بازگشت به صفحه نخست

 

اخبار و گزارشات کارگری اردیبهشت ماه 1387

 

 

 

كارگران بوشهري در روز جهاني كارگر به جاي راهپيمايي، تجمع برگزار مي‌كنند

.

به گزارش دسترنج، سرانجام كميته برگزاري مراسم روز جهاني كارگر تصميم گرفت تا به جاي راهپيمايي، تجمع مراسم روز جهاني كارگر را برگزار كند.

عيسي محمد كمالي، رييس كميته برگزاري روز جهاني كارگر استان بوشهر در خصوص علت جايگزين شدن تجمع به جاي راهپيمايي روز جهاني كارگر گفت: اين تصميم به لحاظ برخي مشكلات استاني اتخاذ شده است.

به نظر مي‌رسد كميته برگزاري هفته كارگر بوشهر تحت تاثير حركت‌هاي اعتراضي اخير كارگران ايران صدرا اين تصميم را اتخاذ كرده‌اند.

كمالي همچنين از اقدام موازي اداره كار استان بوشهر براي برگزاري مراسم جداگانه در روز 11 ارديبهشت خبر داد.

به گفته كمالي، مسولان اداره كار بوشهر درصددند تا هم زمان با اين كميته، در روز جهاني كارگر مراسم جداگانه‌اي را در شهر صنعتي دشتستان برگزار كنند.

 

كارگران شريف و باغيرت هوشيار و متحد باشيد

 انجمن دفاع از كارگران و بيكاران فراخوان ميدهد

 هيهات من الذله  

ا گر به اين ستم تن بدهيم 

 

هم وطنان دلير و آزاده,كارگران شريف سراسر ميهن :

 

 طبق اخبار دريافتي از جانب رسانه هاي دولتي, ,طي برنامه اي كه از طرف ارگان دولتي  به عموم كارگران ابلاغ كرده ,قصد دارد كه روز جهاني كارگر را به سمت سكوت و بي عملي  در قبال جنايات و چپاولها و دزديهايي كه دولت از طريق گماشته هاي خود در كارخانه ها به كارگران تحميل كرده , تبديل سازد.

 

كارگران آزاده و باغيرت:

 

سالي كه گذشت سالي بسيار تاسف بار براي جامعه كارگري بود و نظر به اينكه شاهد بوديم وضعيت شغلي و معيشتي كارگران در سال گذشته هر روز بدتر از روز قبل شد وهيچ گونه رسيدگي قانوني وحتي انساني از طرف دولت و مجلس براي بهبود شرايط زندگي و شغلي كارگران زحمت كش صورت نگرفت و شاهد بوديم كه علي رغم زحمتي كه اين قشر شريف شبانه روز در واحدهاي توليدي كشيد اما حتي از مينيمم حقوق طبيعي و قانوني خود نيز محروم بود,كارگران زيادي درطول سال به علت طلب حقوق خودشان دستگير شدند,تعداد بسيار زيادي از كارگران شريف در شب عيد از كار اخراج شدند و ايام عيد را در شرايط طاقت فرسايي گذراندند,وضعيت كودكان كار بسيار دردآور و شرايط زندگي آنها بسيار نگران كننده است, اعتراضات و اعتصابهاي كارگري رنگ و بوي تازه تر و اقصي نقاط ميهن را در برگرفت,با توجه به تمام اين موارد انجمن دفاع از كارگران و بيكاران اعلام ميدارد كه شركت در تظاهرات سراسري و آزاد كارگران و فرياد دردهاي در گلو خفته آنان حق كارگر است و هيچ كس تحت هيچ عنواني حق ندارد براي چنين تصميمي ممانعتي ايجاد نمايد.

 

كارگران شريف خود بخوبي آگاهند كه  در محلهاي دربسته  مشكلات كارگران حل نمي شود ,اگرحل شده بود كه دراستانه سال جديد ,يك قلم ,يك جا 50هزاركارگربي پشت وپناه ازكاراخراج نمي شدند . دولت قصد دارد با ايجاد تجمع بر سر“قبر !!!”يا”بيت ...!!!!!“ فريادهاي كارگران را در گلو خفه كند اما ما كارگران همه با هم اعلام ميداريم هيهات من الذله ! هيهات گر به اين ستم تن بدهيم! هيهات از كارگري كه پس از تحمل اين همه رنج و محنت,اين همه فقر و فلاكت ,به  خيل  عظيم همكاران اخراجيمان درسال گذشته خيانت بكنيم

 

لذاما همراه با جامعه كارگري آزاد سراسر كشور اعلام ميداريم كه روز جهاني كارگررا با برگزاري يك تظاهرات گسترده و بي سابقه و فرياد كردن شعار  ”تا حق خود نگيريم  آرام نمينشينيم“ آزادي , ”عدالت امنيت مشاغل حق مسلم ماست“ اين روز را هرچه پرشكوه تردرسراسر ميهن برگزارخواهيم كرد

 

 

                              پيروز و متحد باد جنبشهاي كارگري سراسر كشور

 

انجمن دفاع ازكارگران وبيكاران

        

 

    اطلاعيه شماره 2

 

اينان هراسشان ز يگانگي ماست

 

فراخوان به  برگزاري تظاهرات سراسري در 11 ارديبهشت روز جهاني كارگر

 

 ياران و همكاران گرامي, كارگران شريف و غيرتمند

 

نظر به اينكه سالي كه گذشت سالي پر از درد و محنت و فقر و نداري و جور و ستم براي ما كارگران بود و با توجه به اينكه از اين دولت غارتگر و ستمكار توقعي بيش از اين نميتوان داشت,انجمن دفاع از كارگران و بيكاران براي برگزاري تظاهرات گسترده و سراسري در 11  ارديبهشت فراخوان ميدهد.

 

انجمن دفاع از كارگران و بيكاران همگام و متحد با تمامي تشكلهاي كارگري براي گراميداشت روز جهاني كارگر اعلام آمادگي ميكند. اتحاد ما رمز پيروزي ماست. ما با هم هستيم و اينان هراسشان ز يگانگي ماست. روز 11 ارديبهشت را نه بر سر قبر مردگان و خانه شب كاران بلكه در فضاي باز به پژواك فريادهاي خاموش خود تبديل خواهيم كرد و در هر كوي و برزن فرياد خواهيم زد كه زندگي شايسته و آزادي حق مسلم ماست. همه با هم فرياد خواهيم زد:

 

 اي عاملان سركوب                          از ظلمتان به خشميم

 

ما زن و مرد جنگيم                         بجنگ تا بجنگيم

 

 

 

                         مستحكم باد جنبشهاي كارگري 

 

    پيش به سوي تحقق آزادي و جامعه اي دموكراتيك

 

انجمن دفاع ازكارگران وبيكاران

 

 ارديبهشت138

 

   بيش از 680 کارگر شرکت آونگان اراک در اعتراض به عدم دريافت حقوق معوقه و خط توليد کارخانه روز گذشته جاده قم-تهران را مسدود کردند.

 

"عليرضا مرادي" فعال کارگري در اراک در اين باره به دسترنج گفت: اين تجمع اعتراض‌آميز با حضور فرماندار و قول مساعد وي مبني برپيگيري مشکلات شغلي و حقوقي کارگران پايان يافت.

او گفت: به دليل نبود برنامه در توليد و بهره‌وري کارخانه شرکت توليدي نداشته و کارگران با حضور در محوطه کارخانه بيکار و بلاتکليفند.

"مرادي" گفت: مشکل اين واحد بزرگ از زمان خصوصي سازي و واگذاري شرکت بوجود آمد.

  كارگران شركت صنايع مخابراتي راه دور ايران: هفته آينده اعتصاب مي‌كنيم.

 

به گفته كارگران شركت صنايع مخابراتي راه دور ايران، كارفرما و مسوولان استاني تنها تا پايان هفته جاري براي حل مشكلات اين كارخانه فرصت دارند.

اين كارگران اعلام كردند: چنانچه در مهلت تعيين شده وضعيت توليد و مطالبات معوقه اين كارگران مشخص نشود؛ از ابتداي هفته آينده با انجام حركت‌هاي اعتراضي، واكنش نشان خواهند داد.

اين  مهلت در حالي از سوي كارگران صنايع مخابراتي راه دور ايران تعيين شده است كه پيشتر، مديران اين كارخانه از كارگران خواستار خويشتن‌داري بيشتر شده بودند.

يكي از كارگران اين كارخانه گفت: در نخستين روزهاي سال جاري يكي از اعضاي هيات مديره با حضور در جمع كارگران از آنان خواسته بود تا حداقل براي 2 تا سه ماه مشكلات كنوني را تحمل كنند.

كارخانه صنايع مخابراتي راه دور ايران در حدود 1200 كارگر دارد كه به دليل آنچه كه نبود كار و توقف خطوط توليدي عنوان مي‌شود، پرداخت مطالبات كارگران از سال گذشته با مشكلاتي روبرو بوده است.

به گفته كارگران، اين كارخانه تا سال گذشته به عنوان تنها مجري ساخت كارت‌هاي هوشمند بنزين، از وضعيت توليد مطلوبي برخوردار بود.

علي راستگو از فعالان كارگري استان فارس نيز در رابطه با مشكلات اين كارخانه گفت: در حال حاضر اين كارخانه يكي از واحدهاي بحراني استان محسوب مي‌شود.

به گفته راستگو؛ بدهي انباشته چند ميلياردي، عمده‌ترين مشكل اين كارخانه است

 

  کارگران قراردادي شرکت مرغ و جوجه البرز قزوين با قراردادهاي سفيد امضا به کار مشغول شده و با وجود ظلم و اجحاف در شرکت، از ترس اخراج و بيکاري، اعتراضي به عملکرد مديريت نمي‌کنند.

 

40 کارگر قراردادي شرکت مرغ و جوجه البرز با وجود 12 ساعت کار در شرکت، کمتر از حداقل دستمزد حقوق دريافت مي‌کنند.

"عيد علي کريمي" فعال کارگري در قزوين در اين باره به دسترنج گفت: حق اضافه کاري و شيفت کاري روز جمعه تاکنون براي اين کارگران محاسبه و پرداخت نشده است.

او گفت: اين کارگران با قراردادهاي سفيد امضا به کار مشغول شده و با وجود ظلم و اجحاف در شرکت، از ترس اخراج و بيکاري، اعتراضي به عملکرد مديريت نمي‌کنند

 

  شوراي تامين به دنبال اعتراض‌هاي اخير کارگران کارخانه لوله و پروفيل ساوه اين تصميم را اتخاذ کرده است.

 

در آستانه روز کارگر کارخانه‌هاي لوله و پروفيل ساوه و نورد و لوله صفا تعطيل شدند.

به گزارش دسترنج، يک منبع آگاه گفت: شوراي تامين به دنبال اعتراض‌هاي اخير کارگران کارخانه لوله و پروفيل ساوه اين تصميم را اتخاذ کرده است.

پيشتر کارگران کارخانه لوله و پروفيل ساوه در اعتراض به آنچه که عدم پرداخت مطالبات آنها ناميده مي‌شد، دست به اعتراض زدند.

براساس مصوبه شوراي تامين استان مرکزي، کارگران کارخانه‌هاي لوله و پروفيل ساوه و نورد و لوله صفا از فردا تا شنبه تعطيل بوده و کارگران آنان اجازه حضور در کارخانه را ندارند.

در اين کارخانه‌ها بيش از هزار کارگر مشغول به کار هستند.

 

گفته مي‌شود وضعيت اخير اين کارخانه‌ها ناشي از انتقادات رييس جمهور در آنچه وي پرونده بانک پارسيان اعلام کرده بود و عدم همکاري دستگاه‌های دولتي با مالک اين کارخانه متعاقب گفته‌هاي احمدي نژاد، مي‌‌با

پس از تحمل شلاق، کارگران کردستان همچنان خواستار راهپیمایی روز کارگر

  فرمانداري سنندج امسال نيز به تشکل های مستقل کارگری اجازه برگزاري مراسم روز كارگر را نداد.

 

به گزارش دسترنج،  جعفر عظيم زاده سخنگوي اتحاديه آزاد كارگران ايران گفت: در جلسه امروز هيت مديره اين اتحاديه با فرماندار سنندج، فرمانداري از دادن اجازه برگزاري مراسم مستقل روز 11 ارديبشهت را صادر نکرد.

 

وي افزود: مخالفت فرمانداري سنندج با برگزاري مراسم مستقل كارگري در حالي است كه در جلسه  روز گذشته اعضاي اين اتحاديه با فرماندار هيچ صحبتي از اين مسئله نبود.

 

وي گفت: با اين حال اعضاي اتحاديه همچنان بر برگزار كردن مراسم مستقل روز كارگر در سنندج تاكيد دارند.

 

به گفته عظيم زاده فرمانداري سنندج از كارگراني كه مايل به برگزاري مراسم 11 ارديبهشت هستند خواسته است تا به جاي برگزار كردن مراسم جداگانه در مراسمي كه اداره كار سنندج متولي آن است شركت كنند.

 

وي گفت از نظر اعضاي هيات مديره اين مراسم يك مراسم دولتي است.

 

تصميم هيات مديره اتحاديه آزاد كارگران ايران به برگزاري مراسم مستقل كارگري درحالي است كه در جريان برگزاري مراسم سال گذشته 11 ارديبهشت 13 كارگر به تحمل ضربات شلاق محكوم شدند

چاپ

 

شرکت آب و فاضلاب لارستان در اقدامی غیر قانونی بیش از 30 کارگر را با دستمزد 62 هزار تومان در ماه یعنی رقمی کمتر از پایه حقوق مصوب شورای عالی کار بکار گرفته است.

"محمد حسن قوامی" فعال کارگری در لارستان به دسترنج گفت: بیش از 30 کارگر با انعقاد قرارداد با شرکت آب و فاضلاب روستائی لارستان به کار اشتغال دارند که ماهیانه 62 هزار تومان حقوق در یافت می دارند.

 

او با اشاره باینکه اکثر این کارگران را افراد مسن و باز نشسته تشکیل می دهند  گفت: آب و فا ضلاب روستایی به کارگران 840 هزار تو مان در ازای یک سال کار پرداخت می کند.

 

بيش از100هزار کارگر بيمه نشده در استان آذربايجان شرقي مشغول فعاليت هستند 

 

دبير اجرايي خانه کارگر آذربايجان شرقي:

طرح ساماندهي قراردادهاي موقت کارگران مسكوت مانده است

بيش از100هزار کارگر بيمه نشده در استان مشغول فعاليت هستند

 

دبير اجرايي خانه کارگر آذربايجان شرقي گفت: در حال حاضر بيش از يکصد هزار کارگر بيمه نشده در کارگاهها، مجامع امور صنفي و اماکن عمومي استان مشغول فعاليت هستند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران ( ايسنا )، کريم صادق زاده در جمع خبرنگاران افزود: اين تعداد کارگر بيمه نشده به همراه 403 هزار کارگر بيمه شده در شش هزار و800 واحد صنعتي آذربايجان شرقي فعاليت مي‌کنند. وي با تاکيد بر ضرورت حمايت دولت از اقشار آسيب پذير و مستضعف جامعه، مشکلات پيش آمده براي برخي از صنايع متوسط و کوچک آذربايجان شرقي را يادآور شد و افزود: با تداوم وضعيت اين کارخانجات، بحران کارگري در استان حادتر شده و به موضوعي جدي تبديل خواهد شد.

به گفته صادق زاده هم اکنون در 25 کارخانه استان آذربايجان شرقي بحران کارگري وجود دارد که در صورت عدم رفع مشکلات ايجاد شده و حمايت نکردن دولت از آنان زندگي بيش از پنج هزار کارگر در معرض تهديد قرار خواهد گرفت.

دبير اجرايي خانه کارگر آذربايجان شرقي مهمترين مشکل صنايع استان را مربوط به شرکت چيني بهداشتي ارس، کارخانه نساجي سراب بافت و کارخانه نساجي خامنه دانست و گفت: متاسفانه مسوولان آن طور که شايسته است در راستاي حل مشکلات اين کارخانجات که شامل مطالبات معوقه، بدهي تامين اجتماعي، بدهي بانکي و ناتواني از استفاده از تسهيلات دولتي گامي برنداشته‌اند. وي گفت: سوء مديريت و نامناسب بودن برنامه ريزي، مشکل بيشتر واحدهاي صنعتي استان که به نوعي با بحران کارگري مواجه هستند به شمار مي آيد.

وي اظهار عقيده کرد: به نظر مي رسد مديران ارشد استان و مسوولان اداره کار و صنايع و معادن بايد عملکرد مديران واحدهاي صنعتي را بررسي کنند و در صورتي که بي کفايت بودن مديران به اثبات رسيد اقدام به انتصاب مديران خلاق و جديدي كنند.

دبير اجرايي خانه کارگر آذربايجان شرقي در ادامه خواستار دقت بيش از گذشته دولتمردان در واگذاري کارخانجات دولتي شد و با اشاره به تصميم هيات وزيران مبني بر واگذاري سهام دو کارخانه بزرگ تراکتور سازي و ماشين سازي تبريز، از اين دو صنعت به عنوان نگين صنايع آذربايجان شرقي ياد کرد و افزود: واگذاري اين کارخانجات ظلم بزرگي به صنعت استان و کشورمان است.

صادق زاده با بيان ينکه انتظار کارگران از رييس جمهور، فراموش نکردن وعده و وعيدهاي دوران انتخابات نهم رياست جمهوري است گفت: معتقديم بهترين سهامداران اين کارخانه‌ها، خود کارگران هستند و اميد مي رود اولويت واگذاري سهام کارخانه‌ها در قالب سهام ترجيحي به کارگران باشد.

به گزارش ايسنا ، دبير اجرايي خانه کارگر آذربايجان شرقي در بخش ديگري از گفت‌وگو با خبرنگاران آنچه که هجمه‌هاي گوناگون در راستاي اصلاح قانون کار خواند را يادآور شد و با نادرست قلمداد کردن تغيير اين قانون، آن را يادگار بنيانگذار انقلاب اسلامي دانست و افزود: کارگران در برابرتغيير قانون کار سکوت نخواهند کرد و اگر قرار بر تغيير اين قانون باشد بايد تغييرات به نفع کارگر باشد.

صادق زاده عنوان کرد: افرادي که درصدد تغيير قانون کار هستند افرادي سرمايه دار با نگرشي سنتي و بازاري هستند و مي خواهند به نام تغيير قانون کار ، آن را از بين ببرند.

وي با اشاره به فرارسيدن روز جهاني کارگر، تاکيد کرد: کارگران در برابر اقدام برخي افراد در تغيير قانون کار عقب نشيني نخواهند کرد و اگر لازم باشد در روز جهاني کارگر همانند 29 آبان سال گذشته از حقوق خود به سختي دفاع خواهند كرد.

صادق زاده، همچنين انتخابات مرحله دوم مجلس هشتم را انتخاباتي سرنوشت ساز براي قشر کارگر تعبير کرد و با بيان اينکه تا کنون بيش از 50 درصد کانديداهاي مورد حمايت خانه کارگر و انجمن اسلامي کار به خانه ملت راه يافته و يا در مرحله دوم به رقابت مي پردازند افزود: با کانديداهاي مورد حمايت، عهد و پيمان بسته ايم با همديگر در گسترش تشکلات کارگري، استمرار واگذاري سهام ترجيحي، کاهش ناامني شغلي، مبارزه با رواج بي قانوني در کارخانه‌ها، افزايش حقوق کارگران، افزايش حمايت‌هاي اجتماعي از کارگران و حذف تصدي‌گري‌هاي دولت در امور مربوط به تشکل هاي کارگري در جهت استقلال کارگران تمام تلاش خود را به کار بنديم.

دبير اجرايي خانه کارگر آذربايجان شرقي با اشاره به مسکوت ماندن طرح ساماندهي قراردادهاي موقت کارگران در مجلس هفتم، اظهار اميدواري کرد نمايندگان منتخب مردم در مجلس هشتم اين طرح و ساير طرح هايي که در جهت حمايت از قشر کارگر باشد را در اولويت رسيدگي خود قرار دهند.

   بعد از 18 سال کار و حقوق ماهانه 220 هزار تومان، 110 هزار تومان اجاره خانه مي‌پردازم و مابقي حقوق کفاف خرج‌هاي سنگين زندگي را نمي‌دهد.

 

هر زمان كه از "کار" صحبت به ميان مي‌آيد، جايگاه "کارگر" به ذهن متبادر مي‌شود و هميشه از ارزشي که بايد براي اين قشر قايل شد، سخن‌هاي فراوان گفته مي‌شود و گذشته از سفارش‌ها و تاكيداتي که اسلام و پيامبر اكرم(ص) در مورد کارگران کرده‌اند، هر انسان منصف و آگاه براي کار و تلاش جهت تامين معاش خانواده و كسب رزق و روزي حلال ارزش و احترام قايل است.

يکي از نمايندگان شوراهاي اسلامي کار در خراسان رضوي، در گفت‌وگو با ايسنا، درباره اصلاحيه قانون كار معتقد است: تصويب اصلاحيه قانون کار، ظلم در حق کارگر است و قانون را از بين مي‌برد.

احمد طوسي افزود: کساني که اصلاحيه قانون کار را مطرح کرده‌اند، قصد متوقف کردن قانون براي کارگر را دارند و اگر اين روند ادامه پيدا کند، تنها کارگران متضرر خواهند شد.

وي اصلاحيه قانون کار را با عنوان قدرت دوباره بخشيدن به کارفرما بي‌معنا دانست و اظهار داشت: کارفرما هميشه از اهرم‌هاي کارفرمايي خود نسبت به کارگر استفاده کرده است و حتي شوراي اسلامي کار را منحل مي‌کند.

وي با اعتقاد به اينکه روح قانون هيچگاه براي کارگر كامل تفسير و اجرا نشده است، گفت: هميشه تا جايي که امکان داشته اين روح از مدار اصلي خود خارج شده است.

وي طبقه‌بندي مشاغل بر اساس سطح سواد را بسيار نامناسب ارزيابي و بيان کرد: اين طبقه‌بندي بايد براساس سابقه، تجربه و مهارت کارگر صورت گيرد، در حالي که کارفرمايان از اين موضوع سوءاستفاده و محيط خدماتي را تبديل به محيط اداري کرده‌اند که مسلما به ضرر کارگر خواهد بود.

نماينده شوراهاي اسلامي کار در خراسان رضوي ادامه داد: به دليل سلطه بي‌سوادي در طي سال‌ها بين کارگران، سطح سواد اغلب آنان نهايتا به ديپلم مي‌رسد و متاسفانه آموزش کارگران تاکنون متولي مشخصي نداشته است.

وي تصريح کرد: کارفرمايان پس از گذشت 30 سال از پيروزي انقلاب اسلامي حق و حقوق کارگران را بطور تمام و كمال رعايت نمي‌کنند.

طوسي با ابراز تاسف از نبود پرونده پزشکي براي کارگران در پرونده پرسنلي‌شان، اظهار داشت: کارگران به دليل حقوق و دستمزد پايين مجبور به انجام کار دوم يا اضافه‌كاري هستند که اين امر صدمات جسمي و روحي فراواني براي آنان درپي دارد.

پس از صحبت با نماينده كارگران، به ميان كارگران، كساني مي‌رويم كه آفتاب و خاك را در پس نگاهشان پنهان كرده‌اند و دستانشان بوي درد مي‌دهد.

کارگري که عصباني به نظر مي‌رسد با صداي لرزان مي‌گويد: در يك كارخانه صنعتي كار مي‌كنم. اکثر کارگران بر اثر فشارهاي مختلف به بيماري‌هاي روحي دچار شده‌اند.

 

بعد از ۱۲ سال کار، قرارداد يک ماهه مي‌بندند

 

وي افزود: هنگامي که پس از 12 سال کار، با ما قرارداد يک ماهه مي‌بندند، چه امنيت شغلي وجود دارد؟ آيا درست است که بعد از سال‌ها روزي حلال خوردن، به فکر انجام کار خلاف بيفتيم؟ سرنوشت ما را چه کساني رقم مي‌زنند؟

فرد ديگري که خود را کارگر يک کارخانه معتبر صنايع غذايي معرفي مي کند، گفت: با180 هزار تومان حقوق در ماه نمي‌توان اجاره خانه و هزينه خوراک و پوشاک خانواده را تامين کرد.

وي اظهار داشت: کارگران بايد نسبت به قانوني كه عليه آن‌هاست، اعتراض كنند.

کارگر جواني نيز مي‌گويد: در صورت کوچک‌ترين اعتراض به نحوه قرارداد که 15 روزه است، پيشنهاد بازخريد به ما مي‌دهند که مبلغ آن 3 ماه حقوق به ازاي هر سال سابقه کار است.

فرد ديگري که 17 سال سابقه کار در يک کارخانه معتبر را دارد، مي‌گويد: مسکن يکي از بزرگترين مشکلات کارگران است که در شرکت ما تنها 30 واحد مسكوني به کارگران واگذار شده است و کارگران زيادي از اين امکان محروم مانده‌اند.

 

۲۲۰ هزار تومان حقوق و ۱۱۰ هزار تومان اجاره خانه؟!

 

کارگر ديگري كه براي گفتن حرف‌هايش عجله دارد، مي‌گويد: بعد از 18 سال کار و حقوق ماهانه 220 هزار تومان، 110 هزار تومان اجاره خانه مي‌پردازم و مابقي حقوق کفاف خرج‌هاي سنگين زندگي را نمي‌دهد.

وي مي‌افزايد: بعد از اعتراض به حقوق کم، به ما مي‌گويند، برويد! و ما با اين وضعيت کمبود کار کجا مي‌توانيم کار پيدا کنيم؟

فرد ديگري که از اوضاع خود در کارخانه محل كارش ناراضي است، گفت: کارخانه‌اي که در آن کار مي‌کنم با زحمت بسيار کارگرانش، فعاليت خود را در استان‌هاي ديگر گسترش داده است اما هم اکنون کارگران آن از هيچگونه امنيت شغلي برخوردار نيستند.

فرد مسن ديگري که آثار سال‌هاي زياد کار در صورتش نمايان است، مي‌گويد: فرمايش معصوم است که "حقوق کارگر بايد قبل از خشک شدن عرقش به او پرداخت شود." آيا شرايط کنوني فرسنگ‌ها از اين فرمايش دور نيست؟

کارگر ديگري نيز مي‌گويد: کارگران هيچ اميدي به آينده ندارند، کارفرمايان حقوق آنان را رعايت نمي‌کنند در حالي که با تلاش آنان به موقعيت مناسب کنوني‌شان رسيده‌اند.

 

اخراج کارگر مرد براي استخدام کارگران زن

 

تكليف كارگران زن، كه با نصف حقوق مردان كار مي‌كنند، چيست؟ اين سوال را مرد جواني مطرح مي‌كند و مي‌گويد: خيلي از كارخانه‌ها كارگران مرد را اخراج مي‌كنند تا كارگر زن استخدم كنند.

نماينده شوراي اسلامي يک کارخانه توليد پوشاک نيز گفت: برخي مديران اداره کار و امور اجتماعي، وقت ملاقات با نمايندگان کارگران براي انتقال مشکلات را نمي‌دهند در حالي كه مشکلات زيادي در جامعه کارگري وجود دارد که اين مسائل با صحبت کردن مستقيم با مسوولان حل خواهد ش

ترس از بيکاري صداي اعتراض کارگران معلول را خفه کرده است

 

  بحران کارگري در گروه صنعتي ملي

 هنوز عيدي و سنوات بعضي پرسنل پرداخت نشده و پاداش بهره‌وري پايان سال كه تنها دلخوشي كارگر بيچاره در تمام طول سال است، حذف شده است.

 

در دو پيام ارسالي به سايت دسترنج، خوانندگان از وضعيت اسفناک کارگري در اين شرکت خبر داده‌اند.

در يکي از اين پيام‌ها آمده است؛

چرا شما از فاجعه‌اي كه در كفش ملي و گروه صنعتي ملي در جريان است، چيزي نمي‌گوييد و مطلبي انعكاس نمي‌دهيد؟

از جناب رئيس جمهور، وزير كار و وزير رفاه و ... همه عناصر مسئول خواهش و استدعا مي‌كنيم كه در مورد گروه صنعتي ملي و كفش ملي فكري اساسي بكنند.

لااقل شما منعكس كنيد تا كسي به داد اين بيچارگان برسد.

در ادامه اين پيام آمده است؛ بعد از تحولات بسيار درخشان مهندس اميني در سال 86 در كفش ملي و خروج شركت از زيان‌دهي و بحران‌هاي مختلف، اينك متاسفانه گروهي سركار آمدند كه با اخراج مديران و كارگران و كارشناسان در شركت و تعطيلي بسياري واحدها، صنعت كفش و بازرگاني كفش را به سمت فاجعه مي‌برند.

هنوز عيدي و سنوات بعضي پرسنل پرداخت نشده و پاداش بهره‌وري پايان سال كه تنها دلخوشي كارگر بيچاره در تمام طول سال است، حذف شده است.

گروه جديد همه مزاياي پرسنل را قطع و به اكثر پرسنل اولتيماتوم دادند كه داوطلبانه بروند وگرنه بيرون مي‌كنيم.

ترا خدا يك تحقيق ساده در اين زمينه شرط عقل و انسانيت است.

متاسفم كه در آستانه روز كارگر اينقدر آشكارا حقوق پرسنل مورد تجاوز واقع مي‌گردد.

در دومين پيام آمده است؛

بعد از تغييرات گسترده در گروه صنعتي ملي و عزل مديرعامل، گروه و نيز برکناري مدير توانمند کفش ملي در آخرين روزهاي سال، علي‌رغم تحول جدي در کفش ملي و تغيير مثبت همه شاخص‌ها و نيز سوددهي شرکت و بهبود وضع پرسنل، متاسفانه هنوز معلوم نيست چرا اين مدير ارزشي جابجا شده اما گروه جديد با قلع و قمع مديران سابق و برخوردهاي حذفي و تعديل نيرو، بويژه کارشناسان آموزش ديده جديد، تهديد جدي براي کارگران محترم شرکت در سال 87 ايجاد کرده‌اند.

10 روز بعد از ارديبهشت، هنوز عيدي و سنوات تعدادي از پرسنل را ندادند.

در ادامه اين پيام آمده است؛ موج نارضايتي و سردرگمي و عدم امنيت شغلي در کفش ملي بيداد مي‌کند. گروه جديد، مديرعاملي که يکماه آورده را هم برکنار کرده‌اند و واحد طرح و برنامه را منحل و مديريت کنترل کيفي و مهندسي را هم تعطيل نمودند.

متاسفانه مسئولان صندوق بازنشستگي هيچ پاسخي در اين زمينه ارائه نکرده و همچنين به پرسنل قراردادي گفته‌اند که تا پايان همين ماه محترمانه بروند.

از جناب رئيس جمهور و وزير مربوطه و نيز مسئولان صندوق بازنشستگي انتظار مي‌رود در اين زمينه اقدام جدي بعمل آورن

 

  کارگر شرکت توليدي" کروم کرميکال "مازندران 4 ماه است که حقوقي دريافت نکرده‌اند.

"نصرالله در يابيگي" فعال کارگري در مازندران در اين باره به دسترنج گفت: حقوق و عيدي و پاداش اين کارگران در حالي پرداخت نمي‌شود که کارخانه از توليد و بازار فروش مطلوبي برخوردار است.

او گفت: تاخير چندين ماهه در پرداخت حقوق حقه کارگران، اعتراض و خشم کارگران اين واحد توليدي مواد شيميائي را بهمراه داشته است.

 

  بالاخره نماينده کارگران در شورايعالي کار از اقدام آگاهانه خود نسبت به تعيين نادرست دستمزد کارگران خبر دادند و از کسري 64 درصدي هزينه خانوار کارگري پرده برداشتند.

 

نمايندگان کارگر در شورايعالي کار، با عنايت به کسري 64 درصدي بودجه سبد هزينه خانوار نسبت به دستمزد مصوب، دستمزد 219 هزار توماني را تصويب کردند.

"حسين طاهرزاده" فعال کارگري در سمنان با بيان اين مطلب به دسترنج گفت: بالاخره نماينده کارگران در شورايعالي کار از اقدام آگاهانه خود نسبت به تعيين نادرست دستمزد کارگران خبر دادند و از کسري 64 درصدي هزينه خانوار کارگري پرده برداشتند.

او گفت: البته بنا به اظهارات يکي از نمايندگان، اين کسري مربوط و محدود به سال 84 بوده و تورم سال‌هاي 85 و 86 در آن محاسبه نشده بود.

او اظهار داشت: جاي تعجب و تاسف است که اين آقايان با علم بر کمي دستمزد، به مصوبه اين چنيني تن داده و حق مسکن و بن کارگري را افزايش ندادند.

طاهرزاده گفت: عدم اخذ مجوز راهپيمائي روز کارگر  پاسخي سنجيده به محروميت و تظلم کارگران بود.

 

  درحال حاضر مجموع مطالبات معوقه كارگران بالغ بر 10 ماه حقوق و ومزايا است كه هنوز مديريت در خصوص پرداخت آن اقدامي انجام نداده است.

 

با گذشت چند ماه از آغاز عمليات بازسازي در كارخانه فولاد گزين يزد، كارگران اين كارخانه همچنان مشغول تعميرات خطوط توليد و كوره‌هاي محل كار خود هستند.

به گزارش دسترنج، محمد رضا جعفري، نماينده كارگران فولاد گزين يزد گفت: هنوز تعميرات كارخانه تمام نشده است.

وي به نقل از مديران كارخانه گفت: حداقل چند هفته ديگر تا راه‌اندازي كارخانه فرصت باقيمانده است.

وي ياد آور شد: درحال حاضر مجموع مطالبات معوقه كارگران بالغ بر 10 ماه حقوق و ومزايا است كه هنوز مديريت در خصوص پرداخت آن اقدامي انجام نداده است.

كارخانه فولاد گزين از كارخانه‌هاي سازنده قطعات خودور در استان يزد است.

اين كارخانه از سال 85 تا اواخر سال گذشته به حالت تعطيل رها شده بود.

اختلاف ميان سهامدارن از دلايل تعطيلي اين كارخانه عنوان شده است

 

  زمزمه‌هاي اخراج 190 کارگر شرکت صنايع اراک و تعطيلي کارخانه به بهانه زيان‌ده بودن، دلهره و بحران کارگري را در اين واحد توليدي دامن زده است.

 

"نوروزي" فعال کارگري در اراک در اين باره به دسترنج گفت: بحران کاري در شرکت صنايع اراک که از زمان واگذاري و خصوصي سازي شرکت در خرداد ماه سال گذشته شدت يافت، اين بار با نقل اظهارات مسوولان کارخانه مبني بر معرفي 190 کارگر رسمي شرکت به بيمه بيکاري به بهانه زيان‌دهي کارخانه و نوسازي شرکت به اوج خود رسيده و کارگران را نسبت به آينده شغلي‌شان نگران کرده است.

او گفت: دو شيفت کاري به يک شيفت رسيده است، دستمزد کارگران با تاخير پرداخت شده و اضافه کاري و حق شيفت کاملا قطع شده است.

نوروزي گفت: عملکرد مديريت نسبت به چگونگي ادامه کار شرکت و اهداف سودجويانه وي، کارگران را در ابتداي سال معترض و خشمگين کرده است.

 

  هنوز به كارگراني كه در جريان برگزاري مراسم اول ماه مه در عسلويه بوشهر بازداشت شده‌اند، اجازه ملاقات با خانواده‌هايشان را نداده‌اند.

 

اتحاديه كارگران آزاد ايران اعلام كرد: مسوولان قضايي و انتظامي، هنوز به كارگراني كه در جريان برگزاري مراسم اول ماه مه در عسلويه بوشهر بازداشت شده‌اند، اجازه ملاقات با خانواده‌هايشان را نداده‌اند.

به گزارش دسترنج، جعفر عظيم زاده، رييس اتحاديه آزاد كارگران ايران گفت: خويشان و بستگان اين سه كارگر كه دست كم از روز گذشته تاكنون در بوشهر هستند، تنها توانستند با قاضي پرونده ديدار كنند.

پيشتر اين اتحاديه اعلام كرده بود كه در جريان برگزاري مراسم اول ماه مه سه تن از اعضاي اين اتحاديه در منطقه عسلويه بوشهر توسط عوامل انتظامي دستگير شدند.

به گفته عظيم زاده، قاضي پرونده به خانواده‌هاي كارگران بازداشت شده گفته است كه براي ديدار عزيران خود تا زمان برگزاري دادگاه صبر كنند

 

  اين کارگران با وجود عدم دريافت 11 ماه حقوق و مزاياي شغلي، 16 ساعت در محل کارخانه کار مي‌کنند و مديريت حق اياب و ذهاب و غذاي کارگران را در طول اين مدت قطع کرده است.

 

بيش از 200 کارگر شرکت ريسندگي خاور گيلان 11 ماه است که حقوقي دريافت نکرده‌اند.

"محمد يعقوبي" فعال کارگري در گيلان در اين خصوص به دسترنج گفت: اين کارگران با وجود عدم دريافت 11 ماه حقوق و مزاياي شغلي، 16 ساعت در محل کارخانه کار مي‌کنند و مديريت حق اياب و ذهاب و غذاي کارگران را در طول اين مدت قطع کرده است.

او گفت: معضل اين واحد بزرگ توليدي از زمان خصوصي سازي و واگذاري به برق لامع آغاز شده و در طول اين مدت با توقف چرخه توليد، حقوق کارگران پرداخت نشده است

 

  با تعطيلي اين واحد توليدي باسابقه استان، 25 کارگر در حالي شغل خود را از دست مي‌دهند که هرکدام بيش از 6 ماه حقوق خود را طلبکارند.

 

با تعطيلي شرکت توليدي "کاغذ حرير" در استان مازندران 25 کارگر باقيمانده اين شرکت نيز از کار برکنار خواهند شد.

"نصرالله در يابيگي" فعال کارگري در مازندران با بيان اين مطلب به دسترنج گفت: با تعطيلي اين واحد توليدي باسابقه استان، 25 کارگر در حالي شغل خود را از دست مي‌دهند که هرکدام بيش از 6 ماه حقوق خود را طلبکارند.

او گفت: تعطيلي ناگهاني کارخانه بدليل اقدام بفروش کارخانه از سوي سازمان بازنشستگي عنوان شده است.

 

کارگران مزاحم اجراي اصل 44 قانون اساسي هستند

 

دغدغه چگونگي اخراج کارگران، جايگزين دغدغه توليد و بهره‌وري در کارخانه شده است.

 

کارگران کشور مزاحم اجراي اصل 44 قانون اساسي و خصوصي سازي واحدهاي دولتي تلقي مي‌شوند.

"نوروزي" فعال کارگري در استان اراک با بيان اين مطلب به دسترنج گفت: بسياري از افرادي که از زمان واگذاري کارخانه‌ها و واحدهاي توليدي صنعتي کشور، امور توليد و صنعت را در دست گرفتند، کاري از پيش نبرده و تنها به نيت تصرف زمين کارخانه و غارت اموال و دستگاه‌هاي توليدي پا پيش گذاشتند.

او گفت: البته در اين ميان، کارگران مزاحمان اصلي صاحبان بي‌کفايت کارخانه و سارقين صنعت، اقتصاد و اشتغال کشور به حساب مي‌آيند، زيرا چگونگي اخراج آنان، جايگزين دغدغه توليد و بهره‌وري در کارخانه شده است.

"نوروزي" گفت: زيان‌دهي کارخانه، نوسازي و بازسازي واحد توليدي و نبود بنيه مالي از راحت‌ترين راه‌هاي اخراج و بيکاري ده‌ها هزار کارگر شاغل در کشور 

 

مرگ 60 نفر بر اثر حوادث ناشي از كار در شش ماه

 

بيشترين حوادث ناشي از كار براي مردان و متاهلين به ترتيب با 11 هزار و 448 و 8 هزار و 729 مورد اتفاق افتاده و سهم مجردها در حوادث ناشي از كار دو هزار و 95 مورد بوده است.

 

از مجموع 11 هزار و 634 حادثه اتفاق افتاده در حين كار، در نيمه نخست سال گذشته، 60 نفر جان خود را در اين حوادث از دست دادند.

سازمان تامين اجتماعي اعلام كرد: حوادث ناشي از كار در مدت ياد شده به ترتيب باعث از كار افتادگي كلي و جزئي يكصد و 42 و 331 نفر شد.

ضمن آن كه 589 نفر نيز بابت اين حوادث غرامت مقطوع نقص عضو دريافت و 10 هزار و 512 نفر نيز پس از حادثه در حين كار بهبودي كامل يافتند.

برپايه اين گزارش بيشترين حوادث ناشي از كار براي مردان و متاهلين به ترتيب با 11 هزار و 448 و 8 هزار و 729 مورد اتفاق افتاده و سهم مجردها در حوادث ناشي از كار دو هزار و 95 مورد بوده است.

ضمن آن كه يكصد و 86 مورد از اين حوادث نيز براي زنان رخ داده است.

در بررسي نوع حادثه‌هاي اتفاق افتاده در مدت مذكور سقوط كردن و لغزيدن، ضرب خوردگي و بريدگي و قطع اعضاء بيشترين موارد حوادث ناشي از كار در مدت مذكور بوده است.

همچنين بالاتر ميزان حادثه هاي صورت گرفته در حين كار در 6 ماه اول سال گذشته در گروه سني 25 تا 29 ساله رخ داده و در علل وقوع حوادث نيز بي احتياطي مهمترين علت مشخص شده است.

براساس اين گزارش ، فعاليتهاي مرتبط با فلزات اساسي، ماشينهاي الكتريكي و غيرالكتريكي و كارهاي ساختماني مشاغلي بودند كه بيشترين آمار حادثه هاي ناشي از كار در اين فعاليتها روي داده است.

مقايسه حوادث اتفاق افتاده در حين كار در 6 ماه اول سالهاي 85 و 86 نشان دهنده افزايش 96/8 درصدي اين حوادث بوده است كه استان كردستان با افزايش 70 درصدي اين حوادث در جمع استانهاي سراسر كشور بالاترين آمار حوادث ناشي از كار را به خود اختصاص داده است

 

نيمي از كارخانه‌هاي توليد سموم دفع آفات نباتي غيرفعال شده‌اند

 

اغلب واحدهاي توليدي سموم دفع آفات نباتي در كشور از مشكل نقدينگي رنج برده و براي واردات مواد اوليه خود نيز با مشكل روبه‌رو هستند؛ به طوري كه در حال حاضر حدود 45 كارخانه توليد سموم دفع آفات نباتي در كشور وجود دارد كه تنها 25 واحد از اين تعداد فعال هستند.

 

سموم دفع آفات نباتي پيش از اين در اختيار دولت بوده و از دو سال پيش آزادسازي شده‌اند، اما متاسفانه پس از آزادسازي تسهيلات لازم براي فعاليت توليدكنندگان در اختيار آن‌ها قرار نگرفته است.

يوسف اسدي، دبير انجمن توليدكنندگان سموم دفع آفات نباتي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين مطلب افزود: اغلب واحدهاي توليدي سموم دفع آفات نباتي در كشور از مشكل نقدينگي رنج برده و براي واردات مواد اوليه خود نيز با مشكل روبه‌رو هستند؛ به طوري كه در حال حاضر حدود 45 كارخانه توليد سموم دفع آفات نباتي در كشور وجود دارد كه تنها 25 واحد از اين تعداد فعال هستند.

وي با اشاره به اين‌كه نياز سالانه كشور به سموم دفع آفات نباتي به حدود 25 هزار تن بالغ مي‌شود، اضافه كرد: واحدهاي توليد داخلي در صورت حمايت قادرند كل نياز كشور در اين زمينه را تامين كنند، اما متاسفانه به دليل وجود مشكلات مختلف مانند محدوديت‌هاي بانكي و محدوديت‌ها هم‌اكنون قادر به انجام چنين كاري نيستند.

او با اشاره به گفته رييس كل بانك مركزي مبني بر قفل زدن به تسهيلات بانكي عنوان كرد: در شرايطي كه كشور با محدوديت‌هاي زيادي روبه‌رو بوده و واردات مواد اوليه نيز با مشكل‌ روبه‌رو شده است، نبايد با چنين اقداماتي كاري كرد كه بانك‌ها ديگر به توليدكنندگان اعتبار ندهند.

اسدي با بيان اين كه هم‌اكنون مواد اوليه سموم دفع آفات نباتي به صورت محدود از كشورهاي اروپايي و آسيايي و عمدتا از از چين، هند و ژاپن وارد كشور مي‌شود، تصريح كرد: طي دو سال گذشته ميزان واردات سموم دفع آفات نباتي به صورت آماده به كشور افزايش يافته كه دليل اصلي آن نيز وجود مشكلات متعدد براي بخش توليد بوده و به نوعي دست واردكنندگان نسبت به گذشته بازتر شده است.

اين فعال صنعتي با بيان اين كه بحث‌ تعرفه‌ها نيز بايد منطقي شود، گفت: تعرفه واردات مواد اوليه توليد تا سال 1385 حدود 30 درصد بود كه هم‌اكنون به 15 درصد كاهش يافته است. اين در شرايطي است كه كشورهاي ديگر با دادن جايزه‌هاي صادراتي و تسهيلات مختلف از توليدكنندگان و صادركنندگان خود حمايت مي‌كنند.

اسدي ادامه داد: سموم دفع آفات نباتي با استاندارد‌هاي بين‌المللي مورد تاييد سازمان‌ خواروبار ملل متحد كنترل كيفيت مي‌شوند و در حال حاضر توليدكنندگان تا 2 سال به كشاورزاني كه سموم آن‌ها را مي‌خرند، خدمات ارايه مي‌دهند.

  

سوءاستفاده از قراردادهاي موقت در پناه ضعف نظارت

 

قراردادهاي موقت استثماري در کشور ايران است، چرا که کارگران نيرو و جان خودشان را در اختيار کارفرما گذاشته اند ولي اين در حالي است که کارفرمايان از دادن حداقل دستمزد خودداري مي کنند.

 

دبير کانون هماهنگي شوراهاي اسلامي کار خراسان رضوي گفت: اجراي قردادهاي موقت کار به صورت کنوني، استقلال صنعتي کشور را به خطر مي‌اندازد.

به گزارش ايسنا، محمد علي رضايي در ميزگرد خبرگزاري دانشجويان ايران با عنوان "بررسي مشکلات کار و کارگر" افزود: در باب قردادهاي موقت مساله آنچنان که تعريف مي‌شود و در جامعه در اين زمينه سر و صدا مي‌شود، آنقدر مهم نيست چرا که در قانون کار ماده هاي 7 و 10 و تبصره هاي آنها قردادهاي موقت را براي ما کاملا شکافته است.

دبير کانون هماهنگي شوراهاي اسلامي کار خراسان رضوي ادامه داد: اگر همزمان با قراردادهاي موقت تعريفي از شغل‌هاي دايم و موقت مي‌شد، امنيت فکري در کارگران و کارفرمايان افزايش مي‌يافت.

رضايي اظهار کرد: اجراي قراردادهاي موقت کار به صورت کنوني امنيت، توليد، کيفيت، رقابت و نگهداشتن سرمايه و در نتيجه استقلال صنعتي کشور را به خطر مي‌اندازد.

وي با بيان اينکه بر اساس ماده 10 قانون کار بايد قراردادهاي موقت در سه نسخه توسط کارگر، کارفرما و دولت تنظيم شود، اذعان کرد: ضعيف بودن نظارت باعث سوء استفاده از قراردادهاي موقت مي‌شود به طوري که به بهانه قراردادهاي موقت اهداف سياسي مطرح مي‌شود.

وي گفت: قراردادهاي موقت استثماري در کشور ايران است، چرا که کارگران نيرو و جان خودشان را در اختيار کارفرما گذاشته اند ولي اين در حالي است که کارفرمايان از دادن حداقل دستمزد خودداري مي کنند.

وي افزود: براي اينکه در کشور صنعت نو داشته باشيم بايد سرمايه، مديريت و نيروي کار داشته باشيم به طوري که اگر يکي از اين ها را برداريم، خانه خراب مي شود و کارگران به عنوان يک نيروي مولد انساني در اختيار کارفرمايان هستند.

رضايي با طرح اين سوال که آيا 67 درصد کارگران موقت کارگران بدي هستند؟ اظهار کرد: چطور مي شود که ما بايد در برخي از موارد خودمان را با کشورهاي اروپايي مقايسه کنيم ولي در کار، خير.

دبير کانون هماهنگي شوراهاي اسلامي کار خراسان رضوي تصريح کرد: کمتر از نيمي از حقوق کارگران خانم اعمال مي شود به طوري که يک کارگر خانم ماهيانه 60 هزارتومان حقوق مي گيرد ولي امضاي 200 هزار توماني مي کند.

وي ادامه داد: کارفرمايان در نتيجه کار کارگران بهره مي برند و کارگران هم در نتيجه کار کارفرمايان، زندگي مي کنند.

وي با بيان اينکه با توجه به تورم، دستمزد کارگران افزايش نمي يابد، بيان کرد: در حال حاضر کارگران کشور تنها براي زنده ماندن تلاش مي کنند و و با دستمزد فعلي بايد گدايي کنند.

وي تصريح کرد: پول تامين اجتماعي و سرمايه آن از کارگران است ولي نظارت و مديريت آن بر عهده دولت است که اين به دور از انصاف است و براي رعايت انصاف مي بايستي سرنوشت بيمه اجتماعي به دست خود بيمه شدگان باشد.

وي با اشاره به اينکه سرانه درمان تامين اجتماعي جوابگوي20 درصد درمان کارگران هم نيست، اذعان کرد: دولت در حدود شش هزار ميليارد تومان به بيمه اجتماعي بدهکار است.

رضايي خاطر نشان کرد: در ايران سنديکا و چکيده‌اي از انجمن‌ها و کانون‌هاي مختلف کارگري و کارفرمايي وجود دارد.

 

کارگران ذغال سنگ طبس در سال 87 حقوق نگرفته‌اند

 ۱۲۰۰ کارگر ذغال سنگ طبس از ابتداي سال 87 تاکنون دستمزدي دريافت نکرده‌اند.

 

"غلامرضا محمدي" فعال کارگري در طبس در اين خصوص به دسترنج گفت: مسوولان معدن ذغال سنگ طبس نبود نقدينگي و استمرار بحران‌هاي عديده مالي را دليل تاخير در پرداخت حقوق کارگران دانسته‌اند.

او گفت: با توجه به مشکلات معيشتي معدنچيان، تجمع و اعتصاب آنان طي اين مدت به دور از انتظار نيست

 

ادامه اعتصاب کارگران" کاشي رويال" براي دومين روز متوالي

 

بيش از 300 کارگر قراردادي شرکت کاشي رويال سمنان در اعتراض به عدم دريافت 3 ماه حقوق و مزاياي شغلي در داخل محوطه کارخانه دست به تجمع و اعتراض زدند.

"حسين طاهرزاده" فعال کارگري در سمنان به دسترنج گفت: اين اعتصاب که از ساعت 3 روز گذشته در اعتراض به عملکرد مديريت کارخانه آغاز شد، همچنان ادامه داشته و کارگران خاطر نشان کردند تا دست‌يابي به کليه حقوق و مطالبات قانوني، اعتصاب را ادامه مي‌دهند.

او با اشاره به اينکه مديريت مانع از ورود خبرنگار به محوطه کارخانه و گفت‌وگو با کارگران معترض است،  

 

فروش کارخانه ارزانتر از قيمت زمين!

 چگونه عده اي به خود اجازه مي دهند كارخانه اي با اين عظمت را به مبلغ 64 ميليارد تومان (و در نهايت به دليل اعتراضات شديد) به مبلغ 220 ميليارد تومان به فروش برسانند درحاليكه اين رقم حتي قيمت زمين خالي آن نيست چه برسد به كارخانه اي با امكانات و تجهيزات و خطوط توليد و انبارها و ورزشگاه و ...

 

در ستون امروز جهت اطلاع روزنامه جمهوری اسلامی آمده است؛

شركت سرمايه گذاري مهر اقتصاد ايرانيان وابسته به موسسه مالي و اعتباري سپاه پاسداران موجب اعتراضاتي در بين مسئولين استاني و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و كارگران اين كارخانه شده است.

صادق زاده، دبير اجرايي خانه كارگر استان آذربايجان شرقي فروش اين سهام را حراج اموال ملي دانسته و گفت: چگونه عده اي به خود اجازه مي دهند كارخانه اي با اين عظمت را به مبلغ 64 ميليارد تومان (و در نهايت به دليل اعتراضات شديد) به مبلغ 220 ميليارد تومان به فروش برسانند درحاليكه اين رقم حتي قيمت زمين خالي آن نيست چه برسد به كارخانه اي با امكانات و تجهيزات و خطوط توليد و انبارها و ورزشگاه و ...

طبق آخرين خبرها مهندس عرب باغي مدير عامل اين كارخانه كه بيش از 7 سال مديريت آن را به عهده داشته است از سمت خود استعفا داده و بلافاصله با استعفاي وي موافقت شده است.

 

تجمع کارگران مقابل استانداری لرستان

 

کارگران با بستن خیابان‌های منتهی به استانداری لرستان شعارهای «مسئولین بی‌غیرت گرسنه‌ایم گرسنه» سر دادند.

 

یک منبع آگاه از تجمع کارگران یخچال‌سازی لرستان در برابر استانداری این شهر خبر داد.

به گزارش آفتاب، با واگذاری این کارخانه به بخش خصوصی بسیاری از کارگران اخراج شده‌اند، این در حالی است که صبح ديروز کارگران این کارخانه که بیش از 150 نفر بودند با سردادن شعارهایی خواستار بازگشت به کار خود و پرداخت مطالبات معوقه بودند.

بنا به این گزارش کارگران دست نوشته‌هایی حمل می‌کردند که روی آنها نوشته شده بود:« ای کاش ما هم مردم عراق و لبنان بودیم تا خانواده دولت محسوب شویم».

گفتنی است کارگران با بستن خیابان‌های منتهی به استانداری لرستان شعارهای «مسئولین بی‌غیرت گرسنه‌ایم گرسنه» سر دادند. در عین حالتا زمان انتشار این خبر نیروی انتظامی خرم‌آباد در محل حاضر شده است اما مداخله‌ای در این رابطه نداشته است.

با این حال پی‌گیری‌های خبرنگار آفتاب برای دریافت اطلاعات موثق از مسئولان استانی منجر به نتیجه نشد.

روابط عمومی استانداری لرستان طی تماس تلفنی خبرنگار آفتاب، با رد نکردن این موضوع به اظهار این نکته که من جلوی درب استانداری نرفته‌ام بسنده کرد.

آریان‌پور مسئول روابط عمومی استانداری لرستان در ادامه گفت: «چرا تا به حال اخبار شهر ما را منعکس نکرده‌اید. الان هم دلیلی ندارد از این اخبار اطلاع داشته باش

 

سوءاستفاده برخي از کارفرمايان ياسوجي از ماده 191 قانون کار

 

به موجب آيين نامه فعلي ماده 191 قانون كار كارفرمايان كارگاه هاي كوچك مي توانند در صورت لزوم كارگران خود را بدون انجام مراحل قانوني اخراج كنند.

 

در چند سال اخير اكثر كارفرمايان ياسوجي دستمزد هاي كارگران خود را مطابق مصوبات شوراي عالي كار پرداخت نكرده اند.

به گزارش دسترنج، عليرضا جنتي از فعالان كارگري استان ياسوج، گفت: در حال حاضر تعداد قابل توجهي از كارگران استان ماهيانه 30 تا 50 هزار تومان دريافت مي كنند.

وي يادآور شد: تنها به دليل اجراي ماده 191 در سالهاي گذشته، هيچگاه در ياسوج دستمزد كارگران بر مبناي مصوبات شوراي عالي كار پرداخت نشده است.

به موجب ماده 191 قانون كار كه آيين نامه آن هنوز در حال اجراست، كارگاه هاي كوچك كمتر از 10 نفر را مي توان بنا به مصلحت و بصورت موقت از شمول بخشي از مقررات قانون كار خارج كرد.

بنا به ادعاي جنتي، چون اكثر واحدهاي توليدي ياسوج را كارگاه هاي كوچك تشكيل مي دهند، تا زمان اجراي آيين نامه ماده 191 قانون كار، كارگران از ترس اخراج جرائت هيچ اعتراضي را ندارند.

به موجب آيين نامه فعلي ماده 191 قانون كار كارفرمايان كارگاه هاي كوچك مي توانند در صورت لزوم  كارگران خود را بدون انجام مراحل قانوني اخراج كنند.

به اعتقاد فعالان كارگري؛ مختار بودن كارفرما به اخراج كارگران بيش از ساير شرايط آيين نامه ماده 191 قانون كار باعث سوءاستفاده كارفرمايا شده است.

به گفته جنتي اين وضعيت حتي گريبان گير كارگران خدماتي و پيماني شاغل در ادارت دولتي ياسوج نيز شده است، بطوري كه اكثر اين كارگران از دريافت كامل ساير مزاياي قانوني خود چون حق ماموريت محروم هستند.

بنا به ادعای این فعال کارگری کارگران یاسوجی درحالی از مزایای قانونی خود محروم هستند که در استان کهگیلويه و بویراحمد نزدیک به ۵۰ هزار کارگر بیمه شده دارد.

 

اصلاح قانون كار در راستاي منافع کارفرمايان

 جهرمي: در اصلاح اين مواد قانوني (مواد 7 و 27 قانون کار) سعي شده‌است ضمن حمايت از امنيت نيروي كار منافع كارفرما نيز در نظر گرفته شود.

 

وزير كار گفت: برخي از مواد قانون كار با هدف تامين منافع كارگران به ويژه كارگران قرارداد موقت اصلاح مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي وزارت كار و امور اجتماعي، جهرمي تقويت نقش شركاي اجتماعي در جهت توسعه سرمايه گذاري، ايجاد اشتغال جديد و كاهش نرخ بيكاري را از ديگر اهداف اصلاح‌ قانون كار عنوان كرد.

وي گفت: هم‌اكنون در تلاش هستيم اصلاح قانون كار با بهره‌گيري از نظرات جامعه كارگري و كارفرمايي در يك بستر كارشناسي مسير خود را طي كند.

وزير كار و امور اجتماعي در مورد پيش‌نويس اصلاح قانون كار گفت: نگاه جديد وزارت كار به قانون كار، تامين امنيت شغلي، توسعه سرمايه‌گذاري، پايداري شغل و ارتقاي بهره‌وري است و آخرين پيش‌نويس اصلاح قانون كار منطبق با كار شايسته است.

جهرمي گفت: يكي از مشكلات قانون كار فعلي اين است كه در صورت توافق كارگر و كارفرما براي پايان همكاري، كارگر نمي‌تواند از بيمه بيكاري استفاده كند كه در اصلاحات پيشنهادي به اين موضوع توجه شده است.

وي گفت: جايگاه ويژه‌اي براي حمايت از نيروي كار در اصلاحات جديد از طريق پرداخت بيمه بيكاري در نظر گرفته شده است كه بر اساس آن صندوق بيمه بيكاري زير نظر وزارت كار قرار مي‌گيرد تا امكان بهره‌برداري مناسب و نظارت بيشتر وجود داشته باشد. وي در مورد اصلاح ماده 7 و 27 قانون كار گفت: مواد ياد شده كه به نظر مي‌رسد از مسايل مشكل‌ساز قانون كار است، بايد اصلاح شود. جهرمي افزود: در اصلاح اين مواد قانوني سعي شده‌است ضمن حمايت از امنيت نيروي كار منافع كارفرما نيز در نظر گرفته شود.

وزير كار تاكيد كرد: با اصلاح اين ماده كارگران برخلاف گذشته پس از اخراج نيز مي‌تواند شكايت كند. وزير كار همچنين از اصلاح قانون بيمه بيكاري خبر داد.

جهرمي گفت: براساس اين اصلاحيه افرادي كه وارد بازار كار شده‌اند، اعم از قرارداد دايم و غير دايم تحت پوشش بيمه بيكاري قرار مي‌گيرند.

وي گفت: افراد غيرشاغل آماده به كار در راستاي حمايت‌هاي دولت به مدت پنج تا شش ماه بيمه بيكاري دريافت مي‌كند.

جهرمي همچنين از تشكيل ستاد اجرايي حمايت از كارآفرينان در سال جاري خبر داد و گفت: پارك‌هاي فناوري، مراكز رشد و دفتر فناوري رياست جمهوري نيز با اين ستاد همكاري مي‌كنند.

 

توضيح: ماده ۲۷ قانون کار، ماده‌اي است که اجازه اخراج بي‌دردسر کارگر از کارفرما را از او سلب کرده است و تمامي تلاش وزارت کار دولت نهم در طي فعاليت قريب به ۳ ساله خود، حذف اين ماده از قانون کار بوده است.

     

کارگران کومه ايران 4 ماه بدون حقوق

 

کومه ايران بدليل اختلاف شرکا به بهانه بحران مالي و انحلال کارخانه، از ابتداي سال جاري تعطيل بوده و کليه کارگران قراردادي و رسمي بدون حقوق در بلاتکليفي بسر مي‌برند.

 

بيش از 4 ماه است که کارگران شرکت کومه ايران قزوين حقوقي دريافت نکرده و با تعطيلي کارخانه در بيکاري و بلاتکليفي بسر مي‌برند.

"عيد علي کريمي" دبير اجرايي خانه کارگر قزوين با بيان اين مطلب به دسترنج گفت: کومه ايران بدليل اختلاف شرکا به بهانه بحران مالي و انحلال کارخانه، از ابتداي سال جاري تعطيل بوده و کليه کارگران قراردادي و رسمي بدون حقوق در بلاتکليفي بسر مي‌برند.

او با اشاره به اينکه کومه ايران تاکنون مشکل توليد و فروش نداشته و از بازار عرضه مناسبي برخوردار است، گفت: شنيده‌ها حاکي از شروع بکار مجدد اين واحد توليدي ظروف تفلن طي چند ماه آينده با نامي ديگر است.

     

پايان اعتصاب کارگران "کاشي رويال" سمنان

 

اعتصاب دو روزه 300 کارگر معترض کاشي رويال سمنان صبح امروز با توافق مديريت و کارگران مبني بر دريافت نيمي از حقوق و مطالبات معوقه پايان يافت.

 

اعتصاب دو روزه 300 کارگر معترض کاشي رويال سمنان صبح امروز با توافق مديريت و کارگران مبني بر دريافت نيمي از حقوق و مطالبات معوقه پايان يافت.

"حسين طاهرزاده" فعال کارگري در سمنان در اين باره به دسترنج گفت: طي اين توافق، کارگران نيمي از حقوق معوقه را تا پايان هفته جاري از مديريت دريافت مي‌دارند.

او گفت: طي اين توافق چرخه توليد در کاشي رويال امروز از سرگرفته شد.

 

ادامه بحران در کارخانه "شاهو سنندج"

 

با اخراج کارگران قراردادي، تعداد کارگران شاغل در کارخانه شاهو به کمتر از 40 نفر خواهد رسيد.

 

کارخانه "شاهو سنندج" کليه کارگران قراردادي خود را طي ماه آينده از کار اخراج مي‌کند.

"اقبال رضائي" فعال کارگري در کردستان با بيان اين مطلب به دسترنج گفت: با اخراج کارگران قراردادي، تعداد کارگران شاغل در کارخانه شاهو به کمتر از 40 نفر خواهد رسيد.

او با اشاره به اينکه زماني بيش از 500 کارگر در اين واحد نساجي بکار اشتغال داشتند، گفت: قرار است اين واحد بحران‌دار به جاي توليد منسوجات نساجي، با تغيير خط توليد کارخانه، به توليد شکلات بپردازد

 

حقوق معدنچيان سنگرودي پرداخت نمي‌شود

 618 کارگر معدن سنگرود گيلان از ابتداي سال جاري تاکنون حقوقي دريافت نکرده‌اند.

 

يکي از کارگران معترض سنگرود در گفت‌وگو با خبرنگار دسترنج با بيان اين مطلب گفت: تاخير در حقوق پرداختي کارگران که با حضور مديريت جديد شدت بيشتري گرفته، خشم و اعتراض گسترده کارگران را به همراه داشته است.

او گفت: برداشت مواد معدني به همت معدنچيان به بهترين نحو انجام مي‌گيرد، اما با وجود بازار فروش خوب معدن، حقوق کارگران پرداخت نمي‌شود.

اين کارگر با اشاره به عدم پرداخت 17 ماه حقوق معوقه معدنچيان و بي‌توجهي مسوولان کشور به قولهاي داده شده، گفت: متاسفانه مديريت به وضعيت کارگر صدمه ديده در حادثه اخير معدن رسيدگي نکرده و وضعيت جسمي وي خوب گزارش نمي‌شود

 

کارگران "پارس لامه " معترضند

 

180 کارگر کارخانه پارس لامه 2 ماه است که حقوقي دريافت نکرده‌اند.

 

"کرمعلي ساماني پور" فعال کارگري در ساوجبلاغ در اين خصوص به دسترنج گفت: بحران صنايع نساجي کشور دامنگير کارخانه باسابقه "پارس لامه" نيز بوده و مدتي است که با شدت رکود و بحران اين واحد قديمي حقوق کارگران با تاخير چندين ماهه پرداخت مي‌شود.

او گفت: با توجه شدت بحران در واحدهاي نساجي کشور و بروز نشدن دستگاه‌هاي فرسوده کارخانه، آينده روشني براي واحدهاي صدمه ديده پيش‌بيني نمي‌شد

 

آمار بيکاري در استان قم بالاي 30 درصد است

 آمار بيکاري استان قم با افزايش اخراج‌هاي کارگري و نبود فرصت‌هاي شغلي به بالاي 30 درصد در شرايط کنوني رسيده است.

 

"علي طالبي" فعال کارگري در قم با بيان اين مطلب به دسترنج گفت: مشاغل ايجاد شده در سال‌هاي اخير موقت و کاذب بوده و مشکلي از اشتغال را حل نکرده است.

او گفت: کارخانه‌ها و واحدهاي توليدي و صنعتي استان مهمترين مراکز تامين اشتغال در منطقه هستند که با شدت يافتن بحران صنايع، اين گونه اشتغال نيز کاهش چشمگيري داشته است.

"طالبي" گفت: خوشحالي مسوولان و متوليان کار از کاهش آمار بيمه بيکاري حقيقي نيست، زيرا خيل عظيم کارگران اخراجي با قراردادهاي غيرقانوني 2 تا 3 ماه مشغول بکار هستند که از شمول قانون کار کشور خارج است.

     

کاش کارگران شرکت واحد لبناني بودند؟!

 

 گردانندگان شهر تهران درحالي به دنبال مشاركت در بازسازي لبنان هستند كه اكثر كارگران شركت واحد قادر به پرداخت هزينه كرايه مسكن خود نيستند.

به گفته نايب رييس سنديكاي كارگران شركت واحد، گردانندگان شهر تهران درحالي به دنبال مشاركت در بازسازي لبنان هستند كه اكثر كارگران شركت واحد قادر به پرداخت هزينه كرايه مسكن خود نيستند.

به گزارش دسترنج، ابراهيم مددي اعلام كرد: دريافتي كنوني كارگران شركت واحد به هيچ وجه براي تامين نياز مسكن اين كارگران كافي نيست.

وي يادآور شد: طبق اظهارات اخير مديرعامل شركت واحد در حال حاضر حداقل 16 هزار نفر در شركت واحد مشغول به كار هستند.

به گفته مددي، مشكل مسكن كارگران شركت واحد در حالي با افزايش سرسام‌آور بهاي مسكن شدت گرفته است كه پيشتر شهردار كنوني تهران يكي از اولويت‌هاي كاري خود را به حل مشكل مسكن كارگران شركت واحد اختصاص داده بود.

اين اظهارات در حالي مطرح مي‌شود كه اين روزها اقدام گردانندگان شهر تهران مبني بر اختصاص 3 ميليون دلار براي بازسازي لبنان با واكنش‌هاي منفي روبرو شده است.

اين فعال كارگري افزود: حتي تعاوني‌هاي مسكني كه در مناطق مختلف شركت واحد براي خانه‌دار كردن كاركنان اين شركت فعاليت دارند، به دليل مسائلي چون كمبود نقدينگي  در انجام فعاليت‌هاي خود درمانده‌اند.

مددي با يادآوري اين نكته كه 16 هزار پرسنل شركت واحد اتوبوسراني شهر تهران از كاركنان شهرداري تهران هستند، با لحن كنايه‌آميز به گردانندگان شهر تهران در خصوص مشاركت در بازسازي لبنان و عراق گفت: چراغي كه به منزل رواست به مسجد حرام است.

     

کارگران کارخانه هاي "گروه صنعتي مرساد " حقوق نگرفته‌اند

 

مديريت با عدم پرداخت عيدي کارگران به تاسيس دو کارخانه ديگر در منطقه مشغول است.

 

بيش از 300 کارگر شاغل در 3 کارخانه توليدي گروه صنعتي مرساد پاکدشت بيش از يک ماه است که حقوق و مزاياي شغلي خود را دريافت نکرده‌اند.

"عوض سلطاني" از فعالان کارگري پاکدشت با بيان اين مطلب به دسترنج گفت: اين کارگران در 3 شرکت "پيش گام خاور تهران"، "پايدار" و "حديدساز پيش‌رو" زير نظر گروه صنعتي مرساد به توليد کنتور گاز مشغول هستند که مطالبات حقوقي سال گذشته و کنوني خود را دريافت نکرده‌اند.

او با اشاره به اينکه مديريت با عدم پرداخت عيدي کارگران به تاسيس دو کارخانه ديگر در منطقه مشغول است، گفت: 35 کارگر قراردادي "حديدساز پيش‌رو " روز گذشته از کار برکنار شدند.

 

     

مشکلات واحدهاي بحراني يزد بررسي مي‌شود

 

 

استاندار يزد براي بررسي مشكل 20 كارخانه بحران زده 45 روز مهلت داد.

 

به گزارش دسترنج، جبارعلي سليميان، از فعالان كارگري استان يزد با بيان اين مطلب گفت: هفته گذشته استانداري يزد هياتي مركب از ادارات استان را مامور بررسي كارخانه‌هاي بحران‌زده كرد.

وي افزود: بر اين اساس اداراتي چون كار و امور اجتماعي، تامين اجتماعي و صنايع و معادن 45 روز مهلت دارند تا مشكلات 20 كارخانه بحران‌زده را بررسي كنند.

به گفته سليمان اين 20 كارخانه در زمينه‌هايي چون صنايع فلزي و نساجي فعاليت دارند و حداقل 5 هزار كارگر در اين واحدها مشغول به كار هستند.

مسوول كانون شوراهاي اسلامي كار استان يزد گفت: اكثر اين واحدها به دليل سوءمديريت با بحران مواجه شده‌اند

 

اداره کل کار مرکزي پيگير مشکلات کارگران نشد؟

 

قرار شد ايشان روز سه‌شنبه يا چهارشنبه جهت حل موضوع اخراجي‌ها به اداره كار ساوه بيايند، ولي با توجه به تماس‌هاي مكرر با معاون اداره كل، ايشان تشريف نياوردند!

 

يکي از خوانندگان سايت دسترنج با ارسال پيامي به سايت از آنچه بي‌اعتنايي اداره کار اراک به مشکلات کارگران پروفيل ساوه عنوان کرده است، انتقاد نموده است.

متن کامل اين پيام به اين شرح است؛

مسئولين وزارت كار و اداره كل كار و امور اجتماعي اراك، كارگران اخراجي پروفيل ساوه را سركارگذاشتند!!!!

به دنبال پيگيري نمايندگان كارگران پروفيل ساوه از وزارت كار مبني بر مطالبات كارگران كارخانه اعم از 1- داشتن نماينده قانوني كارگر (در اين كارخانه با وجود بيش از 1200 كارگر و30 سال توليد هيچگونه تشكل صنفي وجود نداشته است)!!! 2- امنيت شغلي (لغو قراردادهاي موقت كار) 3- اجراي آيين‌نامه پرداخت افزايش توليد 4- ا جراي كامل و بدون تبعيض طرح طبقه‌بندي مشاغل 5- اجراي آيين‌نامه كارهاي سخت‌وزيان‌آور و بازنشستگي 20 ساله، مسئولين وزارت كار نمايندگان كارگران را به اداره كل كار اراك ارجاع دادند. پس از مراجعه به اراك و مذاكره با مسئول روابط كار، قرار شد كه ايشان روز سه‌شنبه يا چهارشنبه مورخه 17 يا 18 / 2 /87 جهت حل موضوع اخراجي‌ها به اداره كار ساوه بيايند، ولي با توجه به تماس‌هاي مكرر با معاون اداره كل ايشان تشريف نياوردند!

جاي تعجب ندارد كه طي چند روز گذشته ده نفر كارگر ديگر اخراج شود و تعداد اخراجي‌ها به نزديك 60 نفر برسد. آيا اخراج كارگران به نفع توليد مي‌باشد؟ آيا كارگراني كه هم اكنون در دو شيفت 12 دوازده ساعته مشغول كار و توليدند بايد با هراس از بيكاري در انتظار آينده سياه باشند. آيا مسئولين مي‌توانند فقط بدين صورت كارگران را سر كار بگذارند؟؟؟

 

خشکسالي بي‌سابقه در استان کردستان ، بيش از 20 هزار فرصت شغلي را در بخش کشاورزي اين منطقه از بين برده است.

 

"اقبال رضائي" دبير اجرايي خانه کارگر سنندج در اين باره به دسترنج گفت:خشکساليناشي از عدم بارندگي و کمبود ذخاير آب زيرزميني بيش از 40 هزار کشاورز مناطق مختلق  استان را در انجام کشت و برداشت محصولا ت کشاورزي دچار مشکل کرده است.

او گفت: فعاليت کشاورزي  به حد نصف کاهش يافته و کمبود محصولات کشاورزي چون گندم، جو، نخود، سيب زميني، فلفل، خربزه و هندوانه که بدليل کمي محصول با گراني خود را نشان مي‌دهد بر تورم موجود را افزايش خواهد داد

 

بحران در کارخانه "آونگان" اراک شدت يافت

 اين کارگر با اشاره به تجمع اعتراض‌آميز کارگران آونگان در روز کارگر گفت: در صورت عدم پرداخت مطالبات و بازگشايي کارخانه، دست به تجمع اعتراض‌آميز مجدد خواهيم زد.

 

بيش از 700 کارگر کارخانه آونگان اراک بدون دريافت حقوق و مطالبات، با تعطيلي يک ماهه کارخانه در بلاتکليفي و بيکاري بسر مي‌برند.

يکي از کارگران شرکت آونگان اراک در اين باره به دسترنج گفت: متاسفانه کارگران آونگان با وجود مراجعه به مقامات مسوول استان و انجام اعتراضات و تجمعات گسترده، هنوز به خواسته‌هاي حقوقي و شغلي خود دست نيافته‌اند.

او گفت: تمامي مشکلات اين واحد توليدي نمونه در خاورميانه بدليل واگذاري و خصوصي سازي بدون برنامه بوده که طي آن با توقف چرخه توليد کارخانه، وضعيت شغلي صدها کارگر در هاله‌اي از ابهام فرو رفته است.

اين کارگر با اشاره به تجمع اعتراض‌آميز کارگران آونگان در روز کارگر گفت: در صورت عدم پرداخت مطالبات و بازگشايي کارخانه، دست به تجمع اعتراض‌آميز مجدد خواهيم زد.

 

وجود حداقل يک واحد بحراني در هر استان

 

اگر هدف از تشكيل هيات حمايت از صنايع جلوگيري از تعطيلي كارخانه‌هاي كشور است اعضاي اين هيات مي‌توانند به كمك كمسيون‌هاي كارگري بيايند.

 

عضو پيشين شوراي عالي كار گفت: هيات حمايت از صنايع مي‌تواند از كمسيون‌هاي كارگري راجع به بحران كارخانه‌ها بازخواهي كند.

به گزارش دسترنج، اصغر برشان يادآور شد: امروز به دليل مشكلات اقتصادي در هر استان حداقل يك واحد بحران‌زده وجود دارد.

اين فعال كارگري افزود: در تمامي استانداري‌ها و فرمانداري‌هاي كشور، كمسيون‌هاي كارگري وظيفه حل و فصل بحران اين كارخانه‌ها را برعهده دارند.

وي گفت: اگر هدف از تشكيل هيات حمايت از صنايع جلوگيري از تعطيلي كارخانه‌هاي كشور است اعضاي اين هيات مي‌توانند به كمك كمسيون‌هاي كارگري بيايند.

وي افزود: در حال حاضر به دليل نبود برنامه جامع و مشخص، كمسيون‌هاي كارگري بيشتر بحران‌ها را از طريق استمهال دادن و بصورت مقطعي حل و فصل مي‌كنند.

برشان گفت: چنانچه اين هيات‌ها  از اختياراتي بيش از هيات‌هاي مشاوره‌اي برخوردار باشند، مي‌توانند با بازخواهي كمسيون‌هاي كارگري، نسبت به حل بحران‌هاي كارگري اقدام كنند.

     

5ماه بي‌حقوقي كارگران شركت‏هاى ايران نرمه و تهران پتو

 

بيش از 500 كارگر شركت‏هاى ايران ترمه و تهران پتو، علاوه بر 5 ماه حقوق، عيدى و پاداش سال 86 را نيز دريافت نكرده‏اند.

 

حقوق و مزاياى 5 ماهه كارگران شركت‏هاى ايران ترمه و تهران پتو واقع در شهر قم پرداخت نشده است.

مسئول كانون هماهنگى شوراهاى اسلامى كار استان قم گفت: بيش از 500 كارگر شركت‏هاى ايران ترمه و تهران پتو، علاوه بر 5 ماه حقوق، عيدى و پاداش سال 86 را نيز دريافت نكرده‏اند.

تقى نصيرى افزود: با وجود اينكه به تمام مسئولان اجرايى به صورت شفاهى و كتبى مشكلات شركت‏هاى نامبرده اعلام شده است، اما تاكنون هيچ اقدام موثرى براى رفع اين كمبودها صورت نگرفته است.

وى يادآور شد: 21 اسفند سال گذشته بنا به درخواست تشكل‏هاى كارگرى و كارفرمايى، مبلغ 500 ميليون تومان به عنوان وام بحران براى پرداخت حقوق به اين شركت‏ها تخصيص يافته، اما تاكنون اين مبلغ به حساب شركت براى پرداخت حقوق كارگران واريز نشده است.

 

     

ادعاي اخراج کارگران از پروفيل ساوه

 

كارفرما به كليه تعهدات خود پشت پا زد و ضمن شكايت به دادگستري از دو نفر از فعالين كارگري، منجر به بازداشت آنها شد و پس از آن آنها را از كار بركنار كرده و تاكنون نيز بيش از 50 نفر از پرسنل آن كارخانه را نيز اخراج كرده است.

 

در پيامي از يکي از مخاطبان سايت دسترنج آمده است؛

بعد از اعتصاب كارگران پروفيل ساوه در اسفند ماه سال گذشته و توافقات انجام شده بين كارگران و كارفرما كه در صورت جلسه‌اي در همان شب اعتصاب انجام يافت، متأسفانه كارفرما به كليه تعهدات خود پشت پا زد و ضمن شكايت به دادگستري از دو نفر از فعالين كارگري، منجر به بازداشت آنها شد و پس از آن آنها را از كار بركنار كرده و تاكنون نيز بيش از 50 نفر از پرسنل آن كارخانه را نيز اخراج كرده و باعث شده است جو هراس و التهاب در كارخانه ايجاد شود و كارگران ديگر را نيز تهديد به اخراج كرده است.

اين كارگران اخراجي كه از 2 تا 15 سال سابقه كار دارند، اكثرا به بيماري شغلي مبتلا مي‌باشند. ديسك كمر، افت شنوايي، آرتروز زانو، خرابي ريه، افسردگي شديد روحي و بيماري‌هاي گوارشي رايج كارهاي سخت و زيان آور كارخانجات نورد و پروفيل ساوه هديه ناقابل به زحمتكشان توليد مي‌باشد كه متاسفانه در حال حاضر هيچ فريادرسي ندارند.

آيا كارگراني كه در اين كارخانه طي 30 سال گذشته هيچ تشكل صنفي نداشتند و فقط يك نماينده قانوني كارگر را در روز 13 اسفند مطالبه مي‌كردند، حقشان اخراج است و اينکه با قراداد موقت كار ذبح شرعي شوند.!!!!!

 

مسوولان معناي دست خالي نزد خانواده را نمي‌فهمند

 

 چه كسي با دست خالي پيش خانواده رفتن را درك مي‌كند؟ چه كسي به‌خاطر قرض گرفتن‌هاي متوالي پيش خانواده و فاميل خجالت كشيدن را درك مي‌كند؟ همه اين حديث معروف را شنيده‌ايم كه هر كسي شب سير بخوابد و از وضع همسايه‌اش خبر نداشته باشد مسلمان نيست. آيا اين گروه جزيي از مردم اين كشور و مسلمان نيستند؟ مسوولان مرتبط با محافظه‌كاري سعي مي‌كنند به اين مسئله نپردازند و مشكل به مدت يك‌سال و نيم به درازا بكشد. چرا كسي نمي‌خواهد اين درد مزمن را علاج كند؟ آيا مسوولان از درد اين مردم بي‌اطلاع هستند؟

 

يك كارشناس اقتصادي در بررسي وضعيت واحد كشت و صنعت هفت‌تپه عنوان كرد: ارزيابي‌هاي اقتصادي انجام گرفته شده توسط مسوولان شركت نشان مي‌دهد كه با وجود كاهش تعرفه‌ها بر روي قيمت شكر وارداتي و كاهش قيمت خريد شكر توسط دولت، توليد شكر در اين شركت اقتصادي بوده و چنانچه دولت وام بلند مدتي را در اختيار اين شركت قرار دهد مشكل حاضر آنها حل خواهد شد.

به گزارش ايسنا، رامين رحيميان، كارشناس اقتصادي در مورد واحد هفت‌تپه نيشكر گفت: بيش از يك سال است كه كشت و صنعت هفت‌تپه با مشكل پرداخت حقوق به كاركنان خود مواجه است.

وي با اشاره به تعداد پرسنل بيش از چهار هزار و 500 نفري اين شركت اضافه كرد: همچنين به‌طور مستقيم و غيرمستقيم بيش از 100هزار نفر از اين صنعت امرار معاش مي‌كنند.

رحيميان با بيان اينكه مشكل كشت و صنعت هفت‌تپه بعد از اجراي سياست‌هاي خصوصي‌سازي پديدار شد، افزود: چند ماه پيش به‌دستور رييس‌جمهور تعدادي از وزرا مسوول حل مشكل مذكور شدند، اما متاسفانه مشكل هنوز باقي است.

وي ادامه داد: چه كسي با دست خالي پيش خانواده رفتن را درك مي‌كند؟ چه كسي به‌خاطر قرض گرفتن‌هاي متوالي پيش خانواده و فاميل خجالت كشيدن را درك مي‌كند؟ همه اين حديث معروف را شنيده‌ايم كه هر كسي شب سير بخوابد و از وضع همسايه‌اش خبر نداشته باشد مسلمان نيست. آيا اين گروه جزيي از مردم اين كشور و مسلمان نيستند؟ مسوولان مرتبط با محافظه‌كاري سعي مي‌كنند به اين مسئله نپردازند و مشكل به مدت يك‌سال و نيم به درازا بكشد. چرا كسي نمي‌خواهد اين درد مزمن را علاج كند؟ آيا مسوولان از درد اين مردم بي‌اطلاع هستند؟

اين كارشناس ادامه داد: چرا بعضي از مسوولان موضوع خصوصي‌سازي را با شكستگي صنايع و بيكاري كاركنان اشتباه مي‌گيرند؟ آيا هدف خصوصي‌سازي ورشكستگي صنايع است؟ چرا به اسم خصوصي‌سازي اين صنعت كه سابقه‌اي هم اسم استان دارد بايد از بين برود؟

وي با بيان اينكه تاكنون شاهد دو تجربه خصوصي‌سازي در كشورهاي با اقتصاد متمركز و كاملا دولتي در جهان بوده‌ايم، در اين مورد، اظهار كرد: يكي تجربه روي‌آوردن بدون برنامه‌ريزي و بدون در نظرگرفتن عدالت اجتماعي است كه تجربه كشور روسيه بيشتر بر اين الگو بوده كه نتيجه آن ورشكستگي و فروپاشي صنايع، وابستگي بيشتر، افزايش واردات، خروج ارز، بيكاري كاركنان، بي‌عدالتي اجتماعي و فساد اجتماعي در روسيه بوده است و در مقابل تجربه خصوصي سازي كشور چين وجود دارد كه با حمايت برنامه‌ريزي شده دولت از صنايع باعث رشد صنعت و توسعه اقتصادي آن كشور شد.

رحيميان اذعان كرد: كشت‌وصنعت نيشكر جزو يكي از مزيت‌هاي نسبي و مطلق استان خوزستان بوده و اين صنعت توسط متخصصان داخلي در اين استان بومي شده است.

وي تصريح كرد: ارزيابي‌هاي اقتصادي انجام گرفته شده توسط مسوولان شركت كشت‌وصنعت نشان مي‌دهد كه با وجود كاهش تعرفه‌ها بر روي قيمت شكر وارداتي و كاهش قيمت خريد شكر توسط دولت، توليد شكر در اين شركت اقتصادي بوده و چنانچه دولت وام بلند مدتي را در اختيار اين شركت قرار دهد مشكل حاضر آنها حل خواهد شد و اين شركت مي‌تواند مثل گذشته حجم بالايي از شكر كشور را تامين كند و در خدمت كشور باشد.

به گفته اين كارشناس اقتصادي فعال كردن صنايع جانبي شكر كه داراي ارزش‌افزوده‌اي به‌مراتب بيش از شكر بوده مي‌تواند نه‌تنها مشكل بيكاري در اين استان‌ و استان‌هاي همجوار را تاحدودي برطرف كند بلكه با توجه به مزيت اين استان در توليد شكر و فرآورده‌هاي آن، مي‌تواند ارزش‌افزوده‌اي به اقتصاد كشور باشد

 

اجراي طرح ساماندهي كارگران قرارداد موقت؟!

 

در حال حاضر عدم تعادل عرضه و تقاضاي نيروي كار در كشور موجب شده است كه انعقاد قراردادهاي سفيد امضا دربين كارفرمايان وكارگران مرسوم شود.

 

عضو شوراي عالي كار از اجرايي شدن طرح ساماندهي كارگران قرارداد موقت در سالجاري خبر داد و اظهار داشت: پيش‌بيني مي‌شود كه طرح ساماندهي كارگران قرارداد موقت از طريق دولت ومجلس پيگيري شود.

ولي الله صالحي در گفت‌وگو با موج يكي از دلايل ترويج قراردادهاي موقت كار را عدم تعادل عرضه و تقاضاي نيروي كار در كشور دانست و افزود: در حال حاضر عدم تعادل عرضه و تقاضاي نيروي كار در كشور موجب شده است كه انعقاد قراردادهاي سفيد امضا دربين كارفرمايان وكارگران مرسوم شود.

صالحي با اشاره به افزايش نرخ تورم در برخي از اقلام مصرفي خانوارهاي كارگري خاطرنشان ساخت:افزايش نرخ تورم در برخي از اقلام مصرفي خانوارهاي كارگري موجب شده است كه قدرت خريد كارگران كاهش يابد لذا دولت در راستاي افزايش قدرت خريد كارگران بايد تدابيري بينديشد كه نرخ تورم دراقلامي كه شديدا مورد نياز خانوارهاي حقوق بگير است مهار شود.

وي افزايش نرخ دستمزد كارگران را با هدف افزايش قدرت خريد كارگران دانست وخاطرنشان ساخت : در حال حاضر افزايش نرخ تورم در كشور موجب شده است كه همزمان با افزايش ميزان دستمزد قدرت خريد كارگران كاهش يابد.

عضو شوراي عالي كار درادامه سرعت افزايش نرخ تورم را چند برابر افزايش ميزان دستمزد ذكر كرد و گفت:زماني قدرت خريد كارگران در كشور افزايش مي يابد كه سرعت افزايش ميزان دستمزد كارگران همزمان با افزايش نرخ دستمزد هماهنگ شود.

وي در ادامه با بيان اين مطلب كه قيمت كالاهاي توليدي در نقاط مختلف شهري متفاوت است گفت:در حال حاضر به علت وجود فاصله طبقاتي در نقاط مختلف شهري مصارف وهزينه ها به صورت سليقه اي اعمال مي شود.

عضو شوراي عالي كار در ادامه از جمع اوري شركتهاي پيمانكاري در سال جاري خبرداد وخاطرنشان ساخت : پيش بيني مي شود كه سالجاري شركتهاي پيمانكاري با تدابيري كه دولت دراين خصوص انديشيده است برچيده شود.

وي در خصوص واگذاري سهام عدالت به كارگران سراسر كشور تصريح كرد : كارگراني كه زير 300 هزار تومان دستمزد دريافت مي كنند سال جاري سهام عدالت دريافت مي كنند.

 

كارگران، كوپن بگير مي‌شوند

 كانون عالي شوراهاي اسلامي كار پيگير آن است كه بتواند يارانه‌هاي دولت به كارگران را افزايش يابد و به‌صورت كالابرگ در اختيار كارگران قرار بگيرد.

 

به گفته رييس هيات مديره منتخب وزارت كار در كانون عالي شوراهاي اسلامي كار، اين كانون پيگير آن است كه بتواند يارانه‌هاي دولت به كارگران را افزايش يابد و به‌صورت كالابرگ در اختيار كارگران قرار بگيرد.

هوشنگ درويشي در گفت‌وگو با ايسنا با اشاره به ديدار نماينده‌هاي كارگران با رياست‌ جمهوري در هفته كارگر و مسائل و مشكلاتي كه در آن ديدار مطرح شد، در اين مورد گفت: از جمله مسائل مهم و مشكلات آزاردهنده‌ كارگران همان موضوعاتي است كه كارگران در ديدار با رياست جمهوري عنوان كردند.

وي در مورد اين مشكلات افزود: از جمله خواسته‌هاي كارگران، ساماندهي كارگران قراردادي است و علاوه بر آن بحث بانك رفاه كارگران بايد مدنظر قرار بگيرد كه حتي خود رييس جمهور نيز پذيرفت كه اين بانك متعلق به كارگران است.

به گفته درويشي 94 درصد از اين بانك‌ متعلق به كارگران است.

وي در ادامه با اشاره به خواسته‌ كارگران در مورد واگذاري سهام عدالت به آنها، در مورد مزد مصوب شوراي عالي كار براي سال جاري كارگران اظهار كرد: امسال به‌گونه‌اي عمل شد كه كارگران با توجه به شرايط موجود نسبت به مزد تعيين شده رضايت داشتند.

درويشي اضافه كرد: با توجه به اين مزد و ناچيز بودن بن كارگري و حق مسكن قرار شده كه پيگيري‌هايي انجام دهيم تا يارانه‌هاي دولتي كارگران افزايش يابد و به صورت كالابرگ در ميان كارگران توزيع شود.

وي تصريح كرد: البته هنوز به نتيجه قطعي در مورد مقدار اين افزايش نرسيده‌ايم و در جلسات آينده به يقين مقدار پيشنهادي را نيز تعيين خواهيم كرد.

درويشي در پايان در مورد شركت‌هاي پيمان‌كاري يادآور شد: اين شركت‌ها بايد ساماندهي‌ شوند و اگر كارگران زيرنظر مستقيم كارفرما مشغول به كار باشند شرايط خيلي بهتر از زماني است كه آن‌ها با واسطه‌ كار كنند.

گفتني است درويشي چهارمين فردي است كه در طول كمتر از سه سال از وزارت جهرمي به عنوان وزير كار، به عنوان رييس هيات مديره كانون عالي شوراهاي اسلامي كار معرفي شده است كه نشان از وضعيت آشفته حاكم بر اين بخش دارد.

 

     

60 درصد از كارگران زير حداقل معيشت زندگي دريافت مي‌كنند

 

حيدري با بيان اين مطلب كه دستمزد كارگران تنها 40 درصد از حداقل معيشت يك خانوار كارگري را در تامين مي‌كند، خاطر نشان ساخت: در حال حاضر هيچ اراده‌اي براي پايان دادن به سناريوي دستمزد وجود ندارد.

 

يك فعال كارگري اعلام كرد: درحال حاضر 60 درصد از كارگران سراسر كشور زير حداقل معيشت دريافت مي‌كنند.

عليرضا حيدري در گفت‌وگو با موج، نرخ حداقل معيشت يك خانوار كارگري را در كشور 550 هزار تومان اعلام كرد و وخاطر نشان ساخت: در حال حاضر كارگراني كه كمتر از 550 هزار تومان دستمزد دريافت مي‌كنند، زير حداقل معيشت زندگي مي‌كنند.

وي با انتقاد از نظام طبقه‌بندي مشاغل در بنگاه‌هاي توليدي كشور تصريح كرد: نظام طبقه‌بندي مشاغل در بنگاه‌هاي توليدي كشور در حال حاضر به گونه‌اي اجرايي مي‌شود كه اثر انگيزشي كار را براي بهبود كيفيت كار از كارگران مي‌گيرد، لذا در خصوص تعيين سطوح مزدي بايد مكانيزمي طراحي شود كه افزايش ميزان دستمزدها به بالاي ميزان حداقل معيشت هماهنگ شود.

وي با اشاره به وضعيت زندگي اسفناك كارگران در كشور تصريح كرد: افزايش نرخ تورم در كشور موجب شده است كه كارگران به دليل عدم تامين نيازهاي اوليه زندگي همچنان در رنج و سختي گذران معيشت كنند.

اين فعال كارگري با بيان اين مطلب كه دستمزد كارگران تنها 40 درصد از حداقل معيشت يك خانوار كارگري را در تامين مي‌كند، خاطر نشان ساخت: در حال حاضر هيچ اراده‌اي براي پايان دادن به سناريوي دستمزد وجود ندارد.

حيدري با انتقاد از عدم اجراي توافق نامه شوراي عالي كار در كشور تصريح كرد: براساس توافق نامه شوراي عالي كار فاصله مزدي كارگران بايد طي چند سال متوالي برآورده مي‌شد ولي فقط اين توافق‌نامه در طول يك سال در كشور اجرايي شد

 

شرکت کیسه خوزستان بازگشايی نشده است

 

 با نزدیک شدن مهلت اتمام بیمه بیکاری کارگران، هنوز وعده‌های مسوولان مبنی بر راه‌اندازی شرکت عملی نشده و اقدامی در جهت فعاليت مجدد کارخانه صورت نگرفته است.

 

ده‌ها کارگر بلاتکلیف شرکت کیسه خوزستان خواستار بازگشايی مجدد کارخانه پس از 3 سال تعطیلی شدند.

"مشعلی" فعال کارگری در خوزستان با بيان اين مطلب به دسترنج گفت: با نزدیک شدن مهلت اتمام بیمه بیکاری کارگران، هنوز وعده‌های مسوولان مبنی بر راه‌اندازی شرکت عملی نشده و اقدامی در جهت فعاليت مجدد کارخانه صورت نگرفته است.

او با اشاره به اینکه سوءمدیریت و نبود برنامه هدفمند در جهت تولید عامل تعطیلی کارخانه بوده است، گفت: با وجود دستگاه‌های کارآمد، مواد اولیه و نیروی کار با تجربه، مشکلی در جهت بهره‌برداری از کارخانه وجود ندارد.

     

در سال ۸۶ حدود ۵۰ ميليارد تومان بابت اشتغال حدود هزار نفر در زنجان هزينه شد، اما نهايت اشتغال ايجاد شده ۲۰۰ فرصت شغلي بود.

 

بنا به ادعاي يك فعال كارگري در استان زنجان، بخش اعظم تسهيلاتي كه در سال ۸۶ بابت ايجاد اشتغال به بنگاه‌هاي زودبازده پرداخت شده است، در بازار خريد و فروش مسكن و ساخت و ساز هزينه شده است.

به گزارش دسترنج، مرتضي ريحانيان يادآور شد: در سال ۸۶ حدود ۵۰ ميليارد تومان بابت اشتغال حدود هزار نفر هزينه شد، اما نهايت اشتغال ايجاد شده ۲۰۰ فرصت شغلي بود.

در چند سال گذشته ايجاد اشتغال از طريق پرداخت تسهيلات اعتباري به بنگاه‌هاي زودبازده به عنوان اصلي‌ترين سياست دولت نهم براي ريشه‌كن كردن بيكاري شناخته شده است، سياستي كه وزارت كار و امور اجتماعي متولي آن بوده است.

براساس اين اظهارات، نبود نظارت كافي بر نحوه هزينه شدن تسهيلات، نه تنها باعث تحقق نيافتن اهداف مورد نظر شده است كه افزايش بهاي زمين و مستقلات را نيز به همراه داشته است.

ريحانيان يادآور شد: تنها در نتيجه اجراي اين سياست، بهاي زمين و مستقلات در شهرك كارمندي از مناطق مسكوني شهر زنجان تا دو برابر افزايش قيمت پيدا كرده است.

اين فعال كارگري افزود: در حال حاضر دارندگان اين تسهيلات از آشفتگي بازار مواد غذايي سوءاستفاده مي‌كنند.

 

     

"قند قهستان بیرجند" تعطیل می‌شود

 

با تعطیلی کارخانه، 300 کارگر بطور مستقیم و بیش از 3 هزار چغندرکار اسدآباد خراسان جنوبی بیکار خواهند شد.

 

یک مقام مطلع در استان خراسان جنوبی از انحلال و تعطیلی کارخانه قند قهستان بیرجند در آینده نزدیک خبر داد.

اين مقام آگاه که خواست نامش فاش نشود، در این باره به دسترنج گفت: مسوولان این واحد باسابقه قند در استان با دریافت وام‌های کلان و کم‌بهره که در جهت رفع بحران اخذ نمودند، درصدد انحلال کارخانه و به فروش رساندن زمین‌های آن هستند.

او با اشاره به اینکه 5 ماه از حقوق حقه 300 کارگر کارخانه با وجود اعتراضات شدید کارگران تاکنون پرداخت نشده است، گفت: با تعطیلی کارخانه، 300 کارگر بطور مستقیم و بیش از 3 هزار چغندرکار اسدآباد خراسان جنوبی بیکار خواهند شد.

این مقام اگاه تصریح کرد: کارگران برای رفع معضلات شغلی و حقوقی خود نامه‌های متعددی به استانداری و دیگر نهادهای دولتی ارسال کرده‌اند اما سهامداران این شرکت که مالکان چندین کارخانه دیگر در استان هستند با زیر پا گذاشتن قانون راه خود را در پیش گرفته‌اند

 

سیاست‌های دولت و زيان 100 میلیارد توماني یک کارخانه لبنیات

 

 شرکت پگاه از سال 83 تاکنون از اجرای قانون تثبیت قیمت‌ها 100 میلیارد تومان متضرر شده است. این مبلغ می‌توانست در گسترش و ادامه فعالیت این کارخانه بسیار مفید باشد.

 

مدیر روابط عمومی و اموربین الملل شرکت صنایع شیر ایران «پگاه» در خصوص مشکل کارخانجات لبنیات کشور گفت: «مشکل از آنجا آغاز شد که مجلس در سال 83 طرح تثبیت قیمت‌ها را تصویب و محصولات لبنی را مشمول این طرح دانست».

محمد صراف زاده در گفتگو با آفتاب افزود: «از زمان تصویب طرح تثبیت، امکان افزایش منطقی، بر اساس تورم و هزینه‌های تولید از کارخانجات لبنیات سلب شد».

وی افزود: «در حال حاضر کارخانجات لبنی با هزینه‌های سال 87 که گرانی و تورم نیز شامل آن شده تولیدات خود را با قیمت سال‌های 83 و 84 به بازار عرضه می‌کنند که به هیچ‌وجه با منطق اقتصاد سازگار نیست و موجب ضرر این تولیدکنندگان می‌شود».

به اعتقاد صراف‌زاده با توجه به وضعیت بازار محصولات لبنی نیازی به تثبیت قیمت این تولیدات احساس نمی‌شود چرا که افزایش قیمت در هر سال می‌تواند کاملاً منطقی صورت گیرد.

وی با اشاره به قانون برنامه چهارم توسعه کشور گفت: «دولت به موجب قوانین برنامه اگر می‌خواهد قیمت کالایی را تثبیت کند باید مابه تفاوت را به کارخانجات و تولیدکنندگان بپردازد. این در حالی است که دولت همواره در پرداخت این مابه تفاوت‌ها تاخیر دارد».

صراف‌زاده تصریح کرد: «اکنون با توجه به خشکسالی‌ها قیمت جو به کیلویی 400 تومان رسیده است. بر اساس یک عرف جهانی قیمت شیر همواره باید 2 برابر قیمت جو یعنی 800 تومان در هر کیلو باشد این در  حالی است که دولت در سال 86 قیمت تثبیت شده شیر خام را 290 تومان اعلام کرد».

وی با اشاره به مشکلات کارخانجات لبنیات و بالا رفتن هزینه‌های تولید گفت: «ما برای ادامه فعالیت از دولت و مجلس درخواست خروج محصولات لبنی از قانون تثبیت قیمت‌ها را داریم در غیر این‌صورت دولت مابه‌تفاوت‌ها را متناسب با هزینه‌های تولید و تورم درنظر بگیرد و در پرداخت آن تسریع کند».

مدیر کل روابط عمومی شرکت صنایع شیر ایران با بیان اینکه شیر یارانه‌ای، پنیر UF، ماست پاستوریزه تا 4 درصد، 80 درصد ازمحصولات کارخانجات لبنیات را تشکیل می‌دهد که مشمول تثبیت قیمت‌ها شده است گفت: «20 درصد دیگر محصولات کارخانجات به میزانی است که قیمت آنها نمی‌تواند تاثیر چندانی در فعالیت ما داشته باشند».

صراف‌زاده در ادامه تاکید کرد: «شرکت پگاه از سال 83 تاکنون از اجرای قانون تثبیت قیمت‌ها 100 میلیارد تومان متضرر شده است. این مبلغ می‌توانست در گسترش و ادامه فعالیت این کارخانه بسیار مفید باشد».

وی تصریح کرد: «تا زمانی که زیرساخت‌ها اصلاح‌ نشود نمی‌توان با برخود با کارخانجات اقدام درستی در جهت کاهش قیمت‌ها انجام داد».

صراف‌زاده با اشاره به لزوم حمایت دولت از دامداران تصریح کرد: «اگر دولت غذای دام یعنی علوفه و جو را برای دامداران ارزان تهیه و در اختیار آنها بگذارد قیمت شیر خام و در نتیجه سایر محصولات لبنی نیز تثبیت خواهد شد»

 

گسترش اعتراض کارگران نيشکر هفت تپه

 

کارگران اعلام کرده‌اند که در روزهاي آينده اگر به خواسته‌هاي خود نرسند به شيوه‌هاي مختلف اعتراضات خود را شدت خواهند بخشيد.

 

کارگران نيشکر هفت تپه از صبح امروز در مقابل فرمانداري اين شهر دست به تجمع زده و شعارهاي عليه کارگزاران شهرستان شوش و مدير عامل شرکت نيشکر هفت تپه مي‌دادند. اين تجمع چندين ساعت در مقابل فرمانداري شوش ادامه يافت.

به گزارش خبرنامه اميرکبير، فعالين حقوق بشر و دمکراسي در ايران گزارش دادند که کارگران از فرمانداري شوش و در خيابان اصلي شهر به سمت بازار راهپيمائي کردند که در اين راهپيمائي کارگران شروع به شعار دادن کردند.

شعارهاي آنها عبارت بودند از: مدير بي لياقت استعفا استعفا، مدير بي‌کفايت نمي‌خواهيم / ساعدي ۲۰ ساله نمي‌خواهيم (منظور ساعدي نماينده شوش که ۲۰ سال نماينده اين شهر است).

در مسير اين راهپيمائي تعداد زيادي از مردم بخصوص جوانان اين شهر به صفوف راهپيمائي کارگران پيوستند. کارگران اعلام کرده‌اند که در روزهاي آينده اگر به خواسته‌هاي خود نرسند به شيوه‌هاي مختلف اعتراضات خود را شدت خواهند بخشيد.

کارگران نيشکر هفت تپه خواستار حمايت کارگران شرکت ملي نفت و ساير کارگران ايران از خواسته‌هاي خود شدند.

     

فروش غيرقانوني سهام کارگران آردل

 

شركت سرمايه‌گذاري گروه صنعتي آردل بدون اطلاع كارگران كارخانه آردل سهام متعلق به آنها را فروخته است.

 

به گزارش دسترنج، عبدالرضا قالبي، نماينده جمعي از كارگران سهامدار گروه صنعتي آردل از فروش غيرقانوني سهام متعلق به كارگران اين كارخانه خبر داد.

وي مدعي شد: براساس مصوبه دولت، قرار بود بخشي از سهام اين كارخانه از طريق سازمان بورس اوراق بهادار به كارگران آردل واگذار شود.

قالبي گفت: بر همين اساس از هر كارگر مبلغي در حدود 59 هزار تومان به صورت نقدي دريافت شد و قرار شد تا هر سال مبلغ 150 هزار تومان بابت سود ساليانه اين سرمايه‌گذاري به آنها تعلق گيرد.

نماينده كارگران سهامدار كارخانه آردل افزود: شركت سرمايه‌گذاري گروه صنعتي آردل بدون اطلاع كارگران كارخانه آردل سهام متعلق به آنها را فروخته است.

وي گفت: اين اقدام با غيرقانوني تنها با هماهنگي مدير گروه صنعتي آردل و سازمان خصوصي سازي (وكيل كارگران سهامدار) انجام شده است.

قالبي افزود: اين اقدام به منظور واگذاري ارزان قيمت سهام كارخانه به شركت سرمايه‌گذاري گروه كارآفرين انجام شده است.

وي با بيان اينكه كارخانه آردل به دليل سوءمديريت از وضعيت نامطلوبي برخوردار نيست، از رييس جمهور، رييس قوه قضاييه و رييس سازمان بورس خواست تا به اين وضعيت رسيدگي کنند.

     

کارگران واگن سازی زرندکرمان حقوق نگرفته‌اند

 

بيش از يک سال است که حقوق کارگران اين واحد توليد واگن قطار با تاخير چندين ماهه پرداخت می‌شود که اين امر اعتراض کارگران را به همراه داشته است.

 

50 کارگر شاغل در واگن سازی زرند کرمان 3 ماه است که حقوقی دريافت نکرده‌اند.

"عباس کاربخش" دبير اجرائی خانه کارگر کرمان با بيان اين مطلب به دسترنج گفت: بيش از يک سال است که حقوق کارگران اين واحد توليد واگن قطار با تاخير چندين ماهه پرداخت می‌شود که اين امر اعتراض کارگران را به همراه داشته است.

او گفت: مسوولان واگن سازی، مشکلات پيش روی فروش محصول و ضررهای حاصله از بازار رقابتی توليد واگن را دليل تاخير در پرداخت حقوق کارگران عنوان داشته‌اند.

     

"پرشان صنعت" تعطيل شد

 

 30 کارگر اخراجي صبح امروز با حضور در اداره کار شهر صنعتي البرز و طرح شکايت خواستار بازگشائي کارخانه و از سرگيري کار مجدد خود شدند.

 

با تعطيلي کارخانه "پرشان صنعت" 30 کارگر قزويني شغل خود را از دست دادند.

"عيد علي کريمي" فعال کارگري درقزوين در اين باره به دسترنج گفت: 30 کارگر اخراجي صبح امروز با حضور در اداره کار شهر صنعتي البرز و طرح شکايت خواستار بازگشائي کارخانه و از سرگيري کار مجدد خود شدند.

او گفت: اين واحد توليدي لوازم خودرو روز گذشته بدليل نامعلومي تعطيل شد.

 

تجمع کارگران" اشکان چيني" قزوين در مقابل اداره کار

 

 

اين کارگران اخراجي صبح امروز با حضور در اداره کار شهر صنعتي البرز با تهيه دادخواست و شکايت خواهان بازگشت بکار و دريافت حقوق معوقه خود شدند.

 

بيش از 40 کارگر کارخانه اشکان چيني قزوين به دستور مديريت از کار برکنار شدند.

"عيد علي کريمي" فعال کارگري در قزوين با بيان اين مطلب به دسترنج گفت: اين کارگران اخراجي صبح امروز با حضور در اداره کار شهر صنعتي البرز با تهيه دادخواست و شکايت خواهان بازگشت بکار و دريافت حقوق معوقه خود شدند.

او گفت: بيش از 4 ماه است که حقوق معوقه کارگران اشکان چيني پرداخت نشده است.

 

اخراج 60 کارگر سد چراغ ويس سقز

 

60 کارگر شاغل در سد چراغ ويس سقز به دليل کمبود اعتبارات و پرداخت نشدن معوقات شرکت پيمانکار از سوي وزارت نيرو، از کار برکنار شدند.

 

"اقبال رضائي" دبير اجرايي خانه کارگر کردستان با بيان اين مطلب به دسترنج گفت: اين عده از کارگران با وجود کار چهار ساله در پيشبرد ساخت سد چراغ ويس، چندي پيش با تسويه حساب، از کار بيکار شدند.

او گفت: پيش از اين قرار بود با تکميل پروژه ساخت سد مذکور و بهره‌برداري از آن تا سال 87، 43 ميليون متر مکعب آب قابل شرب شهرهاي سقز و بانه تامين شود که اين مهم تاکنون محقق نشده است.

  

تجمع خانواده‌های کارگران بازداشتي در بوشهر

 

اعضاي خانواده‌هاي كارگران بازداشت شده در روز جهاني کارگر براي مشخص شدن وضعيت بازداشت شدگان از چند روز پيش تاكنون در ميدان اصلي شهر بوشهر و در چادر زندگي مي‌کنند.

 

خانواده‌هاي كارگراني كه در جريان برگزاري مراسم اول ماه مه در عسلويه بازداشت شده بودند همچنان به دنبال كسب اجازه براي ملاقات با اين كارگران هستند.

به گزارش دسترنج، جعفر عظيم زاده، رييس اتحاديه كارگران آزاد ايران اعلام كرد: تلاش‌ها براي ملاقات با جوانمير مرادي و طاها آزادي همچنان ادامه دارد.

بنا بر ادعاي اتحاديه آزاد كارگران ايران، جوانمير مرادي و طاها آزادي از اعضاي اين تشكل هستند كه به دليل همزمان شدن روز 12 ارديبهشت با اول ماه در حين برگزاري مراسم اول ماه مه در عسلويه بازداشت شدند.

به گفته عظيم زاده با وجود آنكه همسر يكي از اين دو كارگر روز گذشته توانست از دادستاني بوشهر اجازه ملاقات با همسرش را بگيرد، اما هنوز ملاقاتي انجام نشده است.

وي مدعي شد كه اعضاي خانواده‌هاي اين كارگران براي مشخص شدن وضعيت بازداشت شدگان از چند روز پيش تاكنون در ميدان اصلي شهر بوشهر و در چادر زندگي مي‌کنند.

     

  دستکم 6 هزار فرصت شغلي غيرقانوني در پيرانشهر در نبود واحدهاي توليدي و صنعتي در اين منطقه به وجود آمده تا نيازهاي مالي مرزنشينان را در بدترين شرايط برطرف کند.

 

به دليل نبود فرصت شغلي براي گذران زندگي، هزاران جوان جوياي کار مناطق مهاباد، سردشت، بانه و پيرانشهر به شغل‌هاي کاذب روي آورده‌اند.

"سعيد مصطفي نژاد" فعال کارگري در مهاباد با بيان اين مطلب به دسترنج گفت: آمار بيکاري در مهاباد از 35 درصد پيشي گرفته و هزاران جوان بطور ناخواسته تن به مشاغل کاذب و مبادله کالاي قاچاق در حاشيه مرزها، بويژه منطقه پيرانشهر داده‌اند.

او گفت: دستکم 6 هزار فرصت شغلي غيرقانوني در پيرانشهر در نبود واحدهاي توليدي و صنعتي در اين منطقه به وجود آمده و نياز مالي مرزنشينان را در بدترين شرايط مرتفع کرده است.

"مصطفي نژاد" با اشاره به ورود مشروبات الکلي و سيگار از طريق اين بازارهاي مرزي به داخل کشور گفت: نبود فرصت‌هاي شغلي به غير از بيکاري و بلاتکليفي هزاران نفر، ناهنجارهاي اجتماعي فراواني را به همراه خواهد داشت.

 

پادرمياني IOE برای حل اختلافات تشکل‌هاي کارفرمايي ايران

 

اين سفر با دعوت كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي ايران و به منظور پايان دادن به اختلاف تشكل‌هايي كه مدعي انجام فعاليت‌هاي صنفي در حوزه كارفرمايان بخش خصوصي ايران هستند، به ويژه كانون عالي كارفرمايان ايران، انجام شده است.

 

آنتونيو پنالوزا، دبيركل سازمان جهاني كارفرمايان(IOE) در راستاي يك سفر چند روزه، بامداد امروز وارد تهران شد.

سازمان جهاني كارفرمايان (IOE)، نماينده كارفرمايان كشورهاي مختلف جهان و از اعضاي سازمان جهاني كار (ILO) است.

پنالوزا پيشتر قرار بود در اواخر سال گذشته و فروردين ماه جاري به تهران بيايد كه هر بار به دلايل نامعلوم سفر وي به تعويق افتاد.

گفته مي‌شود اين سفر با دعوت كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي ايران و به منظور پايان دادن به اختلاف تشكل‌هايي كه مدعي انجام فعاليت‌هاي صنفي در حوزه كارفرمايان بخش خصوصي ايران هستند، به ويژه كانون عالي كارفرمايان ايران، انجام شده است.

هم اكنون در ايران تشكل‌هاي مختلفي مدعي انجام فعاليت‌هاي صنفي براي كارفرمايان بخش خصوصي هستند كه پس از حمايت وزارت كار از تشكيل كانون عالي كارفرمايان ايران (تشكلي موازي با كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي ايران)، اين اختلاف بالا گرفته است.

از زمان اوج‌گيري اين اختلافات تاكنون، كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي ايران به كانون قديم و كانون عالي كارفرمايان ايران به كانون جديد مشهور شده‌اند.

محمد عطارديان، دبيركل كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي ايران با تاييد اينكه دبيركل IOE به دعوت تشكل متبوع وي وارد تهران شده است، گفت: ديدار با ساير تشكل‌هاي صنفي بخش خصوصي، تشكل‌هاي صنفي كارگري و مسوولان سازمان تامين اجتماعي از برنامه‌هاي اين سفر است.

به گفته عطارديان، كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي ايران از قبل شركاي كارگري و دولتي و نيز ساير تشكل‌هاي صنفي بخش خصوصي را از اين سفر مطلع كرده بود.

وي همچنين از ديدار مشترك اعضاي هيت مديره‌هاي تشكل متبوع خود و كانون عالي كارفرمايان ايران با فرستاه IOE در طول اين سفر خبر داد.

ديدار مشترك فرستاده سازمان جهاني كارفرمايان با نمايندگان دو كانون قديم و جديد در حالي از سوي محمد عطارديان مطرح مي‌شود كه روز گذشته محسن خليلي عراقي، دبيركل كانون عالي كارفرمايان ايران از دلايل سفر آنتونيو پنالوزا به ايران و برنامه‌هاي سفر وي اظهار بي‌اطلاعي كرد.

وي اعلام كرد: هرچند تشكل متبوعش در انجام اين سفر هيچ نقشي نداشته است ولي از ابتدا در جريان اين سفر بوده است و از طريق نمايندگي خود در مجامع جهاني آمادگي خود را براي پذيرايي و همكاري با فرستاده (IOE) اعلام كرده است.

دبيركل سازمان جهاني كارفرمايان تا بامداد چهارشنبه (4 روز ديگر ) در ايران خواهد بود.

1387/02/22

     

قانون بيمه كارگران ساختماني؛ تا اطلاع ثانوي معلق

 

معاون فني درآمد سازمان تامين اجتماعي گفت: بنا به آنچه در قانون بودجه سال 87 آمده است، قانون بيمه كارگران روزمزد ساختماني لغو نشده و تا اطلاع ثانوي در حالت معلق به سر مي‌برد.

 

به گزارش ايسنا، فرخ ملكوند فرد افزود: اگر كارگران ساختماني در هنگام فعاليت در ساختمان‌ها، بر اثر حوادث ناشي از كار، دچار حوادثي مي‌شدند، سازمان تامين اجتماعي خدمات درماني به آن‌ها ارائه و چنانچه از كارافتاده و يا فوت مي‌كردند، به آن‌ها و يا خانواده‌هايشان مستمري پرداخت مي‌شد، اما مطابق قانون تامين اجتماعي، هيچ‌گاه سوابق بيمه‌اي كارگران ساختماني، محاسبه نمي‌شد در نتيجه اين دسته از كارگران از حمايت‌هاي بلندمدت چون فوت، از كارافتادگي و بازنشستگي برخورداري نمي‌شدند.

وي ادامه داد: با تصويب قانون بيمه كارگران روزمزد ساختماني كه در دولت نهم عملياتي و در مجلس هفتم مصوب شد، اين قشر مي‌توانند، با پرداخت حق بيمه متعلقه (هفت درصد) از خدمات كامل تامين اجتماعي استفاده كنند.

معاون فني درآمد سازمان تامين اجتماعي با بيان اين كه هر چند تعداد افرادي كه براساس اين قانون، از مزاياي تامين اجتماعي بهره‌مند مي‌شوند، عدد بزرگي نيست، عنوان كرد: به هر دليلي، تصميم مجلس شوراي اسلامي اين بود كه فعلا قانون مسكوت بماند، تا در زماني مناسب عملياتي شود.

وي با اعلام خبر اين كه به دنبال آن هستيم تا بيمه كارگران روزمرد ساختماني را منطقه‌اي كنيم، در اين باره تصريح كرد: يعني به دنبال آن هستيم تا در اجراي اين قانون، تفاوت‌هايي بين شهرهاي بزرگ و كوچك، شهر و روستا، شهرهاي بالاي 500 هزار نفر جمعيت و كمتر از آن تفاوت قائل شويم و به طور كلي آن را متناسب كنيم، چرا كه در اين قانون، بيمه كارگران براي تمامي شهرها به طور يكسان در نظر گرفته شده بود كه اين امر مي‌تواند، بر هزينه‌هاي تمام شده ساختماني اثر گذارد، چراكه حق بيمه پرداختي در اين قانون به ازاي هر مترمربع در سال 86 ، هفت هزار و 300 تومان در طول دوره ساخت ساختماني بوده است.

وي ادامه داد: در صورت اجراي قانون جديد، بين يك ميليون و 200 تا يك ميليون و 500 هزار نفر از كارگران روز مزد ساختماني اعم از كارگر ساده، بنا، كاشي‌كار، جوشكار، آلماتوربند و غيره را شامل مي‌شود.

 

      

اخراج 30 کارگر کارخانه " قند نیشابور"

1387/02/21

 

30 کارگر قراردادی کارخانه قند نیشابور بدلیل بحران مالی کارخانه و توقف خط تولید از کار برکنار شدند.

 

یکی از کارگران کارخانه قند نیشابور در این باره به دسترنج گفت: با اخراج این تعداد کارگر برای 220 کارگر باقی مانده شرکت با توجه به بحران واردات شکر و انباشت این محصول در سیلوها نیز معضل بيكاري دور از انتظار نیست.

او گفت: در کارخانه بدلیل فروش نرفتن شکر، کار وجود نداشته و کارگران به تعمیر دستگاه‌های تولیدی مشغولند.

این کارگر گفت: کارگران از ابتدای سال 87 تاکنون، حقوقی دریافت نکرده‌اند.

 

 

  اخراج 40 کارگر کارخانه "پادزانیچ" قزوین

 

این کارگران اخراجی همانند 200 کارگر رسمی شاغل در شرکت از بهمن ماه سال گذشته تاکنون حقوقی دریافت نکرده و در بلاتکلیفی بسر می‌برند.

 

بیش از 40 کارگر قراردادی کارخانه تولیدی پادزانیچ قزوین از کار برکنار شدند.

یکی از کارگران کارخانه پادزانیچ قزوین، با بيان اين مطلب به دسترنج گفت: این کارگران اخراجی همانند 200 کارگر رسمی شاغل در شرکت از بهمن ماه سال گذشته تاکنون حقوقی دریافت نکرده و در بلاتکلیفی بسر می‌برند.

او با اشاره به اینکه عیدی و بن کارگری سال گذشته اين کارگران پرداخت نشده است، گفت: بازار تولید و فروش محصولات این واحد تولیدی لوازم خودرو بسیار خوب بوده اما مدیریت با سودجويی و زیر پا گذاردن قانون، حقوق حقه کارگران را پرداخت نمی‌کند.

 

     

  کارگران مخمل و ابریشم کاشان 7 ماه بدون حقوق

1387/02/21

   

کارگران این واحد تولیدی از شهریور ماه سال گذشته تاکنون حقوقی دریافت نکرده و با وجود مشکلات سخت معیشتی، کار خود را دنبال می‌کنند.

 

700 کارگر کارخانه مخمل و ابریشم کاشان 7 ماه است که حقوقی دریافت نکرده‌اند.

یکی از کارگران شرکت مخمل و ابریشم کاشان با بیان این مطلب به دسترنج گفت: کارگران این واحد تولیدی از شهریور ماه سال گذشته تاکنون حقوقی دریافت نکرده و با وجود مشکلات سخت معیشتی، کار خود را دنبال می‌کنند.

او گفت: متاسفانه بدلیل نبود اهداف تولید و اشتغال، شمار 3 هزار کارگر شاغل شرکت با واگذاری به بخش خصوصی، به 700 نفر در شرایط کنونی رسیده و اینگونه به نظر می‌رسد با بازنشستگی کارگران در 5 سال آینده، این واحد نمونه تعطیل و به سرنوشت دیگر کارخانه‌ها دچار شود

 

مدير مسوول و صاحب امتياز هفته نامه كرفتو به دليل انتشار گزارشي در رابطه با مراسم روز جهاني كارگر سال ۸۶ به دادگاه سنندج احضار شد.

مدير مسوول و صاحب امتياز هفته نامه كرفتو به دليل انتشار گزارشي در رابطه با مراسم روز جهاني كارگر سال ۸۶ به دادگاه سنندج احضار شد.

به گزارش دسترنج، هفته نامه اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي كرفتو كه از حدود ۴ سال پيش منتشر مي‌شد با شكايت حفاظت اطلاعات نيروي انتظامي سنندج از ۵ ماه پيش تاكنون توقيف است.

ليلا مدني، مدير مسوول و صاحب امتياز اين نشريه صبح امروز با احضاريه قبلي به شعبه سوم بازپرس سنندج مراجعه كرد كه با قرار كفالت تا زمان برگزاري جلسه دادگاه آزاد شد.

نشريه كرفتو در حال حضر به اتهام نشر اكاذيب توقيف شده است.

 

سال حقوق كارگر=آپارتمان در جنوب تهران

 

 

در صورت انجام پژوهشي در اين خصوص در ايران و با توجه به حقوق 220 هزار توماني كارگران و بهاي 1 ميليون و پانصد هزار توماني هر مترمربع آپارتمان در جنوبي‌ترين نقاط شهر تهران، اين نسبت براي كارگران ايراني به رقمي در حدود 40 سال مي‌رسد.

 

برآوردهاي انجام شده در ژاپن نشان مي‌دهد كه ميانگين بهاي يك دستگاه آپارتمان نو در 23 منطقه مركزي توكيو برابر با دستمزد حدود 9 سال و هشت ماه يك كارمند در اين كشور است.

روزنامه اقتصادي نيهون كيزاي به نقل از بررسي‌هاي شركت پژوهشي كانتي نوشت: در سال 2007 ميانگين بهاي هر دستگاه آپارتمان نو با مساحت 70 مترمربع در شهر توكيو،حدود 61 ميليون و 220 هزار ين بود.

به گزارش نيهون كيزاي، در سال 2007 ميانگين دستمزد سالانه يك كارمند در شهر توكيو نيز شش ميليون و 210 هزار ين بود.

اين گزارش مي‌افزايد: ميانگين بهاي هر دستگاه آپارتمان نو در سراسر استان توكيو نيز درسال 2007 برابر با درآمد حدود 7/7 سال يك كارمند بود.

دست اندركاران مي‌گويند: در سال جاري ميلادي قيمت آپارتمان در توكيو رو به كاهش رفته و به همين دليل پيش بيني مي‌شود، كارمندان بتوانند با پول كمتري آپارتمان نو بخرند.

هدف سازمان‌هاي مسوول در ژاپن اين است كه بهاي آپارتمان نو در اين كشور را برابر با دستمزد كمتر از پنج سال يك كارمند برسانند.

گفتني است در صورت انجام پژوهشي در اين خصوص در ايران و با توجه به حقوق 220 هزار توماني كارگران و بهاي 1 ميليون و پانصد هزار توماني هر مترمربع آپارتمان در جنوبي‌ترين نقاط شهر تهران، اين نسبت براي كارگران ايراني به رقمي در حدود 40 سال مي‌رسد.

 

  در حالي كه بيش از هزار كارگر كارخانه صنايع مخابراتي راه دور ايران از تشكيل شوراي اسلامي كار به عنوان تشكل صنفي مورد نظر خود حمايت مي‌كنند، مديريت شركت به دنبال تشكيل نهاد صنفي نماينده كارگري است.

در آستانه برگزاري مقدمه چيني براي ايجاد تشكل صنفي در كارخانه صنايع مخابراتي راه دور ايران، كارگران و كارفرماي اين واحد توليدي بر سر فعاليت و نوع تشكل صنفي اختلاف دارند.

به گزارش دستزنج، در حالي كه بيش از هزار كارگر كارخانه صنايع مخابراتي راه دور ايران از تشكيل شوراي اسلامي كار به عنوان تشكل صنفي مورد نظر خود حمايت مي‌كنند، مديريت شركت به دنبال تشكيل نهاد صنفي نماينده كارگري است.

به موجب فصل ششم از قانون كار ايران، كارگران يك واحد به شرط داشتن شرايط قانوني فقط مي‌توانند در محل كار خود يكي از نهادهاي صنفي شوراي اسلامي كار، انجمن صنفي كارگري يا نماينده كارگري داشته باشند.

عدم تمايل كارفرماي كارخانه صنايع مخابراتي راه دور ايران به تشكيل نهاد صنفي شوراي اسلامي كار در حالي است كه با وجود ايرادهاي وارده به ساختار اين تشكل، شوراي اسلامي كار پرقدرت‌ترين نهاد صنفي كارگري در ايران است.

به گفته يكي از كارگران، در حالي كه پيشتر در اين واحد توليدي شوراي اسلامي كار وجود داشته است، اما مديريت جديد از تشكيل چنين نهاد صنفي پشتيباني نمي‌كند.

كارخانه صنايع مخابراتي راه دور ايران كه در استان فارس قرار دارد در حال حاضر به دليل توقف توليد، يكي از كارخانه‌هاي بحران‌زده اين استان حساب مي‌ش

 

گزارش ديده‌بان حقوق بشر از استثمار كارگران در كشورهاي حوزه خليج فارس

 

دستمزد يک اماراتي 2106 دلار در هر ماه است، در حالي که دستمزد يک کارگر ساختماني مهاجر در دبي بطور متوسط 175 دلار در هر ماه است و درآمد اين افراد 8 درصد درآمد اماراتي‌ها است.

 

گزارش ديده‌بان حقوق بشر حاکي از استثمار مهاجران در کشورهاي عربي حوزه خليج فارس است.

به گزارش سي ان ان، گزارش ديده‌بان حقوق بشر براي نمونه در امارت متحده عربي نشان مي‌دهد دستمزد يک اماراتي 2106 دلار در هر ماه است، در حالي که دستمزد يک کارگر ساختماني مهاجر در دبي بطور متوسط 175 دلار در هر ماه است و درآمد اين افراد 8 درصد درآمد اماراتي‌ها است.

با وجود رشد اقتصادي در دبي حقوق مهاجران همچنان ثابت باقي مانده است.

کارشناسان پيش‌بيني مي‌کنند 10 ميليون کارگر غير ماهر که بيشتر آنها اهل جنوب شرق آسيا هستند در منطقه خليج فارس مشغول کار هستند.

تالميز احمد، سفير هند در امارات متحده عربي که خود در منطقه بوده است در اين باره گفته است: کارگران به اينجا نمي‌آيند که پول خود را در اينجا خرج کنند بلکه به اينجا مي‌آيند تا پول براي خانواده‌هاي خود بفرستند و زماني که پول به خانواده‌هاي خود مي‌فرستند همچنان نيازمند هستند.

خبرنگار سي ان ان گزارش داد: اقتصاد در کشورهاي عربي تغيير کرده است. پنج سال پيش يک کارگر هندي در کشورهاي عربي چهار برابر دستمزد در هند دستمزد دريافت مي‌کرد زيرا پرداخت آنها با دلار بود اما اکنون به اين کارگران پول رايج کشورهاي عربي داده مي‌شود و اين موجب کاهش درآمد آنها شده است. براي بسياري از اين مهاجران زندگي در منطقه خليج فارس ديگر مقرون به صرفه نيست.

دلما زن مهاجري است که دوازده سال متوالي در خانه‌هاي مردم در دبي نظافت کرده است و امسال نخستين سالي است که نمي‌تواند براي خانواده خود پول بفرستد.

نرخ اجاره‌ها به علت تورم بي‌سابقه در منطقه خليج فارس دو برابر شده است و مهاجران با مشکل زيادي روبرو هستند.

نرخ تورم در کويت 5 درصد، در امارات متحده عربي 11 درصد و در قطر 14 درصد است.

به گفته برخي از کارشناسان اقتصادي افزايش قيمت روزانه کالاها در اين کشورها مي‌تواند نرخ تورم را تا دو برابر افزايش دهد

 

      افزایش دستمزد کارگران خباز در گرو گرانی نان

1387/02/21

 پس از گفت‌وگوهای پی‌درپی با مقامات مسوول، اظهاراتی مبنی بر شرطی بودن افزایش دستمزد کارگران خباز به میزان گرانی نان شنیده می‌شود که کاملا غیرقانونی است.

 

سالها از اظهارنظر مسوولان ذی‌ربط در خصوص مشکلات و معضلات صنف نانوا و کارگران خبازی‌های کشور می‌گذرد اما کوچکترین اقدامی در جهت رفع این معضل و جبران حقوق تضییع شده هزاران کارگر در سراسر کشور صورت نپذیرفته است.

"علی یزدانی" رئیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارگران خباز کشور با بيان اين مطلب به دسترنج گفت: پس از گفت‌وگوهای پی‌درپی با مقامات مسوول، اظهاراتی مبنی بر شرطی بودن افزایش دستمزد کارگران خباز به میزان گرانی نان شنیده می‌شود که کاملا غیرقانونی است.

او گفت: ده‌ها هزار کارگر خباز سال‌هاست که از حق قانونی خود با وجود کار سخت در نانوايی‌ها گذشته‌اند و کوتاهی‌های مسوولان، آنها را از انجام امور معیشتی خانوار و هزاران نیاز محروم کرده است، اما آقایان به جای جبران این نقیصه و ادای دین، گرانی نان را علم کرده‌اند.

یزدانی گفت: دستمزد ناچیز مصوب در سال جدید که در بسیاری از نانوايی‌ها نیز به کارگران پرداخت نمی‌شود کارگران شاغل در این بخش را بیش از پیش معترض کرده است

 

  کارگر نساجی کردستان قرباني بدهي 7 ميلياردي

1387/02/24

 

به دليل بدهي ۷ ميليارد توماني ورشکستگي اين کارخانه حتمي بوده و هيچ راهي براي جلوگيري از اخراج کارگران وجود ندارد.

 

اقبال رضايي از فعالان کارگري استان کردستان از ورشکستگي کارخانه نساجي کردستان و بيکار شدن 19۵ کارگر شاغل در اين کارخانه خبر داد.

به گزارش دسترنج، وي به نقل از مديريت کارخانه گفت: به دليل بدهي ۷ ميليارد توماني ورشکستگي اين کارخانه حتمي بوده و هيچ راهي براي جلوگيري از اخراج کارگران وجود ندارد.

به گفته رضايي هر کدام از ۱۹۵ کارگر نساجي کردستان که در حال حاضر در آستانه بيکار شدن قرار گرفته‌اند، حداقل ۱۷ سال است که در اين کارخانه کار مي‌کنند.

کارخانه نساجي کردستان از واحدهاي توليدي زير مجموعه بنياد مستضعفان است که در سال‌هاي گذشته حداقل ۸۰۰ کارگر در آن مشغول به کار بودند.

به گفته رضايي کارگران اين کارخانه پس از اطلاع از خبر ورشکستگي کارخانه نمايندگاني از خود را براي گفتگو با کارفرما انتخاب کرده‌اند که تاکنون کارفرما از گفتگو با آنها طفره رفته است.

گفتني است از هفته گذشته تاکنون شيفت شب اين کارخانه تعطيل شده و براي کارگران شيفت‌هاي صبح و عصر نيز کاري وجود نداشت

 

تحصن کارگران ایران صدرای بوشهر همچنان ادامه دارد

1387/02/24

 

در بوشهر تحصن کارگران کارگرانی که دستمزد آنها با تاخیر پرداخت می شود به امری عادی تبدیل شده است

 

به گزارش دسترنج، اسماعيل گورکي از فعالان کارگري استان بوشهر از استمرار تحصن کارگران ايران صدرا بوشهر خبر داد.

پيشتر فعالان کارگري استان بوشهر از تحصن يکصد کارگر کارخانه کشتي و سکو سازي ايراران صدرا خبر داده بودند.

اين کارگران در چند روز گذشته در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات ماه‌هاي فروردين و ارديبهشت سال جاري تحصن کرده بودند.

به گفته گورکي، اين پرداخت مطالبات کارگران ايران صدر به دليل بدقولي سفارش دهندگان به تاخير افتاده است.

بنا بر ادعاي مديران کارخانه ايران صدراي بوشهر، در اين کارخانه نزديک به هزار کارگر در زمينه ساخت سفارشي کشتي و سکوهاي دريايي فعاليت دارد.

گورگي يادآور شد: تحصن اخير کارگران ايران صدرا هيچ ارتباطي با اعتصاب ماه گذشته کارگران اخراجي اين کارخانه ندارد.

وي افزود: اين روز ها در بوشهر تحصن کارگراني که دستمزد آنها با تاخير پرداخت مي‌شود، به امري عادي تبديل شده است

ماه گذشته بوشهر محل اعتصاب نزديک به ۴۰۰ کارگر ايران صدرا بود که به دليل اتمام قرارداد و نبود سفارش جديد اخراج شده بودند.

 

اعاده حقوق بيش از 900 کارگر تبريزي

1387/02/24

 

با پيگيري اداره کل بازرسي آذربايجان‌شرقي، مابه‌التفاوت افزايش حق کارگري 960 کارگر کارخانه پتروشيمي تبريز به آنان پرداخت شد.

سازمان بازرسي کل کشور خبر داد كه گزارش از بررسي شکايت انجمن صنفي کارگران پيمانکاران پتروشيمي تبريز حاکي است: يکي از پيمانکاران کارخانه پتروشيمي تبريز وجوه ناشي از افزايش بيش از 50 درصدي حق کارگري (موضوع مصوبه شوراي عالي کار) را دريافت اما از پرداخت آن به کارگران خودداري مي‌کرد.

با تذکر و پيگيري اداره کل بازرسي استان آذربايجان‌شرقي، مابه‌التفاوت افزايش حق کارگري به کارگران پرداخت شد

 

اشتغال 120 کارگر در تعليق

1387/02/23

 

با بالا گرفتن اختلاف ميان شركت پخش فراورده هاي نفتي منطقه تهران با شركت پرسي گاز (توليدكننده كپسول هاي حاوي گاز مايع)، اشتغال حداقل 120 كارگر به خطر افتاده است.

 

در چند روز گذشته با بالا گرفتن اختلاف ميان شركت پخش فراورده هاي نفتي منطقه تهران با شركت پرسي گاز (توليدكننده كپسول هاي حاوي گاز مايع)، اشتغال حداقل 120 كارگر به خطر افتاده است.

 

//شروع ماجرا

به گزارش دسترنج، ماجراي اين اختلاف كه در حال حاضر به تعطيلي كارخانه پرسي گاز منجر شده است؛ از آنجا آغاز شد كه شركت پخش فرآورده هاي نفتي منطقه تهران به شركت پرسي گاز اعلام كرد كه از تاريخ 20 ارديبهشت ماه تاسيسات خط لوله گاز مايع (LPG) شركت پرسي گاز را قطع خواهد كرد.

هرچند شركت پخش فراوده هاي نفتي دليل اين تصميم خود را رعايت نشدن استانداردهاي ايمني و بهره برداري در شركت پرسي گاز عنوان كرده است اما با عملي شدن اين تصميم كه در اواخر هفته گذشته روي داد، گفته مي شود كه نزديك به 120 كارگر تاكنون بيكار شده اند.

با اين مديريت حال شركت پخش فرآورده هاي نفتي منطقه تهران پس از دادن اخطار قطع گاز به نوعي از انتقال و يا ادغام تاسيسات كنوني گاز مايع به عنوان راه حل بحران پيش آمده ياد كرده است و در مكاتبه مورخ 20 ارديبهشت ماه از مديريت شركت پرسي گاز خواسته كه وي را از نتيجه اقدامات مطلع كند.

 

//وضعيت كارگران

در اين ميان كه اختلاف ميان مديريت دو شركت پخش فراورده هاي نفتي و پرسي گاز همچنان به قوت خود باقي است، شوراي اسلامي كار شركت پرسي گاز به عنوان نهاد صنفي كارگران اين شركت اعلام كرد كه با قطع شدن گاز علاوه بر بيكار شدن 120 كارگر، تامين گاز مايع مشتريان اين شركت در شهرستانهاي تهران با مشكل روبرو شده است.

بنا بر ادعايي كه از سوي شوراي اسلامي كار پرسي گاز مطرح شده است با ساخت حداقل هشت هزار سيلندر در روز در 26 سال گذشته دست كم 120 كارگر اين كارخانه گاز مايع ساكنان شهرستانهاي  ري و اسلامشهر، رباط كريم، ورامين، جاده دماوند و.. را تامين مي كردند.

 

 

 تجمع اعتراض‌آمیز کارگران شرکت بهداشتی مینا

1387/02/23

 

 

این تجمع اعتراض‌آمیز که در واکنش به برخی مشکلات شغلی کارگران در داخل کارخانه بود، با دخالت نیروی انتظامی و حضور مدیرعامل شرکت ساعاتی بعد پایان یافت.

 

400 کارگر شرکت بهداشتی مینا در قزوین صبح امروز در اعتراض به مشکلات شغلی در مقابل کارخانه دست به تجمع زدند.

"عید علی کریمی" فعال کارگری درقزوین در این باره به دسترنج گفت: این تجمع اعتراض‌آمیز که در واکنش به برخی مشکلات شغلی کارگران در داخل کارخانه بود، با دخالت نیروی انتظامی و حضور مدیرعامل شرکت ساعاتی بعد پایان یافت.

او گفت: این برای چندمین بار در طی سال جاریست که کارگران این کارخانه دست به تجمع اعتراض‌آمیز زده‌اند

 

چند خبر از وضعیت بحرانی کارگران روزمزد و قراردادی

 

انجمن دفاع از كارگران و بيكاران

 

وضعيت 18 كارگر اخراجي كارخانه صندوق نسوز خرم همچنان بلاتكليف باقي مانده است.

 

كارخانه صندوق نسوز خرم كه از سال 84 به خاطر منفعت طلبي كارفرما به بحران گرفتار شده است,همچنان در بلاتكليفي به سر ميبرد. 18 كارگر اخراجي اين واحد توليدي كه 4 تن از آنان را نماينده هاي رسمي كارخانه در بر ميگيرد,عليرغم پيگيريهاي بي وقفه به هيچ نتيجه اي نرسيده اند. يكي از كارگران در اين ارتباط به فرياد كارگر گفت:“ سالها است كه ما براي گرفتن حق خود دوندگي داريم. هر روز اين ارگان ما را به ارگان ديگر ارجاع ميدهد ولي دريغ از ذره اي توجه و رسيدگي! ما نميدانيم به كجا مراجعه كنيم, دادگاه بوم هن هيچ مسؤليتي نميپذيرد و ما را بلاتكليف گذاشته اند. وضعيت كارگران بيكار شده كارخانه بسيار وخامت بار است واين روند بر روي زندگي خانوادگي و معيشتي ما و اعصاب و آرامش خانواده مان تاثير منفي گذاشته است. ” اين كارگر زحمت كش در پاسخ به اين سوال كه در نهايت چه اقدامي ميخواهيد انجام دهيد گفت:“ اگر تا سه شنبه همين هفته پاسخ قاطع به شكايتهاي ما داده نشود ما تصميم داريم روز سه شنبه همگي با هم با در دست داشتن احكاممان به يك حركت اعتراضي متحد دست بزنيم.”

 

كارگران قرادادي كارخانه آبسال نگران از دست دادن شغل خود هستند.

 

كارخانه آبسال از عدم برنامه ريزي مديريتي و همچنين عدم امنيت شغلي كارگران رنج ميبرد. يك فعال كارگري از اين كارخانه به فرياد كارگر گفت:“ مشكل اصلي كارخانه ما نداشتن امنيت شغلي به طور عام و به طور خاص براي كارگران روز مزد و قراردادي است.مشكل قراردادهاي موقت متاسفانه دامن گير تمام جامعه كارگري و كارخانه هاي سراسر كشور است اما اين معضل در كارخانه ما به شدت رواج دارد.”وي افزود:“كارگران حتي نميتوانند حدس بزنند كه فردايشان چه ميشود چون هر آن امكان اخراج و تصفيه آنان وجود دارد..”

 

كارخانه ايران تابلو و بحران كارگران روزمزد!

 

60كارگر روز مزد كارخانه ايران تابلو در وضعيت نابساماني قراردارند.با وجود اينكه اين كارگران روز مزد در حدود 9 ماه است كه در اين كارخانه شاغل هستند اما هنوز حتي قراردادي هم نشده اند. يكي از اين كارگران به فرياد كارگر گفت:“ ما متاهل هستيم. انبوهي خرج زندگي و مسؤليت زندگي بر روي دوش ما است اما تمام اياممان را در نگراني از دست دادن شغلمان به سر ميبريم. اگر حتي كم بودن ميزان حقوق را هم كنار بگذاريم اصلي ترين مشكل ما در حال حاضر اين است كه به صورت روزمزد داريم كار ميكنيم و اين وضعيت بسيار ما را نگران كرده است. چون هيچ امنيت شغلي اي نداريم و هميشه كابوس اخراج را ميبينيم.” به نقل از منابع معتبر كارفرماي اين كارخانه تاكيد كرده است كه در صورتي كارگران روز مزد را قراردادي ميكند كه داراي مدرك ديپلم باشند و در غير اين صورت در همين وضعيت بايد مشغول به كار باشند..

 

روزانه از تعداد كارگران قراردادي صنايع پتو در قم كاسته ميشود

 

كارخانه صنايع پتو در استان قم يكي ديگر از واحدهاي توليدي است كه به عنوان اصلي ترين معضل انگشت روي اخراج بي رويه كارگران قراردادي ميگذارد. يكي از فعالين كارگري در اين واحد توليدي به فرياد كارگر گفت:“وضعيت پيش آمده و تحميل شده بر روي كار و معيشت كارگران قراردادي به طور واقعي باعث شده است كه ما درد بي پولي و پائين بودن حقوق و مزايايمان را از ياد ببريم و شبانه روز در اين نگراني باشيم كه آيا فردا براي ما كاري هست يا نه و آيا فردا همين دو لقمه نان را هم خواهيم داشت يا نه !” وي افزود:“ اين كارخانه قبلا داراي 120 كارگر بود اما در حال حاضر در اينجا 60 كارگر كار ميكند كه همه قراردادي هستند, هر روز از تعداد آنها كاسته ميشود و من شكي ندارم كه تا سر برج به 50 نفر خواهد رسيد..”

 

انحلال كامل شوراهاي كارگري در شهرستان قم زير نظر مستقيم وزارت كار!

 

انجمن دفاع از كارگران و بيكاران

 

عليرغم تاكيد قانون كار مبني بر اينكه هر كارخانه بايد نماينده و شوراهاي كار داشته باشد اما مدير كل اداره كار استان قم با توافق كارفرمايان كارخانه ها و يا به طرق مختلف ديگر دست به انحلال شوراهاي كار در كارخانه ها زده و لاجرم مسائل كارگران را به خانه كارگر ارجاع داده است. اين اقدام غير قانوني كه تماما به سود دولت و به ضرر كارگران ميباشد باعث شده است كه كار كارگران توسط يك نماينده كه اساسا موضع او هم معلوم نيست اداره شود. و اين درحالي است كه نماينده در كارخانه هيچ كاربردي نداشته و هيچ برشي در زمينه طرح و بررسي و رسيدگي مسائل كارگران ندارد. چرا كه از طرف كارفرما به هيچ عنوان زمان تعريف شده اي كه يك نماينده بتواند به كارفرما مراجعه كند و مسائل مطرح شده از طرف كارگران را به او منتقل نمايد وجود نداشته ونماينده هيچ گونه ساعت كار رسمي اي ندارد و اداره كار هيچ زماني را به اين مسئله اختصاص نداده است و لذا مسائل كارگران همين طور مسكوت باقي ميماند و در نتيجه در پستوهاي متروكه كارخانه ها دفن و فراموش ميشود. اداره كار قم كانون شوراها را طوري جدا كرده است كه به طور كامل زير نظر اداره كار و مدير كل باشد و نتوانند خط پيش برد قانوني كار را از بگيرند.به بهانه ها ي مختلف از جمله حد نصاب نبودن تعداد شركت كنندگان,جلسات ماهانه نماينده هاي كارگري در قم اصلا برگذار نميشود.

  [Link] نوشته شده در  دوشنبه بیست و سوم اردیبهشت 1387ساعت 18:24  توسط الهه كريمي  |  نظر بدهید

کارگران مخمل و ابریشم کاشان 7 ماه بدون حقوق 

 

کارگران این واحد تولیدی از شهریور ماه سال گذشته تاکنون حقوقی دریافت نکرده و با وجود مشکلات سخت معیشتی، کار خود را دنبال می‌کنند.

 

700 کارگر کارخانه مخمل و ابریشم کاشان 7 ماه است که حقوقی دریافت نکرده‌اند.

یکی از کارگران شرکت مخمل و ابریشم کاشان با بیان این مطلب به دسترنج گفت: کارگران این واحد تولیدی از شهریور ماه سال گذشته تاکنون حقوقی دریافت نکرده و با وجود مشکلات سخت معیشتی، کار خود را دنبال می‌کنند.

او گفت: متاسفانه بدلیل نبود اهداف تولید و اشتغال، شمار 3 هزار کارگر شاغل شرکت با واگذاری به بخش خصوصی، به 700 نفر در شرایط کنونی رسیده و اینگونه به نظر می‌رسد با بازنشستگی کارگران در 5 سال آینده، این واحد نمونه تعطیل و به سرنوشت دیگر کارخانه‌ها دچار شود.

 

اخراج 30 کارگر کارخانه " قند نیشابور"

 

30 کارگر قراردادی کارخانه قند نیشابور بدلیل بحران مالی کارخانه و توقف خط تولید از کار برکنار شدند.

 

یکی از کارگران کارخانه قند نیشابور در این باره به دسترنج گفت: با اخراج این تعداد کارگر برای 220 کارگر باقی مانده شرکت با توجه به بحران واردات شکر و انباشت این محصول در سیلوها نیز معضل بيكاري دور از انتظار نیست.

او گفت: در کارخانه بدلیل فروش نرفتن شکر، کار وجود نداشته و کارگران به تعمیر دستگاه‌های تولیدی مشغولند.

این کارگر گفت: کارگران از ابتدای سال 87 تاکنون، حقوقی دریافت نکرده‌اند.

 

 

بنا به گزارش دريافتى٬ کارگران کارخانه پرريس بعد از امضاى تومار اعتراضى و ارسال آن براى شرکت در تهران٬ کارفرما مجبور شد که کل مزايا و عيدى کارگران را به اضافه سنوات کارى پرداخت کند. پرداخت مطالبه کارگران سه روز قبل صورت گرفت و مبلغ واريز شده به حساب کارگران حدود ۶٠٠ هزار تومان بوده که ٣٩٠ هزار تومان آن عيدى کارگران بوده است.

 

همينطور امروز پنجشنبه تعدادى از نمايندگان کارگران نساجى به اداره کار مراجعه کردند و در مورد عدم پرداخت حقوق هايشان مذاکره کردند. مسئولين ادار کار ظاهرا اعلام کردند که "حق با شما کارگران است و ما موضوع را پيگيرى خواهيم کرد"!

 

  

چهارمین روز اعتصاب کارگران نیشکر هغت تپه

 

سلام دمکرات

 

بنابه گزارشات رسیده از طرح نیشکر هفت تپه شوش، کارگران وارد چهارمین روز اعتصاب و اعتراضات خود شدند.کارگران نیشکر هفت تپه در اعتراض به پرداخت نشدن 2 ماه حقوق معوقه در اعتصاب بسر می برند. در طی چند روز گذشته یعقوب شفیعی مدیر عامل شرکت در محل کار خود حاضر نشده است و هیئت مدیره شرکت از پاسخ دادن به خواسته های کارگران سر باز می زنند.در حال حاضر بیش از 5000 کارگر این شرکت که شامل بخشهای اداری ، بهره برداری ، گشاورزی و کارگران قراردادی نی بر در اعتصاب بسر می برند، که روزانه در مقابل دفتر مدیریت تجمع می کنند و دست به اعتراض می زنند.

 

کارگران حقوق ماههای اسفند و فروردین ماه را هنوز دریافت نکرده اند ،این مسئله ، تورم و گرانی باعث شده که شرایط معیشتی آنها بسیار دشوار کند.

 

از طرفی دیگر زیبداری رئیس حراست شرکت و از افراد اداره اطلاعات شوش که در سرکوب و پرونده سازی علیه فعالین کارگری نقش مستقیم دارد از ترس خشم کارگران در محوطه شرکت ظاهر نمیشود.

 

کارگران اعلام کرده اند در صورتیکه در روزهای آینده به خواسته های خود نرساند اعتراضات خود را به اشکال مختلف تشدید خواهند کرد.

 

خواسته های کارگران شرکت کننده در این اعتصاب به قرار زیر می باشد:

 

پرداخت حقوق معوقه 2 ماه اخیر

 

پایان دادن به پرونده سازیها و احضار فعالین کارگری به دادگاه انقلاب

 

برکناری مدیر عامل شرکت که آخوندی بنام یعقوب شفیعی و همچنین اعضای هیئت مدیره این شرکت

 

برکناری رئیس حراست شرکت فردی بنام زیبداری که در سرکوب، جاسوسی و پرونده سازی علیه کارگران نقش مستقیم دارد

 

لازم به یادآوری است دادگاه انقلاب دزفول ،آقایان فریدون نیکوفرد، علی نجاتی،جلیل احمدی،محمد حیدری مهر و رمضان علیپور را احظار کرده است . آنها می بایست روز سه شنبه 31 اردیبهشت مورد محاکمه قرار گیرند.فعالین کارگری فوق سال گذشته در اعتراض به تعویق افتادن حقوق 4 ماهۀ خود دست به اعتراض زده بودند، که توسط مامورین وزارت اطلاعات دستگیر و علیه آنها اقدام به پرونده سازی نمودند .

 

  عضو هيات مديره جامعه متخصصين نساجي گفت: شرايط حاكم بر صنعت نساجي به گونه‌اي است كه تعطيلي بسياري از واحدهاي توليدي آن در تداوم تعطيلي‌هاي 18 سال گذشته پيش‌بيني مي‌شود.

 

سيدتورج شهرجردي در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: درحالي كه در قرن بيست و يكم هيچ سازمان و تشكيلاتي بدون برنامه كار نمي‌كند، صنعت نساجي از صنايعي است كه هيچ برنامه‌اي براي آن وجود ندارد.

وي افزود: اصولا متولي تنظيم و تدوين برنامه و استراتژي وزارت صنايع و معادن است اما متأسفانه كسي به اين بحثها فكر نمي كند و به دنبال آن نيست.

شهرجردي رخدادهاي بخش صنعت و معدن از سال گذشته را مورد اشاره قرار داد و يادآور شد: قيمت مواد اوليه به شكل وحشتناكي افزايش پيدا كرده است و برخي اقلام مواد اوليه حدود 30درصد افزايش قيمت داشته است.

وي افزود: از سوي ديگر هزينه‌هاي جاري مانند هزينه‌هاي كارگري و ديگر هزينه‌هاي معمول بالغ بر 20درصد رشد كرده و در عين حال قيمت محصولات نساجي هيچ افزايشي نداشته است.

شهرجردي ركود اقتصادي كشور را دليل عدم امكان افزايش محصولات نساجي برشمرد و افزود: از طرف ديگر هيچ حركتي متناسب با يك چشم انداز مناسب وجود ندارد و همه فكر مي كنند اگر بخواهند در جهت بهبود توليد حركت و اقدامشان منطقي نخواهد بود.

وي تأكيد كرد: از آنجا كه اميدي به توليد وجود ندارد سرمايه گذاران سرمايه‌هايشان را به بخش‌هايي چون املاك و مسكن وارد مي كنند كه از تضمين بيشتري برخوردار است.

شهرجردي گفت: اين در حالي است كه صنعت نساجي كشور به لحاظ اشتغالزايي بالا و وسعت سخت افزاري كه داراست، كاملا قابل توجه است و علي‌رغم اينكه اغلب تصور مي شود به پوشاك ختم مي شود داراي حوزه‌هاي توليد وسيعي است.

وي خاطرنشان كرد: نساجي حوزه وسيعي از توليد را در برمي‌گيرد و صنايع مرتبط زيادي را شامل مي‌شود كه توليد روكش هاي پليمري، انواع محصولات بدون بافت مانند دستمال كاغذي و دستمال‌هاي و مرطوب لوازم بيمارستاني از جمله آن هستند.

شهرجردي ادامه داد: فعاليت‌هاي نساجي در گروه خود مي تواند بسيار سود ده و مفيد باشد ولي از آنجا كه مبتلا به بي‌برنامگي است، موانع بروكراسي و قانونگذاري متعددي پيش رو وجود دارند و مشكلات سياسي فضاي سرمايه گذاري را دچار نا امني كرده است، هيچ كس نمي تواند براي سرمايه گذاري برنامه ريزي كند.

وي با بيان اين كه برنامه مشخصي نيز براي ايجاد انگيزه سرمايه گذاران وجود ندارد ندارد افزود: وزير صنايع و معادن پس از انتصابشان در اين پست تنها يك نشست با صاحبان صنعت نساجي برگزار كرد، اين نشست تداوم نيافت، تحولي در صنعت نساجي رخ نداده و شرايط بسيار سخت شده است.

عضو جامعه متخصصين نساجي بر اين اساس پيش بيني كرد امسال نيز شاهد تعطيلي بسياري از كارخانجات نساجي در ادامه تعطيلي اين واحدهاي صنعتي كشور كه از 18 سال قبل شروع شده است باشيم.

شهرجردي اضافه كرد: هم اكنون صنعت نساجي مبتلا به نوعي سردي وحشتناك و شديد است ،مثال روشن آن اين است كه از چند ماه قبل جلوي تخصيص اعتبار بانكي گرفته شده است حال آن كه بسياري از صنايع وابسته به تسهيلات بانكي هستند.

وي افزود: اين توقف نگراني همه را برانگيخته است و اين در حالي است كه اگر توليدكننده از 6 ماه قبل از چنين توافقي خبر داشت، مي‌توانست براي فعاليت‌هاي اقتصادي خود برنامه‌ريزي كند.

شهرجردي آينده مبهم گذران اقتصاد كشور بر اساس اتكا به درآمدهاي نفت را ياداور شد و تأكيد كرد: مهم اين است كه است جو حاكم بر صنعت نساجي سرشار از احساس خطر، نابساماني و حركت به سمت نابودي است.

 

تجمع اعتراضي کارگران نيشکر هفت تپه

1387/02/24

 حدود سه سال است که دستمزد اين کارگران با تعويق داده مي‌شود. ظرف يک سال گذشته اين مسئله شدت بيشتري پيدا کرده است. چيزي که عمدتا باعث نگراني کارگران است، خطر تعطيلي اين شرکت است. کارهايي در شرکت صورت مي‌گيرد مثل اينکه امسال بخشي از نيشکر را آبياري نکرد‌ه‌اند. حراست جلوي هجوم دام‌ها به نيشکر را نگرفته است.

 

روز دوشنبه (۲۳ ارديبهشت) گروهي از کارگران نيشکر هفت تپه شوش براي سومين روز پياپي در برابر ساختمان فرمانداري شوش دست به تظاهرات اعتراضي زدند.

به گزارش دويچه وله، کارگران از جمله خواستار پرداخت حقوق به تعويق افتاده‌شان و تغيير مديريت کارخانه هستند.

مدتهاست که کارگران کارخانه نيشکر هفت تپه با خطر تعطيلي اين کارخانه واقع در دشت سرسبز هفت تپه خوزستان روبرو هستند. ماه‌هاست که اعتراض‌هاي آنها در رسانه‌ها بازتاب مي‌يابد. تحصن و تجمع آنان از روز دوشنبه گذشته (۱۶ ارديبهشت) در کنار اعتراضشان به عدم دريافت حقوق به خاطر نگراني عميقشان از تعطيل کارخانه است.

عملکردهاي مديريت و حراست کارخانه نيشکر اين ظن را تقويت کرده است که به زودي اين کارخانه ديگر محلي براي کار به آنها عرضه نخواهد کرد. به گفته عليرضا ثقفي، سردبير نشريه مستقل کارگري “راه آينده“، تعداد کارگران اين کارخانه در طي دو سال اخير از ۷۰۰۰ نفر به ۳۵۰۰ نفر رسيده است. کارگران باقيمانده نيز مدتهاست که حقوق خود را با تعويق دريافت مي‌کنند.

کارگران نيشکر هفت تپه از چند ماه پيش درصدد برگزاري تجمعي اعتراضي بودند. اين موضوع را عليرضا ثقفي، سردبير نشريه مستقل کارگري “راه آينده“، گزارش کرده که در ماه فروردين از کارخانه نيشکر هفت تپه ديدن کرد. وي در آنجا آگاهي يافت که کارگران داخل کارخانه حقوق اسفندماه و عيدي‌شان را نگرفته بودند. کارگران ني‌بر هم عيدي و چهار ماه حقوق‌شان پرداخت نشده بود. در نتيجه آنها در نظر داشتند که اگر به خواستهايشان رسيدگي نشود، اعتراض کنند. اين موضوع در نشريه “راه آينده“ نيز منعکس شده است که از زمان بسته شدنش در آستانه روز جهاني کارگر (اول ماه مه) در اينترنت قابل دسترس است.

پيش از اين مسئولان به درخواست کارگران براي پرداخت حقوق معوقه و عيدي توجه نکردند. در نتيجه کارگران از روز دوشنبه گذشته (۵ مه) در محل کارخانه دست به تحصن زدند و البته سعي کردند که کار کارخانه نخوابد.

جعفر عظيم‌زاده، عضو هيئت مديره اتحاديه کارگران اخراجي، درباره ترسي که مدتهاست بر زندگي کارگران سايه افکنده مي‌گويد: “نکته مهمي که درباره کارگران نيشکر هفت تپه وجود دارد اين است که در حدود سه سال است که دستمزد اين کارگران با تعويق داده مي‌شود. ظرف يک سال گذشته اين مسئله شدت بيشتري پيدا کرده است. چيزي که عمدتا باعث نگراني کارگران است، خطر تعطيلي اين شرکت است. کارهايي در شرکت صورت مي‌گيرد مثل اينکه امسال بخشي از نيشکر را آبياري نکرد‌ه‌اند. حراست جلوي هجوم دام‌ها به نيشکر را نگرفته است.“

اين از نظر کارگران به معناي آن است که کارخانه نيشکر در شرف تعطيلي است. به گفته جعفر عظيم زاده، سياست‌هاي سرمايه‌داران در بحران کنوني اقتصادي بيش از هر چيز بر کارگران فشار مي‌آورد: “صاحبان سرمايه در ايران به سودهاي نجومي عادت کرده‌اند ظرف سي سال گذشته و حاضر نيستند که سودشان يک ذره افت کند. يک ذره که افت مي‌کند از اين طرف سرمايه را برمي‌دارند و مي‌برند دوبي‌ يا به بخش ساختمان. از طرف ديگر با توجه به بحران عميق اقتصادي که در جامعه هست، سود سرمايه افت کرده است. و اينها با تعطيلي اين شرکتها، فقط نيشکر هفت تپه نيست، در واقع دارند تمام بار بحران را روي دوش طبقه کارگر سرريز مي‌کنند، اگر چه کارگران در طول سي سال اخير شرايط خوبي نداشتند، ولي الان در اين شرايط هم دارند تمام بحران را روي دوش کارگران سرريز مي‌کنند.“

بين ۵۰۰ تا ۶۰۰ تن از کارگران نيشکر هفت تپه در روز يکشنبه (۲۲ ارديبهشت) و دوشنبه (۲۳ ارديبهشت) در برابر فرمانداري شوش تجمع و خواستهاي‌شان را بيان کرد‌ند. خواستهاي آنان عبارت است از پرداخت حقوق به تعويق افتاده‌شان، پايان دادن به پرونده‌سازيها و احضار فعالان کارگري به دادگاه انقلاب، برکناري مدير عامل و اعضاي هيئت مديره شرکت و برکناري رييس حراست شرکت که کارگران بخاطر پرونده‌سازيهاي آن از آن شاکي هستند.

روز يکشنبه ماموران امنيتي معروف به لباس شخصي در محل تجمع کارگران حضور داشته و دست به شناسايي آنان و فيلمبرداري از ايشان زده‌اند. اين روشي است که تا کنون به طور معمول نيروهاي امنيتي براي ارعاب و پرونده‌سازي بکار گرفته‌اند، يعني از فيلمهايي که مي‌گيرند به عنوان مدرک در بازجوييها و دادگاهها استفاده مي‌کنند. عليرضا ثقفي مي‌گويد: “لباس شخصي‌ها در محل حضور داشته، از آنها فيلم گرفته‌اند و حمله کرده‌اند به آنها و درگيري شده است. پس از درگيري کارگران آنجا را ترک کرده‌اند.“

گفته مي‌شود که به هنگام درگيري روز يکشنبه دو طرف چند تن از کارگران  مجروح شده‌اند. همچنين پس از تجمع روز يکشنبه پنج نفر از رهبران تحصن را به دادگاه دزفول احضار کردند.

طبق گزارشهاي رسيده نيروهاي گارد ويژه و نيروي انتظامي و ماموران امنيتي تجمع اعتراضي کارگران را در روز دوشنبه نيز محاصره و از کارگران فيلمبرداري کرده‌اند

 

  نابسامانی اقتصادی به حدی است که کارگران پارس متال در چند ماه اخیر مطالبات خود را بصورت علی الحساب دریافت می‌کنند.

 

 به گزارش دسترنج، حسين حمزه‌اي از فعالان کارگري غرب تهران اعلام کرد: به دليل وخيم‌تر شدن وضعيت اقتصادي، در بسياري از کارخانه مطالبات کارگران بصورت علي‌الحساب پرداخت مي‌شود.

وي يادآور شد: در چند ماه اخير سير صعودي تورم باعث شده تا بهاي خريد مواد خام بسياري از صنايع تا سه برابر بهاي سابق افزايش يابد.

به گفته حمزه‌اي، همچنين نابساماني اقتصادي باعت شده تا بسياري از سفارش دهندگان نتوانند به موقع هزينه سفارشات خود را به کارخانه‌هاي سازنده پرداخت کنند.

وي معتقد است که مجموعه اين عوامل باعث بروز بحران در اداره کارخانه‌ها مي‌شود که تاخير در پرداخت مطالبات کارگران نمونه‌اي از اين بحران‌ها است.

و ي يادآور شد: نابساماني اقتصادي به حدي است که ۶۰۰ کارگر کارخانه پارس متال از چند ماه پيش تاکنون مطالبات خود را بصورت علي الحساب دريافت مي‌کنند.

کارخانه پارس متال سازنده لوله‌هاي چدني است

 

تجمع كارگران شركت ايران برک رشت

1387/02/24

 

يک کارگر: پرداخت حقوق كارگران اين شركت مدت پنج ماه به تعويق افتاده است، عيدي سال 86 را به طور كامل دريافت نكرده‌ايم و چهار سال است كه از دريافت بن كارگري محروم هستيم.

 

تعدادي از كارگران شركت ايران‌برك رشت صبح امروز مقابل دفتر مركزي اين شركت يزد بافت در تهران تجمع كردند.

يکي از اين كارگران علت اين تجمع را گرفتن حق و حقوق قانوني خود اعلام كرد و گفت: پرداخت حقوق كارگران اين شركت مدت پنج ماه به تعويق افتاده است، عيدي سال 86 را به طور كامل دريافت نكرده‌ايم و چهار سال است كه از دريافت بن كارگري محروم هستيم.

وي افزود: جذب كارگر 65 هزار توماني مطابق با كدام قانون است. مسوولان از بستن قرارداد و بيمه كردن كارگران امتناع مي‌روزند و در صورت اعتراض اقدام به اخراج آنها مي‌كنند. سه سال است كه تقاضا تاسيس شواري اسلامي كار را مطرح كرده‌ايم اما مسوولان مانع مي‌شوند.

نماينده كارگران گفت: سال 83 به ما وعده دادند كه اگر دو ماه صبر كنيد وضعيت شركت را سامان مي‌بخشيم. پس از گذشت سه سال تحمل و توهين و تحقير كسي جوابگوي ما نيست اكنون كاسه صبرمان لبريز شده است.

 

بازگشايي هيات حل اختلاف كردستان در ابهام؟!

1387/02/25

 

هرچند كارگران سنندجي براي بازگشايي اين هيات و عضويت دوباره اعضاي كارگري سابق در تلاش هستند، اما ممكن است مسوولان اداره كار بخواهند به منظور جلوگيري از تكرار دوباره وضعيت قبلي از حضور اين اعضا جلوگيري كنند.

 

خالد سواري از فعالان كارگري سنندجي گفت: كارگران سنندجي قصد دارند با جمع‌آوري امضا و تهيه طومار، هيات تازه تعطيل شده حل اختلاف اداره كار را بازگشايي كنند.

به گزارش دسترنج، پيشتر اعضاي كارفرمايي هيات شماره يك حل اختلاف اداره كار سنندج با استعفاي خود باعث انحلال و تعطيلي اين هيات شده بودند.

گفته مي‌شود در روز 11 ارديبهشت ماه، استعفاي اعضاي كارفرمايي با هماهنگي مسوولان اداره كار سنندج و در اعتراض به نحوه دفاع اعضاي كارگري هيات حل اختلاف صورت گرفته است.

به موجب قانون كار هيات‌هاي حل اختلاف پس از هيات‌هاي تشخيص و در جايگاهي بالاتر از اين هيات‌ها مسوول رسيدگي به دعاوي صنفي كارگران و كارفرمايان هستند.

براساس ماده 160 از فصل نهم قانون كار مصوب سال 68 كه ملاك تنظيم روابط كار در ايران است، در هيات حل اختلاف سه نماينده كارگري، سه نماينده كارفرمايي و سه نماينده از دولت حضور دارند.

در سال‌هاي اخير و با وخيم شدن اوضاع فعاليت‌هاي اقتصادي و صنعتي كه هر روز بر بحران‌هاي كارگري افزوده مي‌شود، اين هيات‌ها نقش تعيين كننده‌اي در تاييد اخراج و يا بازگشت به كار كارگران دارند.

به گفته سواري، موضوع استعفاي ناگهاني اعضاي كارفرمايي كه به انحلال اين هيات منجر شد، به نارضايتي ريشه‌دار نمايندگان كارفرمايي و دولت از نمايندگان كارگري باز مي‌گردد.

براساس اين ادعا، منطق و استدلال و شيوه بيان اعضاي كارگري اين هيات در دفاع از كارگر آنقدر قوي و قاطع بوده كه در اكثر مواقع نمايندگان كارفرمايي نيز با اخراج كارگر مخالفت كرده و راي به بازگشت به كار كارگر مي‌دادند.

به گفته اين فعال كارگري، عملكرد اعضاي كارگري اين هيات كه برخي از آنها از يك دهه پيش تاكنون در مراجع تشخيص و حل اختلاف وظيفه دفاع از حقوق صنفي كارگران را برعهده دارند، نشان مي‌دهد كه آنها تنها به دنبال از حقوق صنفي كارگران هستند.

وي معتقد است اين موضوع به همان اندازه كه باعث محبوبيت اين سه نفر در نزد كارگران شده است، دلخوري شركاي كارفرمايي و دولتي را نيز به همراه داشته است.

با اين حال هرچند، به گفته سواري كارگران سنندجي براي بازگشايي اين هيات و عضويت دوباره اعضاي كارگري سابق در تلاش هستند، اما ممكن است مسوولان اداره كار بخواهند به منظور جلوگيري از تكرار دوباره وضعيت قبلي از حضور اين اعضا جلوگيري كنند.

 

بنیاد مستضعفان مسوول تاخیر حقوق پرداختی کارگران پاکریس

1387/02/25

 

معاون سیاسی امنیتی استانداری سمنان: از بنیاد مستضعفان کشور گله داشته و تمامی کوتاهی‌های صورت گرفته در پرداخت حقوق کارگران را متوجه مسوولان این سازمان دولتی می‌بینیم.

 

با وجود پیگیری‌های انجام شده درباره پرداخت حقوق معوقه 5 ماهه کارگران شرکت پاکریس سمنان، بنیاد مستضعفان کشور در قبال اجرای قانون همچنان کوتاهی می‌کند.

"احمد عجم" معاون سیاسی امنیتی استانداری سمنان با ابراز نگرانی از وضعیت معیشتی کارگران شرکت پاکریس به خبرنگار دسترنج گفت: ما از بنیاد مستضعفان کشور گله داشته و تمامی کوتاهی‌های صورت گرفته در پرداخت حقوق کارگران را متوجه مسوولان این سازمان دولتی می‌بینیم.

او گفت: از آنجايی که این شرکت تحت پوشش بنیاد مذکور قرار دارد، مطالبات کارگران نیز می‌بایست هر چه سریعتر از سوی این نهاد پرداخت شود تا بیش از این کارگران با فقر و گرسنگی زندگی خود را سپري نكنند.

 

آغاز ورشكستگي‌هاي گسترده قطعه سازان

1387/02/25

 

جدي شدن موضوع تحريم‌ها، وضعيت بغرنج شركت‌هاي قطعه ساز در تامين مالي به دليل بدحسابي خودروسازان و تغييرات متعدد در مديريت خودروسازي‌ها از جمله سايپا موجبات توقف در خط توليد دو شركت ايران خودرو و سايپا را به صورت متناوب ايجاد كرده است.

 

تعهدات شركت‌هاي بزرگ خودروسازي به دليل ايجاد توقف‌هاي متناوب در خط توليد به مشتريان به تعويق افتاده است كه همين امر موجبات نارضايتي متقاضيان خريد خودرو را موجب شده است.

به گزارش دسترنج؛ جدي شدن موضوع تحريم‌ها، وضعيت بغرنج شركت‌هاي قطعه ساز در تامين مالي به دليل بدحسابي خودروسازان و تغييرات متعدد در مديريت خودروسازي‌ها از جمله سايپا موجبات توقف در خط توليد دو شركت ايران خودرو و سايپا را به صورت متناوب ايجاد كرده است.

بر همين اساس، شركت سايپا كه از جهت تداوم فعاليت زنجيره توليد خودرو در مقايسه با شركت ايران خودرو در وضعيت مطلوب‌تري قرار داشت، اخيراً با مشكل وقفه در زنجيره توليد مواجه شده و همين امر باعث شده است تا اين شركت نتواند به موقع تعهدات خويش را به مرحله اجرا درآورد.

در اين ميان قطعه سازان نيز با مشكلات عديده‌اي از جمله كمبود شديد نقدينگي مواجه شده‌اند و برخي از آنها نيز يا به ورشكستگي رسيده‌اند و يا اينكه در آستانه ورشكستگي و تعطيلي قرار گرفته‌اند.

 

 

جرم: درخواست افزايش حقوق

مصاحبه با ‌رييس هيات مديره اتحاديه آزاد كارگران ايران - پنجشنبه 26 اردیبهشت 1387 [2008.05.15]

 

غزال آزادفر

 

با گذشت حدود دو هفته از بازداشت دو فعال كارگري در عسلويه، خانواده هاي شان اجازه ملاقات با آنان را ‏پيدا نكرده اند. در عين حال، دوتشكل كارگري و كارگران چند كارخانه و شركت در ايران با انتشار بيانيه ‏مشتركي، خواستار آزادي جوانمير مرادي و طه آزادي شدند.‏

 

آقايان مرادي و آزادي پيش از برگزاري مراسم روز جهاني كارگر، اول ماه مه، در عسلويه توسط نيروهاي ‏انتظامي بازداشت شدند و به اداره اطلاعات عسلويه و سپس اداره اطلاعات بوشهر منتقل شدند.‏

 

جعفر عظيم زاده، ‌رييس هيات مديره اتحاديه آزاد كارگران ايران، در خصوص آخرين اطلاعاتي كه از ‏وضعيت دو عضو هيات مديره اين تشكل كارگري در دست است، به روز گفت: "اين دوستان از همان روز ‏اولي که بازداشت شده اند، به جز چند روز اول که در بازداشت اداره اطلاعات عسلويه بودند، همچنان در ‏بازداشت اداره اطلاعات بوشهر هستند و تا کنون به خانواده هاي آنان اجازه ملاقات نداده اند. در اين مدت هم ‏فقط سه بار جوانمير با خانواده اش به مدت کوتاهي تماس تلفني گرفته که بار اول فقط دو دقيقه و در حد ‏احوالپرسي بوده ولي بار دوم از آنها خواسته است که از بوشهر بروند و در آخرين تماس به آنان اعلام کرده ‏است که در حال انتقال به کرمانشاه هستند."‏

 

گفتني است كه همسر آقاي مرادي و همراهانش در اعتراض به بازداشت اين فعالان كارگري در ميدان اصلي ‏بوشهر چادر زده بودند، اما به گفته رييس اتحاديه آزاد كارگران ايران، "مامورين نيروي انتظامي سه شنبه ‏شب در ميدان امام به چادر زندگي خانواده اين دوستان مراجعه و به آنان اعلام كرده است که طبق دستور نبايد ‏در داخل شهر بمانند و خود اين نيروها با جمع آوري چادر، آنها را راسا به حاشيه شهر منتقل کرده اند، صبح ‏روز چهارشنبه نيز مامورين شهرداري بوشهر اقدام به جمع آوري چادر محل زندگي آنها در حاشيه شهر کرده ‏اند."‏

 

با اين همه، ‌بر اساس گزارش ها، خانم فوزيه خالصي، همسر جوانمير مرادي، و همراهانش گفته اند كه تا ‏روشن شدن تکليف جوانمير و طه آزادي مصمم هستند در بوشهر بمانند و حاضر به بازگشت به کرمانشاه ‏نيستند.‏

 

در پاسخ به اين پرسش كه اين دو فعال كارگري به چه جرمي بازداشت شده اند، آقاي عظيم زاده گفت: ‏‏"ماموران اطلاعات، پارچه نوشته اي را به عنوان مدرک جرم به خانواده هاي اين دوستان نشان داده اند كه ‏رويش نوشته شده بود: "حداقل دستمزد کارگران بايد يک ميليون تومان شود". در واقع، اين پارچه نوشته جزو ‏پلاکاردهايي بود که در همان لحظه هاي شروع جمع شدن کارگران براي گراميداشت اول ماه مه در دست آنان ‏بود. اما اتهامي در مورد جوانمير مرادي و طه آزادي به خانواده هايشان اعلام نشده است."‏

 

آقاي عظيم زاده در اين گفت و گو همچنين با اشاره به بيماري جسمي آقاي مرادي از وضعيت وي در زندان ‏ابراز نگراني كرد.‏

 

‎‎بيانيه مشترك در مورد وضعيت جوانمير مرادي و طه آزادي‎‎

 

اتحاديه آزاد كارگران ايران، انجمن صنفي كارگران برق و فلزكار كرمانشاه به همراه جمعي از كارگران ‏كارخانه هاي شاهو، ‌پرريس و نساجي كردستان در سنندج، پالايشگاه فازهاي نه و ده عسلويه، كارخانه ‏نيرورخش، كارخانه پلي اتيلن سنگين كرمانشاه، آجرپزي سنندج، كارگران شركت واحد اتوبوس راني تهران و ‏حومه و كارگران شهر صنعتي قم در بيانيه مشتركي خواستار آزادي آقايان مرادي و آزادي شدند.‏

 

در اين بيانيه كه براي آيت الله محمود هاشمي شاهرودي، ‌رييس قوه قضاييه، و محمود احمدي نژاد، رييس ‏جمهوري اسلامي، ارسال و نسخه اي از آن نيز براي كنفدراسيونبين المللي اتحاديه هاي كارگري فرستاده شده، ‏از فشارهاي وارد آمده بر جوانمير مرادي و طه آزادي در زندان و خانواده هايشان ابراز نگراني شده است. ‏اين بيانيه همچنين آنچه كه را كه امضاكنندگان آن، تلاش براي پرونده سازي براي اين دوفعال كارگري نام ‏نهاده اند، محكوم كرده است.‏

‏‌‏

اين نامه ضمن درخواست براي آزادي ساير فعالان كارگر زنداني مانند شيث اماني و منصور اسانلو از زندان، ‏و منع تعقيب قضايي جليل احمدي، فريدون‎ ‎نيکوفرد، احمد نجاتي، قربان عليپور و محمد حيدري مهر از ‏کارگران نيشکر هفت تپه‎ ‎كه به دليل اعتراض به پرداخت نشدن دستمزد کارگران اين شركت و تلاش براي‎ ‎احقاق حق خود و همکارانشان در آخر ارديبهشت ماه به دادگاه فرا خوانده شده اند، به پايان رسيده است.

 

پيش از اين بيانيه، كنفدراسيون بين المللي اتحاديه هاي كارگري در نامه اي به محمود احمدي نژاد، ‌رييس ‏جمهوري اسلامي ايران، با انتقاد از بازداشت حدود 15 كارگر در روزهاي پيش و پس از روز جهاني كارگر، ‏خواستار آزادي هر چه سريع تر آنان شده بود.‏

 

اين اتحاديه بين المللي كارگري كه بيش از 168 ميليون عضو دارد، در نامه خود به محمود احمدي نژاد اعلام ‏كرده است كه برخورد دولت جمهوري اسلامي با فعالان كارگري و كارگران را در نشست ماه جاري سازمان ‏بين المللي كار مطرح خواهد كرد.‏

 

تجمع دوگانه کارگران لامپ فارس در يک روز

 

كارگران لامپ فارس، ساعاتي پيش از تجمع در مقابل اداره صنايع، به منظور پيگيري خواسته‌هاي صنفي خود تجمع مشابهي را در مقابل اداره كار استان فارس برگزار کردند.

 

كارگران كارخانه لامپ فارس در اعتراض به سرگرداني چند ماه اخير خود صبح امروز در مقابل اداره كار و اداره صنايع استان فارس تجمع كردند.

به گزارش دسترنج، فعالان كارگري از استان فارس خبر دادند كه هم اكنون 48 كارگر باقيمانده كارخانه لامپ فارس در مقابل اداره صنايع استان فارس تجمع كرده‌اند.

بر اساس اين گزارش، اين كارگران ساعاتي پيش از اين تجمع، به منظور پيگيري خواسته‌هاي صنفي خود تجمع مشابهي را در مقابل اداره كار استان فارس داشتند.

يك فعال كارگري گفت: مراجعه كارگران لامپ فارس به اداره صنايع و تجمع در مقابل اين اداره دولتي پس از آن صورت گرفت كه اين كارگران از مراجعه به اداره كار بي‌نتيجه ماندند.

گفته مي‌شود هدف كارگران لامپ فارس از مراجعه به ادارات كار و صنايع استان فارس، روشن شدن وضعيت شغلي آنها بوده است.

به گفته كارگران لامپ فارس اين كارخانه كه مدت‌هاست با مشكل روبرو بوده است، در ماه‌هاي اخير بدون روشن شدن وضعيت كارگران تعطيل شده است.

كارگران لامپ فارس از مسوولان استاني خواسته‌اند تا هرچه زودتر تكليف آنها را در خصوص بازگشتن به كار سابق در كارخانه و يا اخراج شدن روشن نمايند.

كارخانه لامپ فارس كه از كارخانه‌هاي سازنده لامپ‌هاي روشنايي است از مدتي پيش با تصميم مديريت خصوصي اين كارخانه تعطيل شده است.

پيشتر منابع نزديك به مديريت دليل تعطيلي اين كارخانه را ساختار فرسوده و به صرفه نبودن توليد محصولات كنوني اعلام كرده بودند.

كارگران مي‌گويند در حال حاضر مالك خصوصي كارخانه قصد فروش كارخانه دارد اما چون قيمت پيشنهادي بيشتر از بهاي واقعي كارخانه تعيين شده است هيچ خريداري حاضر به خريد اين كارخانه نشده است.

به گفته فعالان كارگري، مسوولان اداري استان فارس با اين توجيه كه حق مداخله در تصميم‌گيري اشخاص خصوصي را ندارند تاكنون از مداخله خودداري كرده و فقط به كارگران وعده پيدا شدن يك مشتري براي كارخانه را مي‌دهند.

به گفته كارگران، درحالي كه بهاي واقعي كارخانه 4 تا چهار و نيم ميليارد تومان است قيمت پيشنهادي فروش كارخانه 6 تا شش و نيم ميليارد تومان تعيين شده است.

اين كارگران كه در حال حاضر چهار ماه حق بيمه پرداخت نشده، بن كارگري سال 86 و دستمزد فروردين ماه را طلبكار هستند، مي‌گويند از اين پس درهاي كارخانه به روي كارگران بسته خواهد بود زيرا مديريت از كارگران خواسته تا در خانه‌هاي خود بمانند و دستمزدهاي خود را دريافت كنند.

اين پيشنهاد در حالي است كه به موجب قانون كار؛ حضور نداشتن كارگر در محل كار مي‌تواند نشانه ترك كار كارگر كه در مراجع تشخيص و حل اختلاف توجيهي قانوني براي اخراج كارگر است، تلقي شود.

 

  بحران ساختگي براي اخراج کارگر رسمي1387/02/25

 

 

كارفرماي كارخانه هواي صنعتي قصد دارد به بهانه ورشكستگي با تمامي كارگران ثابت خود تسويه حساب كند و كارگران قراردادي را جايگزين آنها كند.

 

به گفته فعالان كارگري مشهد، كارفرماي كارخانه هواي صنعتي قصد دارد به بهانه ورشكستگي با تمامي كارگران ثابت خود تسويه حساب كند و كارگران قراردادي را جايگزين آنها كند.

به گزارش دسترنج، يكي از كارگران كارخانه هواي صنعتي گفت: مديريت پيش از شروع سال 87 به بهانه به صرفه نبودن توليد كارخانه را تعطيل و كارگران قراردادي تسويه حساب كرده است.

به گفته اين كارگر در حال حاضر حدود 50 كارگر رسمي اين شركت با طرح شكايت در هيات تشخيص اداره كار مشهد نسبت به اين وضعيت اعتراض كردند.

وي افزود: مديريت به كارگران رسمي اعلام كرده است كه حاضر است در ازاي پرداخت سالي يك ماه و نيم سنوات با آنها تسويه حساب كند.

فعالان كارگري استان خراسان رضوي نيز با تاييد اين موضوع اعلام كردند كه علت اصلي تعطيلي كارخانه هواي صنعتي به مسئله بحران فروش و مسائلي از اين دست مربوط نمي‌شود.

تصميم كارفرماي شرکت هواي صنعتي مبني بر جايگزين كردن كارگران قراردادي با كارگران رسمي دليل تعطيلي كارخانه و تسويه حساب با كارگران عنوان شده است.

به گفته منابع آگاه، تصميم كارفرماي هواي صنعتي آنقدر جدي است كه حاضر شده با بحران سازي و تسويه حساب با كارگران قراردادي موجود به اين هدف برسد.

يكي از كارگران باقيمانده اين كارخانه گفت: در حال حاضر منتظر راي هيات حل اختلاف هستيم

 

مرگ 240 کارگر ساختمانی تهراني در سال 86

1387/02/25

 رييس سازمان كار استان تهران: از مجموع 750 مورد حادثه رخ داده در بخش كارگران ساختماني طي سال گذشته حدود 240 نفر فوت شدند.

 

مشاور وزير كار و امور اجتماعي با اشاره به اين‌كه در سال گذشته ميزان اعتبارات مربوط به بنگاه‌هاي كوچك و زودبازده حدود 400 ميليارد تومان كاهش يافت، عنوان كرد: تاكنون بر اساس بررسي‌هاي انجام شده حدود 87 درصد از تسهيلات ارائه شده به بنگاه‌هاي كوچك و زودبازده هيچ‌گونه انحرافي نداشته‌اند.

به گزارش ايسنا، رييس سازمان كار استان تهران در ادامه در پاسخ به سوالي درباره وضعيت ايمني كارگران در سال گذشته گفت: در سطح استان تهران در سال گذشته انجمن‌هاي صنفي حفاظت و بهداشت ايمني كار شكل گرفت؛ به طوري كه پنج انجمن پايه‌گذاري شده و در حال تبديل شده به كانون استاني است و انتخابات آن نيز در روزهاي آينده برگزار مي‌شود.

حاجي قاسمي با اشاره به اين‌كه هدف از تشكيل انجمن‌هاي يادشده جبران نقصان ايمني كار در بخش‌هاي مختلف به ويژه در بخش ساختمان بود، اضافه كرد: از مجموع 750 مورد حادثه رخ داده در بخش كارگران ساختماني طي سال گذشته حدود 240 نفر فوت شدند. امسال قصد داريم با فشار زياد روي اين بخش و همكاري با نهادهايي مانند شهرداري‌ها و از طريق بازرسان استان تهران آمار مرگ‌ومير كارگران بخش ساختماني را كاهش دهيم.

عضو شوراي معاونان وزارت كار و امور اجتماعي در ادامه در واكنش به انتقادات مطرح شده از سوي وزير صنايع و معادن درباره پايين بوده ميزان بهره‌وري نيروي كار در كشور و مرتبط دانستن اين ضعف با وزارت كار و امور اجتماعي عنوان كرد:‌ در حال حاضر نيروهاي كار واحدهاي توليدي دچار يك بيماري عمومي هستند كه بايد براي آن فكر اساسي كرد. اين مشكل ساختاري بوده و فقط به وزارت كار و امور اجتماعي مرتبط نمي‌شود، بلكه وزارت صنايع و معادن نيز بايد در اين زمينه به وظيفه خود عمل كرده و فقدان مهارت‌هاي موجود در بين نيروهاي كار واحدهاي توليدي را محاسبه كند تا وزارت كار و امور اجتماعي از طريق ايجاد سازمان‌هاي فني وحرفه‌اي نيروهاي كار را آموزش دهد.

وي افزود: آموزش هم به جويندگان كار ارائه مي‌شود، هم به نيروهاي واحدهاي توليدي كه فاقد مهارت‌هاي لازم هستند.

او در عين حال خاطرنشان كرد:‌ بقيه دستگاه‌ها نيز بايد به وظيفه خود عمل كرده و كار خود را انجام دهند و پيش از اين‌كه انتقاد كنند بايد به صحنه آمده و مسووليت خود را انجام دهند.

مشاور وزير كار و امور اجتماعي همچنين در پاسخ به سوال ديگري درباره لطمه تعطيلي‌هاي سال به واحدهاي توليدي كشور توضيح داد: ارايه پيشنهاد براي كاهش ميزان تعطيلي‌هاي سال يك پروژه ملي بوده و تعطيلي‌ها بايد نظام‌مند شوند و دولت با حضور چندين وزارتخانه طوري تصميم بگيرد كه به ويژه براي بنگاه‌هاي اقتصادي كه به دليل تعطيلي‌هاي بيش از حد خسارت مي‌بينند، فكري بينديشد.

وي يادآور شد: در هر صورت واحدهاي توليدي به ويژه بخش خصوصي از تعداد زياد روزهاي تعطيل در سال گله‌مندند و كاهش تعطيلي‌ها امري ضروري است.

وي توضيح داد: در زمستان سال گذشته رفتار دوگانه‌اي در واحدهاي توليدي رخ داد؛ به اين ترتيب كه در برخي بنگاه‌ها با اعمال مديريت‌هايي كه شد نيروهاي كار بيشتر به كار گرفته شدند و در بقيه بنگاه‌ها هم از رويه عمومي كشور درباره تعطيلي‌ها پيروي شد و اين دوگانگي فشار زيادي را ايجاد كرده كه به نظر مي‌رسد دولت نيز به اين نتيجه رسيده باشد.

 

  دستمزد ماهيانه آنها براي سه ماه اول 65 هزار تومان است كه با گذشت هر سه ماه بصورت پلكاني آن قدر افزايش مي‌يابد تا ميزان آن در سه ماه پاياني سال با حداقل دستمزدهاي مصوب شوراي عالي كار برابري مي‌كند.

 

يك فعال كارگري در استان گيلان در گفتگو با دسترنج، ادعاهاي روز گذشته كارگران ناراضي يكي از كارخانه‌هاي نساجي گيلان را تاييد كرد.

روز گذشته جمعي از كارگران يكي از كارخانه‌هاي نساجي گيلان كه در اعتراض به شرايط نامناسب محل كار و نيز پرداخت نشدن مطالبات صنفي خود به تهران آمده بودند، اعلام كردند كه در محل كار گروهي مانند ساير كارگران كار مي‌كنند اما از حداقل دستمزدهاي قانوني برخوردار نيستند.

بر اساس اظهارات روز گذشته اين كارگران، اين افراد كه به كارگران 65 هزار توماني معروف هستند همانند ساير كارگران اين كارخانه كار مي‌كنند و مانند همه آنها در معرض خطر حوادث هستند، اما طبق توافق نانوشته‌اي كه با كارفرما داشتند، دستمزدهاي آنها بصورت پلكاني تا سقف حداقل دستمزدهاي تعيين شده افزايش مي‌يابد.

اين افراد در كارخانه مذبور به جاي كارگران تازه بازنشسته شده، استخدام شدند و دستمزد ماهيانه آنها براي سه ماه اول 65 هزار تومان است كه با گذشت هر سه ماه بصورت پلكاني آن قدر افزايش مي‌يابد تا ميزان آن در سه ماه پاياني سال با حداقل دستمزدهاي مصوب شوراي عالي كار برابري  مي‌كند.

اين شيوه استخدامي غيرقانوني در حالي از سوي مديريت اين كارخانه متداول است كه به موجب قانون كار پرداخت دستمزدي كمتر از مصوبه شوراي عالي كار به كارگر و نيز بيمه نكردن كارگر براي بيش از سه ماه جرم تلقي مي‌شود.

با اين حال يك فعال كارگري در استان گيلان ضمن تاييد ادعاي اين كارگران گفت: اين موضوع حساسيت‌هايي را در ميان كارگران و مسوولان اداري استان بدنبال داشت كه در نهايت باعث شد کارفرما از اين شيوه استخدام تا حدي منصرف شوند.

وي يادآور شد: با اين شيوه در يک سال گذشته نزديک به ۱۰۰ کارگر در اين کارخانه شاغل بودند که اکثر آنها پس از مدتي تاب اين شرايط ناعادلانه را نياوردند و از اين کارخانه بيرون رفتند.

وي افزود: بخشي از اين وضعيت به نبود تشکل صنفي در کارخانه مورد نظر باز مي‌گردد "زيرا اگر اين کارگران از حامي صنفي برخوردار بودند چنين وضعيتي پيش نمي‌آمد

 

کارگر 65 هزار توماني؛ بازرسي کار کجاست؟  

1387/02/25

 

وضعيت اين كارگران كه در كارخانه برک به كارگران 65 هزار توماني معروف هستند، آنقدر نامناسب است كه بسياري از آنها از ادامه كار منصرف شده‏اند.

 

بيش از يكصد كارگر كارخانه نساجي ايران برك صبح ديروز با تجمع در مقابل محل كار سهمامدار عمده اين كارخانه واقع در چهارراه كالج تهران، خواستار پرداخت تمامي مطالبات معوقه خود شدند.

به گزارش دسترنج، اين تجمع در حالي روي داد كه به گفته يكي از تجمع كنندگان، سهامدار عمده كارخانه ايران برك پس از اطلاع از تصميم تجمع كنندگان درهاي محل كار خود را از داخل بست.

بر اساس اظهارات اين كارگر؛ حدود 250 نفر در كارخانه ايران برك مشغول به كار هستند كه دست كم نيمي از اين کارگران به منظور شركت در اين تجمع، از رشت عازم تهران شده بودند.

پيشتر در سال 84، جمعي از كاركنان ايران برك در اقدامي مشابه، به منظور پيگيري مطالبات صنفي خود از گيلان به تهران آمدند.

بنا بر ادعاي كارگران ايران برك، مطالبات آنها از نخستين سال‏هاي دهه 80 تاكنون نامنظم پرداخت شده است، بطوري كه هم اكنون مجموع مطالبات معوقه آنها شامل 5 ماه حقوق، 5 سال بن كارگري و بخش قابل توجهي از عيدي و پاداش سال گذشته است.

اين اظهارات در حالي است كه به گفته همين كارگران، ‏مديران ايران برك به موازات طي همين سالها توانسته‏اند با كمك ادارات استاني بالغ بر 5 ميليارد تومان وام و تسهيلات مالي دريافت كنند.

كارگران مي‏گويند: در حال حاضر با وجود آنكه تمامي محصولات كارخانه به فروش مي‏رود، اما كارفرما با پرداخت ماهانه 50 تا 100 هزار تومان دستمزد، حقوق كارگران را بصورت علي الحساب پرداخت مي‏كند.

همچنين اين كارگران مدعي شدند كه به دنبال بازنشسته شدن جمعي از همكاران آنها، كارفرما در اقدامي غيرقانوني، دختران و پسران جوان را در ازاي پرداخت ماهانه 65 هزارتومان دستمزد استخدام كرده است.

بر اساس اين ادعا، اين كارگران كه تعداد آنها بالغ بر 150نفر است بصورت توافقي و بدون امضاي قرارداد مانندكارگران بيمه شده در كارخانه ايران برك كار مي‏كنند.

به موجب اين توافق شفاهي، كارفرما متعهد شده است تا در صورت رضايت از كار هر كارگر، دستمزدها را بصورت پلكاني تا سقف دستمزدهاي قانوني افزايش دهد و پس از يك سال نسبت به بيمه کردن آن كارگر اقدام كند.

اتخاذ اين سياست از سوي مديريت كارخانه ايران برك در حالي است كه به موجب قانون كار، از يك سو دستمزد تمامي کارگران بايد با حداقل‏هاي قانوني برابري كند و از سوي ديگر، هيچ كارفرمايي نمي‏تواند بيش از 3 ماه از بيمه كردن كارگري خودداري كند.

به گفته يكي از تجمع كنندگان، وضعيت اين كارگران كه در كارخانه به كارگران 65 هزار توماني معروف هستند، آنقدر نامناسب است كه بسياري از آنها از ادامه كار منصرف شده‏اند.

 

 

نيمي از كارخانه‌هاي توليد سموم نباتي تعطيل و يا نيمه‌فعالند

1387/02/25

 

در حال حاضر از 45 كارخانه موجود دراين صنعت 20 كارخانه به دليل مشكلات موجود تعطيل و يا نيمه فعال شده‌اند و درصورت عدم افزايش تعرفه واردات، باقي كارخانه‌ها نيز به اين وضعيت دچار خواهند شد.

 

سموم گياهي وارداتي از كشورهاي آسيايي بعضا استاندارد نبوده و موجب خسارت ديدن محصول، ايجاد مسموميت و سرطان در مصرف‌كننده مي‌شوند.

يوسف اسدي، دبير انجمن صنايع توليدكنندگان سموم دفع آفات نباتي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان مطلب فوق اضافه كرد: سموم گياهي داراي ناخالصي‌هايي هستند كه جزو مواد سمي و مضرر بوده و در صورت افزايش ميزان آن‌ها از حدي معين، به محصول و مصرف كننده محصولاتي همچون ميوه و سبزي آسيب مي‌زنند. ناخالصي‌هاي سموم وارداتي از كشورهاي آسيايي همچون هند و چين معمولا بسيار بيشتر از حد استاندارد است.

وي ادامه داد: در حال حاضر به دليل نبود دستگاه‌هاي مورد نياز ميزان ناخالصي‌هاي موجود در سموم وارداتي آزمايش نشده و تنها به برگه‌هاي آزمايش شركت‌هاي بين‌المللي استناد مي‌شود كه بعضا صوري و ساختگي هستند.

اسدي خاطرنشان كرد: در سال‌هاي اخير استفاده از برخي حلال‌ها و امولسي فايرها درسموم گياهي ممنوع اعلام شده است، اما در سموم وارداتي از كشورهاي آسيايي همچنان از اين حلال‌ها و امولسي‌ فايرهاي مضرر استفاده مي‌شود. اين در حالي است كه مسوولان در اين وضعيت اعلام مي‌كنند كه به دليل نبود دستگاه‌هاي لازم قادر به آزمايش ناخالص‌هاي به كار رفته در سموم وارداتي نيستند.

دبير انجمن صنايع توليدكنندگان سموم دفع آفات نباتي با بيان اين كه در حال حاضر پايين بودن ميزان تعرفه واردات سموم گياهي موجب افزايش واردات و ضربه به توليدكنندگان داخلي شده است، ادامه داد: دولت بايد تعرفه 15 درصدي واردات سموم گياهي را افزايش داده و به حد واقعي برساند تا از ورود سموم غير استاندارد به داخل كشور جلوگيري شود.

وي خاطرنشان كرد: در حال حاضر از 45 كارخانه موجود دراين صنعت 20 كارخانه به دليل مشكلات موجود تعطيل و يا نيمه فعال شده‌اند و درصورت عدم افزايش تعرفه واردات، باقي كارخانه‌ها نيز به اين وضعيت دچار خواهند شد      

 

30درصد حقوقت را بده، کارکن

1387/02/26

 

تاسيسات بندري اسكله گناوه توسط يك شركت تعاوني به‌نام بندرسازان جنوب اداره مي‌شود كه قصد دارد كارگران تخليه و بارگيري را به شركتهاي اقماري ديگر واگذار كند و اين درحالي است كه كارگران بومي داراي شركت تعاوني تخليه و بارگيري مي‌باشند و حاضر به پرداخت 30 درصد حقوق خود به شركت‌هاي ديگر نيستند.

 

كارگران بومي اسكله گمرك بندرگناوه درتوماري به فرماندار اين شهرستان اعلام كردند كه شركت‌هاي تخليه و بارگيري با بكارگيري نيروهاي غيربومي عرصه كار را بر آنان ترك كرده‌اند.

دراين تومار آمده است كه دوشركت جديد تخليه و بارگيري در اسكله فعال شده كه باجذب كارگران غير بومي معيشت كارگران بومي را با ركود مواجه كرده است.

آنان از فرماندار گناوه خواسته‌اند تا اولويت فعاليت در اسكله گمرك اين بندر را به كارگران بومي كه سالها در اين محل فعاليت داشته‌اند، بدهند.

رييس اداره كار وامور اجتماعي شهرستان گناوه گفت: تاسيسات بندري اسكله گناوه توسط يك شركت تعاوني به‌نام بندرسازان جنوب اداره مي‌شود كه قصد دارد كارگران تخليه و بارگيري را به شركتهاي اقماري ديگر واگذار كند و اين درحالي است كه كارگران بومي داراي شركت تعاوني تخليه و بارگيري مي‌باشند و حاضر به پرداخت 30 درصد حقوق خود به شركت‌هاي ديگر نيستند.

علي سلطان پناهي افزود: از زمان دعوت اين شركتها توسط شركت بندرسازان و مخالفت كارگران بومي تاكنون چند جلسه با حضور كارگران و اداره بندر و دريانوردي وگمرك وهمچنين نماينده فرمانداري برگزار شده كه شركت بندرسازان و اداره بندر حاضر به اجراي توافق نامه‌ها و مصوبات جلسات نشده‌اند وبمنظور اجبار كارگران در تاريخ چهارم ارديبهشت ماه جاري از حضور كارگران در محل كار جلوگيري كردند.

وي افزود: درعين حال برخي از اين شركتها با بكارگيري كارگران غيربومي تلاش مي‌كنند تا كارگران بومي را يا به پذيرش شرايطي كه خود تعيين مي‌كنند راضي كنند يا آنان را از فعاليت باز دارند.

رييس اداره‌كار وامور اجتماعي شهرستان گناوه گفت: شركت تعاوني بندرسازان مي بايست به كليه توافق نامه‌هاي بعمل آمده عمل كند و به تنها شركت تعاوني كارگران بومي اسكله فرصت فعاليت بدهد.

 

7000 تومان بيمه کارگر و قيمت 3 ميليوني مسکن

1387/02/27

 

قدسي: حق بيمه کارگران ساختماني براي هر متر مربع از واحدهاي ساخته شده 7 هزار تومان بوده که اين رقم در برابر قيمت 3 ميليون توماني که براي هر متر مربع از واحدهاي ساخته شده در نظر گرفته مي‌شود، بسيار ناچيز است.

 

مديرکل درآمد حق بيمه سازمان تامين اجتماعي از اصلاح لايحه بيمه کارگران ساختماني در وزارت رفاه خبر داد و گفت: در طرح جديد بيمه کارگران ساختماني، کارگران شهرهاي کوچک، بزرگ و روستاها ارزيابي و طبقه‌بندي جديدي شدند.

قدرت الله قدسي، درگفت‌وگو با برنا با بيان اينکه وزارت رفاه و تامين اجتماعي پس از مسکوت ماندن بيمه کارگران ساختماني در لايحه بودجه سال 87، اصلاحاتي را در آن اعمال کرده است، افزود: اين لايحه پس از اعمال اصلاحات وزارت رفاه براي بررسي و تصويب نمايندگان در مجلس هشتم مطرح مي‌شود.

وي با رد امکان افزايش قيمت مسکن پس از قانوني شدن اين لايحه گفت: براساس پيشنهادات وزارت رفاه، حق بيمه کارگران ساختماني براي هر متر مربع از واحدهاي ساخته شده 7 هزار تومان بوده که اين رقم در برابر قيمت 3 ميليون توماني که براي هر متر مربع از واحدهاي ساخته شده در نظر گرفته مي‌شود، بسيار ناچيز است.

مديرکل درآمد حق بيمه‌هاي سازمان تامين اجتماعي اظهار داشت: کارگران ساختماني از جمله نيازمندترين اقشار جامعه هستند که بايد از حمايت‌هاي دولتي بهره مند شوند.

وي همچنين در مورد حمايت وزارت رفاه از ساير اقشار محروم جامعه گفت: اين وزارتخانه از کليه شاغلان محروم از خدمات بيمه‌اي حمايت مي‌کند.

قدسي خاطرنشان کرد: وزارت رفاه تمام گروه‌هاي هدف و نيازمند جامعه را شناسايي کرده است و در قالب لايحه حمايت از اقشار محروم جامعه از اين گروه حمايت مي‌  

 

اوضاع بحراني در سایپا ديزل و فروش اموال شرکت

1387/02/27

 

نگراني از اعتراض سهامداران موجب شد مدير عامل جديد سايپا ديزل اقدام به فروش بخشي از املاک متعلق به شرکت که کارخانه کفش ملي سابق نيز جزيي از آن محسوب مي‌شد، نمايد.

 

به گزارش دسترنج، کفش ملي سابق که با توافق صورت گرفته در گذشته توسط شرکت سايپا ديزل خريداري شده بود و با صرف هزينه‌هاي هنگفت، بخش‌هايي از آن تبديل به مجموعه ورزشي براي استفاده کارگران و ديگر پرسنل سايپا ديزل شده بود، اخيرا به دستور مدير عامل جديد شرکت فروخته شد تا از اين طريق تراز شرکت در مجمع آتي که پايان خرداد ماه برگزار مي‌شود، مثبت نشان داده شود.

براساس اين گزارش، به کار گرفتن اين شيوه‌ها صرفاً ترفندي است که با توسل به آنها تلاش مي‌شود به صورت تصنعي از زيان‌ده بودن شرکت جلوگيري شود تا اين امر موجبات اعتراض سهامداران را فراهم نکند.

لازم به يادآوري است که اين تصميم مديران سايپا ديزل، موجي از نگراني را در ميان کارگران شرکت ايجاد کرده است و آنها احتمال مي‌دهند که با اتخاذ چنين تصميماتي، چرخ توليد در سايپا ديزل از حرکت بازايستد.

اين در حالي است که علي‌رغم توصيه‌هاي وزير صنايع و ادعاي بذرپاش، مديرعامل گروه سايپا مبني بر عدم افزايش قيمت خودروهاي داخلي، سايپا ديزل براي غلبه بر مشکلات ايجاد شده که اغلب ريشه در سوءمديريت دارد، اقدام به افزايش قيمت محصولات خود نموده و اين موضوع موجب ايجاد سردرگمي مشتريان و اعتراض آنها به اين افزايش قيمت‌ها شده است، به طوري که هر روزه عده‌اي از مشتريان در برابر شرکت به نشانه اعتراض تجمع مي‌کنند و چندي پيش يکي از آنها نيز قصد خودسوزي داشت که از اين اقدام وي ممانعت به عمل آم

 

مشکلات سايپا جدي‌تر شده است

1387/02/27

 

گروه سايپا به تنهايى خود عامل ايجاد بيش از 300 هزار فرصت شغلى مستقيم و غيرمستقيم مى‏باشد كه هرگونه تصميم غلط، عواقب خطرناك و جبران ناپذيرى به دنبال خواهد داشت.

 

احتمال اختلال در زنجيره توليد و عرضه به موقع محصولاات گروه خودروسازى سايپا شكل جدى‏ترى به خود گرفته و به دليل اعمال برخى سياست‏ها ممكن است اين امر تهديد آينده اين واحد خودروسازى باشد.

سايت دسترنج كسب اطلاع كرد براساس گزارشهاى موجود تلاش‌هاى فراوانى در طول پنج سال گذشته صورت گرفته بود تا در زنجيره تامين قطعات (چه داراى منشاء داخلى و چه داراى منشا خارجى) مورد نياز درگروه خودروسازى سايپا خللى ايجاد نشود وهمزمان با اين تلاش‌ها سعى شده بود تا با توسعه و تجهيزات امكانات در اختيار گروه، ظرفيت توليد و همچنين كيفيت محصولات توليدى ارتقا پيدا كند كه اكنون به دليل اجراى برنامه‏هاى خارج از چارچوب و استانداردهاى مديريتى اين مسايل ناديده انگاشته شده است.

اين گزارش حاكيست بر مبناى محاسبه‏هاى صورت گرفته و برنامه‌ريزى‏هاى انجام شده، مقرر شده بود تا با يك‏آهنگ منطقى و درچارچوب‌هاى تعيين شده، گروه‏خودروسازى سايپا به سمت هدف گذارى‏هاى تعيين شده حركت كند و اين روند نيز در ارتقاى كيفى و كمى محصولات كليد خورده بود كه اكنون به نظر مى‏رسد مسيرهاى ديگرى براى نيل به توسعه انتخاب شده است.

توجه نكردن به برنامه‏ريزى‏هاى صورت گرفته، ناديده انگاشتن واقعيت‏هاى موجود در خصوص وضعيت صنعت خودروسازى داخلى، محدوديتهاى موجود بر سر راه اجراى اهداف غيرواقعى و بلند پروازانه از جمله رسيدن به اضافه توليد با نرخ رشد سالانه فراتر از 20 درصد و ... از مهمترين عواملى است كه گروه خودروسازى سايپا را بيش از پيش آسيب‏پذير و شكننده كرده است.

اين درحالى است كه جابجايى‏ها و تغييرات گسترده در گروه خودروسازى سايپا و استفاده از افراد كم تجربه و بعضا بى‏تجربه در صنعت خودروسازى نظير بركنارى معاون مهندسى سايپا را نيز بايد به ديگر عوامل تهديدزا افزود، چرا كه در مدتى كوتاه تعداد قابل توجهى از مديران باتجربه و شايسته به بهانه‏هاى مختلف از حوزه مسووليت خود كنار گذاشته شده‏اند و معلوم نيست اين روند جابجايى‏ها تا چه زمانى ادامه پيدا كنند.

همه اين تغيير و تحولات در شرايطى اتفاق مى‏افتد كه صنعت كشور در وضعيت خاصى قرار گرفته و همواره حساسيت‏هاى ويژه‏اى از سوى مديران در بخش خودروسازى اعمال مى‏شده تا از بروز مشكلات جديد در اين بخش ممانعت به عمل آيد اما شرايط فعلى افق روشنى را فراروى اين صنعت بويژه در گروه سايپا قرارنمى‏دهد. به عنوان نمونه برخى زير مجموعه‏هاى گروه سايپا كه آنها هم از جايگاه در خور توجهى برخوردارند، اكنون در معرض تهديداتى از قبيل مواجه شدن با كمبود نقدينگى، تاخير در اجراى تعهدات و... قرار دارند كه درصورت جدى نگرفتن اين مشكلات با بحران مواجه خواهند شد.

آنچه امروز از آن به عنوان دستاوردهاى مثبت و حركت رو به جلو در گروه سايپا ياد مى‏شود همگى مرهون تلاش‌ها و خون دل خوردنهاى مديران و كارگران سخت كوش بوده‏كه با همكارى يكديگر بسترى مناسب براى توسعه فعاليت‏هاى رو به رشد در گروه را فراهم آورده بود كه معلوم نيست در شرايط فعلى همان مسير با اطمينان ازكسب موفقيت‏هاى آتى تداوم پيدا كند يا خير؟

در كنار همه عوامل ياد شده بايد از اين واقعيت نيز غافل نمانيم كه در صورت بروز مشكل يا بحران در گروه سايپا، اين به تنهايى يك مجموعه نيست كه تاوان‌هاى سنگينى را پرداخت خواهد كرد بلكه ده‌ها بخش مرتبط با گروه كه آنها نيز هم به لحاظ جايگاهشان در صنعت خودروسازى و هم به لحاظ فرصت‏هاى شغلى كه ايجاد نموده‏اند در معرض‏آسيب‏هاى جدى قرار خواهند گرفت كه جبران اين لطمات بسادگى امكان‏پذير نمى‏باشد چرا كه گروه سايپا به تنهايى خود عامل ايجاد بيش از 300 هزار فرصت شغلى مستقيم و غيرمستقيم مى‏باشد كه هرگونه تصميم غلط، عواقب خطرناك و جبران ناپذيرى به دنبال خواهد داشت.

 

گزارش رسانه‌های خارجی از اوضاع کارگری ایران

1387/02/28

 

این تجمع که در یازدهمین روز اعتصاب یک هزار کارگر شرکت نیشکر هفت تپه صورت گرفت، با برخورد نیروی انتظامی جمهوری اسلامی مواجه شد.

 

فعالان کارگری در استان خوزستان می‌گویند کارگران اعتصابی شرکت نیشکر هفت تپه روز پنجشنبه، ۲۶ اردیبهشت، همراه با خانواده‌های‌شان در مقابل فرمانداری شوش تحصن کردند و خواستار تحقق مطالبات صنفی خود شدند.

به گزارش رسانه‌های بیگانه، به گفته این فعالان، این تجمع که در یازدهمین روز اعتصاب یک هزار کارگر شرکت نیشکر هفت تپه صورت گرفت، با برخورد نیروی انتظامی جمهوری اسلامی مواجه شد.

همسر یکی از کارگران که در تحصن شرکت داشت، به رادیو فردا گفت: «تعدادی از کارگران هفت تپه همراه با همسران و فرزندان خود اقدام به تحصن کردند. این تحصن تا ساعت ۱۰ ادامه داشت، تا این که با فحاشی بعضی فرماندهان نیروی انتظامی مواجه شدیم و کارگران به سمت مرکز شهر حرکت کردند. در این حرکت، همسران کارگران در جلوی آنان راه می رفتند.»

به گفته وی، نیروی انتظامی از حرکت کارگران ممانعت کرد و این کار منجر به درگیری نیروی انتظامی با کارگران شد و پنج نفر از کارگران مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

تاکنون برخورد نیروی انتظامی جمهوری اسلامی با کارگران اعتصابی شرکت نیشکر هفت تپه، از سوی رسانه‌های ایران تایید نشده است.

کارگران اعتصابی شرکت نیشکر هفت تپه در حرکت اعتراضی خود شعارهایی نیز سر دادند از جمله «معیشت زندگی، حق مسلم ماست» و « کارگر هفت تپه‌ایم، گرسنه‌ایم گرسنه».

درضمن، برخی از همسران کارگران با نشان دادن کودکان خود شعار می‌دادند: « این بچه گرسنه، وعده سرش نمی‌شه».

براساس گزارش‌ها، در پی برخورد خشونت‌بارنیروی انتظامی با شرکت کنندگان در حرکت اعتراضی صنفی در شوش، کارگران اعلام کردند که در روز شنبه، ۲۸ اردیبهشت، دوباره به همراه خانواده‌های خود اقدام به تحصن در مقابل فرمانداری شوش خواهند کرد، تا انجام خواسته‌هایشان مانند دریافت حقوق معوقه، برکناری مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره شرکت نیشکر هفت تپه و مبارزه با مافیای شکر را از مسئولان مطالبه کنند.

اعتصاب کنونی کارگران نیشکر هفت تپه، سومین اعتصاب در سال جاری به حساب می‌آید.

کارگران این واحد تولیدی در سال گذشته بارها در اعتراض به وضعیت زندگی خود و پرداخت نشدن حقوقشان دست به اعتصاب زدند.

همسر یکی از کارگران در همین ارتباط، به فشارهایی که این موضوع بر خانواده‌های کارگران وارد می‌کند اشاره کرد و گفت: «فشار اقتصادی که به تمام خانواده‌ها وارد می‌شود، بسیار زیاد است. بچه‌هایمان عصبی‌اند و همین طور همسرانمان. زیرا وقتی دست خالی به خانه می‌آیند و چیزی نداریم، ما به آنها فشار می‌آوریم  و آنها هم مسلماً اذیت می‌شوند.»

در این میان، اعتصاباتی که کارگران نیشکر هفت تپه برگزار کرده‌اند، دربسیاری از موارد با برخوردهای امنیتی- قضایی مواجه شده است. از جمله نمایندگان کارگران مورد تهدید تلفنی قرار گرفته‌اند و به اداره اطلاعات احضار و یا بازداشت شده‌اند. این گونه برخوردها، با اعتراض تشکل‌های کارگری در ایران و اتحادیه‌های بین‌المللی و حقوق بشری مواجه شده است.

 

«اعتراض و اعتصاب»

طی ماه‌های گذشته، اخبار و گزارش‌های بسیاری در مورد اعتصاب‌ها و حرکت‌های اعتراضی کارگران در مناطق گوناگون ایران انتشار یافته است.

یکی از دلایل اصلی این اعتصابات و حرکت‌های اعتراضی، به تعویق افتادن پرداخت حقوق کارگران است.

این موضوع به گفته فعالان کارگری، تبدیل به یک رویه شده و این درحالیست که حتی پرداخت مرتب حقوق کارگران، بنا بر آمار خط فقر ۶۰۰ هزار تومانی در ماه، نمی‌تواند گره‌گشای مشکلات آنان باشد.

در این ارتباط، می‌توان به سخنان ابراهیم نظری جلالی، معاون وزیر کار و امور اجتماعی اشاره کرد که گفته است: «دستمزد کارگران، تنها ۴۶ درصد هزینه‌های زندگی آنان را پوشش می‌دهد.»

مشکل به تعویق افتادن حقوق صدها هزار کارگر، موجب شده است که روند اعتراض‌ها و اعتصاب‌های کارگری در ایران رشد یابد که از جمله می‌توان به اعتصاب در شرکت نیشکر هفت تپه، کارخانه لاستیک سازی البرز، ایران صدرا، صنایع مخابراتی از راه دور ایران و …. اشاره کرد.

در این حرکت‌های اعتراضی، کارگران ایران صدرا در بوشهر اقدام به تحصن کردند، کارگران شرکت ایران برک در مقابل دفتر مرکزی این شرکت در تهران تجمع کردند و کارگران شرکت نیشکر هفت تپه حدود دو هفته است که اعتصاب کرده‌اند.

در این میان، وضعیت کارگران در تمام نقاط ایران به یک شکل است، حتی در عسلویه که گمان می‌رفت به دلیل سرمایه گذاری‌های چند میلیارد دلاری دولت، باید شرایط بهتری داشته باشد.

اما رسول، کارگری از شرکت تکنیک که ده‌ها کارگر آن در هفته گذشته به دلیل دریافت نکردن دو ماه دستمزد و عیدی خود اعتصاب کرده بودند، به رادیو فردا گفت: «عسلویه دیگر آن منظقه شکوفای سابق نیست.»

وی اضافه کرد: «هیچیک از مسولان کشور مانند گذشته به فکر اینجا نیستند. عسلویه در گذشته بهترین مکان برای کارگران از لحاظ دستمزد بود. اگر آن موقع به بچه شش ساله نام عسلویه را می‌آوردی، خوشحالی می‌کرد، اما الآن به هر کسی می‌گویی که می‌خواهی در عسلویه کار کنی، از این کار منصرفت می‌کنه و می‌گه اونجا نرو که پشیمان می‌شی.»

رسول گفت که در گذشته، حقوق کارگران به طور مرتب و ماهیانه پرداخت می‌شد، اما تمام شرکت‌ها حالا با مشکل مواجه شدند که علتش هم همین تحریم بوده است.

 

جاوید که خود مدتی در عسلویه کار می‌کرده است نیز نظری مشابه رسول دارد. او در همین ارتباط به برخی از مشکلات موجود کارگران اشاره کرد و گفت: «از نظر امکانات غذایی، پوشاک و رفاهی که باید بگویم وضع  بدی برای کارگران است. به علاوه، کارگران بیمه نیستند و حقوق قانونی‌شان به آنها پرداخت نمی‌شود و تازه آن را هم با دردسرهای زیاد و برپایی اعتصاب دریافت می‌کنند.»

 

کاهش کشت چغندرقند به يک سوم توليد سال 84

1387/02/27

 

ميزان كاشت چغندر قند در سال جاري نسبت به سال 84 به يك سوم رسيده و ما اميدواريم با اين تدبير بتوانيم از نارضايتي بيشتر كشاورزان جلوگيري كرده و سال آينده اميد به كاشت مجدد چغندر قند داشته باشيم.

 

دبير انجمن صنفي كارخانجات قند و شكر از اعلام آمادگي وزارت بازرگاني براي خريد 80 هزار تن از قند و شكر انبار شده كارخانجات داخلي خبر داد.

بهمن دانائي در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: ‌طي روزهاي اخير وزارت بازرگاني براي رفع ركود محصولات كارخانه‌هاي قند و شكر در انبارها و حل مشكل پرداخت بديهي‌هاي كارخانجات به كشاورزان چغندر كار تصميم به خريد 80 هزار تن از قند و شكر دپو شده در اين واحدها گرفته است.

وي موجودي شكر انبارهاي كارخانجات كشور در حال حاضر را 700 هزار تن ذكر كرد و افزود: با تصميم وزارت بازرگاني 10 تا 12 درصد شكر انبار شده در كارخانجات به فروش رفته و ما مي‌توانيم 30 درصد مانده مطالبات كشاورزان را پرداخت كنيم.

دانايي اضافه كرد: اگر وزارت بازرگاني خريد خود را ادامه بدهد شايد بتوانيم مانده بدهي كشاورزان را جبران كنيم.

دبير انجمن كارخانجات قند و شكر اضافه كرد: ميزان كاشت چغندر قند در سال جاري نسبت به سال 84 به يك سوم رسيده و ما اميدواريم با اين تدبير بتوانيم از نارضايتي بيشتر كشاورزان جلوگيري كرده و سال آينده اميد به كاشت مجدد چغندر قند داشته باشيم.

دانايي همچنين از وزارت جهاد كشاورزي خواست كشاورزان چغندركار را در زمينه تامين نهاده‌‌هاي كشاورزي،بذر،كود و سم ‌حمايت كند تا سطح زير كشت چغندر در سال آينده براي فعال سازي ظرفيت خالي كارخانجات به سطح مطلوبي برسد.

 

بیمه کارگران ساختمانی فعلا معلق می‌ماند

1387/02/28

 

سرپرست معاونت فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی گفت: اجرای قانون بیمه کارگران ساختمانی منتفی نیست اما تا زمان فراهم شدن شرایط مناسب معلق خواهد ماند.

 

فرخ ملکوند فرد در گفتگو با مهر افزود: کارگران ساختمانی  پیش از این تحت پوشش احتساب سوابق، برخورداری از حمایت‌های بلندمدت همچون فوت و از کارافتادگی و بازنشستگی، نبودند و فقط تحت پوشش حوادث ناشی از کار بودند.

وی تصریح کرد: قانون بیمه کارگران ساختمانی در دولت نهم عملیاتی ودر مجلس هفتم تصویب شد و به‌گونه‌ای در دنیا بی‌نظیر است.

ملکوند فرد خاطر نشان کرد: با وجود اینکه هزینه اجرای این طرح چندان بالا نبود، اما مصلحت مجلس این بود که این امر فعلا مسکوت بماند، تا در زمان مناسب آن را عملیاتی کنیم.

سرپرست معاونت فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی گفت: اجرای این طرح برای تمامی شهرها و مناطق یکسان دیده شده است در حالی که به دنبال این هستیم که در اجرا بین شهرهای کوچک و بزرگ و شهرهای کمتر از 500 هزار نفر و بین روستا و شهر، تفاوت قائل شویم.

وی جمعیت کارگران ساختمانی مشمول این طرح را بین یک میلیون و 200 تا یک میلیون و500 هزار نفر برشمرد.

 

 بیکاری کارگران کارخانه‏های چای شمال

 

با تعطیلی 41 کارخانه چای شمال بیش از 1600 کارگر بیکار شدهاند و با این روند و تعطیلی 85 کارخانه ی دیگر با پایان سال، سه هزار کارگر دیگر نیز بیکار خواهند شد. رییس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایی کارخانه‏های چای علت تعطیلی را بدهی یک میلیارد و هفت صد میلیونی کارخانه‏های چای و عدم انعقاد قرار داد دولت با این کارخانه‏ها اعلام کرد.

 

قیمت کارشناسی‏ای که دولت برای چای خشک گذاشته بسیار پایین است.

 

وی گفت هر چند دولت طبق طرح‏های خود( بنگاه‏های زود بازده برای ایجاد شغل جدید برای هر نفر 20 میلیون تومان سرمایه گذاری می‏کند، اما حاضر نشده است هفت میلیارد تومان پرداخت کند که این کارگران بیکار نشوند.

 

صنایع شیشه سازی خوی

 

کارخانه صنایع شیشه‏سازی دو جدارهی خوی به دلیل کمبود نقدینگی از سال 83 تعطیل شده است. این واحد قبل از توقف خطوط تولید آن بسیار فعال واز کارخانجات مهم استان آذربایجان غربی بوده است. در کارخانه صنایع شیشه‏سازی خوی 30 کارگر کار می‏کردند که با تعطیلی آن دچاربیکاری و بلا تکلیفی شدند.

 

  

پروژه‏ی پلی اتیلن سنگین کرمانشاه

 

این پروژه یکی از بزرگترین پروژه‏های اشتغال زای منطقه شمال غرب کشور است در آستانه تعطیلی قرار گرفته و براساس اخبار رسیده این پروژه که ظرفیت اشتغالزایی 700 نفر به صورت مستقیم و 2 هزار نفر به صورت غیرمستقیم را دارد به‏علت دخالت و نفوذ برخی مقامات در مدیریت این طرح و برکناری مدیران با سابقه آن و گماردن افراد بی تجربه از یک شرکت لوله سازی در آستانه تعطیلی قرار دارد.

 

قارچ سینا

 

کارفرمای کارخانه قارچ سینا حقوق کارگران را همچنان به صورت علی الحساب پرداخت می‏کند.در این واحد بیش از 50 کارگر کار می‏کنند که سوابق کار آنها بالای 20 سال است  کارگران این واحد چندین بار با مراجعه به اداره کل همدان خواستار رسیدگی به مشکل‏شان شده‏اند که متاسفانه تا کنون نتیجه مطلوب حاصل نشده است.

 

 شهرداری آبادان

 

در پی اعتراضات و تجمعات ماه‏های گذشته کارگران شهرداری آبادان، بالاخره شهرداری آبادان تصمیم گرفت که همه مطالبات معوقه دو هزار کارگر این واحد را پرداخت نماید. این مطالبات شامل بن سال‏های 84-85 افزایش دست‏مزد براساس پنج و پنج و نیم درصد قانون شهرداری‏ها و نیز سهمیه لباس کار است.

 

صنایع فلزی ایران

 

350 کارگر رسمی صنایع فلزی ایران چهار ماه است که حقوق دریافت نکرده‏اند و بخش اعظمی از مزایای شغلی این کارگران اعم از بن‏های کارگری 84و85 و عیدی و پاداش نیز به فراموشی سپرده شده است. این در حالی است که در ماههای پایانی سال 85، 182 کارگر قراردادی را به بهانه‏ی بهبود اوضاع کارخانه و رفع بحران اخراج کردند و مدیریت شرکت  قول داده بود که پس از رفع مشکلات، کارگران مجدد به سر کار خود بازگردند که تا کنون نه تنها خبری از آن نیست بلکه مطالبات دیگرکارگران نیز پرداخت نشده است.

 

فابیس

 

اختلاف بر سر مالکیت شرکت فابیس واقع در شهر صنعتی ساوه، باعث شد که 18  نفر از کارگران آن شرکت 4 ماه بدون حقوق بمانند. براساس توافق" کمیته بحران اداره کل کار و امور اجتماعی استان مرکزی " قرار شد که تا حل مشکل اداره تامین اجتماعی ساوه به مدت 6 ماه حق بیمه بیکاری به ان کارگران پرداخت نماید که هنوز اقدامی در این زمینه انجام نشده است.

 

پرسان رشت

 

از 219 کارگر پرسان رشت 170 نفر بازنشسته و فقط 50 نفر باقی مانده‏اند که هر دو گروه از کارگران هنوز مطالبات معوقه شان را  دریافت نکردهاند. مدیرعامل شرکت متعهد شده بود که طی مدت 2 ماه خطوط تولید را راه‏انداز کره و مطالبات کارگران را نیز پرداخت کند ولی با سپری شدن این زمان هنوز وی به تعهدات خود عمل نکرده است.

 

گلشن ماکارون طبس

 

کارگران در این واحد تولیدی در ازای 8 ساعت کار مستمر در روز ماهیانه 130 هزار تومان حقوق دریافت می‏کنند. کارفرما در پایان هر ماه از کارگران امضا اجباری نسبت به پرداخت حقوق کامل ماهیانه میگیرد. و در ضمن حقوق روزهای تعطیل را نیز از حقوق کارگران کسر می‏کند. این در حالی است که کارخانه از تولید بالا و بازار فروش خوبی ب       

 

پارسیلون و یخچال سازی لرستان

 

کارگران پارسیلون و یخچال سازی لرستان همچنان بیکار و بلاتکلیفند

 

. 500 کارگر واحد پارسیلون که به ادعای کارفرما خطوط تولید آن برای نوسازی وبازسازی تعطیل شده کار مقدمات برقراری بیمه بیکاریشان به اتمام نرسیده و 191 کارگر واحد یخچال سازی همچنان بیکارند و از هیچ جا حقوق نمیگیرند

 

400کارگر بخش حفاری قطار شهری شیراز که تحت قرارداد شرکت پیمانکاری موسوم به بام راه فعالیت دارند، به دلیل اینکه حدود چهار ماه حقوق دریافت نکردند دست از کار کشیدند. یکی از کارگران گفت:  هر چه به مسولان شرکت پیمانکاری میگوییم ما هم زن و بچه و زندگی داریم، برای پرداخت حقوق این دست و آن دست میکنند و همه کارگران مجبورشدند یک باره دست از کار بکشند. پیمانکارعلت عدم پرداخت حقوق را طلب خود از قطار شهری می گوید و مدیرعامل سازمان قطار شهری شیراز آن را به گردن دولت می اندازد. وی درخصوص توقف عملیات حفاری و تحصن کارگران گفت:  من مشکل را تایید میکنم، عدد درشتی نیز از ما طلب دارند

 

قوه پارس

 

تعدادی از کارگران شرکت قوه پارس به دلیل عدم دریافت 18 ماه حقوق، چهارشنبه 12/10/86 مقابل وزرات صنایع و معادن تجمع کردند. یکی از نمایندگان کارگران این شرکت در این باره گفت:  بالغ بر 90 کارگر در شرکت قوه پارس استان قزوین مشغول به کار هستند که در 18 ماه گذشته حقوق آنان پرداخت نشده است و همچنین 150 نفر از بازنشستگان این شرکت نیز در این مدت حق سنوات خود را دریافت نکرده اند. این کارگر با اعتراض نسبت به عدم رسیدگی وضعیت حقوقی کارگران قوه پارس توسط وزارت کارو اموراجتماعی و وزارت صنایع و معادن، میانگین سابقه کار گارگران این شرکت را 17تا 27 سال و میانگین دریافت حقوق این کارگران را ماهانه بالغ بر 300هزار تومان عنوان کرد. این کارگران پیش از این نیز تجمعی در برابر وزارت کار داشتند. سه شنبه 11 دیما ه نیز 35 نفر از کارگران شرکت قوه پارس در اعتراض به پرداخت نشدن 18 ماه حقوق و همچنین عیدی و پاداش 2 ساله خود مقابل ساختمان مرکزی وزرات کار و امور اجتماعی تجمع کردند .

 

این کارگران با بیان این که قوه پارس 15 ماه است که تولید ندارد، گفتند: آب، برق، گاز شرکت قطع است، سرویس نداریم و کارفرما هم مرتبا تهدید میکند که اگر کارگری 3 روز سرکار خود حاضر نشود، اخراج خواهد شد، ماهم به ناچار به محل کار خود میرویم. آنها در مکاتبات خود با همه مسولان استان قزوین گفتند:  فقط وعده شنیدهایم، اما از عمل خبری نیست.

 

یکی از کارگران زن گفت: صبح زود سر کار میرویم در حالیکه سرویس نداریم اگر اتفاقی برایمان بیافتد، چه کسی و چه مقامی پاسخگوست ؟ بچههای مارا تهدید به اخراج از مدرسه میکنند. چون پول شهریه نداریم بچههای مابا ید تحقیر شوند؟ وی با اشاره به مکاتبات کارگران قوه پارس با دفتر رییس جمهور گفت:  تا کنون جو.ابی به ما ندادهاند حتا وام 500 میلیون تومان را هم که قول داده شده بود ندادهاند.

 

یکی دیگر از کارگران نیز گفت:  این کارگران خواستار رسیدگی بی قید وشرط مسولان به مشکلات شغلی و دریافت 18 ماه حقوق و مزایای معوقه هستند. وی باا شاره به مشکلات عدیده معیشت، فقر، گرسنگی، تنگدستی گفت:  مسولان شهرستانی و استانی تا کنون توجهی به خواسته های به حق آنان نداشتند و تجمعات و اعتراضات دو ساله کارگران تا کنون بی نتیجه بوده و هر بار پس از درگیری پایان یافته است. این کارگر با اشاره باینکه اینبار حقوق خودرا از مسولان رده بالای مملکت طلب کردهایم گفت:  در صورت عدم رسیدگی مسولان وزارت کار، اعتصاب غذای خود را ادامه داده و به همراه اعضای خانواده خود در مقابل دفتر ریاست جمهوری و نهادها و ادارت دولتی تجمع خواهیم کرد. کارگران معترض گفتند:  مدیرعامل، اعضای هیات مدیره و صاحب شرکت که در پی خصوصی سازی بدون برنامه وهدف شرکت را به تعطیلی کشانند از وظایف خود شانه خالی کرده و کارگران را بدون حقوق به حال خود رها کردهاند .

 

برخی از کارفرمایان قزوینی در اقدامی غیر قانونی، با تحت فشار قراردادن کارگران، هزینههایی را که بایست طبق قانون، خود بپردازند، از کارگران دریافت میکنند .مطابق قانون، برای بازنشستگی کارگران با 25 سال سنوات خدمت، باید 50 درصد حق بیمه 5 ساله آخر را کارفرما و 50 درصد را دولت بپردازد، در حالی که برخی از کارفرمایان، با فشار به کارگر، اورا وادار می سازند تا از حق سنوات خود بگذرد و به واقع وی با 25 سال بازنشسته شود، در حالیکه خود مابقی هزینه را پرداخت کرده است و جای سوال است که مجریان قانون، با علم به وجود چنین بی قانونی هایی، هیچ اقدامی را برای جلو گیری از کارهای غیرقانونی این دسته از کارفرمایان انجام نمیدهند

 

 در استان اصفهان واحدهایی وجود دارند که حقوق کارگرانش یک تا شش ماه است که پرداخت نشده، اما به دلیل اینکه کارگران آن واحدها با قراردادهای کوتاه مدت یا قراردادهای سفید امضا کار می کنند در نتیجه جرات بیان مشکلات خود را ندارند، زیرا وقتی کارفرما از اعتراض کارگر مطلع شود به راحتی اورا اخراج میکند. در صورتیکه در گذشته اگر واحدی د ارای بحران بود ،حتما کارگرانش با تجمع و اعمال دیگر اعتراض خودر ااعلام میکردند. از طرف دیگر بعضی از واحدهای صنایع غذایی هر چند مشکل مالی ندارند، اما وانمود میکنند که دارای بحران هستند تا بتوانند از تسیهلات وزارت کار استفاده کنند وبرای رسیدن به این هدف خود یکی از حریههای آنها تاخیر در پرداخت حقوق به کارگرانشان است

 

جیرفت

 

انفجار دیگ بخار کارخانه رب گوجه فرنگی در جیرفت منجر به مجروح شدن چهار نفر از کارگران و سه نفر خارج از کارخانه شد. انفجار در این کارخانه به حدی بود که تا شعاع 200 متری را در برگفت

 

بازارچه چینی و بیکاری کارگران ایران در صنایع مختلف

 

یک مقام کارگری افتتاج بازارچه ی چینی را به معنای خداحافظی با اقتصاد صنعتی و تعظیم سوال برانگیر به اقتصاد بنکداری و دلالی دانست و گفت : ورود کارلاهای مصرفی چینی به معنای قطع طناب عمر اشتغال است که به  بیکاری کارگران در صنایع مختلف منحر میشود

 

وی گفت :در این شرایط اسف بار با افتتاح بازارچه چینی باید با اقتصاد صنعتی و پویا خداحافظی کرده و به اقتصاد دلالی وبنکداری سلام کنیم . امروزه صنایع کشور همچون ماشین افزار ، ابزارآلات ، لوازم خانگی و، پوشاک و  ...در معرض تهدید جدی قراردارند در این شرایط فقط همین مانده که باراه اندازی بازارچه چینی درهای کشور را باز کنیم تا غول اقتصاد چین آزدانه نه تنها کالا ، بلکه نیروی کاررا نیز با خود ش بیاورد .وی اقتصاد وارداتی چین را میهمان ناخواندهای دانست که سر سفره ما بدون دعوت حاضر میشود و حتا به صاحبخانه نیز رحم نمیکند . وی افزود دستهایی در کار است تا ایران را محل بارانداز کالاهای بی کیفیت چینی کند  . افتتاح بازارچه چینی به معنای پیچیدن نسخه صنایع داخلی و تقدیم اقتصاد کشور به چین است و با افتتا ح این بازارچه ، اقتصاد مصرفی جایگزین اقتصاد تولیدی میشود و اولین قشری  زیان کننده از ورود کالاهای چینی کارگران وخانواده هاشان خواهند بود

 

کارخانه نساجی رحيم زاده

 

250 کارگر کارخانه نساجی رحيم زاده , اصفهان مدت 2 ماه است که حقوق دريافت نکردهاند. اين کارگران 6 ماه حقوق و مزايای سال گذشته را هم طلبکار میباشند.

 

قند قهستان

 

ـ کارگران کارخانه قند قهستان در استان خراسان جنوبی مدت 5 ماه است که حقوق دريافت نکردهاند. واردات بی رويه شکر سبب توقف توليد شکر در کارخانه قند قهستان شده است.

 

کارخانه , پادزانيک, قزوين

 

ـ 250 کارگر کارخانه , پادزانيک, قزوين مدت 6 ماه است که حقوق دريافت نکردهاند و در صورت اعتراض به عملکرد مديريت از کار اخراج میشوند.

  

618 کارگر معدن سنگرود

 

 بيش از 618 کارگر معدن سنگرود مدت 17 ماه حقوق معوقه خود را دريافت نکردهاند. اشتغال 3500 نفری به 618 نفر رسيده و با تمهيدات مديريت جديد تا پايان سال جاری به 360 تن خواهد رسيد.

 

 کشت و صنعت گوهر کوه خاشمدت

 

ـ 200 کارگر شرکت کشت و صنعت گوهر کوه خاشمدت 6 ماه است که حقوق دريافت نکردهاند. بيش از 5 سال است که دستمزد ماهيانه اين کارگران با تاخير چندين ماهه پرداخت میشود. همچنين بن کارگری از سال 84 پرداخت نشده است. ليست بيمه برخی از کارگران نزديک به 12 سال به سازمان تامين اجتماعی ارسال نشده و اين کارگران با وجود 35 سال سابقه کار مستمر هنوز بازنشسته نشدهاند.

 

صنايع فلزی تهران

 

360 کارگر کارخانه صنايع فلزی تهران مدت 2 ماه است که حقوق دريافت نکردهاند.همچنين 3 ماه حقوق معوقه سال 85 کارگران پرداخت نشده است. اين کارگران برای اعتراض هفته گذشته به اعتصابی 4 روزه دست زدند.

 

کارخانه الياف کرج

 

 560 کارگر کارخانه , الياف توليد کننده نخ نايلون , در کرج حقوق خود را دريافت نکردهاند. اين کارخانه زير نظر بنياد مستضعفان میباشد. مديريت کارخانه میخواهد زمينهای اين کارخانه را به يک شرکت بزرگ خودرو سازی بفروشد.

  

 شرکت پيمانکاری فرايند کاو طبس

 

دهها کارگر شرکت پيمانکاری فرايند کاو طبس مدت 4 ماه است که حقوق دريافت نکردهاند. اين شرکت ساختمانی با راه آهن قرار داد دارد.

 

 کارگران شهرداری سقز

 

130 نفر از کارگران شهرداری سقز که بيشتر آنان را رفتگران تشکيل میدهند مدت 4 ماه است که حقوق دريافت نکردهاند.

 

گونی بافی اروميه

 

بيش از 60 کارگر کارخانه گونی بافی اروميه حقوق و مزايای دی و اسفند 84، عيدی و پاداش سال 84 و 85 و سه ماه حقوق سال 85 خود را دريافت نکردهاند.

 

 درخواست جمعی از کارگران شرکت نفت

 

آنها  در قسمتی از نامه اشان نوشتند : ما کارگران رسمی شرکت نفت در شرایط سخت وآلودگی های ناشی از مواد نفت و سرب در معرض انواع بیماریهای ریوی ، تنفسی و عروقی میباشیم و همانگونه که سوابق امر حکایت دارد طی دو دهه اخیر بیش از 30 نفر از کارگران زیر 50 سال در آستانه بازنشستگی به همین علت جان خود را ازدست داده اند و یا با صرف هزینه های درمانی طولانی مدت زندگی طاقت فرسایی را سپری مینمایند ....

 

 قارچ سینا

 

كارخانه قارچ سينا كه از كارخانههاى معتبر صنايع غذايى است از نظر توليد و فروش محصولات مشكلى ندارد اما بيش از يك صد كارگر كارخانه قارچ سينا در استان همدان از شدت احتياج مالى استعفا دادند. آنها جستجو براى يافتن شغل جديد را بر كار كردن در كارخانه ترجيح مى دهند.

 يك فعال كارگرى در استان همدان گفت: در 12 سال گذشته مطالبات كارگران كارخانه قارچ سينا آنقدر با تاخير پرداخت شده است كه آنها از ادامه دادن به كار در اين واحد توليدى خسته شدهاند.

وى گفت: به تازگى جمعی از كارگران با سابقه اين كارخانه در اقدامى عجيب از كار خود استعفا داده و ترجيح دادند از راههای ديگری غير از توليد مخارج زندگی خود را تامين کنند.

به گفته اين فعال كارگري، كارگران مذکور كه در كارخانه قارچ سينا بيش از 18 سال سابقه كار داشتند هم اكنون در جستجوی كارهاى موقت فصلى و آزاد هستند زيرا تامين هزينههاى زندگى از طريق پرداختىهاى كارخانه مقدور نيست.

 

جانبازان و آزادگان قزوين

 

حدود 60 نفر از جانبازان و آزادگان قزوين در مقابل سازمان بنياد شهيد و ايثار گران دست به تجمع زدند. آنها گفتند با گذشت 2 سال از تشکيل پرونده هنوز حقوقی دريافت نکرده ايم.رئيس امور ايثارگران قزوين گفت: جانبازان بالای 25 درصد و آزادگان کارگران کارخانه هستند و تقاضای حقوق از کار افتادگی دارند.

 

گونی بافی سما

 

اعتراض کارگران کارخانه گونی بافی سماء همچنان ادامه دارد. کارفرما هنوز اقدام به پرداخت حقوق و مزایای کارگران نکرده است. حدود ۲۰۰ تن از کارگران مجتمع صنعتی سماء، که در جاده سنندج – همدان قرار دارد، بیش از ۴ ماه است که حقوق و مزایای خود را دریافت نکردهاند. کارگران در اولین اقدام خود مجمع عمومی کارگران را تشکیل دادند و خواستهای خود را به اطلاع کارفرما و نهادهای دولتی رساندند. اما کارفرما علیرغم وعده به پرداخت فوری خواستهای کارگران پس از گذشت ۱۷ روز (از جمله پرداخت حقوقهای معوقه، پرداخت کسری ماهی ۵ هزار تومان از حقوق کارگران در شش ماه گذشته و برخورداری از امکانات رفاهی و بهداشتی و همچنین سرویسهای ایاب و ذهاب) هنوز به تعهدات خود عمل نکردهاند.

 

کارخانه درخشان يزد

 

ـ 120 کارگر کارخانه درخشان يزد با 19 الی 27 سال سابقه کار، مدت 20 ماه است که حقوق دريافت نکردهاند. کارگران برای اعتراض در مقابل کارخانه دست به تجمع زدند، اين کارخانه زير نظر سازمان مسکن میباشد.

 

 کارخانه روکش چوبی قزوين

 

ـ 70 کارگر کارخانه روکش چوبی قزوين مدت 6 ماه است که حقوق دريافت نکردهاند. کارگران برای اعتراض نامهای به استانداری ارسال کرده و در خانه کارگر قزوين دست به تجمع زدند.

  

کارخانه نساجی سراب بافت

 

ـ جمعی از کارگران کارخانه نساجی ,سراب بافت, در اعتراض به عدم دريافت حقوق در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. 500 کارگر اين کارخانه مدت 17 ماه است که حقوق دريافت نکردهاند.

 

نساجی پاکريس سمنان

 

250 کارگر نساجی پاکريس سمنان با 14 الی 15 سال سابقه کار، مدت 8 ماه است که حقوق دريافت نکردهاند. همچنين کارگران عيدی و پاداش سال گذشته و بن کارگری سه سال گذشته را طلب دارند. کارگران برای اعتراض يک هفته اعتصاب کردند.

  

کارخانه آزمايش

 

حدود 400 کارگر کارخانه آزمايش در اعتراض به عدم بازنگری در طرح طبقه بندی مشاغل و نيز ابهام در آينده شغلی خود، ماه گذشته دست به اعتصاب زده بودند. کارفرما 40 نفر از کارگران را بعنوان عوامل خاطی و برای تنبيه ساير اعتصاب کنندگان از کار اخراج کرد.

 

شرکت پوشينه بافت قزوين

 

400 کارگر شرکت پوشينه بافت قزوين مدت 6 ماه است که حقوق دريافت نکردهاند. کارگران برای اعتراض از شهرک صنعتی قزوين تا اداره کل صنايع و معادن در مرکز استان اقدام به راهپيمايی کردند.

 

سازمان همياری استان آذربايجان غربی

 

 70 نفر از کارکنان سازمان همياری استان آذربايجان غربی با سوابق کاری بين 5 تا 15 سال از کار اخراج شدند.

 

گونی بافی کمياک، قروه

 

ـ کارخانه گونی بافی ,کمياک, قروه تعطيل شد و 800 کارگر اين کارخانه از کار اخراج شدند.

 

کبریت سازی زنجان چوب

 

ـ تمامی کارگران کارخانه کبريت سازی زنجان چوب از کار اخراج شدند. اين کارخانه تحت پوشش بانک صنعت و معدن قرار دارد.

 

پوشينه بافت قزوین

 

حدود 200 نفر از كارگران پوشينه بافت از حدود ساعت 9 امروز به صورت دسته جمعى از محل كار خود به سمت قزوين حركت كردند و با تجمع تا ساعت حدود 13 مقابل اين فرماندارى خواستار رسيدگى مسئولان دولتى به مشكل عدم دريافت حقوق معوق خود شدند. كارگران شركت در حال حاضر 4 ماه حقوق سال جاري، عيدى و پاداش سال گذشته و سالجارى و بن كارگرى سال‌هاى 84، 85 و 86 را از مسئولان شركت مطالبه مي‌‌كنند. گزارش رسيده حاكى است كه برخى مسئولان با نمايندگان كارگران معترض مذاكرههايى داشتند كه در نهايت اين تجمع بدون هيچگونه تنش يا موضوع خاصى پايان يافت. حل بحران شركت پوشينه بافت يكى از مصوبات سفر رئيس جمهور در استان قزوين بود.

 

چینی حمید

200 کارگر رسمی کارخانه "چینی حمید" قم روز گذشته در اعتراض به تعطیلی کارخانه و عدم در یافت 6 ماه حقوق و مزایای شغلی در خیابان منتهی به کارخانه دست به راهپیمایی زدند.

این راهپیمائی همزمان با دستور مدیریت مبنی بر تعطیلی کارخانه و خروج بی قید و شرط کارگران از محل کارخانه صورت گرفته که در نهایت این تحرکات اعتراضی با حضور و بر خورد نیروی انتظامی پایان یافت.

علت تعطیلی کارخانه خرابی کورهها ذکر شده در صورتی که کارگران معتقدند که کوره کارخانه هیچ گونه مشکلی نداشته و خرابی کارخانه بهانهای برای تعطیلی کارخانه و اخراج کارگران در پایان سال بوده است.

 

پروفيل سازی ساوه

 

اعتراضات کارگران پروفيل ساوه از اواخر سال 1385 بدنبال قطع افزايش توليد شروع شده و در زمآنهای خاص ادامه داشته است. با توجه به اينکه افزايش توليد يک حق قانونی است ولی رییس کارخانه اعلام کرده است حتی يک ريال هم نخواهم پرداخت و کارگران با شکايت نيز نمیتوانند از من افزايش توليد بگيرند چون وزارت کار و ديگر نهادها را من میتوانم بخرم. کارگران میگويند طبق تاييد اداره کار و کارشناسان مربوطه اين توليدی در رديف کارهای سخت و زيان آور قرار دارد و در بخشهای آبکاری گالوانيزه ذرات سرطان زا از قبيل (ذرات و بخار سرب،روی، فسفر و ...)و در قسمتهای ديگر بخار و ذرات آهن در تمامی فضای کارخانه بشدت وجود دارد و ما لوازم ايمنی و حفاظتی نداريم. که هرچه به ادارات مختلف شکايت کرديم علی رغم اينکه بازرسان و کارشناسان تاييد کرده و نوشتهاند و حتی در ادارات مربوطه پذيرفتهاند که اين توليدی در رديف کارهای سخت و زيان آور است بدليل اينکه قدرت و حمايت بسياری پشت کار فرما است. اما موفق نشده ايم سختی کار گرفته و برای بازنشستگی مان استفاده نماييم. کارگران میگويند سالهای قبل عيدی و حقوق اسفند را تا دهم اسفند پرداخت میکردند.ا ما در حال حاضر برای بدست آوردن حقوق اسفند، عيدی و افزايش توليد دست به اعتراض زده ايم. در سال 85 رستمی افزايش توليد را حذف کرد و امسال عيدی و حقوق اسفند را حذف کرده است حتما" سال بعد میخواهد نفس کشيدن را از زندگی ما حذف کند.کارگران میگويند علی رغم اينکه رستمی با ايجاد تشکل کارگری سر سختانه مخالف است اما ما میخواهيم تشکل خود را ايجا کنيم. رستمی حتی حاضر به پذيرفتن نمايندگان کارگران نبود ولی ما با اعتراض خود توانستيم به او بقبولانيم که بايد نمايندگان خود را برای پيش برد اعتراض خود انتخاب کنيم. هر چند آنها هيئتی تشکيل دادهاند که میخواهند صلاحيت کانديداهای مارا بررسی کنند ولی ما تلاش میکنيم اجازه ندهيم کانديداهای ما را رد کنند.در همان13/12/1386 پس از تهيه تفاهم نامه هيئت نظارت بر انتخابات متشکل از نماينده کارفرما، نماينده اداره کار و نماينده کارگران انتصاب شدند.کارگران میگويند ما میدانيم که اين سه جانبه گرايی حق مارا پايمال میکند. ولی فعلا" مجبور به پذيرش آن شديم. رستمی تهديد کرده است که عاملين اعتصاب را شناسايی کرده اخراج و تحويل پليس خواهم داد. کارخانه پروفيل ساوه 1300 نفر پرسنل دارد که طی سال گذشته چهار نفر را اخراج کردهاند و همچنين تعدادی از کارگران را که قراردادهای 6 و3 ماهه داشتند به قراردادهای 1 ماهه و سفيد امضاء تبديل کردهاند. کار خانه پروفيل سازی ساوه در سال 1353در جاده ساوه به سمت اصفهان تاسيس شده است که در آن زمان دارای 4 سالن بسيار کوچک بوده و رستمی که آهن فروشی در تهران بود در سال 1364 اين کارخانه را خريده است و تا امروز از محل در آمد آن که بدنبال استثمار وحشيانه کارگران بوده است توانسته ضمن توسعه اين کارخانه از 4 سالن کوچک به 24 سالن بزرگ با ابعاد 240 در 24 از محل در آمد آن يک کارخانه در دوبي، يکی در انگلستان، و همچنين در مشهد به نام صفا طوس، کار خانه لوله سازی ديگری در اهواز و گروه صنعتی در آمل و همچنين شرکت سوله سازی در تهران و يک کارخانه بزرگ ديگر به نام نورد لوله صفا در ساوه افتتاح وبه توليد برساند. دانشگاه علمی کاربردی ساوه متعلق به رستمی است. او میخواهد ورزشگاه نيز بسازد وبا توجه به اينکه قيمت توليدات اين کارخانه و ديگر کارخانجات رستمی و در مجموع مصنوعات فلزی بسيار سود آور است و تمامی ثروت هنگفت خود را ازقبال کار ما بدست آورده است با اين حال حاضر به پرداخت حقوق کارگران نيست. همچنين رستمی طی چند سال گذشته مبلغ 1400ميليارد تومان از بانک پارسيان اختلاس کرده است.ولی چون پشتيبان قوی در قدرت دارد کسی نمیتواند او را محاکه کند. کارگران میگويند :ما تا گرفتن تمامی حقوق، افزايش توليد، عيدی و ايجاد تشکل خود به مبارزه ادامه خواهيم داد.

 

انحلال صندوق نسوز کاوه و اخراج کارگران

 

هفته گذشته اعضای هیئت مدیر صندوق نسوز خرم در آخرین جلسه خود با اخراج همه کارگران موافقت کردند.

تازه ترین شنیدههای کارگران کارخانه صندوق نسوز خرم از تصمیم قطعی هیات مدیره مبنی بر اعلام انحلال این کارخانه و اخراج همه کارگران حکایت دارد. با وجود آنکه مدیریت انتقال کارخانه به منطقهای در اصفهان را دلیل اصلی تعطیلی کارخانه و اخراج 200 کارگر اعلام میکند اما به عقیده کارگران افزایش بی سابقه ارزش مستقلات، دلیل اصلی این تصمیم است.

یکی از کارگران گفت: بهای بیست و چند میلیارد تومانی زمین کارخانه صندوق خرم آنقدر برای هیات مدیره وسوسه انگیز است که آنها تصمیم دارند برای دستیابی آسان تر به این پول، خریدار کارخانه را از شر کارگران خلاص کنند.

به گفته این کارگر، یکی از اعضای هیئت مدیره در یک جلسه به کسانی که خواهان ادامه فعالیت کارخانه بودهاند، گفته است: از پول فروش کارخانه فقط 7 میلیارد تومان در اختیار من بگذارید تا با سود آن شما را صاحب چندین کارخانه دیگر کنم.

 

پروفيل چيپال

 

کارخانه پروفيل چيپال در استان مرکزی تعطيل و 90 کارگر از کار اخراج شدند، در حالی که نيمی از مطالبات کارگران پرداخت نشده است.)

 

 کورههای آجرپزی قلعه تل

 

بر طبق گزارشان شرايط كار در کورههای آجرپزی چنان خطرناك است كه كارگران هر ماه شاهد قطع شدن انگشت دست يكى از همكاران خود هستند.

كارگران كارخانه آجرپزى "قلعه تل" خوزستان در شرایط بسیار دشوار و نامنی مجبورند حداقل 12ساعت کار کنند.

و از بازرسی بیمه نیز خبری نیست.

 

حوادث کار در کورهها در اثر ريزش بار آجر، برق گرفتگى و يا گير كردن در ميان نوارهاى حمل آجر روى مى دهد

  

 انتقال نیروی اهواز

 

بر طبق آخرین اطلاعات به دست آمده مسوول حراست انتقال نیروی اهواز به مقابله با خواستههای کارگران و با توجه به عدم پرداخت حقوق کارگران از سال گذشته و هم چنین اعتراضات به مدیریت انتقال نیروی خوزستان ارتقا یافت. حضورنیروهای امنیتی جهت سرکوب کارگران و کنترل هر چه بیشتر خواستههای کارگران انتقال نیروی اهواز است. قبلا نیز دراین مجموعه خواستههای قانونی کارگران از طرف کارفرما نادیده گرفته شده و عدهای از کارگران به رغم درخواست حقوق قانونی خوداز کار اخراج شدهاند. از جمله  یکی از نمایندگان کارگران به جرم دفاع از حقوق کارگران نیز مدتهاست که از این مرکز اخراج شده و کارفرما حتا از پرداخت حق حقوق قانونی او خودداری میکند.

 

معدن یورت آزاد شهر

 

هفت نماینده ی کارگران معدن یورت آزاد شهر توسط نیروی انتظامی دستگیر شدند. کارگران معترض این معدن از چهاردهم فروردین ماه به دلایل زیر اعتصاب کردند:

 

عدم پرداخت مناسب حق و حقوق کارگری در سه سال اخیر

 

رعایت نشدن مسایل بهداشتی

 

برخورد نامناسب مسوولان با کارگران

 

استفاده از ماسکهای غیر استاندارد در معدن

 

  محاکمه 6 کارگر نیشکر هفت تپه به اتهام تحریک کارگران

 

اين 6 نفر از كارگران هفت تپه هستند كه چند ماه پيش در جريان اعتصاب كارگران اين كارخانه بازداشت شدند و قرار است به اتهام تحريك كارگران هفت تپه محاكمه شوند.

 

در حالي گفته مي‌شود كارگران نيشكر هفت تپه به همراه خانواده‌هاي خود از صبح امروز تاكنون مقابل فرمانداري شوش تجمع كرده‌اند، منابع آگاه از محاكمه 6 نفر از كارگران اين كارخانه در هفته جاري خبر دادند.

به گزارش دسترنج، يك منبع آگاه اعلام كرد: جلسه محاكمه 6 نفر از كارگران هفت تپه، روز اول خرداد ماه برگزار مي‌شود.

وي يادآور شد: اين 6 نفر از كارگران هفت تپه هستند كه چند ماه پيش در جريان اعتصاب كارگران اين كارخانه بازداشت شدند و قرار است به اتهام تحريك كارگران هفت تپه محاكمه شوند.

اعلام خبر محاكمه كارگران نيشكر هفت تپه، آن هم به اتهام تحريك كارگران به اعتصاب و اعتراض در حالي است كه براساس اخبار منتشر شده اعتراض كارگران نيشكر هفت تپه همچنان ادامه دارد.

براساس گزارش‌هاي بدست آمده، از صبح امروز با تجمع كارگران در مقابل فرمانداري شوش، دور جديدي از حركت‌هاي اعتراضي كارگران هفت تپه آغاز شده است.

پيشتر منابع خبري اعلام كرده بودند كه كارگران كارخانه هفت تپه در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات خود، در محل كارخانه دست به اعتصاب زده‌اند.

نزديك به 5 هزار كارگر در كارخانه نيشكر هفت تپه مشغول به كار هستند، كه براساس اظهارات برخي از كارگران از اسفندماه سال گذشته حقوق و مطالبات اين كارگران پرداخت نشده است.

 

نصب دوربین برای کنترل مراجعان اداره کار؟!

 

اين دوربين‌ها به دستور شخص رييس اداره كار استان قم نصب شده و خود وي از داخل دفتر كارش شخصا بر رفت و آمد مراجعان به اين اداره كل نظارت مي‌كند.

 

گفته مي‌شود به دستور مديركل اداره كار و امور اجتماعي استان قم در بيشتر اتاق‌ها و ورودي‌هاي اين اداره كل دوربين‌هاي مدار بسته نصب شده است.

فعالان كارگري استان قم در گفتگو با دسترنج، اعلام كردند كه از هفته گذشته رفت و آمد مراجعان در اداره كل كار استان قم به وسيله دوربين‌هاي مدار بسته‌اي كه در بيشتر اتاق‌ها و ورودي‌هاي اين اداره نصب شده است، كنترل مي‌شود.

اين دوربين‌ها به دستور شخص رييس اداره كار استان قم نصب شده و خود وي از داخل دفتر كارش شخصا بر رفت و آمد مراجعان به اين اداره كل نظارت مي‌كند.

شنيده‌ها حاکیست که وي در پاسخ به پرسشي مبني بر اينكه چرا در اين اداره كل، رفت و آمد مراجعان با دوربين‌هاي مدار بسته كنترل مي‌شود، گفته است: اين دوربين‌ها براي كنترل نيروهاي سياسي نصب شده است.

نصب دوربين هاي مدار بسته در اداره كل كار استان قم به منظور كنترل رفت و آمد مراجعان و نظارت شخص مديركل اين اداره بر اين موضوع در حالي است كه:

۱- مراجعان به اداره كل صرف نظر از گرايش‌ها و تفكرهاي سياسي، كارگران و يا كارفرماياني هستند كه به منظور حل گرفتاري‌هاي مربوط به روابط كار به اين اداره مراجعه مي‌كنند.

۲ - با توجه به تعريف سمت حراست در ساختار اداري سازمان‌هاي دولتي، به نظر مي‌رسد نصب دوربين‌هاي مدار بسته و كنترل مراجعان به اين اداره از وظايف تعريف شده براي اين حراست است نه جايگاه مديركلي كه وظيفه اصلي آن نظارت بر حسن اجراي قانون كار در كارخانه‌هاي استان است

 

منبع : راه آینده

 

  سايه سكوت، برسر بيمه كارگران ساختماني

1387/02/28

 

مطابق قانون تامين اجتماعي، هيچ گاه سوابق بيمه‌ا‌ي کارگران ساختماني محاسبه نمي‌شود. در نتيجه اين دسته از کارگران از حمايت‌هاي بلندمدت چون فوت، ازکارافتادگي و بازنشستگي برخوردار نمي‌شوند كه با تصويب قانون بيمه کارگران روزمزد ساختماني که در دولت نهم عملياتي و در مجلس هفتم مصوب شد، اين قشر مي‌توانند، با پرداخت حق بيمه متعلقه (7 درصد) از خدمات کامل تامين اجتماعي استفاده کنند.

 

كارگران روزمزد ساختماني به عنوان اقشار آسيب‌پذيري كه علي‌رغم داشتن شغل بي‌ثبات، همواره در كمين حوادث ناشي از كار قرار دارند، به عنوان گروه زحمت‌كش و مظلومي ذكر مي‌شوند كه بيمه كردن آن‌ها از نظر مسوولان ذي‌ربط از واجبات به شمار مي‌رود.

به گزارش ايسنا، در حالي كه ارائه پيشنهاد بيمه اجتماعي كارگران روزمزد ساختماني از سخت‌ترين و دشوار‌ترين كارهاي بيمه‌اي سال گذشته به گفته عبدالرضا مصري ـ وزير رفاه ـ توصيف مي‌شود و وي آن را از مترقي‌ترين و بهترين كارهاي صورت گرفته در حوزه بيمه‌اي مي‌داند، پيشنهادي كه با تصويب نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و تاييد شوراي نگهبان تبديل به قانون شد، با نظر خود نمايندگان در حال حاضر در حالت تعليق به سر برده و مسكوت مانده است.

مخالفت اعضاي کميسيون عمران مجلس و وزير مسکن و شهرسازي با اجراي اين قانون از مهم‌ترين دلايل اجرا نشدن قانون بيمه کارگران ساختماني عنوان شده است؛ چراکه به گمان مسوولان، اجراي قانون بيمه کارگران روزمزد ساختماني مي‌تواند، هزينه‌هاي ساخت‌وساز کشور و به دنبال آن قيمت مسکن را به طور چشمگيري افزايش دهد.

محمد سعيدي کيا، وزير مسکن و شهرسازي نيز دلايل مخالفت وزارت مسکن با اجراي اين قانون را اين گونه بيان كرده: بازار مسکن از افزايش عوامل مرتبط با بخش مسکن به شدت تاثير مي‌پذيرد. بيمه کارگران ساختماني نيز يکي از موضوعاتي است که با اجراي آن قيمت ساخت و سازهاي کشور افزايش پيدا مي‌کند.

علي‌رغم اظهارات وزير مسکن و شهرسازي مبني بر مسکوت ماندن اين قانون، عبدالرضا مصري ـ وزير رفاه و تامين اجتماعي ـ در توضيح بيشتر، از چرايي مسكوت ماندن قانون اظهار بي‌اطلاعي كرد، اما با اين وجود پيگيري اجراي بيمه کارگران روز مزد ساختماني از سوي مصري، مهم‌ترين اولويت کاري وزارت رفاه در سال جديد عنوان شده است.

نكته جالب توجه در كش‌وقوس قانون بيمه كارگران ساختماني اين بود كه حق بيمه‌اي كه از كارفرمايان بابت بيمه كارگران ساختماني دريافت مي‌شد، بلافاصله با افزايش سرسام آوري روبه‌رو شد و در حالي‌كه در شرايط بيمه كارگران تغييري رخ نداده بود‌، حق بيمه دريافتي يك‌باره افزايش يافت. تا آن‌جا كه در بهمن ماه سال گذشته، كارفرمايان مشغول در بخش ساختمان، هنگامي كه براي گرفتن پروانه كار مراجعه كردند، ناچار به پرداخت حق بيمه بيشتري شدند؛ حق بيمه‌اي كه از كارفرمايان درخواست مي‌شد، ناگهان 33‌ برابر شده ‌بود و اين افزايش نارضايتي عمومي سرمايه‌گذاران در بخش مسكن را در پي داشت. بنابراين يكي از تبعات تصويب قانون بيمه كارگران ساختماني زماني خود را نشان داد كه خود آن‌ها هنوز طعم بيمه را نچشيده ‌بودند.

 

رقم حق بيمه پرداختي توسط كارفرما به كجاي ساختمان برمي‌خورد؟!

صمداله فيروزي، سرپرست دفتر برنامه‌ريزي بيمه‌هاي اجتماعي وزارت رفاه و تامين اجتماعي با اشاره به اتفاقات رخ داده در تصويب و اجرا نشدن قانون بيمه كارگران روزمزد ساختماني در سال جاري و تاثير آن بر افزايش قيمت مسكن، گفت: بيشتر از آن كه واقعيات عملي اين قانون بر افزايش قيمت مسكن تاثير داشته باشد، جو رواني آن اثرگذار بوده است.

وي با طرح اين سوال كه اگر در يك كارگاه نانوايي، كارفرمايي 20 درصد سهم بيمه كارگرش را بپردازد، آيا اين بدين معناست كه بيمه باعث گراني نان شده است، افزود: بر اساس فرمول موجود، حداقل دستمزد كارگر از ابتدا تا انتهاي يك پروژه ساختماني و به ازاي هر مترمربع، بيش از پنج هزار تومان در سال گذشته محاسبه شده بود كه اين رقم در سال جاري به بيش از شش هزار تومان مي‌رسد. حال اگر فرض كنيم حق بيمه پرداختي توسط كارفرما به ازاي هر كارگر و هر متر مربع ساختمان هفت هزار تومان باشد، اين رقم به كجاي ساختمان برمي‌خورد!!؟؟

 

تاثير حق بيمه پرداختي به حدي نيست كه يك مرتبه قيمت تمام شده مسكن را زير و رو كند

فيروزي ادامه داد: نمي‌گوييم اين رقم در قيمت تمام شده ساختمان اثر ندارد، اما اين تاثير به حدي نيست كه يك مرتبه قيمت تمام شده مسكن را زير و رو كند. از سوي ديگر اين افزايش بايد با خطرهاي پيش روي يك كارگر سنجيده شود كه كداميك حائز اهميت است!!

وي مشكل عمده پيش آمده را اطلاع‌رساني نادرست دانست و تصريح كرد: به دليل اطلاع‌رساني نادرست، احساس شده بيمه اين قشر باعث گراني مسكن مي‌شود؛ در حالي كه ضرورت اجراي اين قانون بسيار بيشتر از حد تصور است.

مديركل دفتر برنامه‌ريزي بيمه‌هاي اجتماعي وزارت رفاه در پاسخ به اين كه يكي از اثرات ابتدايي قانون پس از تصويب آن، افزايش قيمت صدور پروانه ساختماني بوده كه با اعتراضاتي همراه شده بود، بيان كرد: اين موضوع نيز به خاطر اطلاع‌رساني نادرست است؛ به طوري كه مي‌توان براي آن نيز راهكار درستي تعريف كرد، مثلا تمامي هزينه صدور پروانه ساختماني را يكجا مطالبه نكرد كه اين پيشنهاد در حال بررسي است.

سرپرست دفتر برنامه‌ريزي بيمه‌هاي اجتماعي وزارت رفاه در ادامه در اين‌باره تصريح كرد: در حال حاضر با همكاري سازمان تامين اجتماعي در حال بررسي براي منطقه‌اي كردن بيمه كارگران ساختماني هستيم تا بدين ترتيب حق بيمه كارگران بر حسب متراژ ساختمان و يا منطقه محاسبه شود.

 

تدوين اصلاحيه بيمه كارگران روزمزد ساختماني در وزارت رفاه

سرپرست دفتر برنامه‌ريزي بيمه‌هاي اجتماعي وزارت رفاه با اشاره به مسكوت ماندن بيمه كارگران ساختماني در سال جاري با حكم مجلس شوراي اسلامي و تامين نشدن اعتبارات مورد نياز آن از سوي دولت، عنوان كرد: سعي داريم هر چه زودتر اصلاحيه‌ بيمه كارگران روزمزد ساختماني را آماده و به هيات دولت ارسال كنيم كه اين اصلاحيه هم‌اكنون در حال تدوين است.

وي درباره ابلاغ قانون بيمه كارگران ساختماني توسط رييس جمهور نيز اظهار كرد: آن چه از طرف رييس جمهور اعلام شد، ابلاغ قانون تصويب شده در مجلس بود. حكم اجرايي قانون مستلزم آيين‌نامه‌ايي است كه بايد تدوين شده و به تصويب هيات وزيران برسد، تا قابليت اجرايي پيدا كند.

 

توقف بيمه كارگران ساختماني به معناي منتفي شدن قانون نيست

فيروزي ادامه داد: توقف بيمه كارگران ساختماني به معناي منتفي شدن قانون نيست، بلكه سعي داريم، با توجه به شرايط آن را به گونه‌اي تعديل كنيم كه اصل قضيه زير سوال نرود؛ چرا كه اين قانون يكي از دستاوردهاي ارزشمند نظام و دولت است كه بايد حفظ شود و استمرار يابد.

فشار مالي وارده بر كارگران و پرداخت حق بيمه توسط آن‌ها پس از پايان فعاليتشان در پروژه ساختماني و بيكار شدن آن‌ها يكي از مشكلاتي است كه مي‌تواند باعث توقف در استمرار بيمه پردازي آن‌ها شود كه فيروزي در اين مورد خاطر نشان كرد: مدعي نيستيم بهترين قانون را نوشته‌ايم و كسي نيز ادعا نكرده اين كار بدون نقص است، بايد كار را انجام داد، سپس عيب‌هاي آن را برطرف كرد.

در حال حاضر اگر کارگران ساختماني در هنگام فعاليت در ساختمان‌ها بر اثر حوادث ناشي از کار دچار حوادثي ‌شوند، سازمان تامين اجتماعي، خدمات درماني به آن‌ها ارائه مي‌دهد و چنانچه از کارافتاده و يا فوت كنند، به آن‌ها يا خانواده هايشان مستمري پرداخت مي‌كند، اما مطابق قانون تامين اجتماعي، هيچ گاه سوابق بيمه‌ا‌ي کارگران ساختماني محاسبه نمي‌شود. در نتيجه اين دسته از کارگران از حمايت‌هاي بلندمدت چون فوت، ازکارافتادگي و بازنشستگي برخوردار نمي‌شوند كه با تصويب قانون بيمه کارگران روزمزد ساختماني که در دولت نهم عملياتي و در مجلس هفتم مصوب شد، اين قشر مي‌توانند، با پرداخت حق بيمه متعلقه (هفت درصد) از خدمات کامل تامين اجتماعي استفاده کنند.

 

بیش از 30 زن کارگر شاغل در کارخانه "صدف دگمه" کردستان ماهیانه 60 تا 70 هزار تومان دستمزد دریافت می‌کنند.

 

"اسماعیل زمانی"  فعال کارگری در کردستان با بیان این مطلب به دسترنج گفت: کارفرمای شرکت با اخراج کارگران مرد بیش از 30 کارگر زن را با حقوق بسیار پایین بکار گرفته است.

او گفت: مدیریت کارگران را  به کارهای اجباری واداشته و جمعه و روزهای تعطیل نیز به دستور مدیر، روز کاری شناخته می‌شوند

 

  بیش از 5 هزار کشاورز دیم‌کار استان کرمانشاه بدلیل خشکسالی بی‌سابقه و از بین رفتن محصول، شغل خود را از دست دادند.

 

"اکبری" فعال کارگری در استان کرمانشاه به دسترنج گفت: ازبین رفتن زمین‌های کشاورزی و باغات میوه که در پی شدت گرما و خشکسالی بی‌سابقه شدت گرفته، خسارات جبران ناپذیری را به هزاران کشاورز این منطقه وارد کرده است.

او گفت: با وجود بحث و گفت وگوی مسوولان منطقه در رابطه با حمایت و امدادرسانی به کشاورزان آسیب دیده، هنوز هیچ اقدامی از سوی مسوولان دولتی در این خصوص صورت نگرفته است.

اکبری گفت: ۵۰ درصد کشاورزانی که بطریق آبیاری به کشاورزی اشتغال داشتند نیز کار خود را از دست داده‌اند

 

  34 نفر از کارگران کارخانه تعطیل شده لامپ فارس در چند روز گذشته از کارفرما حکم کتبی اخراج خود را دریافت کردند.

 

به گزارش دسترنج، یک فعال کارگری در استان فارس اعلام کرد که مدیریت کارخانه لامپ فارس برای 34 نفر از کارگران خود نامه کتبی اخراج فرستاده است.

در این نامه‌ها که همگی دارای متن یکسان است با عبارتی چون به دلیل زیان‌دهی و عدم وجود چشم‌انداز و قدیمی شدن ماشین‌آلات اخراج کارگران ابلاغ شده و از آنها خواسته شده است تا برای تسویه حساب خود را آماده کنند.

کارخانه لامپ فارس از کارخانه‌های بحران‌زده استان فارس بود که از مدتی پیش تعطیل شد و به جز کارگران رسمی همه کارگران قراردادی آنها اخراج شدند.

گفته می‌شود نامه‌های اخراج تنها به 34 نفر از کارگران رسمی کارخانه ابلاغ شده است و از مابقی کارگران خواسته شده تا از ابتدای ماه آینده برای راه‌اندازی کارخانه در محل کار خود حاضر شوند.

 

  يك فعال كارگري از استان خراسان رضوي از پرداخت نشدن 8 ماه حقوق و مزاياي كارگران كارخانه رب گوجه فرنگي سازي چين چين بين‌الملل خبر داد.

 

به گفته فعالان كارگري در استان خراسان رضوي كارفرماي دولتي به دنبال زمينه چيني براي تعطيل كردن تنها كارخانه دارنده مجوز صادرات رب گوجه فرنگي استان است.

به گزارش دسترنج، يك فعال كارگري از استان خراسان رضوي از پرداخت نشدن 8 ماه حقوق و مزاياي كارگران كارخانه رب گوجه فرنگي سازي چين چين بين‌الملل خبر داد.

وي بابيان اينكه در حال حاضر تعداد كارگران اين كارخانه كه تنها كارخانه داراي مجوز صادرات است به 50 تا 60 نفر كاهش يافته است، افزود: در همين رابطه شكايتي از سوي كارگران در مراجع تشخيص و حل اختلاف مطرح شده است.

وي گفت: به نظر مي‌رسد كه مديران دولتي اين كارخانه سعي دارند با بحراني جلوه دادن وضعيت كارخانه مقدمات تعطيلي وكارخانه و تسويه حساب با كارگران را فراهم كنند.

اين فعال كارگري به نقل از كارگران كارخانه گفت: كارفرما به عمد از خريد مواد خام خودداري ميكند و با اين توجيه كه توليد به صرفه نيست در چند ماه گذشته كارخانه را تعطيل نگهداشته است.

وي گفت: با اين وجود كارگران براي خريد و اداره كارخانه اعلام آمادگي كرده‌اند اما كارفرما به آنها گفته شما كه حقوق نمي‌گيريد چطور مي‌خواهيد كارخانه را  بخرید  

 

  به موجب تصمیماتی که در جلسه اخیر مدیران استانی با مدیران کشتی سازی ایران صدرا اتخاذ شده است، قرار است تعداد 500 کارگر این شرکت به بیمه بیکاری معرفی شوند.

 

فعالان کارگری استان بوشهر از توافق مدیران اداری این استان با مدیران کشتیرانی ایران صدرای بوشهر بر سر معرفی گروهی از کارگران این کارخانه به بیمه بیکاری خبر می‌دهند.

به گزارش دسترنج، عیسی محمد کمالی گفت: به موجب تصمیماتی که در جلسه اخیر مدیران استانی با مدیران کشتی سازی ایران صدرا اتخاذ شده است، قرار است تعداد 500 کارگر این شرکت به بیمه بیکاری معرفی شوند.

وی افزود: این معرفی به دلیل اجرای تغییرات ساختار اقتصادی در شرکت کشتی سازی ایران صدرا خواهد بود.

به گفته کمالی، مدیران ایران صدرا قصد دارند در راستای تغییر ساختار اقتصادی شرکت خود، یکی از بخش‌های سکوسازی و کشتی سازی را حذف کنند.

در حال حاضر بیش از هزار کارگر در کارخانه کشتی و سکوسازی ایران صدرا مشغول به کار هستند.

این کارخانه از چندی پیش به دلیل آنچه که نبود سفارش‌های جدید عنوان می‌شد قادر به پرداخت مطالبات کارگران خود نبو

 

به دنبال اخراج 11 نفر از کارگران ناراضی ایران برک، تمامی کارگران این کارخانه از صبح دیروز به نشانه اعتراض از حضور در محل کار خودداری کردند و مقابل کارخانه تجمع کردند.

به گزارش دسترنج، یکی از کارگران ایران برک گفت: در این تجمع اعتراضی حدود 250 کارگر شرکت دارند.

به گفته این کارگر، تجمع کنندگان نسبت به اخراج بی‌دلیل 11 نفر از همکاران خود معترض بوده و خواهان بازگشت به کار بی‌قید و شرط آنها می‌باشند.

گفته می‌شود این 11 نفر به دلیل شرکت در تجمع هفته پیش که از سوی جمعی از کارگران این کارخانه در تهران برگزار شد، اخراج شده‌اند.

سه شنبه گذشته گروهی 120 نفره از کارگران نساجی ایران برک در اعتراض به دریافت نکردن ماه‌ها حقوق و مزایا از رشت به تهران آمدند تا در مقابل محل کار سهامدار عمده این کارخانه تجمع کنند.

این کارگران سرانجام روز پنجشنبه در ارائه پرداخت شدن یک ماه از حقوق معوقه به محل کار خود بازگشتند.

یکی از کارگران ایران برک گفت: مسوولان وزارت کار از ما خواستند تا در ازای دریافت یک ماه حقوق معوقه به محل کار خود بازگردیم تا به خوراک تبلیغاتی رسانه‌های بیگانه تبدیل نشویم.

وی افزود: قصد تجمع‌کنندگان از تجمع هفته گذشته تنها پیگیری مطالبات صنفی بود.

این فعال کارگری با بیان اینکه در حال حاضر کارفرما سعی دارد با سیاسی کردن موضوع، شرایط را برای کارگران سخت‌تر کند، گفت: از ابتدا می‌دانستیم ممکن است پس از بازگشت با ما مثل آشوبگر رفتار شود.

 

   به موجب اصل 106 قانون اساسي، دادگاه‌هاي صالحه بايد بصورت خارج از نوبت به ادعاهاي معترضان انحلال شورهاي اسلامي كار رسيدگي كنند، اما با گذشت نزديك به 9 ماه از انحلال غيرقانوني اين نهاد صنفي هنوز مراجع قضايي به اعتراض كارگران رسيدگي نكرده است.

 

به دنبال انحلال شوراي اسلامي كار كارخانه كشتي‌راني والفجر 8 كه در سال 86 از سوي اداره كار و امور اجتماعي تهران صورت گرفت، هنوز دادگاه صالحه به شكايت كارگران اين مجموعه رسيدگي نكرده است.

به گزارش دسترنج، حسن حبيبي، رييس شوراي اسلامي كار كشتيراني والفجر 8 گفت: از مرداد ماه سال 86 شوراي اسلامي كار اين مجموعه با راي غيرقانوني هيات موضوع ماده 22 اداره كار و امور اجتماعي تهران منحل شده است.

وي افزود: در حالي كه به موجب اصل 106 قانون اساسي، دادگاه‌هاي صالحه بايد بصورت خارج از نوبت به ادعاهاي معترضان انحلال شورهاي اسلامي كار رسيدگي كنند، اما با گذشت نزديك به 9 ماه از انحلال غيرقانوني اين نهاد صنفي هنوز مراجع قضايي به اعتراض كارگران رسيدگي نكرده است.

به گفته حبيبي، مسوولان قضايي تاكنون در توجيه اين تاخير چند ماهه، حضور نداشتن نماينده اداره كار و اشراف نداشتن به موضوع قانون كار را مطرح كرده‌ان

 

  رييس شوراي كارگري صنايع نخ خمين گفت: ميزان توليد اين واحد به نصف كاهش يافت.

 

رييس شوراي كارگري صنايع نخ خمين گفت: كمبود نقدينگي، ميزان توليد اين واحد صنعتي را از شش تن به سه تن كاهش داده است.

علي ساداتي در گفت‌وگو با ايرنا افزود: برغم عدم همكاري بانك رفاه استان مركزي در پرداخت وام 10 ميليارد ريالي به اين واحد توليدي، براي جلوگيري تعطيلي كارخانه به‌حداقل توليد راضي شده‌ايم.

وي گفت: مسوولان بانك مربوطه دليل اين امر را داشتن بدهي معوقه و كاهش نقدينگي اين واحد توليدي عنوان كرده‌اند.

وي اظهار داشت: صنايع نساجي در سراسر ايران با بحران مواجه هستند اما به لحاظ مديريت توانمند در صنعت نساجي خمين، اين واحد همچنان فعال است.

سرپرست بانك رفاه كارگران استان مركزي گفت : بدهي معوقه و تامين نبودن وثيقه و نداشتن نقدينگي، از جمله مواردي است كه باعث شده اين بانك نتواند تسهيلات مورد نظر را پرداخت كند.

ابراهيم اسكندري افزود: در صورت تامين وثيقه توسط اين كارخانه بانك تسهيلات مورد نظر را در اختيار اين واحد توليدي قرار مي‌دهد.

كارخانه نخ خمين به عنوان تنها واحد صنعتي مهم اين شهرستان سال 1356 به بهره‌برداري رسيد و سه سال پيش از بانك صنعت و معدن منفك و به بخش خصوصي فروخته شد كه با اعتراضات گسترده كارگران، اين واحد صنعتي دوباره زير نظر بانك صنعت و معدن قرار گرفت.

ظرفيت اسمي كارخانه صنايع نخ خمين در كيلومتر پنج خمين - اراك 3500 تن در سال براي توليد نخ آكريليك در كشبافي و تريكوبافي است.

كارخانه نساجي خمين 290 كارگر در دو نوبت كاري دارد.

 

   با وجود گذشت 12 روز از تعطيلي كارخانه و توقف چرخه توليد نساجي كردستان، 190 كارگر همچنان در بيكاري و بلاتكليفي بسر مي‌برند.

 

اقبال رضایي، فعال كارگري در كردستان در اين باره به دسترنج گفت:  كارگران در حالي با حضور هر روزه در داخل كارخانه خواستار ادامه كار خود هستند كه مديريت شركت ادامه کاردر کارخانه  را منوط به تسویه حساب و کار با قرارداد 29 روزه کرده است.

او با اشاره به اینکه این واحد تولیدی تحت پوشش بنیاد جانبازان قرار دارد، گفت: اینگونه بنظر می‌رسد که صاحبان این کارخانه با این ترفند می‌خواهند کارگران را اخراج و اهداف دیگری برای آینده کارخانه در پیش گیرند.

 

نیشکر هفت تپه: مبارزه‌ی کارگران برای حقوق و ادامه‌ی اشتغال

 

 

کارخانه نیشکر هفت تپه از کارخانه‌های در معرض تعطیل است که کارگران آن ده‌ها بار در سال گذشته اعتصاب کرده‌اند. زمزمه مرخص کردن ۲۰۰۰ کارگر مازاد بر نیاز و عدم پرداخت حقوق ماهانه، کارگران را به مقاومت و اعتراض واداشته است.

 

کارخانه نیشکر هفت تپه از کارخانه‌های در معرض تعطیل است که کارگران آن ده‌ها بار در سال گذشته اعتصاب کرده‌اند. این کارخانه در مجموع حدود ۵۰۰۰ کارگر دارد. اعتصاب اخیر ادامه اعتصاب‌های سال گذشته است. زمزمه مرخص کردن ۲۰۰۰ کارگر مازاد بر نیاز و عدم پرداخت حقوق ماهانه، کارگران را به هراس و زحمت انداخته است. به گزارش فعالان حقوق بشر و دمکراسی در ایران،  صبح دیروز، شنبه ۲۷ اردیبهشت ماه، کارگران نیشکر هفت تپه در سیزدهمین روز اعتصاب و اعتراض خود، در حالی‌ که به سوی فرمانداری شوش می‌رفتند، مورد برخورد نیروهای امنیتی و انتظامی قرارگرفته‌اند.

محسن حکیمی، فعال کارگری و عضو کانون نویسندگان ایران که اخبار هفت تپه را به دقت دنبال می‌کند درباره جزییات این اعتراض می‌گوید: "خواست‌های اینها پرداخت دو ماه حقوق معوقه است. برکناری مدیر عامل که فردی روحانی به نام یعقوب شفیعی است و نیز کناررفتن فردی به نام زبیداری که مسئول حراست کارخانه است و از عوامل دستگیری و بیکاری کارگران بوده است. دیروز این راهپیمایی با برخورد نیروهای انتظامی و امنیتی روبرو شدند. علاوه برا ین یک راهپیمایی دیگر در شهر اهواز بوده که تعداد دیگری از کارگران نیشکر در یک محله اهواز راهپیمایی مسالمت‌آمیز کرده‌اند که باز مورد حمله نیروی انتظامی و امنیتی قرار گرفته‌اند."

طبق خبرها، این راهپیمایی به دلیل پرتاب گازاشک آور و استفاده ماموران انتظامی از باتوم، به درگیری‌هایی منجر شده است. به گفته محسن حکیمی پنج نفر از فعالان کارگری نیشکر هفت تپه برای روز ۳۱  اردیبهشت ماه به دادگاه انقلاب دزفول احضار شده‌اند. محسن حکیمی این را، اقدامی برای ایجاد وحشت  میان دیگر کارگران و هشداری به سایرین می‌داند.

آنچه در این میان جلب نظرمی‌کند، اینست که اعتراض‌های کارگران هفت تپه کاملا خودجوش است و اتفاقا یکی از خواست‌های کارگران این است که دارای تشکلی برای مطالبات صنفی خویش باشند.

محسن حکیمی در این زمینه نیز می‌گوید: "این حرکت‌های کارگران از هیج جا هدایت نمی‌شود و انگیزه اصلی‌شان هراس و نگرانی از بیکار شدن است. این که حقوق‌شان پرداخت نشده و مخالف تعطیل شدن کارخانه هستند. بسیاری از کسانی که در حکومت هستند در مقیاس وسیع شکر وارد کشور کرده‌اند و این کارخانه قدرت تولید و رقابت با قیمت وارداتی شکر را ندارد. دولت تعرفه واردات شکر را بسیار پایین آورده و بسیاری رفته‌اند مجوز واردات شکر گرفته‌اند. این هم مثل کارخانه‌های نساجی که یکی پس از دیگری تعطیل شد بخاطر ماشین آلات فرسوده که تولید دیگر صرف نمی‌کرد، کارخانه‌ها تعطیل شدند و سرمایه داران، سرمایه‌های ثابت را به جاهای سودآورتری منتقل کردند و این به قیمت خانه خرابی و بیکاری صدها هزار کارگر تمام شد. الان این مصیبت گریبان کارخانه‌های تولید شکر را گرفته و همین است که کارگران هفت تپه را به اعتصاب و مقاومت کشانده است."

 

دویچه وله

 

کارگران قوه پارس 23 ماه بدون حقوق

1387/02/29

 

بیش از 30 کارگر شرکت قوه پارس قزوین 23 ماه است که حقوقی دریافت نکرده و در بلا تکلیفی و بیکاری بکار می‌برند.

 

"عید علی کریمی" فعال کارگری در قزوین با بیان این مطلب به دسترنج گفت: کارگران قوه پارس  2 سال است که بدون حقوق در محل کار خود حاضر شده و با وجود ظلم و اجحاف آشکار مدیریت شرکت، همچنان خواستار ادامه کار خود هستند.

او با انتقاد از عملکرد مسوولان استان و عدم رفع مشکل این کارگران گرسنه گفت: این کارگران رنجیده طی سال گذشته تاکنون برای دست‌یابی به حقوق معوقه و جلب نظر مسوولان بارها دست به تجمع اعتراضی زده اما با بی‌توجهی مسوولان مواجه شده‌اند.

او با اشاره به اینکه رسیدگی به مشکل کارگران در حد حرف معنا و مفهومی نداشته و مسوول واقعی باید مشکل کارگر را حل کند، گفت: متاسفانه آقایان مسوول، وظیفه خود را در حد دادن قول‌های غیرعملی و تضییع حق مسلم کارگر تنزل داده‌ان

 

گزارش‌های رسیده حاکی از اخراج این کارگران شاغل در بخش‌های مختلف ایران خودرو به بهانه مدرن شدن بخش‌های تولیدی و استفاده از دستگاه بجای نیروی کار است.

 

300 کارگر قراردادی شرکت ایران خودرو به دستور مدیریت از کار برکنار شدند.

"رجبعلی شهسواری" رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی سراسر کشور با بیان این مطلب به دسترنج گفت: گزارش‌های رسیده حاکی از اخراج این کارگران شاغل در بخش‌های مختلف ایران خودرو به بهانه مدرن شدن بخش‌های تولیدی و استفاده از دستگاه بجای نیروی کار است.

او گفت: متاسفانه مدرن شدن کارخانه‌های داخل کشور برخلاف دیگر کشورهای پیشرفته در حالی صورت می‌پذیرد که در این زمینه تاکنون فکری به حال نیروی انسانی و چگونگی وضعیت زندگی انسان‌ها نشده است.

 

كارگران جاده ورودي شهر شوش را بستند

1387/02/29

 

اين تجمع آنها كه با شعار عليه مسوولان شهرستان از جمله فرماندار و مدير عامل كشت و صنعت همراه بود، باعث بسته شدن جاده شوش شد، به طوري كه وسايط نقليه قادر به تردد از اين جاده نشده و ترافيك سنگيني ايجاد گرديد.

 

جمعي از كاركنان كشت و صنعت هفت تپه در اعتراض به آنچه كه پرداخت نشدن حقوق و مطالباتشان اعلام مي‌كردند، جاده ورودي شهر شوش را بستند.

به گزارش بازنویس، اين عده كه بيش از يكهزار نفر بودند، همراه با خانواده‌هاي خود در جاده وروي شهر شوش تجمع و بست نشستند.

اين تجمع آنها كه با شعار عليه مسوولان شهرستان از جمله فرماندار و مدير عامل كشت و صنعت همراه بود، باعث بسته شدن جاده شوش شد، به طوري كه وسايط نقليه قادر به تردد از اين جاده نشده و ترافيك سنگيني ايجاد گرديد.

در اين محل كاركنان معترض با ابراز نگراني از آينده شغلي خود خواستار پرداخت سه ماه حقوق معوقه خود شدند و تهديد كردند تا زماني كه خواسته‌هاي آنها در پرداخت مطالباتشان تحقق نيابد، به اعتراض‌هاي خود ادامه خواهند داد.

گفتنی است هنوز در جهت پرداخت حقوق معوقه این کارگران اقدامي به رغم قول‌هاي قبلي مسوولان مبني بر پيگيري و رسيدگي به مشكلاتشان صورت نگرفته است.

اين تجمع همچنان در جاده ورودي شهر شوش ادامه دارد و خودروها ناگزير به تردد از مسيرهاي فرعي براي ورود و خروج از اين شهر مي‌باشند. روز گذشته نيز از سوي كاركنان هفت تپه راهپيمايي آرامي انجام شد و طي آن خواستار رسيدگي به مشكلات خود از سوي مسوولان شدند.

كشت و صنعت نيشكر هفت تپه حدود پنج هزار نيرو دارد و در شمال استان خوزستان در 15 كيلومتري شوش واقع و سالانه يكصد هزار تن شكر توليد مي‌کند.

 

قراردادهای 29 روزه و تضمین فردای کارگران ایرانی؟!

 

پس از گذشت چندین و چند سال از اعمال قراردادهای موقت کار که آن هم در بیشتر موارد در کارهای کاملا دائم صورت می‌پذیرفت، حالا قراردادهای یک ساله را 29 روزه کرده‌اند در حالی که کلیه مسوولان مربوطه فقط به تماشای نابودی نیروی کار کشور نشسته‌اند.

 

پس از گذشت چندین و چند سال از اعمال قراردادهای موقت کار که آن هم در بیشتر موارد در کارهای کاملا دائم صورت می‌پذیرفت، حالا قراردادهای یک ساله را 29 روزه کرده‌اند در حالی که کلیه مسوولان مربوطه فقط به تماشای نابودی نیروی کار کشور نشسته‌اند.

"رجبعلی شهسواری" رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی سراسر کشور با بیان این مطلب به دسترنج گفت: حالا دیگر کارگران ما از فردای کاری خود بی‌اطلاع بوده و ترس و دلهره از اخراج در اعتراض به عدم دریافت حقوق، سنوات، عیدی، پاداش و پرداخت حق بیمه روزگار آنان را سیاه و تباه می‌کند.

او گفت: در این میان از بازرسان ادارات کار هم خبری نیست و کارفرمایان که خود را آسیب دیده وضع اقتصادی کشور معرفی کرده‌اند، تلافی این کار را با کارگران خود می‌کنند.

 

 5ماه بی‌حقوقی کارگران "دروس ایران"و"لامپ الوند"

1387/02/29

 

بیش از 80 کارگر شاغل در دو واحد باسابقه استان قزوین 5 ماه است که دستمزدی دریافت نکرده‌اند.

 

"عید علی کریمی" فعال کارگری در قزوین با بیان این مطلب به دسترنج گفت: مشکلات شغلی و حقوقی کارگران دروس ایران از زمان خصوصی سازی شدت یافته و کارگران آن 6 ماه است که حقوقی دریافت نکرده‌اند.

او گفت: کارگران لامپ الوند نیز با اتمام بیمه بیکاری در دی ماه سال گذشته تاکنون حقوقی دریافت نکرده‌اند.

"کریمی" گفت: متاسفانه برخی از آقایان مدیر و صاحب کارخانه با دریافت وام‌های بحران که برای پرداخت حقوق کارگران و رفع بحران اخذ شده است به امر برج‌سازی و خانه در کلان‌شهرها مشغولند.

 

 ما چقدر با دردشان آشنا هستيم....

 

چند جمله اما همه حرف !

نامه ارسالي يك زن كارگر

زندگي زني با سه فرزندش در پارك ايل گلي تبريز در زير چادر

 

من يك زن كارگرم,الان 14 ماه است حقوق نگرفته ام,سرويس تردد را قطع كرده اند خودم صبح ماشين ميگيرم,دفترچه هاي بيمه ما رو هم كه اعتبار نميزنن, تمام قسطهايمان عقب افتاده اند, بچه هايم را نتوانستم به مدرسه بفرستم. چون پول نداشتم.از صبح تا شب جان ميكنم اما شبها بچه هايم سر گشنه بر بالين ميگذارن. اين در كجاي اسلام آمده؟ اينها خدا را ميشناسند؟ اين آخوندهايي كه گردن خودشان را كلفت كرده اند آيا ميتوانند حتي يك روز با اين وضعيت زندگي كنند؟  به خدا خيلي گرفتارم,تو رو خدا يك جا اين درد من را فرياد كن شايد اين دولت لعنتي شرم كند...

 

انجمن دفاع از كارگران و بيكاران

اعتراض و تجمع كارگران ايران برك رشت

سه شنبه گذشته گروهي 120 نفره از کارگران نساجي ايران برک در اعتراض به دريافت نکردن ماه‌ها حقوق و مزايا از رشت به تهران آمدند تا در مقابل محل کار سهامدار عمده اين کارخانه تجمع کنند.

اين کارگران سرانجام روز پنجشنبه در ارائه پرداخت شدن يک ماه از حقوق معوقه به محل کار خود بازگشتند.

يکي از کارگران ايران برک گفت: مسوولان وزارت کار از ما خواستند تا در ازاي دريافت يک ماه حقوق معوقه به محل کار خود بازگرديم تا به خوراک تبليغاتي رسانه‌هاي بيگانه تبديل نشويم.

وي افزود: قصد تجمع‌کنندگان از تجمع هفته گذشته تنها پيگيري مطالبات صنفي بود.

اين فعال کارگري با بيان اينکه در حال حاضر کارفرما سعي دارد با سياسي کردن موضوع، شرايط را براي کارگران سخت‌تر کند، گفت: از ابتدا مي‌دانستيم ممکن است پس از بازگشت با ما مثل آشوبگر رفتار شود.»

 

، يکي از کارگران ايران برک گفت: در اين تجمع اعتراضي حدود 250 کارگر شرکت دارند.

به گفته اين کارگر، تجمع کنندگان نسبت به اخراج بي‌دليل 11 نفر از همکاران خود معترض بوده و خواهان بازگشت به کار بي‌قيد و شرط آنها مي‌باشند.

 

کارگران ايران خودرو حمله به کارگران نيشکر هفت تپه را محکوم مي کنند

 

 دوستان و همکاران گرامي

يکبار ديگر کارگران مورد يورش و حمله قرار گرفتند

 

بنابه گزارشات رسيده از شوش، روز پنجشنبه نيروي انتظامي هنگامي که کارگران همراه با خانوادهاي خود از فرمانداري شوش به سوي بازار شهر در حال راهپيمائي بودند به صورت وحشيانه اي يورش بردند، کارگران و خانواده هايشان و بجه هاي خردسال آنها را آماج ضربات باطومهاي خود قرار دادند نيروي انتظامي علاوه بر نفرات پياده خود با ماشين به سوي جمعيت حمله ور شدند که تعدادي از کارگران با دراز کشيدن در مقابل ماشينهاي اين نيروي انتظامي مانع حمله ور شدن به طرف خانواده ها و بچه ها و ساير کارگران شدند در اثر اين حملات وحشيانه اين نيروي انتظامي تعدادي از کارگران جراتي بر داشتند

دوستان کارگر

 

دستور حمله به کارگران از طرف فرمانداري که نمايند دولت مي باشند نشان داد دولت در مقابل خواست بر حق کارگران فقط يک چيز را بلد است سرکوب و دستگيري کارگران

حمله به کارگران نيشکر و دستگيري بيش از 6 نفر از نمايندگان کارگران به بهانه تحريک کارگران آيا غير از نا تواني دولت

در بر آورده کردن خواستهاي بر حق کارگران مي باشد مگر کارگران نيشکر چه مي خواهند عمده ترين خواست کارگران پرداخت حقوق معوقه 2 ماه اخير

پايان دادن به پرونده سازيها و احضار فعالين کارگري به دادگاه انقلاب

برکناري مدير عامل شرکت يعقوب شفيعي و همچنين اعضاي هيئت مديره اين شرکت

برکناري رئيس حراست شرکت فردي بنام زيبداري که در سرکوب، جاسوسي و پرونده سازي عليه کارگران نقش مستقيم دارد.

 

 ما کارگران ايران خودرو يکبار ديگريورش وحشيانه نيروي انتظامي، گارد ويژه ونيروهاي اطلاعاتي به کارگران و خانواده هاي آنها که براي دريافت حقوق معوقه خود اعتراض نموده به کارگران و خانوادهاي آنها را محکوم کرده و ازهمه کارگران وسازمانهاي مدافع حقوق بشر و در صدر آن سازمان جهاني کار خواهان دخالت فوري براي متوقف کردن نقض مستمر حقوق کارگران در ايران مي باشيم

 

بيست وهفتم ارديبهشت 87

 

جمعي از کارگران ايران خودرو

 

بيانيه کارگران شرکت لوله سازي اهواز در دفاع از کارگران شرکت کشت و صنعت هفت تپه

 به نام خدا ، به نام ملت بزرگ ايران و به نام کارگر

چهارده روز از اعتصابکارگران شرکت کشت ونيشکر هفت تپه مي گذرد. متاسافانه باز هم نيروهاي نظامي و امنيتي به جاي برخورد با عوامل فاسد اقتصادي و مافياي شکر، با باتون و گاز اشک آور به جان هموطنان عزيزمان در شهر شوش افتاده اند و حتي به زن وفرزندان بي دفاع آنان رحم نکرده اند و اين در شرايطي است که مسئولين جمهوري اسلامي همواره از دولت اسراييل به بهانه هاي گوناگون در خصوص حمله به فرزندان وزنان انتقاد مي کنند و هميشه با نشان دادن صحنه هايي سعي در دفاع از مردم فلسطين و لبنان  مي کند. ولي طي روزهاي گذشته هنگامي که کارگران شرکت کشت ونيشکر هفت تپه براي احقاق حقوق خود به همراه همسران وفرزندانشان به خيابان هاي شوش آمدند وبا شعارگرسنه ايم گرسنه ،نيرهاي انتظامي نداي برادر نظامي حمايت،حمايت آنان را با شليک گاز اشک آور پاسخ داد. شرم بر شما باد که اين گونه به جان زنان وفرزنداني مي افتيد که جزء دريافت حقوق قانوني خود خواسته اي ندارند .

کارگري که هيچگاه نگفته است در صدد براندازي نظام است ،کارگري که هيچ گاه به فکر آشوب نبوده ، کارگري که براي گردش چرخ هاي اقتصادي ايران از هيچ تلاشي دريغ نکرده است،  کارگري که در زير گرماي طاقت فرساي خوزستان جان مي سپارد ، ، کارگري که خانواده شهيد است ،کارگري که  خانواده اش گرسنه شب را به روز مي رساند ،کارگري که جانبازشيميايي است، اما  براي گرفتن حق خود با باتون روانه بيمارستانش مي کنند.

ما کارگران شرکت لوله سازي اهواز که چندين ماه است حقوق نگرفته ايم و شرايطي مشابه با کارگران هفت تپه داريم با اعلام حمايت از اعتراضات قانوني  در هفت تپه ،اقدامات سرکوب گرانه را محکوم وخواستار پايان دادن پرونده قضايي اعتصابات کارگري هفت تپه هستيم

کارگران شهرداري بروجرد معترضند

1387/02/30

 

حق لباس کارگران خدماتي مدتيست که قطع شده و بن کارگري و حق اولاد و مسکن و خواربار پرداخت نمي‌شود.

 

بيش از 200 کارگر شهرداري بروجرد نسبت به عملکرد شهرداري در ديرکرد در پرداخت حقوق و ديگر مزاياي شغلي خود معترضند.

"محمد گودرزي" فعال کارگري در بروجرد با بيان اين مطلب به دسترنج گفت: حق لباس کارگران خدماتي مدتيست که قطع شده و بن کارگري و حق اولاد و مسکن و خواربار پرداخت نمي‌شود.

او با اشاره به اينکه کارگران واجد شرايط بازنشستگي بازنشسته نشده‌اند، گفت: بيمه کارگران رد نشده و سنوات کارگران محاسبه نمي‌شود.

"گودرزي" گفت: شهردار بروجرد پرداخت حقوق کارگران شاغل در شهرداري را منوط به درآمدهاي شهرداري کرده و اين موضوع را دليل موجه‌اي براي تضييع حقوق کارگران مي‌دا ند

 

   بيش از 200 کارگر شاغل در اين واحد دستکم 2 ماه حقوق دريافت نکرده و در پي فروش نرفتن شکر توليدي در بلاتکليفي بسر مي‌برند.

 

شدت بحران مالي در پي واردات شکر در کشور، براي دومين سال متوالي کارخانه قند بروجرد را دچار مشکل کرده است.

"محمد گودرزي" فعال کارگري در بروجرد با بيان اين مطلب به دسترنج گفت: بيش از 200 کارگر شاغل در اين واحد دستکم 2 ماه حقوق دريافت نکرده و در پي فروش نرفتن شکر توليدي در بلاتکليفي بسر مي‌برند.

او گفت: چغندرکاران اين منطقه نيز همانند کارگران، مطالبات حقوقي سال گذشته خود را دريافت نکرده و در شرايط بد معيشتي بسر مي‌برند.

"گودرزي" گفت: با وجود انباشت شکر در سيلوها و بحران مالي کارخانه، آينده روشني در پيش روي "قند بروجرد "نيست.

 

اخراج ۳۰۰ کارگر برازجاني درحالي صورت گرفته است که در سال ۸۶ مسوولان اداره کار استان مراسم مفصلي را به نام جشن اشتغال برگزار کردند.

 

به دنبال تعطيلي کارخانه‌هاي چرم و گوني بافي برازجان، حداقل 300 تا ۴۰۰ کارگر اخراج شدند.

به گزارش دسترنج. عيسي محمد کمالي از فعالان کارگري استان بوشهر با بيان اين مطلب اعلام کرد: اين کارخانه‌ها از ابتداي ارديبهشت ماه بدون دليل تعطيل شدند.

به گفته کمالي، اخراج ۳۰۰ کارگر برازجاني درحالي صورت گرفته است که در سال ۸۶ مسوولان اداره کار استان مراسم مفصلي را به نام جشن اشتغال برگزار کردند.

 

  در گذشته به عنوان توليد كننده پيچ و مهره با 35 كارگر كار مي‌كردم، اما با مشكلات سال‌هاي گذشته، در حال حاضر بدون هيچ كارگري و به تنهايي به كار خود ادامه مي‌دهم.

 

در حال حاضر 100درصد پيچ و مهره موجود در بازار محصولات وارداتي چيني بوده و معدود توليد‌كنندگان باقي‌مانده داخلي نيز تنها پيچ و مهره‌هاي خاص و سفارشي را توليد مي‌كنند.

احمد بنيان - مدير عامل يك كارخانه پيچ و مهره - در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)،‌ با بيان مطلب فوق و اين كه واردات بي‌رويه پيچ و مهره چيني صنعت پيچ و مهره داخلي را به ورشكستگي كشانده است، افزود: حدود پنج سالي است كه واردات پيچ و مهره از چين آغاز شده و پيچ و مهره چيني به قيمت فولاد خام داخلي وارد كشور مي‌شود.

او با بيان اين كه بيشتر توليد‌كنندگان داخلي پيچ و مهره ورشكست شده‌اند و باقي توليد‌كنندگان نيز به زحمت خود را سرپا نگاه داشته‌اند، خاطرنشان كرد: پيچ و مهره وارداتي از چين بسيار بي‌كيفيت بوده و علي‌رغم ظاهر مناسب، سريع از بين رفته و مي‌شكنند و به دستگاه مربوطه خسارت وارد مي‌كند.

وي تصريح كرد: البته چيني‌ها پيچ و مهره با كيفيت نيز توليد مي‌كنند، اما پيچ و مهره‌ صادراتي‌شان به ايران، درجه چندم و بي‌كيفيت است.

من در گذشته به عنوان توليد كننده پيچ و مهره با 35 كارگر كار مي‌كردم، اما با مشكلات سال‌هاي گذشته، در حال حاضر بدون هيچ كارگري و به تنهايي به كار خود ادامه مي‌دهم.

مدير عامل كارخانه پيچ و مهره سادات ادامه داد: وزارت صنايع و معادن بايد به عنوان متولي صنعت به مشكلات توليد‌كنندگان رسيدگي كرده و با ايجاد تعرفه، مانع واردات پيچ و مهره بي‌كيفيت چيني شود.

وي با انتقاد از سازمان‌هاي دولتي، خاطرنشان كرد: در حال حاضر شركت‌هاي دولتي براي تامين پيچ و مهره مورد نياز خود اقدام به واردات محصولات چيني مي‌كنند، در حالي كه بايد تنها در صورت ناتواني توليد‌كنندگان داخلي اقدام به واردات كنند.

بنيان هشدار داد: اگر معدود توليد كنندگان داخلي نيز ورشكست شوند، چه كسي مي‌خواهد قطعات خاص و سفارشي مورد نياز داخل مانند صنايع خودروسازي را توليد كند؟ آيا مي‌توان اين پيچ و مهره‌ها را از چين وارد كرد؟

 

اخراج شدگان در اعتراض به از دست دادن کار خود به اداره کار مراجعه کردند و در حال حاضر منتظر تشکيل جلسه هيات حل اختلاف در روز شنبه هفته آينده هستند.

 

کارفرماي لامپ فارس به غير از پرسنل نگهباني و اداري، با تمامي کارگران تسويه حساب کرد.

به گزارش دسترنج، يکي از کارگران کارخانه تعطيل شده لامپ فارس اعلام کرد: ۳۴ کارگري که در چند روز اخير احکام اخراج خود را دريافت کرده‌اند، همگي از کارگران فني خطوط توليد بودند.

به گفته اين کارگر؛ اخراج شدگان در اعتراض به از دست دادن کار خود به اداره کار مراجعه کردند و در حال حاضر منتظر تشکيل جلسه هيات حل اختلاف در روز شنبه هفته آينده هستند.

وي افزود: ازآنجا که هيچ دليل منطقي براي اخراج اين کارگران وجود ندارد، احتمال دارد که هيات تشخيص براي اخراج شدگان راي بازگشت به کار صادر کند.

پيشتر کارفرماي لامپ فارس با ارسال نامه‌اي خطاب به ۳۴ کارگر اين کارخانه اعلام کرده بود که به دلايلي چون نبود توجيه اقتصادي و توافق صورت گرفته با اداره کار، امکان ادامه همکاري با کارگران وجود ندارد.

اين کارگر لامپ فارس افزود: براساس پيگيري‌هاي انجام شده، مسوولان اداره کار در جريان هيچ توافقي با مديريت لامپ فارس نيستند و ادعاي کارفرما مبني بر اينکه اخراج‌ها با توافق اداره کار صورت گرفته است، صحت ندارد.

به گفته اين منبع آگاه، در حال حاضر تنها اعضاي شوراي اسلامي کار که از مصونيت شورايي برخوردار هستند احکام اخراج خود را دريافت نکرده‌اند، ولي با سختگيري‌هايي از سوي کارفرما مواجه هستند.

وي افزود: کارفرما قصد فروش کارخانه را دارد.

 

  کارگران کارخانجات نيشکر هفت تپه در سال‌هاي گذشته بارها دست به اعتصاب و اعتراض زده‌اند.

 

اعتصاب و تجمع اعتراضي کارگران شرکت دولتي نيشکر هفت تپه در استان خوزستان وارد بيستمين روز خود شده است.

يکي از کارگران معترض در گفتگو با بخش فارسي بي بي سي گفت: روز دوشنبه کارگران معترض به همراه خانواده‌هايشان، که تعداد آنها در وب سايت‌هاي غيررسمي بيش از هزار نفر ذکر شده است، براي چندمين روز متوالي در مقابل فرمانداري شهرستان شوش تجمع کردند.

يکي از خواسته‌هاي اصلي معترضان پرداخت حقوق‌هاي معوقه سه ماه گذشته است. خواسته ديگر آنها برکناري مديران نالايق و نيز برکناري مدير حراست کارخانه است.

کارگران کارخانه نيشکر هفت تپه همچنين خواستار تشکيل سنديکاي کارگري هستند. به گفته يکي از اين کارگران با اين که در سال 86 حدود دو هزار نفر از کارگران هفت تپه با امضاي طوماري خواستار تشکيل سنديکاي کارگري شدند، مسئولان منطقه با اين مسئله مخالفت جدي کرده و گفته‌اند امکان تشکيل سنديکا وجود ندارد.

کارگران معترض در تجمع روز دوشنبه خود بعد از تجمع در مقابل فرمانداري، به سمت جاده اهواز - انديمشک حرکت کردند و حدود يک ساعت اين جاده را بستند.

کارگران معترض با دخالت نيروي انتظامي متفرق شده و مجددا به سمت مرکز شهر راهپيمايي کردند و تجمع خود را در مقابل فرمانداري شوش ادامه دادند.

از جمله شعارهاي کارگران معترض مي‌توان به "کارگر هفت تپه‌ايم، گرسنه‌ايم گرسنه‌ايم"، "بازاري بازاري، حمايت حمايت" و "معيشت زندگي حق مسلم ماست" اشاره کرد.

 

اعتراض دنباله‌دار

کارگران کارخانه نيشکر هفت تپه در سال‌هاي اخير بارها در اعتراض به وضعيت معيشتي خود در محوطه کارخانه دست به اعتراض زده‌اند که اين اعتراضات در سال گذشته و در پي عدم پرداخت چندين ماه حقوق کارگران به خيابان‌هاي شهرستان شوش کشيده شد.

تعدادي از نمايندگان کارگران معترض در اعتراض‌هاي سال پيش به دادگاه احضار شده‌اند و قرار است جلسه محاکمه آنها در روزهاي آينده برگزار شود.

کارخانه هفت تپه که 47 سال از فعاليت آن مي‌گذرد، تنها کارخانه تصفيه نيشکر در ايران است و پنج هزار کارگر دارد.

براساس گزارش‌ها، شرکت نيشکر هفت تپه از حدود سه سال پيش در شرايط ورشکستگي قرار گرفته و بدهي‌هاي آن به حدود ۸۵ ميليارد تومان رسيده و مسئولان شرکت و دولت تصميم گرفته‌اند جهت کاهش مبلغ بدهي‌ها، زمين‌هاي کشاورزي و کارخانه خوراک دام متعلق به شرکت و همچنين لوازم يدکي کارخانه را بفروشند و به کار حدود دو هزار تن از پنج هزار کارگر شرکت پايان دهند.

براساس گزارش‌ها، نزديک به سه هزار نفر از کارگران شرکت نيشکر هفت تپه قراردادي‌اند اما بسياري از آنها نزديک به پانزده سال سابقه کار دارند.

 

منبع: بي بي سي

 

كارگران لاستيك البرز دوباره دست از کار کشيدند

1387/02/31

 

دليل توقف كار و از سرگيري حركت‌هاي اعتراضي كارگران را ناشي از اظهارات اخير مدير جديد كارخانه اعلام شده است.

 

به گفته يكي از كارگران كارخانه لاستيك البرز از ساعاتي پيش كارگران اين كارخانه با ترك كار، حركت‌هاي اعتراضي خود را از سر گرفته‌اند.

به گزارش دسترنج، اين كارگر دليل توقف كار و از سرگيري حركت‌هاي اعتراضي كارگران را ناشي از اظهارات اخير مدير جديد كارخانه اعلام كرد.

بر اساس اين اظهارات، ساعتي پيش مدير كارخانه به نقل از صاحب كارخانه به كارگران گفته بود كه به دليل نبود نقدينگي، ممكن است پرداخت مطالبات آنها دوباره به تاخير بيفتد.

به گفته اين كارگر لاستيك البرز، به دنبال گفته‌هاي مدير، كارگران كه از بابت تاخير دوباره در پرداخت مطالبات خود نگران شده بودند، دست از كار كشيدند و به نشانه اعتراض بصورت آرام در محوطه كارخانه تجمع كردند.

از سرگيري اعتراض كارگران لاستيك البرز در حالي است كه چند روز پيش كارگران اين كارخانه با خوشحالي از بازگشت شرايط عادي به محل كار خود خبر داده بودند.

كارگران لاستيك البرز درحال حاضر علاوه بر حقوق فروردين و ارديبهشت ۸۷ بابت حقوق اسفد ۸۶ و عيدي و پاداش سال قبل از كارفرما طلبكار هستند.

پيش از اين بدنبال اعتصاب‌هاي گسترده كارخانه لاستيك البرز كه بصورت ناپيوسته از زمستان ۸۶ شروع و با مداخله نيروي انتظامي در فروردين ۸۷ پايان يافت، بخشي از مطالبات اين كارگران پرداخت شد.

به گفته كارگران مالك كارخانه در حالي نبود نقديگي را بهانه‌اي براي نپرداختن مطالبات كارگران قرار داده است كه از زمان پايان اعتصاب كه به اواخر ماه گذشته باز مي‌گردد روزانه ۱۲ كاميون محصول توليد شده از كارخانه خارج مي‌شود.

كارخانه لاستيك البرز سازنده انواع لاستيك‌هاي تاير خودروهاي سواري و سنگين است كه كارگران آن از سال گذشته نسبت به احتمال انحلال اين كارخانه نگران بودند.