثبت استقبال کرده است. نمایندگان پارلمان اروپا نگرانی عمیقشان را از نقض مداوم حقوق بنیادی در ایران، خصوصا آزادی بیان و تجمعات بیان کرده اند. آنها همچنین صدور فزاینده احکام اعدام و دستگیری هزاران مرد و زن را به جرم"رفتارهای غیر اخلاقی"، محکوم کرده اند. نمایندگان پارلمان اروپا از دولت ایران خواسته اند، گفتگوهایش با اتحادیه اروپا را پیرامون مسئله حقوق بشر از سر گیرد.(بی بی سی 19/2/87)

 

8 ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه ای اعلام کردند: عماالدین باقی روز نامه نگار و فعال حقوق بشر برای چندمین بار در اثر عارضه عصبی در درمانگاه  زندان اوین بستری شد. در این بیانیه آمده است:"ما خواهان آزادی فوری عماالدین باقی هستیم. بیماری وی به وضوح در زندان تشدید شده است. ما مقامات مسئول ایران را فرا می خوانیم که به گونه ای عمل کنند که جان این روزنامه نگار با خطر مواجه نشود. هشدار می دهیم مسئولیت بروز هر حادثه ناگوار به عهده مقامات قضایی ایران است". نامبرده به علت انجام مصاحبه ای در سال 85 که در آن از حقوق زندانیان دفاع کرده بود، با شکایت رئیس بازرسی ویژه دادسرای مرکز، در شعبه 12 دادگاه انقلاب محاکمه شد. وی از زندان اوین به دادگاه انقلاب منتقل شده بود.(گزارشگران بدون مرز 25/2/87)

 

اخبار دانشجویی:

9 ـ سه دانشجوی دختر یک دانشگاه در آذربایجان شرقی توسط یک فرد مسئول درحراست دانشگاه، یک استاد مسئول آزمایشگاه و یک راننده سرویس دانشگاهی در تبریز مورد تجاوز قرار گرفتند. سه دانشجوی دختر از ترس بی آبرویی، اخراج و تهدید مسئولان حراست حاضر به شکایت از عاملان این حادثه نیستند.(دسترنج 29/2/87)

 

10 ـ پروانه خلیلی دانشجوی ترم ششم رشته گیاه پزشکی دانشگاه لرستان در پی بروز حادثه برق گرفتگی و نبود امکانات پزشکی و آمبولانس در خوابگاه در گذشت.(امیر کبیر 29/2/87)

 

دانشجويان: بازداشت شده

11 ـ آرش کریمی دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ایلام توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

(ادوار نیوز 9/2/87)

 

12 ـ مجتبی باستانی دانشجوی سابق دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران و نادر غفاری از دوستان وی توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند.(کمیته دانشجویی گزارشگران حقوق بشر 26/2/87)

 

13 ـ فرشاد دوستی پور فعال دانشجویی دانشگاه بوعلی سینای همدان چهار روز پیش توسط نیروهای امنیتی استان ایلام بازداشت شد. نامبرده در مراسم روز دانشجو در دانشگاه تهران از سوی دانشجویان کرد زبان سخنرانی کرده و به همین دلیل در زندان اوین در بازداشت بود و سپس با قرار وثیقه از زندان آزاد شد. یکی از پزشکان ایلام که فرشاد دوستی پور عضو کمیسیون دفاع از حقوق اقلیتها ی دفتر تحکیم وحدت برای بیماری ریوی اش به او مراجعه می کرد، گفت: پس از حبس حدود 2 ماهه ی این فعال دانشجویی در زندان اوین، وی به بیماری شدید ریوی دچار شده است و می باید تحت نظارت شدید پزشکی باشد. این پزشک خواست که نامش اعلام نشود. تاکید کرد: وضعیت سلامت ریوی فرشاد دوستی پور بحرانی است. گفته می شود نامبرده توسط اطلاعات سپاه پاسداران ایلام بازداشت شده است. (دسترنج 29/2/87)

 

  

توقیف سایتها و نشریات دانشجویی:

14 ـ نشریه دانشجویی "ایرانشهر" به مدیر مسئولی اکرم شیخ پور بدلیل انتشار مطالبی در مورد زنان و مشکلات آزادی زنان در ایران به اتهام توهین به مقدسات تحت فشار نمایندگی ولی فقیه و حراست دانشگاه رازی بدستور کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی دانشگاه رازی کرمانشاه توقیف شد.(امیر کبیر 3/2/87)

 

15 ـ امتیاز ماهنامه"پاتوق" که از سوی تعدادی از دانشجویان دانشکده خبر انتشار می یافت بدستور رئیس دانشگاه لغو گردید. لازم به یادآوری است که احمدزاده کرمانی 29 ساله رئیس دانشکده خبر فارغ التحصیل دانشگاه امام صادق و دانشجوی مقطع دکترا در دانشگاه آزاد است.(ادوار نیوز 6/2/87)

 

16 ـ نشریه دانشجویی"طاق بستان" به مدیر مسئولی اشکان مسیبیان پس از انتشار 2 شماره به اتهام نشر اکاذیب با شکایت حراست دانشگاه بدستور کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی برای مدت 3 ماه به تعلیق از فعالیت محکوم شد.(امیر کبیر 12/2/87)

 

17 ـ نشریه دانشجویی"شالیزار" که از سال 84 توسط تعدادی از دانشجویان در دانشگاه گیلان منتشر می شد، بدستور کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی دانشگاه توقیف گردید. شالیزار بصورت ماهانه و در 24 صفحه بصورت مرتب منتشر می شد و هر ساله به مناسبت روز جهانی زن، روز جهانی کارگر و روز جهانی کودک ویژه نامه هایی را منتشر می کرد.(تغییر برای برابری 20/2/87)

 

18 ـ مامورین حراست دانشگاه یزد مانع پخش نشریه دانشجویی"اندیشه سبز" شدند و نشریات را با خود بردند. این مامورین مدتی پیش نیز مانع پخش نشریه دانشجویی"پرومته" به مدیر مسئولی فرخ باستانی شده بودند و نشریات را با خود برده بودند. ماموران امنیتی با تلفن به خانواده های این دانشجویان اعلام کرده اند که اگر فرزندان شان از مدیر مسئولی نشریات کناره گیری نکنند بازداشت خواهند شد.(امیر کبیر 22/2/87)

 

19 ـ دو سایت خبری تحلیلی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اراک توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فیلتر شدند.(آفتاب 26/2/87)

 

20 ـ امتیاز نشریه دانشجویی"یاغیش" به مدیر مسئولی حسین اسداللهی پس از انتشار یک شماره به حکم کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی دانشگاه ارومیه لغو گردید. همچنین نشریه دانشجویی"سهند" به مدیر مسئولی امید هاشمی توقیف شد. در ضمن هشتمین شماره نشریه دانشجویی"بولود" توسط ماموران حراست دانشگاه آزاد مهاباد جمع آوری شد.(ساوالان سی 28/2/87)

 

21 ـ نشریات دانشجویی"هوال" و "نیسیر" که توسط دانشجویان دانشگاه رجایی منتشر می شد به حکم کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی توقیف شدند.(اعتماد 29/2/87)

 

22 ـ سایت خبری امیر کبیر به علت درج خبری مبنی بر فشارهای وارده به قاضی دادگاه تجدید نظر جهت تائید حکم حبس 3 دانشجوی بیگناه دانشگاه امیر کبیر برای چهارمین بار فیلتر شد.(امیر کبیر 29/2/87)

 

دانشجويان: احضار و بازجویی

23 ـ محمد هاشمی وعلی عزیزی اعضای شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت جهت محاکمه به دادگاه احضار شدند. (امیر کبیر 4/2/87)

 

24 ـ دوازده نفر از دانشجویان دانشگاه تهران بنامهای امید حسنی، امجد کرد نژاد، میلاد چگینی، محسن ذاکری، محمد وریا عبداللهی، یونس توانا راد، بهزاد گرمرودی، امیر فلاح، موسی عظیمی مهر، بهمن گلچین، سلمان یزدان پناه و رضا نگهداری جهت بازجویی به کلانتری احضار شدند.(امیر کبیر 4/2/87)

 

25 ـ یونس میر حسینی دانشجوی سال سوم رشته حقوق دانشگاه شیراز به اتهام اقدام علیه امنیت ملی جهت محاکمه به دادگاه انقلاب شیراز احضار شد. نامبرده در 14 آذر بازداشت و در 28 آذر سال گذشته با قرار وثیقه 20 میلیون تومانی از زندان آزاد شد. طی دو ماه سال گذشته بیش از 50 نفر از دانشجویان دانشگاه شیراز به کمیته های انضباطی و یا دادگاهها احضار شده اند.(امیر کبیر 19/2/87)

 

26 ـ مجید توکلی دانشجویی که از 19 اردیبهشت سال قبل در زندان بسر می برد، بعنوان مدیر مسئول نشریه دانشجویی توقیف شده"خط صفر" به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی با شکایت معاونت اطلاعات قرار گاه ثارالله سپاه پاسداران در شعبه 9 بازپرسی دادسرای کارکنان دولت بدون حضور وکیل مورد بازجویی قرار گرفت.(امیر کبیر 20/2/87)

 

27 ـ رضا عرب، مهدی داودیان، میلاد حسینی کشتان، آرنوش ازرحیمی و سیاوش صفوی اعضای هیئت موسس انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه مازندران جهت بازجویی به کمیته انضباطی احضار شدند. همچنین عادل اسلامی دبیر شورای صنفی دانشکده علوم و محمد فکری مدیر مسئول نشریه دانشجویی"رویداد" جهت بازجویی به کمیته انضباطی احضار شدند.(امیر کبیر 25/2/87)

 

28 ـ امین نظری دبیر سابق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه همدان به اتهام ایجاد اخلال جهت بازجویی به کمیته انضباطی احضار شد.( خبرنامه بوعلی سینا 31/2/87)

 

دانشجويان: صدور قرار وثیقه

29 ـ اردشیر کریمی خیاوی دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل و مدیر مسئول نشریه دانشجویی"خزر" پس از 3 هفته بازداشت با قرار وثیقه 30 میلیون تومانی بطور موقت از زندان اردبیل آزاد شد. (امیر کبیر 11/2/87)

 

30 ـ پیمان پیران از فعالان طیف چپ پس از 5 ماه بازداشت و تحمل سلولهای انفرادی و شکنجه با وثیقه 80 میلیون تومانی از بند 350 زندان اوین آزاد شد.(فعالان حقوق بشر در ایران 12/2/87)

 

دانشجويان: احکام صادر شده

31 ـ پیمان انجیدنی دبیر سابق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه سهند تبریز در کمیته انضباطی به یک ترم محرومیت از تحصیل با احتساب در سنوات محکوم شد.(ادوار نیوز 2/2/87)

 

32 ـ بدستور رئیس حراست دانشگاه سوره از ادامه تحصیل سهیل آصفی جلوگیری بعمل آمد. سهیل آصفی روزنامه نگار سال گذشته پس از 60 روز بازداشت با قرار وثیقه 100 میلیون تومانی از بازداشتگاه وزارت اطلاعات معروف به بند 209 زندان اوین آزاد شد. رئیس حراست دانشگاه حق تحصیل وی را منوط به نامه و مجوزی از سوی وزارت اطلاعات یا دادستانی انقلاب عنوان کرده است.(ادوار نیوز 14/2/87)

 

33 ـ اکبر پاشایی دانشجوی دانشگاه ارومیه به اتهام همکاری با نشریه"اویانیش" و دعوت مردم به شرکت در تظاهرات خرداد 85 در شعبه 10 دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی به یکسال حبس تعلیقی محکوم شد. (ساوالان سسی 14/2/87)

 

34 ـ زهرا توحیدی، علیرضا خوشبخت داوطلبین آزمون کارشناسی ارشد در رشته علوم سیاسی، مرتضی حسین زاده داوطلب آزمون کارشناسی ارشد در رشته علوم اجتماعی و یحیی صفی آریان داوطلب آزمون کارشناسی ارشد در رشته علوم ارتباطات اجتماعی، دانشجویان محروم از تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در سال 86 طی نامه ای خطاب به محمد مهدی زاهدی وزیر علوم، تحقیقات و فن آوری خواستار دریافت کارنامه شرکت در آزمون کارشناسی ارشد خود شدند.(امیر کبیر 16/2/87)

 

35 ـ میثم فرخ روز، عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و مدیر مسئول نشریه دانشجویی"داروگ" به یک ترم تعلیق از تحصیل با احتساب سنوات و محرومیت از تسهیلات رفاهی دانشگاه محکوم شد. نشریه"داروگ" قبلا بدستور کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی توقیف گردید. همچنین سه دانشجوی دیگر به کمیته انضباطی احضار شدند.(ادوارنیوز 20/2/87)

 

36 ـ پگاه حمزه ای، مارال لطیفی،میلاد عزیزی، مرتضی مساکنی و رضا زاده دانشجویان دانشگاه تهران به دلیل شرکت در تریبون آزاد حمایت از دانشجویان زندانی در کمیته انضباطی به یک ترم محرومیت از تحصیل محکوم شدند. همچنین دو دانشجوی دیگر که نمی خواهند اسمی از آنها برده شود به یک ترم محرومیت از تحصیل محکوم شدند. حسام سلامت،رضا قاضی نوری و رضایی نیا در کمیته انضباطی به توبیخ کتبی محکوم شدند. شیوا مجیدزاده و رضا علی نیا در انتظار حکم بسر می برند.(آفتاب 21/2/87)

 

37 ـ علی شجاعی دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه هرمزگان، به حکم مقامات دانشگاه حق ورود به خوابگاه دانشجویی را ندارد.(امیر کبیر 22/2/87)

 

38 ـ کاوه رضایی شیرازی، فعال سیاسی ـ دانشجویی دانشگاه همدان در پی احکام تعلیقی متوالی صادره از سوی کمیته انضباطی، حکم اخراج قطعی و معافیت تحصیلی دریافت کرد.(خبر نامه بوعلی سینا 23/2/87)

 

39 ـ آرش خاندل عضو اسبق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه لرستان و از بازداشت شدگان 18 تیر 86 در محل دفتر سازمان ادوار تحکیم وحدت، به اتهام اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور در شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران به 2 سال حبس تعلیقی محکوم شد. نامبرده در تیر ماه به مدت یک ماه در بازداشت بسر برد و سپس با قرار وثیقه 10 میلیون تومانی از زندان آزاد شد.(ادوار نیوز 24/2/87)

 

40 ـ پس از برگزاری تریبون آزاد "در حسرت عدالت" در اعتراض به صدور حکم ناعادلانه برای 3 ترم دانشجوی در بند دانشگاه امیر کبیر، 20 نفر از دانشجویان به کمیته انضباطی احضار شدند. سجاد ویس مرادی عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان به دو ترم محرومیت از تحصیل با احتساب سنوات محکوم شد. وی پیش از این نیز به علت شرکت در مراسم و تریبون آزادی به دو ترم محرومیت از تحصیل با احتساب سنوات و محرومیت از تسهیلات رفاهی تا پایان تحصیل محکوم شده بود.(امیر کبیر 24/2/87)

 

41 ـ احمد توکلی دانشجوی مجازی دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی و مدیر مسئول وبلاگ"همکلاسی" در کمیته انضباطی به منع موقت از تحصیل به مدت نیم سال تحصیلی بدون احتساب سنوات محکوم شد. اتهامات وی عبارتند از: راه اندازی وبلاگ دانشجویی، دعوت عمومی به تجمع دانشجویان مجازی در سازمان مرکزی، اقدام به برگزاری اردوی دانشجویی بدون هماهنگی با مسئولین دانشگاه، اقدام به جو سازی علیه حراست دانشگاه، توهین به دین اسلام و اهانت به حجاب خواهران دانشجو. همچنین یکی دیگر از دانشجویان به علت برگزاری اردوی دانشجویی به اخطار کتبی همراه با درج در پرونده محکوم شد.(ادوار نیوز 27/2/87)

 

42 ـ محمد دهقان دانشجوی دانشگاه بوعلی سینای همدان و مدیر مسئول نشریه دانشجویی"فریاد سکوت" به اتهام توهین به دولت، توهین به شورای نگهبان و تشویق دانشجویان به تحریم انتخابات مجلس هشتم، در کمیته انضباطی به یک ترم تعلیق از تحصیل محکوم شد.(دسترنج 27/2/87)

 

43 ـ علی نیکو نسبتی مسئول روابط عمومی دفتر تحکیم وحدت به علت شرکت در تجمع 30 مهر 86 در دانشگاه امیر کبیر به اتهام اخلال در نظم عمومی با شکایت مدعی العموم در شعبه 1059 دادگاه عمومی تهران به 5 ماه زندان و 10 ضربه شلاق محکوم شد. به علت فقدان سابقه کیفری متهم حکم فوق به پرداخت 500000 تومان جریمه نقدی بدل از حبس و شلاق تبدیل گشت. نامبرده آبان سال گذشته توسط نیروهای امنیتی به مدت 30 روز در سلول انفرادی بند 209 زندان اوین (بند مربوط به وزارت اطلاعات) در بازداشت بسر برد و سپس با قرار وثیقه از زندان آزاد شد.(امیر کبیر 30/2/87)

 

توقیف کردن فیلم و کتاب:

44 ـ فیلم های"آن جا" به کارگردانی رضا کاهانی و "آتشکار" به کارگردانی امیر یوسفی از کارگردانان جوان و مستقل سینمای ایران در آخرین نشست شورای نظارت و ارزشیابی سینمای ایران، قابل نمایش تشخیص داده نشد و موفق به دریافت پروانه نمایش نشدند. این دو فیلم در جشنواره فیلم فجر هم پذیرفته نشدند.

(بی بی سی 17/2/87)

 

45 ـ پیش از برگزاری بیست و یکمین نمایشگاه کتاب در تهران، از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ناشران اعلام شد که تنها کتابهایی می توانند در بیست و یکمین نمایشگاه کتاب عرضه شوند که پس از سال 82 منتشر شده باشند. در 3 روز اول نمایشگاه 300 کتاب از نمایشگاه جمع آوری و حذف شدند. تمامی این کتابها با مجوز وزارت ارشاد منتشر شده بودند. در روزهای بعد 9 اثر صادق هدایت، 3 اثر صادق چوبک، کتابهای جامعه مدنی، مبارزه مدنی اثر جین شارپ، کتابهای مهاتماگاندی و مارتین لوتر کینگ و قدرت مبارزه عاری از خشونت اثر مری کینگ نیز به اتهام آموزش"انقلاب مخملین" از نمایشگاه کتاب تهران حذف شدند. در روزهای میانی نمایشگاه کتابهای شیطان و دوشیزه اپریم نوشته پائولوکوئیلو ، اوالونا اثر ایزابل آلنده، انحرافات اخلاقی سیاستمداران جهان نوشته کری سیگریو و زن عجم خوبه یا تی.ان.تی نوشته فرخنده حاجی زاده از نمایشگاه حذف و جمع آوری شدند. همچنین 16 کتاب از بخش زبانهای لاتین و یک کتاب از بخش زبان عربی جمع آوری شدند. صفار هرندی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی مصاحبه ای با خبر نگار تلویزیون دولتی ایران اعلام کرد"فقط حدود 10 درصد کتابهای منتشر شده مشکل حاد دارند.(رادیو فردا 20/2/87)

 

فیلتر کردن سایتهای خبری، جلوگیری از برگزاری مراسم و منحل کردن نهادهای مدنی:

46 ـ سخنرانی محمد علیخانی نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی در دانشگاه پیام نور قزوین بدستور مقامات دانشگاه لغو گردید.(دسترنج 1/2/87)

 

47 ـ سخنرانی عبدالرضا تاجیک روزنامه نگار و علیرضا صرافی از مدافعان حقوق قومیت ها در دانشگاه صنعت نفت آبادان به دلیل مخالفت مسئولان امنیتی لغو شد.(نوروز 2/2/87)

 

48 ـ سخنرانی خشایار دیهیمی در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران لغو گردید. دیهیمی در ادامه سلسله نشست های نگاه امروز در زمینه فلسفه و ادبیات قرار بود به موضوع دروغ بپردازد.(اعتماد 5/2/87)

 

49 ـ سخنرانی دکتر احمد زیدآبادی دبیر کل سازمان دانش آموختگان ایران اسلامی و عضو هیئت رئیسه انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران با موضوع آزادی مطبوعات دردانشگاه زنجان لغو گردید.(ادوار نیوز 9/2/87)

 

50 ـ در ادامه فشارهای وارده بر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه هرمزگان، بدستور مقامات دانشگاه دفتر این انجمن پلمپ شد.(امیر کبیر 12/2/87)

 

51 ـ سخنرانی بابک احمدی در دانشکده علوم سیاسی دانشگاه آزاد واحد تهران مرکزی واقع در شهرک غرب درباره"زیبایی شناسی چپ از نظر اندیشه انتقادی" بدستور مقامات دانشگاه لغو گردید.(اعتماد 16/2/87)

 

52 ـ کنسرت شهرام ناظری در شهر یزد بدستور مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لغو گردید. برگزار کننده این کنسرت موسسه فرهنگی حضرت جواد الائمه بود.(ایسنا 25/2/87)

 

53 ـ ماموران امنیتی و انتظامی از حضور اعضای نهضت آزادی ایران بر سر مزار آیت الله طالقانی جلوگیری بعمل آوردند. مقامهای امنیتی با برگزاری مراسم سالگرد تاسیس نهضت آزادی ایران مخالفت کردند. سال گذشته نیز مانع برگزاری کنگره این تشکل شدند. همچنین مراسم بزرگداشت درگذشت مهندس مهدی بازرگان در بهمن ماه و دکتر یدالله سحابی در فروردین ماه بدستور مقامات امنیتی لغو گردید.(ادوار نیوز 27/2/87)

 

54 ـ به علت تهدیدات امنیتی مناظره شادی صدر فعال جنبش زنان و وکیل دادگستری با حجت الاسلام رازینی مسئول دفتر نمایندگی نهاد ریاست جمهوری در دانشگاه بوعلی سینا لغو گردید. این مناظره قرار بود در ارتباط با حقوق زنان توسط"انجمن علمی فقه و حقوق دانشگاه بوعلی سینا" برگزار شود. محمد علی عزیزی دبیر انجمن ذکر شده از سوی معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه تهدید شده بود در صورت برگزاری مناظره به کمیته انضباطی احضار خواهد شد.(خبر نامه بوعلی سینا 29/2/87)

 

مطبوعات: توقیف شده

55 ـ سایت "فرارو" فیلتر شد. هنوز مشخص نیست که دستور فیلترینگ این سایت را چه نهادی به شرکت مخابرات ابلاغ کرده است.(اعتماد ملی 1/2/87)

 

56 ـ وبسایت کمیته دانشجویی گزارشگران حقوق بشر، که به انعکاس گزارش های مربوط به نقض حقوق بشر در ایران می پردازد، برای دومین بار فیلتر شد.(کمیته دانشجویی گزارشگران حقوق بشر 1/2/87)

 

57 ـ هفته نامه"پیغام بروجرد" با شکایت وزارت فرهنگ و ارشاد سالامی به حکم دادسرای عمومی وانقلاب بروجرد توقیف گردید. این نشریه در آخرین شماره خود مطلبی را از پسر امام جمعه شهر بروجرد منتشر کرده بود که از سوی مسئولان تحریک آمیز و تفرقه افکنانه و همچنین اهانت به مردم تلقی شده است. 22 نشریه از آغاز سال نو میلادی در ایران توقیف شده اند.(گزارشگران بدون مرز 9/2/87)

 

58 ـ عیسی سحر خیز مدیر کل اسبق مطبوعات در  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت خاتمی در میز گردی با عنوان "مرثیه ای بر یک رویا" با موضوع"بررسی وضعیت مطبوعات در کشور با محوریت بررسی توقیف نشریات" در انجمن اسلامی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران گفت: از سال 79 تاکنون 170 نشریه توقیف گردیده است. وی افزود: مشکل این است که نمی دانیم میدان مین فضای مطبوعاتی و خط قرمز ها کجاست و اگر بدانیم، آنها را رعایت می کنیم.(ایسنا 11/2/87)

 

59 ـ مجوز روزنامه"خوب اندیش" به مدیر مسئولی هومن خلج هدایتی با شکایت مدعی العموم در شعبه 76 دادگاه کیفری استان تهران لغو گردید و مدیر مسئول به پرداخت دو میلیون تومان جزای نقدی محکوم شد.

(ایسنا 30/2/87)

 

مطبوعات: بازجویی روزنامه نگاران

60 ـ حمید عطریانفر مدیر عامل شرکت "پیوند سلیم" که صاحب امتیاز هفته نامه"شهروند امروز" است، به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی با شکایت مدعی العموم و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در شعبه دوم بازپرسی دادسرای کارکنان دولت مورد بازجویی قرار گرفت.(8/2/87)

 

مطبوعات: احضار روزنامه نگاران

61 ـ کیوان صمصمی بهبهانی مدیر مسئول ماهنامه توقیف شده "نامه" جهت محاکمه به دادگاه کیفری استان تهران احضار شد.(ادوار نیوز 4/2/87) 

 

62 ـ الیاس حضرتی مدیر مسئول روزنامه "اعتماد" به اتهام تبلیغ علیه نظام، انتشار مطالب خلاف واقع، انتشار مطالب خلاف عفت عمومی، استفاده ابزاری از تصاویر زن و تحریک، تشویق و تحریص افراد به ارتکاب اعمالی علیه امنیت، حیثیت و منافع جمهوری اسلامی ایران با شکایت مدعی العموم ، معاون وقت رئیس کل دادگستری استان تهران، شهرداران وقت مناطق یک، سه، پنج،شهردار وقت کرج، شرکت مخابرات ایران و نماینده حقوقی پلیس تهران بزرگ جهت محاکمه به شعبه 1083 دادگاه عمومی تهران احضار شد.(ایسنا 8/2/87)

 

63 ـ مدیر مسئول روزنامه جوان جهت محاکمه به شعبه 1083 دادگاه عمومی تهران احضار شد.(ایسنا 9/2/87)

 

64 ـ کاوه اشتهاردی مدیر مسئول روزنامه "ایران" با شکایت دانشگاه آزاد اسلامی جهت بازجویی به شعبه دوم دادسرای عمومی و انقلاب تهران احضار شد.(کیهان 9/2/87)

 

65 ـ مهدی فضائلی مدیر عامل سابق خبرگزاری"فارس" به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی با شکایت مدعی العموم، وزارت اقتصاد و دارایی، دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان نظام پزشکی جهت محاکمه به شعبه 1083 دادگاه عمومی تهران احضار شد.(ایسنا 10/2/87)

 

66 ـ روزبه امیر ابراهیمی، امید معماریان، شهرام رفیع زاده و جواد تمیمی متهمان پرونده موسوم به وبلاگ نویسان جهت محاکمه به مجتمع قضایی بهشتی احضار شدند. این روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان در سال 83 مدت چند ماهی در بازداشت بودند و سپس با قرار وثیقه از زندان آزاد شدند. اتهام این وبلاگ نویسان عبارت است از: عضویت در جمعیت هایی که در داخل کشور با هدف بر هم زدن امنیت تشکیل گردیده است، فعالیت تبلیغی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی، توهین به خامنه ای، نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی، اخلال در نظم و آسایش عمومی و .....(گویا 27/2/87)

 

67 ـ پنج نفر از خبرنگاران حوزه میراث فرهنگی روزنامه های اعتماد، سرمایه، اعتماد ملی، کارگزاران و تهران امروز با شکایت سازمان میراث فرهنگی جهت بازجویی به شعبه دوم دادگاه کارکنان دولت احضار شدند. مونا قاسیمانی، سحر افاضلی، سعیده اسلامی، محمد هادی انواری و خبرنگار حوزه میراث فرهنگی تهران امروز به علت درج اخبار برکناری ها و انتصابها در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در زمان ریاست اسفندیار رحیم مشایی به دادگاه احضار شدند.(روز 29/2/87)

 

68 ـ مدیران مسئول نشریات"توسعه"،"دیروز ،امروز،فردا" و صبح آزادی جهت محاکمه به شعبه 76 دادگاه کیفری استان تهران احضار شدند.(ایسنا 30/2/87)

 

69 ـ حسین مختاریان مدیر مسئول روزنامه توقیف شده"آزاد" به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و توهین با شکایت مدعی العموم ، شهرداری تهران و یک ارگان نظامی جهت محاکمه به شعبه 1083 دادگاه عمومی تهران احضار شد.(ایسنا 31/2/87)

 

مطبوعات: بازداشت روزنامه نگاران

70 ـ مسعود رفیعی طالقانی خبرنگار سرویس سیاسی روزنامه"فرهنگ آشتی" یک هفته پیش توسط ماموران امنیتی در تهران بازداشت شد. ماموران منزل این روزنامه نگار را پس از بازداشت مورد بازرسی قرار دادند. مسئولان دستگاه قضائی تاکنون در خصوص دلیل بازداشت این روزنامه نگار توضیحی ارائه نداده اند.(گویا 2/2/87)

 

71 ـ امید رضا میر سیفی وبلاگ نویس و روزنامه نگار توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. چهار مامور امنیتی با مراجعه به  منزل نامبرده با حکم بازرسی اقدام به تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی، کامپیوتر و ....نمودند و بدون هیچ گونه توضیحی وی را با خود بردند.(فعالان حقوق بشر در ایران 9/2/87)

 

مطبوعات: محاکمه روزنامه نگاران

72 ـ مصطفی کزازی مدیر مسئول روزنامه"صدای عدالت" به اتهام انتشار مطالب خلاف واقع در شعبه 76 دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی سیامک مدیر خراسانی محاکمه شد.(ایسنا 1/2/87)

 

73 ـ مرتضی الویری مدیر مسئول اسبق روزنامه"همشهری" به اتهام چاپ مطالب خلاف واقع، نشر اکاذیب، درج تصویر خلاف عفت عمومی، هجو و توهین نسبت به قوه قضائیه با شکایت مدعی العموم، معاونت اطلاعات نیروی انتظامی، نیروی زمینی ارتش، معاون وقت رئیس کل دادگستری استان تهران، بسیج و سپاه پاسداران در شعبه 1082 دادگاه عمومی تهران به ریاست قاضی حسین حسینیان محاکمه شد.(ایسنا 22/2/87)

 

74 ـ مسعود حیدری مدیر عامل سابق خبرگزاری توقیف شده"ایلنا" به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی، اضرار به غیر و افتراء با شکایت وزارت کار و امور اجتماعی، وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری و رئیس دانشگاه صنعتی امیر کبیر در شعبه 1083 دادگاه عمومی تهران به ریاست قاضی حسین حسینیان محاکمه شد. (ایسنا 23/2/87)

 

75 ـ مرتضی فلاح میبدی مدیر مسئول روزنامه توقیف شده"اقبال" به اتهام چاپ مطالب خلاف واقع، تبلیغ علیه نظام ،ترویج مطالبی که به اساس نظام لطمه وارد می کند، تشویق افراد به ارتکاب اعمالی علیه امنیت کشور، استفاده ابزاری از تصاویر زن و ایجاد اختلاف میان اقشار جامعه با شکایت مدعی العموم در شعبه 76 دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی سیامک مدیر خراسانی بصورت غیابی محاکمه شد.(ایسنا 29/2/87) 

 

مطبوعات: احکام صادر شده توسط دادگاه ها

76 ـ سید محمد حسین دریا باری مدیر مسئول هفته نامه"گویه" عباس خاتمی و رضا نوروزی از نویسندگان نشریه مذکور به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و جریحه دار کردن عفت عمومی با شکایت مدعی العموم در شعبه دوم دادگاه تجدید نظر استان قم و با تائید دیوان عالی کشور به پرداخت 450000تومان جزای نقدی محکوم شدند.(ایسنا 28/2/87)

 

اخبار مربوط به فعالین سیاسی، فرهنگی و اجتماعی:

77 ـ کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه با پایان یافتن مرحله دوم انتخابات مجلس هشتم طی اطلاعیه ای اعلام کرد: صرف نظر از مشکلات ساختاری و حقوقی نظام انتخاباتی در ایران و مستقل از ایرادات وارد به چگونگی برگزاری انتخابات مجلس هشتم در مرحله نخست(از جمله اعمال نظارت استصوابی، حمایت برخی از نهادهای ساخت قدرت از یکی از جناح های سیاسی اصلی و به ویژه همسویی رسانه ملی و نیز نحوه شمارش آرا) کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه روند طی شده در مرحله دوم انتخابات مجلس هشتم را در ادامه تخلفات و روند مخدوش و غیر منصفانه مرحله نخست، انتخاباتی ناسالم، غیر آزاد و ناعادلانه ارزیابی می کند. (ادوار نیوز 18/2/87)

 

78 ـ دادگستری همدان پس از گذشت دو ماه از صدور دستور دیوانعالی کشور برای انتقال پرونده دکتر زهرا بنی یعقوب به تهران همچنان این پرونده را به تهران نمی فرستد. ابوالقاسم بنی یعقوب پدر زهرا می گوید: متهمان به قتل دخترش در زندان نیستند. زهرا بنی یعقوب 27 ساله در حال انجام داوطلبانه طرح خدمات پزشکی برای مناطق محروم کشور بود، که در روز 20 آبان 86 به همراه نامزدش توسط ماموران ستاد امر به معروف بازداشت و پس از 48 ساعت به شکل مشکوکی به قتل رسید.(سرمایه 26/2/87)

 

79 ـ دکتر محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: در صحنه حقوق بشر موضع حقوق اسلامی را باید مطرح کنیم، وی افزود: حقوق بشر در داخل کشور پرچم مبارزه با نظام شده که این پرچم تقلبی است و آنهایی که این پرچم را بدست گرفتند متقلبانه آن را در دست دارند. نامبرده گفت: اگر به ما بگویند چرا رجم می کنید پاسخ ما به آنها حقوقی است، و سنگسار مخالف هیچ کدام از اسنادی که ما امضاء کردیم نیست. اشکالاتی که می گیرند این است که سنگسار مصداق شکنجه است، نه تنبیه.(ایسنا 26/2/87)

 

80 ـ علی کریمی عضو تیم ملی فوتبال ایران به علت انتقاد از فدراسیون فوتبال، به حکم سازمان تربیت بدنی برای مدت 2 سال از تیم ملی اخراج شد.همچنین باشگاههای ایرانی برای مدت 2 سال حق جذب علی کریمی را ندارند. نامبرده در مصاحبه خود گفته بود:بدترین فدراسیون 10 سال اخیر فوتبال ایران را در اختیار داریم. در 10 سالی که در تیم ملی بودم وضعیت را تا بدین حد ضعیف و بی برنامه ندیده بودم.به نظر من نه تنها جلو نرفته ایم بلکه در حال پسرفت هم هستیم.(اعتماد 31/2/87)

 

بازجویی فعالین سیاسی، فرهنگی و اجتماعی:

81 ـ مهرداد کمانگر برادر فرزاد کمانگر معلم و فعال حقوق بشری که به اعدام محکوم شده و در زندان بسر می برد، توسط اداره اطلاعات شهرستان کامیاران به مدت 7 ساعت مورد بازجویی قرار گرفت. مهرداد کمانگر را بدلیل پی گیری وضعیت برادرش تهدید به بازداشت کرده اند.(فعالان حقوق بشر در ایران 4/2/87)

 

82 ـ امیر عباس بنائی کاظمی فعال سیاسی اهل تبریز به مدت 5 ساعت در اداره اطلاعات تبریز مورد بازجویی قرار گرفت. وی سال گذشته پس از تحمل 6 ماه زندان به شکل مشروط از زندان آزاد شد.(ساوالان سسی 10/2/87)

 

احضار فعالین سیاسی ، فرهنگی ، اجتماعی به دادگاهها:

83 ـ شیر کو جهانی اصل، عکاس، فیلمساز، روزنامه نگار و عضو مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به اتهام اقدام علیه امنیت ملی ، تشویش اذهان عمومی و مصاحبه با رادیوهای بیگانه با شکایت اداره اطلاعات مهاباد جهت محاکمه به دادگاه انقلاب مهاباد احضار شد. نامبرده در پائیز سال 85 پس از دهها روز بازداشت با قرار وثیقه از زندان آزاد گردید.(فعالان حقوق بشر در ایران 7/2/87)

 

84 ـ حدود 50 نفر از فعالین سیاسی آذربایجانی در شهر میاندوآب واقع در استان آذربایجان غربی بطور جداگانه به اداره اطلاعات احضار و مورد بازجویی قرار گرفتند. بهبود قلی زاده ، جلال کودریلو ، داریوش عندلیبیان، علی سلطانی، شاهین حسینی، شاهرخ فرامرزی، عین الله آهنگری ، مصطفی دولتخواه ، امیر آقازاده، مرتضی لک بهکام محمدی و ولی الله ظهرابی تحت فشار قرار گرفته اند تا در مراسم دومین سالگرد اعتراضات مردمی اول خرداد شرکت نکنند.(ادوارنیوز 31/2/87)

 

محاکمه فعالین سیاسی ، فرهنگی ، اجتماعی به دادگاهها:

85 ـ لیلا حیدری، عبدالله عباسی جوان، بهروز صفری، علیرضا متین پور، جلیل غنی لو، یعقوب سالکی نیا، محمد نصرتی، میر قاسم سیدین زاده و صالح کامرانی ازفعالین مدنی و سیاسی آذربایجان به اتهام اقدام علیه امنیت ملی در شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی بصورت غیر علنی محاکمه شدند. این فعالین سیاسی و مدنی سال گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در بند 209 زندان اوین به مدت طولانی تحت فشار قرار داشتند و با قرار وثیقه های سنگین از زندان آزاد شدند.(ادوار نیوز 19/2/87)

 

86 ـ مهندس احمد دانش پذیر وبلاگ نویس و فعال سیاسی که در 23 بهمن 86 به حکم دادستانی انقلاب توسط مامورین امنیتی بازداشت و به بند 209 زندان اوین منتقل شده بود، در دادگاه انقلاب مورد محاکمه قرار گرفت. مبلغ 200 میلیون تومان وثیقه برای آزادی نامبرده تعیین شد، اما قاضی حداد معاون دادستان تهران با آزادی وی مخالفت می کند.(کمیته دانشجویی گزارشگران حقوق بشر 22/2/87)

87 ـ محمد داوری عضو شورای مرکزی سازمان معلمان به اتهام اقدام علیه امنیت ملی در شعبه  1018 دادگاه عمومی تهران محاکمه شد. نامبرده قبلا به اتهام اخلال در نظم عمومی و تمرد از فرمان پلیس در شعبه 30 دادگاه انقلاب محاکمه و به پرداخت 5 میلیون تومان بدل از حبس محکوم شده بود.(سرمایه 25/2/87)

 

88 ـ فاطمه گفتاری مادر دانشجوی زندانی یاسر گلی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و نشر اکاذیب در شعبه 103 دادگاه عمومی سنندج بصورت غیر علنی و بدون وکیل مدافع محاکمه شد.(فعالان حقوق بشر در ایران 26/2/87)

 

بازداشت فعالین سیاسی فرهنگی و اجتماعی:

89 ـ سامان بدیعی آرانی به علت اعتقاد به آئین بهائیت توسط ماموران امنیتی در کرج بازداشت شد و مغازه کپی و تکثیر وی توسط ماموران اداره اماکن پلمپ گردید. برادر وی بنام اشکان بدیعی آرانی در دادگاه انقلاب مورد بازجویی قرار گرفت. همچنین خانم گلرخ همتی مسئول دفتر فنی کپی ساران مکررا برای دریافت پروانه کسب اقدام نموده ولی بعلت دارا بودن دیانت بهایی موفق به اخذ آن نشده اند.(فعالان حقوق بشر در ایران 9/2/87)

 

90 ـ یک شهروند بوکانی بنام رحیم یزدی بیش از یک ماه است که توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است. تاکنون اتهام وی از سوی مراجع قضایی به خانواده اش اعلام نشده است.(موکریان نیوز 9/2/87)

 

91 ـ حجت الاسلام عبدالعزیز عظیمی قدیم که به اتهام اهانت به حیثیت روحانیت در دادگاه ویژه روحانیت قم به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود، بازداشت گردید.(ساوالان سسی 14/2/87)

 

92 ـ مرکز بین المللی جامعه بهائیان اعلام کرد: فریبا کمال آبادی، مهوش ثابت، جمالدین خانجانی، عفیف نعیمی، سعید رضایی، بهروز توکلی و وحید تیز فهم اعضای رهبری بهائیان ایران توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند. بازداشت شدگان اعضای یک گروه هفت نفری هستند که به امور جامعه بهائیان در ایران رسیدگی می کنند و به "گروه یاران "معروفند.«غلامحسین الهام سخنگوی دولت دستگیری بهائیان را تائیدکرد».(بی بی سی 26/2/87)

 

93 ـ طاهر محمد زاده فعال مدنی و عضو شورای مرکزی تشکل"سه ر که وت" سه هفته پیش توسط نیروهای امنیتی در شهر قروه بازداشت گردید.(سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان 26/2/87)

 

94 ـ علی صدیقی 35 ساله از فعالین آذربایجانی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. ماموران امنیتی منزل وی را مورد تفتیش قرار دادند، کیس کامپیوتر و دفترچه یادداشتهای شخصی اش را بردند. علی صدیقی مدیر مسئول اسبق نشریه دانشجویی"یورد" و فارغ التحصیل رشته ریاضی از دانشگاه تبریز می باشد. همچنین جمشید زارعی فعال مدنی آذربایجانی پنج روز پیش توسط مامورین اداره اطلاعات تبریز بازداشت گردید.

(ساوالان سی 28/2/87)

 

فعالين سياسی، فرهنگی و اجتماعی: احکام صادره شده توسط دادگاه ها

95 ـ احمد یوسفی و صابر مددی اهل سلماس که به اتهام همکاری با یک حزب سیاسی کرد به یک سال و نیم زندان محکوم گشته اند از زندان مرکزی ارومیه به زندان رجایی شهر کرج تبعید گشتند.

(فعالان حقوق بشر در ایران 5/2/87)

 

96 ـ فرزاد کریمیان فعال سیاسی سنندجی به اتهام همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون در دادگاه تجدید نظر استان کردستان به یک سال حبس محکوم شد. نامبرده بیش از 6 ماه است که در زندان سنندج بسر می برد. (موکریان نیوز 10/2/87)

 

97 ـ صمد قربانی سپهر 28 ساله از فعالین حرکت ملی آذربایجان در شهر بهار همدان به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، شرکت در مراسم غیر قانونی بزرگداشت ستار خان و تبلیغ گروه های پان ترکیتی در شعبه 31 دادگاه انقلاب شهر ری به یکسال حبس تعلیقی محکوم شد. نامبرده در جریان بزرگداشت مراسم ستارخان در 24 آبان ماه 86 بازداشت گردید و پس از 26 روز با قرار وثیقه 30 میلیون تومانی از زندان آزاد شد.(ساوالان سی 10/2/87)

 

98 ـ یک شهروند بوکانی بنام محمد آذر بار به اتهام همکاری با احزاب اپوزیسیون در دادگاه انقلاب مهاباد به تحمل 5 ماه زندان محکوم شد.(موکریان نیوز 11/2/87)

 

99 ـ خالد شیرزاد به اتهام فعالیت موثر به نفع یکی از احزاب اپوزسیون در دادگاه انقلاب مهاباد و با تائید دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی به 5 ماه زندان محکوم شد.(موکریان نیوز 14/2/87)

 

100 ـ ماکوان میرزایی به اتهام همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون در دادگاه انقلاب سنندج به دو سال زندان محکوم شد. نامبرده بیش از 3 ماه است که در زندان بسر می برد. وی تاکنون چندین بار بازداشت شده و از مشکل بینایی بشدت رنج می برد.(موکریان نیوز 15/2/87)

 

101 ـ جمال حسن پور به اتهام همکاری با یک حزب مخالف نظام در شعبه یکم دادگاه انقلاب سنندج و با تائید دادگاه تجدید نظر استان کردستان به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.وی در سال 85 به مدت 2 ماه در بازداشت و سپس با قرار وثیقه 20 میلیون تومانی آزاد شد.(سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان 16/2/87)

 

102 ـ سحاب الدین چهری به اتهام اقدام علیه امنیت ملی در دادگاه انقلاب سنندج به 14 ماه حبس محکوم شد. وی از مدتی پیش در زندان سنندج بسر می برد.(موکریان نیوز 17/2/87)

 

103 ـ علی چهری اهل کامیاران به اتهام اقدام علیه امنیت ملی در دادگاه انقلاب سنندج به 10 ماه حبس محکوم شد. وی هم اکنون در زندان سنندج دوران محکومیت خود را می گذراند.(موکریان نیوز 18/2/87)

 

104 ـ چیا عبدالله خانی به اتهام همکاری با یکی از احزاب اپوزسیون در دادگاه انقلاب مهاباد به یک سال زندان محکوم شد.نامبرده اکنون در زندان مهاباد بسر می برد.(موکریان نیوز 21/2/87)

 

105 ـ کمال خاک نژاد به اتهام عضویت در یکی از احزاب اپوزسیون در دادگاه انقلاب مهاباد به 3 سال زندان محکوم شد.نامبرده اکنون در زندان مهاباد بسر می برد.(موکریان نیوز 22/2/87)

 

106 ـ دلشاد خضر دشتی اهل مهاباد به اتهام همکاری با یک حزب مخالف در دادگاه انقلاب مهاباد به تحمل یکسال زندان محکوم شد. نامبرده مشغول سپری کردن دوران محکومیتش می باشد.(موکریان نیوز 23/2/87)

 

107 ـ امیر سور سوری به اتهام همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون در دادگاه انقلاب سنندج به 3 سال زندان محکوم شد. نامبرده در زندان سنندج بسر می برد.(موکریان نیوز 25/2/87)

 

108 ـ فردین مرادی که به اتهام همکاری با احزاب مخالف نظام از 6 ماه پیش در زندان بسر می برد، در شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی بابایی و با تائید دادگاه تجدید نظر استان به 3 سال حبس در سنندج محکوم شد.(فعالان حقوق بشر در ایران 25/2/87)

 

109 ـ وقا کریم پور اهل بانه 24 ساله به اتهام همکاری با احزاب اپوزیسیون در دادگاه انقلاب سقز و با تا ئید دادگاه تجدید نظر استان به 5 سال زندان محکوم و روانه زندان بانه شد.(فعالان حقوق بشر در ایران 26/2/87)

 

110 ـ حمید آرغیش (رستمی) شاعر، نویسنده و روزنامه نگار آذربایجانی جهت گذراندن دوران محکومیت خود به زندان خوی فرستاده شد. نامبرده سال گذشته در شعبه یک دادگاه انقلاب اسلامی خوی به یکسال زندان، 2 سال تبعید به بیجار و 3 سال ممنوعیت نشر آثار محکوم شده بود.(ساوالان سی 27/2/87)

 

111 ـ مصطفی درویشی به اتهام عضویت در یک حزب مخالف در دادگاه انقلاب مهاباد به 27 ماه زندان محکوم شد. نامبرده اکنون در زندان مهاباد دوران محکومیت خود را می گذراند.(موکریان نیوز 30/2/87)

 

112 ـ شاهو کلیایی به اتهام همکاری با یکی از احزاب اپوزسیون در دادگاه انقلاب سنندج به 3 سال زندان محکوم شد. نامبرده حدود 6 ماه است که در زندان بسر می برد.(موکریان نیوز 31/2/87)

 

صدور قرار وثیقه برای آزادی زندانیان سیاسی:

113 ـ هوشنگ مظاهری نویسنده ، پژوهشگر و عضو انجمن صنفی روزنامه نگاران اصفهان پس از حدود پنج ماه زندان با سپردن وثیقه 40 میلیون تومانی آزاد شد. وی متهم است در آخرین کتاب خود که هنوز به چاپ نرسیده مطالبی مغایر با واقعیت نوشته است. به گفته نویسنده این کتاب که"اصفهان شهر چهره های جهانی" نام دارد و دست نوشته های آن توقیف شده است. وی اعلام کرد: در سال 85 آمدند و آرشیوم را بردند. اتهاماتی را که نوشته بودند عبارتند از: ارتباط با سازمان کریستوفل آلمان، ارتباط با نهضت آزادی و مطالب مغایر با واقع نوشته شده در کتاب "ازدواج آسان"، تبلیغ علیه نظام و سعی در اجتماع و تبانی اقلیتها در مقابله با نظام. دو اتهام آخر به دادگاه انقلاب فرستاده شد و برای چهار تای اول در دادگاه عمومی محاکمه شدم. من را 17 روز به انفرادی فرستادند، دو سال است که آرشیوم توقیف است، یک سال است که آخرین کتابم توقیف شده و مدت 5 ماه هم زندان بودم و بدهیهای بسیاری به بار آوردم.(رادیو فردا  9/2/87)

 

114 ـ بهروز علیزاده، رحیم غلامی و ودود سعادتی از فعالین آذربایجانی پس از 3 هفته بازداشت هرکدام با قرار وثیقه 30 میلیون تومانی بطور موقت از زندان اردبیل آزاد شدند.(ساوالان سی 11/2/87)

 

اخبار مربوط به زندانيان سياسی:

115 ـ مهدی قاسم زاده، عبیدالله قاسم زاده، بخشعلی محمدی و سهندعلی محمدی چهار زندانی اهل حق که از تاریخ 9 فروردین امسال در اعتراض به وضعیت نگهداری، مدیریت زندان و همچنین اعتراض به احکام اعدام صادره  از سوی دادگاه انقلاب دست به اعتصاب غذا زده بودند بعد از 25 روز به اعتصاب غذای خود پایان داده و به زندان مرکزی ارومیه منتقل شدند.(ساوالان سسی 3/2/87)

116 ـ الهام یعقوبی 30 ساله که به اتهام همکاری با مجله توقیف شده"سرزمین آریایی" در شعبه 31 دادگاه انقلاب شهرری به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده بود به بند 2 نسوان زندان اوین منتقل شد. مجله"سرزمین آریایی" پس از انتشار 3 شماره توقیف گردید. وی در شهریور ماه گذشته توسط دفتر پیگیری وزارت اطلاعات به مدت 3 هفته بازداشت شد.(کمیته دانشجویی گزارشگران حقوق بشر 4/2/87)

 

117 ـ علی کانتوری از فعالین مدنی قزوین در 22 دی 86 توسط مامورین وزارت اطلاعات بازداشت و به بند 209 زندان اوین منتقل گردید. وی نزدیک به 3 هفته در سلولهای انفرادی بند 209 زیر شکنجه های جسمی و روحی قرار داشت و بر اثر شکنجه تعدادی از دنده هایش شکسته شد. بازجویان وزارت اطلاعات برای تحت فشار قرار دادن وی او را به زندان قزل حصار کرج منتقل کرده اند و از هرگونه امکانات اولیه محروم است.

(فعالین حقوق بشر و دمکراسی 4/2/87)

 

118 ـ میثاق یزدان پناه،علی صارمی،محمد حسن نبوی و محمد علی منصوری از بازداشت شدگان مراسم سالگرد کشتار زندانیان سیاسی در گورستان خاوران، پس از حدود 6 ماه حبس در بند 209 زندان اوین به بند 350 منتقل شدند. علی صارمی که در جریان مراسم خاوران به ایراد سخنرانی پرداخته بود حدود بیست سال را در جریان بازداشتهای مختلف در زندان بسر برده است. همسر وی نیز برای مدتی بازداشت و سپس با قید وثیقه از زندان آزاد شد. همچنین پس از بازداشت محمد علی منصوری دختر وی بنام معصومه منصوری داتشجوی دانشگاه امیر کبیر به مدت 3 هفته بازداشت شد. محمد حسن نبوی دیگر بازداشتی این گروه از سوی دادگاه انقلاب به 4 سال حبس تعزیری محکوم شده است.(کمیته دانشجویی گزارشگران حقوق بشر 4/2/87)

 

119 ـ مهندس ارژنگ داودی زندانی سیاسی که از دو هفته پیش در اعتراض به شرایط نامناسب نگهداری اش در زندان اوین و انتقال بدون دلیلش به سلول انفرادی دست به اعتصاب غذا زده بود از سوی مسئولان زندان اوین به زندان رجائی شهر کرج منتقل گردید. نامبرده چندی پیش بدلایلی نامعلوم به مدت یک هفته به بند 240 و سلول انفرادی منتقل شد و پس از بازگشت به بند عمومی کلیه ملاقاتهای حضوری وی لغو شد. ارزنگ داودی در آبان 82 بازداشت و در اسفند 83 از سوی شعبه 26 دادگاه انقلاب به تحمل 15 سال حبس و 70 ضربه شلاق محکوم شد. داودی با اعلام اینکه روند رسیدگی به پرونده اش را غیر قانونی می داند از اعتراض به حکم صادره خودداری کرد. وی همچنین مدتی به زندان بندرعباس تبعید شده بود.(کمیته دانشجویی گزارشگران حقوق بشر 10/2/87)

 

120 ـ حبیب الله لطیفی دانشجوی سنندجی که به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از 7 ماه پیش بصورت بلاتکلیف در زندان بسر می برد، در زندان شدیدا تحت شکنجه قرار گرفته است. وی بر اثر شکنجه به خونریزی کلیه ها و پارگی صورت دچار شده است.(سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان 14/2/87)

 

121 ـ محمد صدیق کبودوند رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان به اتهام تشکیل و اداره جمعیت، تبلیغ کردن علیه نظام، نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی جهت محاکمه به شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران احضار شد. نامبرده از تیر ماه 86 در زندان بسر می برد.(سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان 23/2/87)

 

122 ـ جواد علیخانی، راعی نیکزاد و 6 دانشجوی دیگر دانشگاه چمران اهواز به اتهام توهین به مسئولان کشور و تبلیغ علیه نظام در شعبه 3 دادگاه انقلاب اهواز محاکمه شدند. جواد علیخانی مدت 6 ماه است که در بازداشت بسر می برد، راعی نیکزاد به مدت 20 روز در بازداشت بود و بقیه چند روز در بازداشت بودند و با قرار وثیقه آزاد شدند. قرار است این دانشجویان به اتهام توهین به پیامبر اسلام در دادگاه کیفری استان خوزستان محاکمه شوند.(اعتماد 24/2/87)

 

123 ـ کریم علیمحمدی زندانی سیاسی که به اتهام همکاری با یک حزب مخالف در دادگاه انقلاب به 15 سال زندان محکوم شده و حدود 13 سال است که در زندان بسر می برد، در زندان سقز به بیماری پوستی مبتلا شده .مسئولین زندان سقز از اعزام وی به مراکز پزشکی خارج از محیط زندان خودداری می کنند.

(موکریان نیوز 24/2/87)

 

124 ـ دکتر مصطفی علوی پژوهشگر از زندانیان سیاسی بند 4 زندان گوهردشت کرج که از تاریخ 2 اردیبهشت ماه در اعتراض به شرایط زندان و عدم درمان در اعتصاب غذا بسر می برد از نظر جسمی در وضعیت وخیمی بسر می برد. نامبرده از بیماریهای متعددی مانند دیابت حاد، بیماری قلبی، ناراحتی کلیوی و ناراحتی گوارشی رنج می برد. رئیس بهداری زندان طی نامه ای از رئیس زندان خواسته بدلیل شرایط حاد جسمی ،دکتر مصطفی علوی می بایست در خارج از زندان مورد معالجه قرار گیرد.(دسترنج 25/2/87)

 

125 ـ صباح نصری دانشجوی علوم سیاسی دانشگاه تهران و هدایت غزالی دانشجوی روانشناسی دانشگاه علامه طباطبایی بیش از 10 ماه است که بصورت بلاتکلیف در زندان بسر می برند. این دو دانشجو بصورت غیر علنی و بدون حضور وکیل محاکمه شده اند. این دانشجویان کرد با انتشار نامه ای اعلام کردند: بیش از 10 ماه از دستگیریمان می گذرد، در این مدت هفت بار از بازداشتگاهی به بازداشتگاه دیگر و از زندانی به زندان دیگر منتقل شده ایم. در مدت چهار ماه حبسمان در بازداشتگاههای اطلاعات سنندج و تهران به کرات مورد بازجویی قرار گرفته ایم. دو بار از سنندج به تهران و از تهران به سنندج منتقل شده ایم و آخرین دفاعیاتمان را دوبار مکتوب کرده ایم. طی سه بار ارجاع پرونده ما به بازپرسی، قرار وثیقه صادر شده اما دادستان همواره مخالفت نموده است. در این میان جهت رفع اختلاف بازپرس و دادستان سه بار پرونده به دادیار قضایی ارسال شده و یک دفعه نیز به شعبه تشخیص صلاحیت دیوانعالی کشور در قم ارجاع گردیده است. در پایان این پروسه، مامور اصلی بررسی پرونده یعنی بازپرسی منع تعقیب دال بر بی گناهیمان صادر نمود اما در مقابل دادستان اقدام به انتساب اتهام و صدور کیفر خواستی جدید نموده است. اتهام ما با استناد به محتویات پرونده تجمع در دانشگاه به مناسبت روز جهانی زبان مادری و همچنین فعالیت در نشریه دانشجویی مجوزدار"روژامه" است که به زعم مسئولین قضایی هردوی آنها در راستای منافع اپوزیسیون سیاسی در کردستان است.(امیر کبیر 24/2/87)

 

126 ـ بختیار رحیمی عضو کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل کارگری که در 28 تیر 86 توسط مامورین امنیتی بازداشت شده بود، پس از تحمل 10 ماه فشار و سلول انفرادی از بند 209 وزارت اطلاعات به بند عمومی 8 زندان اوین منتقل گردید.(فعالان حقوق بشر در ایران 27/2/87)

 

127 ـ حمید رضا محمدی زندانی سیاسی که در تاریخ 17 اردیبهشت 83 به اتهام اقدام علیه امنیت ملی بازداشت و در 20 خرداد 85 در شعبه 13 دادگاه انقلاب تهران به 6 سال حبس تعزیری محکوم شده بود، پس از گذشت 39 ماه مجددا به اتهام اهانت به مقدسات در شعبه 1059 دادگاه عمومی تهران محاکمه شد و به 5 سال حبس تعزیری و پرداخت صد هزارتومان جریمه نقدی محکوم شد.(کمیته دانشجویی گزارشگران حقوق بشر 31/2/87)

 

اخبار فعالان جنبش زنان:

128 ـ نسرین افضلی روزنامه نگار، عضو کمیسیون زنان دفتر تحکیم وحدت و از بازداشت شدگان 13 اسفند 85 به اتهام اجتماع غیر قانونی و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور، اخلال در نظم عمومی و تمرد از دستور پلیس در شعبه 13 دادگاه انقلاب تهران به 6 ماه حبس و 10 ضربه شلاق تعلیقی محکوم شد.(میدان زنان 1/2/87)

 

129 ـ ناهید جعفری عضو مرکز فرهنگی زنان، عضو کمپین یک میلیون امضا و از بازداشت شدگان 13 اسفند 85 به اتهام اخلال در نظم عمومی در شعبه 13 دادگاه انقلاب تهران به 6 ماه حبس و 10 ضربه شلاق تعلیقی محکوم شد. لازم به یادآوری است که وی سال گذشته حین بازداشت مورد ضرب و شتم پلیس قرار گرفت و آسیب دید. (تغییر برای برابری 2/2/87)

 

130 ـ روناک صفارزاده فعال جنبش زنان که از 7 ماه پیش در زندان سنندج بسر می برد به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و محاربه جهت محاکمه به شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج احضار شد.

(سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان 8/2/87)

 

131 ـ رضوان مقدم فعال جنبش زنان، عضو کمپین یک میلیون امضا و از بازداشت شدگان 13 اسفند 85 به اتهام اخلال در نظم عمومی در شعبه 13 دادگاه انقلاب تهران به 6 ماه حبس و 10 ضربه شلاق تعلیقی محکوم شد.

(مدرسه فمینیستی 10/2/87)

 

132 ـ پروین اردلان فعال جنبش زنان، عضو کمپین یک میلیون امضا و از بازداشت شدگان تجمع 13 اسفند 85 به اتهام اجتماع و تبانی غیر قانونی و تمرد از دستور پلیس به قصد بر هم زدن امنیت کشور در شعبه 13 دادگاه انقلاب به 2 سال حبس تعلیقی محکوم شد.(تغییر برای برابری 13/2/87)

 

133 ـ هانا عبدی دانشجوی 21 ساله و از اعضای کمپین یک میلیون امضا که از 7 ماه پیش در زندان بسر می برد، به اتهام اجتماع و تبانی برای ارتکاب به جرم در شعبه دوم دادگاه انقلاب سنندج محاکمه شد.(ادوار نیوز 21/2/87)

 

134 ـ مریم حسین خواه از فعالان جنبش زنان و از بازداشت شدگان 13 اسفند 85 جهت محاکمه به دادگاه انقلاب احضار شد.(تغییر برای برابری 23/2/87)

 

135 ـ جلوه جواهری از فعالان کمپین یک میلیون امضا به اتهام اقدام علیه امنیت ملی جهت محاکمه به شعبه 13 دادگاه انقلاب تهران احضارشد. وی سال گذشته به مدت یک ماه بازداشت گردید و سپس با قرار وثیقه پنج میلیون تومانی از زندان آزاد شد.(مدرسه فمینیستی 28/2/87)

 

136 ـ سایت"تغییر برای برابری" برای دهمین بار ، سایت کانون زنان ایرانی برای سومین بار و سایت میدان زنان برای دومین بار به حکم قوه قضائیه فیلتر شدند. همچنین 12 سایت کمپین یک میلیون امضاء در مشهد، اصفهان، شیراز، رشت، اراک، زاهدان و کشورهای آلمان، امریکا، کویت و قبرس و « مردان برای برابری » بطور همزمان بدستور قوه قضائیه فیلتر شدند. (مدرسه فمینیستی 29/2/87)

 

اخبار کارگری:

137 ـ قربانعلی میر شکاری دبیر اجرایی خانه کارگر استان سیستان و بلوچستان گفت: 35 کارگر کارخانه"مه بافت" زاهدان از کار اخراج شدند و این کارخانه تعطیل شد.(دسترنج 1/2/87)

 

138 ـ عوض سلطانی دبیر اجرایی خانه کارگر پاکدشت اعلام کرد: 85 کارگر کارخانه تولیدی "پونل" پاکدشت از کار اخراج شدند. کارگران اخراجی عیدی، پاداش و بن کارگری را دریافت نکرده اند.(دسترنج 1/2/87)

 

139 ـ یکی از اعضای شورای اسلامی کار کارخانه قند قهستان بیرجند بدلیل بازتاب دادن مشکلات حقوقی و شغلی 300 کارگر و اقدام در جهت استیفای حقوق کارگران از کار اخراج می شود.(دسترنج 1/2/87)

 

140 ـ عوض سلطانی دبیر اجرایی خانه کارگر پاکدشت گفت: 200 کارگر قرار دادی کارخانه"حدید مبتکران" پاکدشت از کار اخراج شدند. کارگران اخراجی برای اعتراض به اداره کار مراجعه کرده اند.(دسترنج 1/2/87)

 

141 ـ 20 کارگر شرکت"کشت و صنعت گوهر کوه" خاش از کار اخراج شدند، کارگران اخراجی به همراه 160 کارگر باقی مانده مدت 6 ماه است که حقوق دریافت نکرده اند.(دسترنج 3/2/87)

 

142 ـ یک کارگر 17 ساله بنام روح الله ـ ص در درون قیف دستگاه بتون در خیابان خلیج فارس تهران کشته شد. (دسترنج 3/2/87)

 

143 ـ یک کارگر ساختمان بنام میر قربان ـ ح 37 ساله تبعه افغانستان به دلیل کمبود موازین ایمنی و سقوط از طبقه چهارم یک ساختمان در دست ساخت در اتوبان محلاتی تهران کشته شد.(دسترنج 3/2/87)

 

144 ـ علی طالبی دبیر اجرایی خانه کارگر قم گفت: 350 کارگر کارخانه"چینی حمید" چندین ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. همچنین 20  کارگر شاغل در این کارخانه از کار اخراج شدند.(دسترنج 4/2/87)

 

145 ـ معاون سیاسی و امنیتی فرمانداری سنندج با برگزاری مراسم اول ماه مه توسط "اتحادیه آزاد کارگران ایران" مخالفت کرد.(دسترنج 4/2/87)

 

146 ـ شیث امانی رئیس هیئت مدیره اتحادیه سراسری کارگران اخراجی و بیکار که در دادگاه تجدید نظر استان کردستان به شش ماه حبس محکوم شده بود، توسط نیروی انتظامی بازداشت و به زندان مرکزی سنندج منتقل گردید.(دسنرنج 4/2/87)

 

147 ـ نظام علی نادری عضو شورای اسلامی کار کارخانه لاستیک البرز پس از 11 روز از زندان آزاد شد. وی در جریان اعتراضات کارگری بهمراه گروهی از همکاران خود بازداشت شده بود.(دسترنج 4/2/87)

 

148 ـ ابراهیم نوروزی گوهری از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی جهت بازجویی به شعبه 14 دادسرای انقلاب تهران احضار شد. علت احضار این فعال کارگری مربوط به مشارکت وی در اعتراضهای صنفی کارگران شرکت واحد در زمستان 84 است. وی یکی از 16 کارگر شرکت واحد است که هنوز دستگاه قضایی به پرونده نامبرده در خصوص نا آرامیهای سال 84 رسیدگی نکرده است. منصور اسانلو رئیس سندیکای کارگران شرکت واحد در حال حاضر مشغول سپری کردن دوران محکومیت پنج سال حبس تعزیری خود است. ابراهیم مددی نایب رئیس سندیکای کارگران شرکت واحد نیز گفته می شود از سوی دادگاه به سه سال ونیم حبس تعلیقی محکوم شده است، در حال حاضر منتظر ابلاغ حکم خود به سر می برد. علی زادحسین دیگر فعال سندیکای شرکت واحد مدتی پیش از سوی دادگاه به 10 ماه حبس تعلیقی محکوم شده بود.(دسترنج 8/2/87)

 

149 ـ حسن صادقی معاون امور استانهای خانه کارگر اعلام کرد: 67 درصد جمعیت کارگران را کارگران قراردادی و پیمانی تشکیل می دهند. همچنین پرویز مرادی نایب رئیس اتحادیه کارگران قرار دادی و پیمانی کشور گفت: کارگران قرار دادی امنیت شغلی ندارند.(دسترنج 8/2/87)

 

150 ـ رضا فراهانی از فعالین با سابقه سندیکایی توسط مامورین امنیتی مورد بازجویی قرار گرفته و تهدید به بازداشت شده است. مامورین امنیتی از نامبرده می خواهند که از مصاحبه با رادیو فرانسه خودداری کند.

(اخبار روز 8/2/87)

 

151 ـ بر اثر سقوط جرثقیل در میدان مادر، خیابان میر داماد یک کارگر کشته و 3 نفر مجروح شدند.(دسترنج 9/2/87)

 

152 ـ بیش از 680 کارگر شرکت" آونگان" اراک در اعتراض به عدم دریافت حقوق معوقه جاده قم ـ تهران را مسدود کردند.(دسترنج 9/2/87)

 

153 ـ دو کارگر افغانی در حال گود برداری در عمق 4 متری بر اثر ریزش دیوار خاکی کشته شدند و یک کارگر مجروح گشت. علت حادثه عدم شمع بندی مناسب برای مهار دیواره های جانبی اعلام شده است.(فارس 9/2/87)

 

154 ـ بدستور علیرضا محجوب دبیر کل خانه کارگر و رئیس فراکسیون کارگری مجلس هفتم نیروهای پلیس امنیتی و انتظامی مانع ورود فعالین کارگری به ورزشگاه "خیریه عمل" در منطقه پونک شدند. بمناسبت روز جهانی کارگر مراسمی از سوی خانه کارگر برگزار گردید، ولی به حدود صد نفر از کارگران عضو سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی، اتحادیه آزاد کارگران ایران، سندیکای نقاشان،فلزکاران و مکانیک و جمعی دیگر از فعالان کارگری در کمیته پیگیری و هماهنگی اجازه ورود به مراسم داده نشد.(دویچه وله 13/2/87)

 

155 ـ نسرین محمودی آذر و حمید اطهاری عضو هیات مدیره و دبیر کمیته زنان انجمن دوستداران محیط زیست اشنویه و آرام ابراهیم خاص به اتهام تلاش برای برگزاری مراسم روز جهانی کارگر در اشنویه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.(موکریان نیوز 13/2/87)

 

156 ـ 1200 کارگر کارخانه لاستیک البرز واقع در منطقه چهار دانگه اسلامشهر مدت 2 ماه است که حقوق دریافت نکرده اند.(دسترنج 15/2/87)

 

157 ـ فریدون نیکو فر، علی نجاتی، جلیل احمدی، محمد حیدری مهر و رمضان علیپور فعالین کارگری شرکت نیشکر هفت تپه شوش به دادگاه انقلاب دزفول احضار شدند.نامبردگان سال گذشته در جریان تجمع اعتراضی کارگران در مقابل فرمانداری شوش توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت و پس از مدتی با قرار وثیقه از زندان آزاد شدند. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران 15/2/87)

 

158 ـ دفتر آمار و محاسبات اقتصادی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی اعلام کرد: در نیمه نخست سال 86، 60 نفر جان خود را در حین کار از دست داده اند. در مدت مذکور 142331 نفر دچار از کار افتادگی کلی و جزئی شدند. به 589 نفر بابت این حوادث غرامت مقطوع نقص عضو پرداخت شده است. 10512 نفر بهبود کامل یافته اند. بالاترین میزان حادثه های صورت گرفته در مدت مذکور، در گروه سنی 25 تا 29 سال رخ داده است. مقایسه حوادث اتفاق افتاده در نیمه اول سال 86 به نسبت نیمه اول 85 نشان دهنده افزایش 80,6 درصدی این حوادث بوده است. (کیهان 16/2/87)

 

159 ـ غلامرضا محمدی دبیر اجرایی خانه کارگر طبس گفت: 1200 کارگر معدن ذغال سنگ طبس سال 87 دستمزدی دریافت نکرده اند.(دسترنج 16/2/87)

 

160 ـ بیش از 150 کارگر کارخانه یخچال سازی لرستان با تجمع در مقابل استانداری لرستان خواستار بازگشت به کار و دریافت مطالبات معوقه خود بودند. کارگران با بستن خیابان منتهی به استانداری لرستان شعارهای"مسئولین بی غیرت گرسنه ایم گرسنه" سر دادند، همچنین کارگران دست نوشته هایی حمل می کردند که روی آنها نوشته شده بود"ای کاش ما هم مردم عراق و لبنان بودیم تا خانواده دولت محسوب شویم".(آفتاب 16/2/87)

 

161 ـ حسین طاهر زاده دبیر اجرایی خانه کارگر استان سمنان گفت: بیش از 300 کارگر قرار دادی شرکت"کاشی رویال" مدت 3 ماه است که حقوق و مزایای شغلی خود را دریافت نکرده اند. کارگران برای اعتراض دست به اعتصاب زدند.(دسترنج 16/2/87)

 

162 ـ سعید حضرتی از کارگران بازداشت شده در روز جهانی کارگر در منطقه عسلویه از زندان آزاد شد. جوانمیر مرادی و طاها آزادی همچنان در بازداشت بسر می برند.(دسترنج 16/2/87)

 

163 ـ 180 کارگر کارخانه نساجی"پارس لامه" ساوجبلاغ مدت 2 ماه است که دستمزد دریافت نکرده اند. (دسترنج 17/2/87)

 

164 ـ عید علی کریمی دبیر اجرایی خانه کارگر قزوین گفت: بیش از 4 ماه است که حقوق کارگران شرکت"کومه ایران" پرداخت نشده است.(دسترنج 17/2/87)

 

165 ـ به گفته عوض سلطانی قائم مقام خانه کارگر پاکدشت بیش از 300 کارگر شاغل در 3 کارخانه تولیدی"گروه صنعتی مرساد" بیش از یک ماه است که حقوق و مزایای شغلی خود را دریافت نکرده اند. وی گفت: 35 کارگر قراردادی کارخانه "سدید سازی پیش رو" از کار اخراج شدند.(دسترنج 18/2/87)

 

166 ـ تقی نصیری مسئول کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان قم گفت: بیش از 500 کارگر شرکت های"ایران ترمه" و "تهران پتو" مدت 5 ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. همچنین عیدی و پاداش سال 86 این کارگران پرداخت نشده است.(دسترنج 18/2/87)

 

167 ـ یک کارگر 20 ساله در حال رنگ زدن جدول بزرگ راه مدرس بر اثر برخورد یک دستگاه خودرو پژو پارس کشته شد.(دسترنج 18/2/87)

 

168 ـ 50 نفر از کارگران کارخانه پروفیل ساوه با سابقه کار 2 تا 15 سال از کار اخراج شدند. همچنین با شکایت کارفرما دو نفر از فعالین کارگری به حکم دادگستری بازداشت شدند.(دسترنج 18/2/87)

 

169 ـ بیش از 40 کارگر قرار دادی کارخانه تولیدی"پادزاینچ" قزوین از کار اخراج شدند. این کارگران به همراه 200 کارگر شاغل، از بهمن ماه حقوق دریافت نکرده اند.(دسترنج 21/2/87)

 

170 ـ عید علی کریمی دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین گفت: 40 کارگر کارخانه اشکان چینی قزوین از کار اخراج شدند. کارگران اخراجی مدت 4 ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. کارگران برای اعتراض در مقابل اداره کار دست به تجمع زدند.(دسترنج 22/2/87)

 

171 ـ مدت 6 ماه است که حقوق 200 کارگر کارخانه قند بردسیر کرمان پرداخت نشده است. قبلا 500 نفر در این واحد تولیدی مشغول بکار بودند، با واردات بی رویه شکر اکثر کارخانه های قند در سراسر کشور با بحران روبرو شده اند.(دسترنج 22/2/87)

 

172 ـ اسماعیل گورکی عضو کانون شوراهای اسلامی کار استان بوشهر گفت: کارگران کارخانه کشتی سازی و سکو سازی ایران صدرای بوشهر مدت 2 ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. بیش از یکصد تن از کارگران این کارخانه اقدام به تحصن کرده اند.(دسترنج 22/2/87)

 

173ـ مدت 5 ماه است که حقوق 300 کارگر کارخانه قند قهستان بیرجند پرداخت نشده است.(دسترنج 23/2/87)

 

174 ـ عید علی کریمی دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین اعلام کرد: 400 کارگر"شرکت بهداشتی مینا" در اعتراض به مشکلات شغلی در مقابل کارخانه دست به تجمع زدند که با دخالت نیروی انتظامی پایان یافت.

(دسترنج 23/2/87)

 

175 ـ فرشیدیان رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی شیراز گفت: 8 کارگر فعال در بخش گود برداری ساختمان طی یک سال گذشته کشته شدند. این کارگران زیر نظر شرکتهای پیمانکار بکار اشتغال داشتند که بدلیل سهل انگاری کارفرمایان در تامین امنیت محیط کار، عدم نصب نرده های موقت راه رو و راه پله ها و نبود مهار بندی کار جان خود را از دست داده اند. وی افزود این آمار مربوط به شهر شیراز است در صورت برآورد این امار در سطح استان تعداد فوتی ها به بالای 30 تن خواهد رسید.(دسترنج 23/2/87)

 

176 ـ کارگران خدماتی ناحیه 7 منطقه 3 شهرداری تهران مدت 3 ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. در این 3 ماه کارفرمای شرکت پیمانکار حق بیمه کارگران را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نکرده است و از بن کارگری، حق اولاد و مسکن مدتها است که خبری نیست. این کارگران 12 ساعت در روز کار می کنند و یکسال است که دستکش و کفش کار دریافت نکرده اند. لازم به ذکر است که وضعیت شغلی و حقوقی بیش از 100 کارگر خدماتی افغانی از کارگران ایرانی نیز بغرنج تر می باشد.(دسترنج 25/2/87)

 

177 ـ حاجی قاسمی مشاور وزیر کار و امور اجتماعی و رئیس سازمان کار استان تهران اعلام کرد: از مجموع 750 مورد حادثه رخ داده در بخش کارگران ساختمانی طی سال گذشته حدود 240 نفر کارگر در تهران کشته شده اند.(ایسنا 25/2/87)

 

178 ـ 48 کارگر کارخانه لامپ فارس در اعتراض به بلاتکلیفی، عدم دریافت دستمزد فروردین ماه، بن کارگری سال 86 و چهار ماه حق بیمه در مقابل اداره کار و اداره صنایع استان فارس دست به تجمع زدند.(دسترنج 25/2/87)

 

179 ـ بیش از 3000 نفر از کارگران نیشکر هفت تپه شوش از 11 روز پیش در اعتصاب بسر می برند. خواسته های کارگران اعتصاب کننده عبارتند از: پرداخت حقوق معوقه 2 ماه اخیر، پایان دادن به پرونده سازیها و احضار فعالین کارگری به دادگاه انقلاب، برکناری آخوند یعقوب شفیعی مدیر عامل شرکت و سایر اعضای هیئت مدیره شرکت، برکناری زیبداری رئیس حراست شرکت. کارگران معترض به همراه خانواده هایشان از مقابل فرمانداری شوش به سوی بازار شهر در حال راهپیمایی بودند، که توسط مامورین نیروی انتظامی، گارد ویژه ضد شورش و مامورین وزارت اطلاعات مورد حمله قرار گرفتند و تعدادی از آنها را مورد ضرب و شتم قرار دادند. سرهنگ دانش، سرگرد علی کرم خسرو پور و سروان داریوش مولایی فرماندهی سرکوب تظاهرات کارگران را بعهده داشتند.

(فعالین حقوق بشر و دمکراسی 26/2/87)

 

180  ـ طه آزادی و جوانمیر مرادی از اعضای هیئت مدیره "اتحادیه آزاد کارگران ایران" که در روز جهانی کارگر در عسلویه بازداشت و سپس به اداره اطلاعات بوشهر منتقل شدند، تاکنون با خانواده های خود ملاقات نداشته اند. جرم این فعالین کارگری بازداشت شده خواست"حداقل دستمزد کارگران باید یک میلیون تومان شود " اعلام شده است.(روز 28/2/87)

 

181 ـ بدنبال اخراج 11 نفر از کارگران کارخانه نساجی"ایران برک" حدود 250 نفر از کارگران برای اعتراض در مقابل کارخانه دست به تجمع زدند. هفته گذشته 120 کارگر این شرکت برای اعتراض به عدم دریافت ماهها حقوق و مزایا از رشت به تهران آمدند. اتهام کارگران اخراج شده شرکت در تجمع تهران می باشد.(دسترنج 29/2/87)

 

182 ـ عید علی کریمی دبیر اجرایی خانه کارگر قزوین گفت: بیش از 80 کارگر شاغل در کارخانه های"دروس ایران" و "لامپ الوند" پنج ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. وی افزود: برخی از آقایان مدیر و صاحب کارخانه با دریافت وام های بحران که برای پرداخت حقوق کارگران و رفع بحران اخذ شده است به امر برج سازی و خانه در  کلان شهر ها مشغولند.(دسترنج 29/2/87)

 

183 ـ رجبعلی شهسواری رئیس اتحادیه کارگران قرار دادی و پیمانی سراسر کشور اعلام کرد:300 کارگر شرکت "ایران خودرو" از کار اخراج شدند.(دسترنج 29/2/87)

 

184 ـ عید علی کریمی دبیر اجرایی خانه کارگر قزوین گفت: بیش از 30 کارگر شرکت "قوه پارس" 23 ماه است که حقوق دریافت نکرده اند و در بلاتکلیفی بسر می برند.(دسترنج 29/2/87)

 

185 ـ محمد گودرزی دبیر اجرایی خانه کارگر بروجرد گفت: بیش از 200 کارگر کارخانه قند بروجرد مدت 2 ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. چغندرکاران منطقه همانند کارگران مطالبات حقوقی سال گذشته خود را دریافت نکرده اند و در شرایط بد معیشتی بسر می برند. به علت واردات بی رویه شکر، شکرهای تولید شده در کارخانه های داخلی به فروش نمی رود.(دسترنج 30/2/87)

 

186 ـ بدنبال اعتصاب 2 ساعت ای هفته گذشته 330 کارگر کارخانه لوله و پوشش سلفچگان قم در اعتراض به کیفیت نامطلوب غذا، بدستور کارفرما یک کارگر را اخراج و یک کارگر برای مدت یک هفته از کار تعلیق شدند.

(دسترنج 30/2/87)

 

187  ـ 34 کارگر کارخانه لامپ فارس از کار اخراج شدند.(دسترنج 30/2/87)

 

188 ـ محمد گودرزی دبیر اجرایی خانه کارگر بروجرد اعلام کرد: به بیش از 200 کارگر شهرداری بروجرد مدتیست حق لباس، بن کارگری، حق اولاد، مسکن و خواربار پرداخت نمی شود و حقوق کارگران با تاخیر پرداخت می شود. (دسترنج 30/2/87)

 

189 ـ عیسی محمد کمالی دبیر اجرایی خانه کارگر بوشهر اعلام کرد: حداقل 300 کارگر کارخانه های چرم و گونی بافی برازجان از کار اخراج شدند.(دسترنج 30/2/87)

 

190 ـ محمد گودرزی دبیر اجرایی خانه کارگر بروجرد گفت: اعتبار شوراهای اسلامی کار 13 واحد تولیدی صنعتی بزرگ بروجرد پس از اتمام دوره تمدید نشده و هم اکنون تمامی کارخانه ها فاقد این تشکل قانونی هستند. اداره کار بروجرد از تمدید حق فعالیت شوراهای اسلامی کار خودداری می کند و 20000 کارگر از حق داشتن شورا محروم هستند.(دسترنج 30/2/87)

 

191 ـ بیش از 300 کارگر کارخانه قند نیشابور مدت 3 ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. همچنین بدهی کارخانه به چغندرکاران منطقه هنوز پرداخت نشده است. شکر تولیدی کارخانه به فروش نرفته است.(دسترنج 30/2/87)

 

قتل مردم توسط نیروی انتظامی:

192 ـ حسین پویایی فر 21 ساله و محمد امینی 15 ساله از اهالی شهر ربط در نزدیکی سردشت بر اثر تیر اندازی نیروی انتظامی کشته و 6 نفر نیز زخمی شدند. دو روز متوالی است که بازاریان در اعتراض به کشته شدن این دو نفر مغازه هایشان را بشکل یک پارچه تعطیل کرده اند.(سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان 5/2/87)

 

193 ـ داریوش قنبری نماینده ایلام و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس هفتم در رابطه با کشته شدن سه نفر از مردم معترض در ایوان غرب گفت: مردم بدلیل ابطال آرای وی در مقابل فرمانداری دست به تجمع اعتراضی می زنند که بر اثر شلیک یگان هنگ مرزی سه نوجوان 12 ،16 و 17 ساله کشته و تعدادی مجروح می شوند. سن و سال این افراد نشان می دهد که ماموران بصورت بی هدف بسمت مردم تیراندازی کردند. وی اضافه کرد: هم اکنون پلیس ضد شورش در شهر ایلام در حال مانور است و چهره شهر نظامی شده و شرایط روحی مردم هم اصلا مساعد نیست و باید هرچه زودتر با عوامل بروز حادثه ایلام برخورد شود.(عصر ایران 9/2/87)

 

194 ـ رستم شامی 13 ساله اهل پیرانشهر بر اثر تیراندازی نیروی انتظامی در آستانه ورود به شهر نقده کشته شد.(فعالان حقوق بشر در ایران 24/2/87)

 

مرگ مشکوک در زندانها:

195 ـ کاوه عزیز پور 25 ساله ساکن مهاباد از هواداران حزب دمکرات کردستان ایران که 3 سال پیش توسط نیروهای امنیتی بازداشت گردیده بود به علت سکته مغزی پس از 20 روز در حالت کما بودن در بیمارستان ارومیه فوت کرد. در آگهی های مجلس ترحیم این برجسته شده که ایشان یک فعال سیاسی بوده و بدنبال شکنجه کشته شده است.(دویچه وله 29/2/87)

 

محکومين به اعدام:

196 ـ مجتبی 25 ساله به جرم قتل مجید 26 ساله در شعبه 74 دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی قاسم حسینی کوه کمره ای و با تائید شعبه 11 دیوان عالی کشور محکوم به اعدام شد.(ایران 1/2/87)

 

197  ـ جواد به جرم قتل همسرش صغرا در شعبه 74 دادگاه کیفری استان تهران و با تائید شعبه  33 دیوان عالی کشور محکوم به اعدام شد.(اعتماد 4/2/87)

 

198 ـ صفر 17 ساله به جرم قتل مهدی 19 ساله در شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی نورالله عزیز محمدی محکوم به اعدام شد.(ایران 8/2/87)

 

199 ـ احمد به جرم حمل 51 گرم هروئین در زندان به عنوان مفسدالارض در شعبه اول دادگاه انقلاب کرج به ریاست قاضی موسی آصف الحسینی و با تائید دیوان عالی کشور محکوم به اعدام شد.(ایران 11/2/87)

 

200 ـ مرتضی 24 ساله به جرم قتل پدر بزرگ و مادر بزرگ اش در شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی نورالله عزیز محمدی به دوبار اعدام محکوم شد.(ایران 15/2/87)

 

201 ـ بهنود شجاعی 20 ساله به اتهام قتل احسان نصراللهی در شعبه 74 دادگاه کیفری استان تهران و با تائید دیوان عالی کشور محکوم به اعدام شد. نامبرده در زمان وقوع جرم 17ساله بوده است.(ادوارنیوز 16/2/87)

 

202 ـ علیرضا ـ ی 37 ساله به جرم قتل بهزاد 22 ساله در شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی نورالله عزیز محمدی محکوم به اعدام شد.(خراسان 16/2/87)

 

203 ـ سعید 24 ساله به جرم قتل محمد 25 در شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی نورالله عزیز محمدی و با تائید شعبه 33 دیوان عالی کشور محکوم به اعدام شد.(ایسنا 17/2/87)

 

204 ـ سهیلا 28 ساله به جرم قتل فرزند 5 روزه اش در شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران و با تائید دیوان عالی کشور محکوم به اعدام شد.(اعتماد 19/2/87)

 

205 ـ علی میهن ترابی به جرم قتل مزدک در شعبه 33 دادگاه عمومی کرج و با تائید دیوان عالی کشور محکوم به اعدام شد. نامبرده در زمان وقوع جرم 16 ساله بوده است و مدت 5 سال است که در زندان بسر می برد. (فعالان حقوق بشر در ایران 23/2/87)

 

206 ـ سه پسر به اتهام مفسد فی الارض، حمل سلاح سرد، محاربه، تجاوز به عنف، آدم ربایی و سرقت در شعبه اول دادگاه انقلاب کرج به ریاست قاضی موسی آصف الحسینی به اعدام در ملاء عام محکوم شدند.

(تهران امروز 29/2/87)

 

207 ـ مجتبی و یوسف به جرم قتل دو نفر و سرقت مسلحانه در دادگاه کیفری استان تهران محکوم به اعدام شدند. (اعتماد 30/2/87)

 

208 ـ احمد 32 ساله به جرم قتل یک مرد 64 ساله در شعبه 74 دادگاه کیفری استان تهران و با تائید شعبه اول دیوان عالی کشور محکوم به اعدام شد.(فارس 30/2/87)

 

209 ـ سعید جزی به جرم قتل مرتضی جان زمین در شعبه 1183 دادگاه جزایی و با تائید دیوانعالی کشور و رئیس قوه قضائیه محکوم به اعدام شد. نامبرده در زمان وقوع جرم 17 ساله بوده است.( ایران امروز 31/2/87)

 

احکام اجرا شده اعدام توسط دادگاهها:

210 ـ چهار تن بنامهای مراد ـ ر، علی ـ د، میرزا ـ ل و فتح الله ـ ه به اتهام قاچاق مواد مخدر به حکم دادگاه انقلاب اسلامی استان کرمان و با تائید دادستان کل کشور به دار آویخته شدند.(فارس 2/2/87)

 

211 ـ حسین ـ م 19 ساله به جرم قتل مصطفی 21 ساله به حکم قوه قضائیه در زندان مرکزی اصفهان به دار آویخته شد.(کیهان 4/2/87)

 

212 ـ ابراهیم قنبری 35 ساله و محمد هوشمند 24 ساله به جرم قتل بدستور قوه قضائیه در زندان رجایی شهر بدار آویخته شدند.(فعالان حقوق بشر در ایران 4/2/87)

 

213 ـ احمد 33 ساله به جرم قتل مسعود و مجید به حکم شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی نورالله عزیز محمدی و با تائید شعبه 33 دیوان عالی کشور در زندان اوین به دار آویخته شد.(ایران 5/2/87)

 

214 ـ حمید 25 ساله به جرم قتل حفیظ الله به حکم شعبه 74 دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی قاسم حسینی کوه کمره ای و با تائید شعبه 37 دیوان عالی کشور در زندان اوین به دار آویخته شد.(ایران 5/2/87)

 

215 ـ ابراهیم 25 ساله به جرم قتل کبرا 80 ساله به حکم شعبه 74 دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی قاسم حسینی کوه کمره ای و با تائید شعبه 33 دیوان عالی کشور در زندان اوین به دار آویخته شد.

(ایران 5/2/87)

 

216 ـ محمد 40 ساله به جرم قتل اکبر 45 ساله به حکم شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی نورالله عزیز محمدی و با تائید شعبه 42 دیوان عالی کشور در زندان اوین به دار آویخته شد.(ایران 5/2/87)

 

217 ـ اسفندیار 35 ساله به جرم قتل غلامرضا 28 ساله به حکم شعبه 74 دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی قاسم حسینی کوه کمره ای و با تائید شعبه 33 دیوان عالی کشور در زندان اوین به دار آویخته شد.

(ایران 5/2/87)

 

218 ـ بر اساس آمار خبرگزاری فرانسه با احتساب اعدام 10 نفر طی دو روز گذشته از ابتدای سالجاری میلادی دستکم 70 نفر در ایران اعدام شده اند. سازمان عفو بین الملل اعلام کرد: ایران در سال 2007 با 317 مورد اعدام پس از چین بیشترین استفاده را از مجازات اعدام بعمل آورده است.(رادیو زمانه 6/2/87)  

 

219 ـ میر علم سیدی دادستان عمومی و انقلاب بجنورد اعلام کرد: 8 نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر محکوم به اعدام شدند، حکم یک نفر در ملاء عام و 7 نفر در زندان به مرحله اجرا درآمد. وی افزود 72 نفر با یک درجه تخفیف به حبس ابد محکوم شدند.(فارس 14/2/87)

 

220 ـ محمود ـ ن 47 ساله و قدرت ـ الف 55 ساله به جرم قاچاق مواد مخدر به حکم شعبه اول دادگاه انقلاب قم و با تائید دادستانی کل کشور در زندان مرکزی قم به دار آویخته شدند.(ایران 9/2/87)

 

221 ـ سه جوان بنامهای علیرضا، عباس و ناصر به اتهام ربودن و آزار و اذیت دختران جوان به عنوان محارب و مفسد فی الارض به حکم شعبه 16 دادگاه کیفری اهواز و با تائید دیوان عالی کشور در زندان اهواز به دار آویخته شدند.(ایران 16/2/87)

 

222 ـ حسن 25 ساله به جرم قتل ابراهیم 20 ساله به حکم شعبه 1157 دادگاه جزایی تهران و با تائید شعبه 31 دیوان عالی کشور در زندان اوین به دار آویخته شد.(ایران 19/2/87)

 

223 ـ ایرج 27 ساله به جرم قتل جلال 62 ساله به حکم شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی نورالله عزیز محمدی و با تائید شعبه 37 دیوان عالی کشور در زندان اوین به دار آویخته شد.(ایران 19/2/87)

 

224 ـ مجید 40 ساله به جرم قتل علیرضا 33 ساله به حکم شعبه 74 دادگاه کیفری استان تهران و با تائید شعبه 7 دیوانعالی کشور در زندان اوین به دار آویخته شد.(ایران 19/2/87)

 

225 ـ مهدی 36 ساله به جرم قتل احمد به حکم شعبه 1063 دادگاه کیفری استان تهران و با تائید شعبه 7 دیوانعالی کشور در زندان اوین به دار آویخته شد.(ایران 19/2/87)

 

226 ـ ادریس نظری 32 ساله، حسن کلانی 28 ساله و داود محمدی 27 ساله به جرم قتل به حکم قوه قضائیه در زندان رجائی شهر به دار آویخته شدند.(فعالان حقوق بشر در ایران 19/2/87)

 

227 ـ پنج جوان بنامهای مرتضی، هادی، جواد، حسین و مهدی به اتهام تجاوز به عنف، لواط به عنف و قتل نرگس 24 ساله تبعه افغانستان به حکم قضات شعبه 8 دادگاه تجدید نظر استان قم و با تائید دیوان عالی کشور به دار آویخته شدند. در این پرونده 10 نفر محکوم به اعدام شده بودند که دیوانعالی کشور حکم پنج نفر را تائید کرد. (اعتماد ملی 21/2/87) 

 

اخبار مربوط به سرکوب عمومی:

228 ـ ضابطان مرکز اجرایی امر به معروف و نهی از منکر سپاه پاسداران ناحیه شیراز 75 نفر زن و مرد را به جرم شرکت در یک جشن شبانه دستگیر و به مقامات قضایی تحویل دادند.(کیهان 1/2/87)

 

229 ـ در اجرای طرح امنیت اخلاقی و اجتماعی 94 مرد و زن به اتهام بدحجابی و کم توجهی به شئونات اسلامی توسط ماموران نیروی انتظامی بازداشت شدند. برای بازداشت شدگان پرونده تشکیل شده و به مراجع قضایی معرفی شده اند.(جمهوری اسلامی 16/2/87)

 

 

اخبار اجتماعی :

230 ـ "کورش ـ 33 " که ادعا کرده بود من فرستاده خدا هستم و با پیامبران، خصوصا پیامبر اسلام در ارتباط هستم و وظیفه اصلی من ابلاغ حکم پیامبر اسلام و امام زمان به بزرگان شیعه و روحانیون سطح بالا در حوزه های علمیه است، در خیابان حوزه علمیه تاکستان توسط پلیس اطلاعات و امنیت بازداشت شد.(کیهان 1/2/87)

 

231 ـ اسماعیل محمدی عضو تیم کوهنوردی سقز در حال صعود به کوههای چهل چشمه ، بر اثر انفجار مین یک پای خود را از دست داد.(سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان 16/2/87)

 

232 ـ علی عسگری معاون اقتصادی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبری رئیس جمهوری اعلام کرد: طبق شاخص اقتصادی اعلام شده حدود 20 درصد جمعیت زیر خط فقر هستند.(سرمایه 17/2/87)

 

233 ـ پرویز کوثری معاون توسعه مدیریت سازمان نهضت سواد آموزی گفت: در حال حاضر حدود 9450000 نفر در کشور بیسواد مطلق هستند. در سال 86ـ87بالغ بر 1400000نفر در همه دوره های سواد آموزی تحت پوشش نهضت سواد آموزی قرار گرفتند. بالغ بر 450000 نفر نیز در بخش فعالیتهای پس از سواد حضور داشتند. وی افزود: بالاترین نرخ بیسوادی را استان سیستان و بلوچستان دارد.(کیهان 18/2/87)

 

234 ـ احمد گلبان 29 ساله اهل تهران و مجتبی پیره 22 ساله اهل کرمانشاه عضو گروه تخریب شرکت پیشتازان عمران پارسیان در هنگام پاکسازی میدان مین در منطقه چم هندی دهلران کشته شدند.(کیهان 19/2/87)

 

235 ـ  رزاق صادقی مشاور اسبق وزیر رفاه نوشت: اگر چه معاون اقتصادی معاونت برنامه ریزی رئیس جمهوری تعداد افراد زیر خط فقر را 14 تا 15 میلیون نفر اعلام کرده است اما به نظر می رسد که آمار اعلام شده مربوط به خط فقر خشن است که جامعه به آن دچار شده و تعداد افراد زیر خط فقر نسبی و فقر مطلق بیش از اینهاست و حدود 50 درصد جمعیت با مشکل فقر روبرو است. در عین حال بدلیل اینکه بیان این آمارها همواره نگرانی مردم را در پی دارد، آمار واقعی هرگز ارائه نمی شود.(سرمایه 20/2/87)

 

 

 "فعالین ایرانی دفاع از حقوق بشر در اروپا و امریکای  شمالی"

 

ihrnena@gmail.com       31/02/1387 برابر با  20/05 /2008

 

انجمن فعالان حقوق بشر در ايران ـ کانادا: FaalanHRC@yahoo.ca

siterahaei@yahoo.com:انجمن مدافعین حقوق بشرو دمکراسی در ایران –   فرانسه

اتحادیه برای دمکراسی در ايران ـ ايتاليا: updi@libero.it

اتحاد برای دفاع ازحقوق بشر در ایران – واشنگتن – آمریکا: adhri1@yahoo.com

info@bashariyat.de  کانون دفاع از حقوق بشر در ایران – آلمان

shafaei@azadegy.de شبکه فعالان حقوق بشر ایرانی در آلمان:

HRIRNL@gmail.com: کانون دفاع ازدمکراسی در ایران– هلند

info@komitedefa.org : کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران – سوئد 

defendhriran_ca@yahoo.com:کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران – کالیفرنیا – آمریکا

komitenoran@yahoo.noکمیته نوران(کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران – نروژ):  

yebarak@yahoo.ca : سازمان ایرانیان غرب کانادا – ونکور – کانادا

kupg_iran@yahoo.de: کمیته دفاع از زندانیان سیاسی ایران- برلین 

mnrecht@hotmail.comفعالین ایرانی حقوق بشر- سوئیس:

فعالان دفاع از حقوق بشر:  Irantestimonyinfo@irantestimony.com