بازگشت به صفحه نخست

 اخبار کارگری اسفند 1386

 

  ۴۰ تن از زنان کارگر به همراه فعالان مدنی در شهرستان سقز به مناسبت ۸ مارس - روز جهانی زن - در خیابان های این شهرستان راهپیمایی کردند.

  به گرازش خبرنگار دسترنج، در این راهپیمایی که در خیابان آزادی سقز برگزار شد زنان شرکت کننده، شعارهایی با مضامین برابری و تساوی حقوقی با مردان سر دادند. خبرنگار ما در سقز گزارش داد جمعی از زنان کارگر نیز با شرکت در این راهپیمایی با سایر فعالان مدنی حقوق زنان اعلام همبستگی کردند.

 

  كارگران کارخانه لامپ الوند قزوين در اعتراض به اتمام بيمه بيكاري و بلاتكليفي شغلي خود در مقابل اين واحد توليدي دست به تجمع زدند.

عيد علي كريمي، فعال كارگري در قزوين به دسترنج گفت: كارگران معترض در اين تجمع خواستار باز گشایي كارخانه و بازگشت به كار مجدد خود شدند.

 او گفت: مديريت واحد مذكور سال گذشته كارخانه را به بهانه تغيير ساختار تعطيل كرد و نيمي از كارگران را  به مدت يك سال به سازمان تامين اجتماعي ارجاع داد اما پس از چندی با تهيه دستگاه هاي تزريق، توليد ظروف يكبار مصرف را جایگزین توليد لامپ كرد.

 او گفت: مديريت وعده داده که یک بار ديگر موافقت مسوولان وزارت كار را براي تمديد بيمه بيكاري كارگران جلب كرده ‏ ‏اما كارگران با محكوم كردن اين ادعا  خواستار جريمه شدن كارفرما و در يافت حقوق و  اشتغال بكار در كارخانه لامپ الوند شدند

 

کارگران نساجی: چرا دولت مانند مردم عراق به ما هم كمك بلاعوض نمي كند؟

  در آستانه شروع سال جديد، كارفرماي كارخانه نساجي درخشان يزد بدون آنكه مطالبات كارگران خود را پرداخت كند به آنها گفت: براي تامين خرج شب عيد هر که مي خواهد مي تواند از مرخصي بدون حقوق استفاده كند تا از محل دیگری مخارجش تامین شود.

  این پیشنهاد در حالی از جانب مالک کارخانه درخشان یزد طرح می شود كه در چند سال اخير كارگران این کارخانه دست کم 20 ماه از حقوق و مزايای خود را دریافت نکرده اند.

يكي از كارگران کارخانه درخشان به دسترنج گفت: از 6 ماه پيش به مدير عامل جديد كارخانه گفتيم كه از هم اكنون به فكر مخارج شب عيد ما باشید، اما حالا كه كمتر دو هفته تا پايان سال باقيمانده است به ما گفتته اند هر كس براي شب عيد پول مي خواهد ميتواند با استفاده از مرخصي به دنبال تامين مخارج شب عيد برود.

يكي ديگر از كارگران با اشاره به مشكلات مالي خود و همكارانش گفت: به دليل بي پولي، صاحب خانه ها جوابمان كرده اند، خانوادهايمان در آستانه فروپاشي قرار گرفته است، چرا دولت به ما مانند مردم عراق كمك بلاعوض نمي كند؟

وي گفت: گناه ما كه در سالهاي جنگ و انقلاب به جاي مال اندوزي به فکر تولید بودیم چيست كه اينطور بايد سرخورده و درمانده شويم.

پرداخت نشدن مطالبات 120 كارگر نساجي درخشان در حالي ادامه دارد كه به گفته كارگران با وجود بر قراري خطوط توليد و نيز آمادگي برخي مشتريان براي خريد بخشي از زمينهاي كارخانه، هيت مديره این كارخانه هنوز نتوانسته اند تصميم واحدي اتخاذ كنند.

پيشتر اين كارگران به دليل پيگيري مطالبات صنفي خود از سوي عوامل انتظامي مورد ضرب و شتم قرار گرفته بودند

 

کارگران آردل؛ بازنشتگی بدون دریافت مطالبات

  با وجود آنكه چند ماه از بازنشسته شدن كارگران كارخانه آردل مي گذرد اما هنوز مطالبات اين كارگران پراخت نشده است.

  يكي از كارگران بازنشسته اين كارخانه به دسترنج گفت: حدود 3 ماه پيش نزديك به 50 كارگر كارخانه شعله آفرين (يكي از زير مجموعه هاي گروه صنعتي آردل) بازنشسته شدند اما تاكنون مطالبات اين كارگران پرداخت نشده است.

به گفته اين كارگر، بازنشستگي اين افراد پس از آن صورت گرفت كه مديریت آردل كارخانه شعله آفرين را تعطيل كرد.

وي دليل تعطيلي اين كارخانه را افزايش بهاي زمين كارخانه دانست و گفت مديريت در حال حاضر قصد دارد در اين محل به فعاليت هاي ساختماني بپردازد.

بر - حدود 50 نفر از کارگران با تجمع در ميدان گاز شهر سنندج روز اعلام همبستگي با منصور اسانلو و محمود صالحي را گرامي داشتند.

 محمد رضا جعفري - رئیس اتحادیه کارگران اخراجی و بیکار - به دسترنج گفت: در پايان اين مراسم ، شركت كنندگان با قرائت قطعنامه آزادي اين دو كارگر زندانی، خواستار توقف اجراي احكام شلاق براي فعالان كارگري شدند.

اين فعال كارگري ياد آور شد، با توجه به حساسيت های انتظامی، برگزار كنندگان اين مراسم ترجيح داند كه بدون فراخوان عمومي اين مراسم را برگزار كنند.

وي ياد آور شد: مراسم مذكور به آرامي و بدون دخالت عوامل اتنظامي امنيتي برگزار شد.

 

روز همبستگی با اسانلو به "آرامی" برگزار شد

1386/12/19

   اعضای سنديكاي كارگران شركت واحد به مناسبت روز اعلام همبستگي جهانی با منصور اسانلو و محمود صالحي به ديدار اقوام منصور اسانلو رفتند.

به گزراش دسترنج، ابراهيم مددي گفت: باتوجه به مشكلاتي كه در چند سال اخير براي فعاليت سنديكاي كارگران شركت واحد به وجود آمده است، اعضاي اين تشكل صنفي به نشانه همبستگی با رئیس زندانی سندیکا، پنجشنبه گذشته به منزل مادر منصور اسانلو رفتند.

پيشتر سازمانهاي جهاني كارگري روز 16 اسفند (6 مارس) را به نام روز همبستگي با منصور اسانلو و محمود صالحي خواستار آزادي اين افراد شده بودند.

منصور اسانلو رييس سنديكاي كارگران شركت واحد و محمود صالحي از فعالان كارگري سقزي در چند سال گذشته به دليل آنچه كه فعاليتهاي مستقل صنفي كارگري ناميده مي شود با محدويتهايي چون بازداشت و زندان مواجه بوده اند.

 به گفته مددي سنديكاي كارگران شركت واحد همچنان به تلاش خود براي آزادي رييس هيت مديره خود ادامه مي دهد. وي گفت با وجود آنكه اين مراسم به آرامي و بدون حضورمشهود عوامل انتظامي و اميتي برگزار شد اما اعضاي اين تشكل ترجيح دادند در مراسم 16 اسفند از دست زدن به هر گونه اقدام جمعي خودداري كنند.

به گفته نايب رييس سديكاي كارگران شركت واحد با توجه به مشكلات معيشتي ناشی از بیکاری اعضاي سنديكاي كارگران شركت واحد و نيز برخوردهايي اخيري كه مسولان امنيتي و قضايي در تابستان امسال با تجمع های مرتبط به اين تشكل داشتند، اين شيوه براي برگزاري مراسم روز 16 اسفند انتخاب شد.

 

  200 كارگر كارخانه خاور گيلان 10 ماه است كه حقوق خود را در يافت نكرده اند.

  محمد يعقوبي فعال كارگري در گيلان به دسترنج گفت: بحران در اين  واحد نساجي  در پي واگذاري بدون برنامه کارخانه به بخش خصوصی شدت گرفته و كارخانه  هم اكنون بدليل سو مديريت و عدم پايبندي كارفر ما به تعهداتش به شخص ديگري واگذار شده است.

او گفت: با وجود واگذاري مجدد،  كارخانه مذكور به دليل نبود مواد اوليه توليدي نداشته و كارگران بدون دريافت حقوق در بلاتكليفي بسر مي برند

 

كارگران شركت نيشكر هفت تپه در حدود دو سال گذشته، حداقل 11 بار بر سر مطالبات صنفي‌شان، دست به اعتصاب زده‌اند.

 حدود پنج هزار كارگر شركت نيشكر هفت تپه در استان خوزستان، از روز 15 اسفند در اعتراض به پرداخت نشدن دو ماه حقوق و پاداش و عيدي شان، اقدام به اعتصاب كرده‌اند.

به گزارش سرمايه، كارگران شركت نيشكر هفت تپه در حدود دو سال گذشته، حداقل 11 بار بر سر مطالبات صنفي‌شان، دست به اعتصاب زده‌اند

نیروهای امنیتی و انتظامی با حضور و استقرار در اطراف کارخانه، از خروج کارگران و کشیده شدن دامنه اعتراضات به بیرون از کارخانه جلوگیری نموده‌اند. همچنین گفته می‌شود که این نیروها با استفاده از چترهای ویژه که باعث کور شدن تلفن‌های همراه می‌شود، مانع از ارتباط کارگران با بیرون از مجموعه کارخانه شده‌اند.

 

400 نفر از کارگران کارخانجات نورد و پروفیل ساوه به اعتصاب نامحدود و تجمع در محوطه این واحد بزرگ تولیدی اقدام کردند.

 

به گزارش دسترنج، دلیل اصلی این اعتصاب پرداخت نامنظم حقوق کارگران و اقدام اخیر کارفرما در عقد قراردادهای یک ماهه با جمع کثیری از کارگران قراردادی این شرکت است.

نمایندگان کارگران تاکید داشتند که در صورتیکه کارفرما به خواسته‌های ایشان توجه نکند، به اعتصاب تا حصول نتیجه لازم ادامه خواهند داد.

طبق اخبار شنیده شده، نیروهای امنیتی و انتظامی با حضور و استقرار در اطراف کارخانه، از خروج کارگران و کشیده شدن دامنه اعتراضات به بیرون از کارخانه جلوگیری نموده‌اند. همچنین گفته می‌شود که این نیروها با استفاده از چترهای ویژه که باعث کور شدن تلفن‌های همراه می‌شود، مانع از ارتباط کارگران با بیرون از مجموعه کارخانه شده‌اند.

یکی از نمایندگان کارگران این مجموعه تاکید داشت که براساس اخبار واصله، کارفرمای شرکت از نیروهای انتظامی خواسته است که در صورت خروج هر یک از کارگران این مجموعه، به شدت با وی برخورد شود. گفته می‌شود که اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، انتخاب نمایندگان قانونی کارگران، در نظر گرفتن مزایای کارهای سخت و زیان‌آور و بازگشت به کار چند تن از کارگران اخراجی این شرکت، از دیگر خواسته‌های کارگران است.

کارگران مدعی هستند که یکی از مسوولان اداره کار و امور اجتماعی شهرستان ساوه که در بین کارگران حاضر شده بود، تنها بر لزوم حفظ خویشتنداری کارگران تاکید کرد و از ایشان خواست که بر سر کارهای خود حاضر شوند.

حوادث اخیر در برخی از کارخانه‌های بزرگ و کوچک کشور در حالی با سکوت معنادار مسوولان روبرو می‌شود که جهرمی، وزیر کار دولت نهم از کاهش چشمگیر بحران‌های کارگری در سال‌های اخیر خبر داده بود!

 

کارگران صندوق کاوه: اخراج ما حتمی است

 در حالی که مدیر عامل کارخانه صندوق نسوز کاوه هرگونه اخراج کارگران و انحلال کارخانه را تذکیب می کند، جمعی از کارگران اخراجی صندوق نسوز کاوه از تصمیم جدی کارفرمای خود برای انحلال کارخانه و اخراج سایر همکاران خود خبر دادند.

به گزارش دسترنج، هفته گذشته تعدادی از کارگران کارخانه صندوق نسوز کاوه با تجمع در محل خانه کارگر شرق تهران اعلام کردند که تا پایان ماه جاری تمامی 180 کارگر باقیمانده این کارخانه اخراج خواهند شد.

تجمع کنندگان که خود را از کارگران تازه اخراج شده صندوق کاوه معرفی کردند، در خصوص دلیل این اخراج‌ها گفتند که هیت مدیره شرکت قصد دارد به بهانه انتقال کارخانه به منطقه‌ای در استان اصفهان، کارخانه فعلی را منحل و کارگران را اخراج کند.

در چند هفته اخیر این چندمین بار است که کارگران کارخانه صندوق نسوز کاوه از تصمیم قطعی کارفرمای خود مبنی بر انحلال کارخانه و اخراج کارگران احساس خطر می‌کنند.

کارگران کارخانه صندوق کاوه که سال گذشته نیز در اعتراض به پرداخت نشدن حق بیمه های واقعی خود برای مدتی دست به اعتصاب زده بودند؛ معتقدند که افزایش بی سابقه بهای زمین کارخانه انگیزه اصلی کارفرمای آنها برای اخراج کردن کارگران و اعلام انحلال کارخانه است.

یکی از کارگران گفت: برمنای حرفهای جسته و گریخته کارفرما چنین برمی‌آید که به اعتبار شهرت کارخانه تهران و مهارت کارگران آن، برخی از ابزارها و ماشین آلات به محل جدید کارخانه منتقل شده است و عده‌ای در آنجا مشغول تولید هستند.

 

این کارگر با بیان اینکه پیشتر نزدیک به 200 کارگر در این کارخانه مشغول به کار بودند، گفت: هم اکنون مدیرت در تلاش است تا با به تاخیر انداختن زمان برگزاری انتخابات شورای اسلامی کار از یک سو و ایجاد تفرقه در میان کارگران از طریق دادن وعده‌های مختلف، سر ما را گرم نماید.

در همین رابطه علی اکبر عیوضی، دبیر اجرایی خانه کارگر شرق تهران، در گفتگو با دسترنج، اظهارت کارگران تجمع کننده کارخانه صندوق نسوز کاوه را تایید کرد.

وی که حداقل از زمان اعتصاب سال گذشته کارگران این کارخانه در جریان مشکلات آنها قرار دارد، گفت: کارخانه صندوق کاوه از نظر تولید و فروش هیچ مشکلی ندارد و بحث انتقال آن به اصفهان ترفندی تنها برای فروش زمین کارخانه است.

به عقیده عیوضی، افزایش سرسام آور بهای زمین و سود سرشاری که در تجارت زمین و مستقلات نهقته است، کارفرمایانی همچون مدیران کارخانه کاوه را به اخراج کارگران و انحلال کارخانه واداشته است.

این فعال کارگری که هم اکنون از سوی کانون عالی شوارهای اسلامی کار در برخی مذاکرات سه جانبه شرکای کارگری، کارفرمایی و دولتی نیز حضور دارد؛ گفت: امروز این مسئله در سراسر ایران وجود دارد؛ اما چون کارفرمایان سودجو برای رسیدن به خواسته‌های خود از ترفندهای قانونی کمک می گیرند کاری از دست کارگران ساخته نیست.

با این حال یکی از مدیران کارخانه صندوق نسوز کاوه به دسترنج گفت: هیچ کدام از ادعاهایی که به نقل از کارگران این کارخانه مطرح شده است؛ صحت ندارد.

وی هرگونه تصمیم هیئت مدیره این کارخانه درخصوص اخراج تمامی کارگران، اعلام انحلال کارخانه کاوه برای فروش زمین آن و انتقال کارخانه فعلی به اصفهان را تکذیب کرد و ادعاهای مطرح شده را شایعات بی‌پایه و اساس خواند.

این مقام کارفرمایی گفت: در حال حاضر کارگران کارخانه صندوق کاوه که از کارگران ماهر و کارآزموده هستند در محل کار خود  مشغول به کار هستند و مدیریت  قصد اخراج هیچ کارگری را ندارد.

وی در خصوص کارگرانی که خود را کارگران  اخراجی این کارخانه معرفی کرده‌اند؛ گفت: این کارگران با وجود داشتن مهارت و تخصص به دلیل اتمام قرارداد و پایان و نبود سفارش تولید از کار اخراج شده‌اند.

این مقام مدیریتی یادآور شد: هرچند ماهیت کار در کارخانه کاوه دائمی است، اما چون میزان تولیدات این کارخانه بر مبنی سفارش‌های داده شده است، امکان استخدام کارگر قراردادی تا زمان وجود سفارش امکان‌پذیر است.

 

 در حالي كه منابع خبري از اعتصاب گسترده كارگران شكر هفت تپه در چند روز اخير خبر مي دهند، يكي از كارگران اين كارخانه درباره علت این اعتصاب به دسترنج گفت: تا کنون حتی مطالبات بهمن ماه خود را هم دریافت نکرده ایم.

به گزارش دسترنج، پيشتر منابع خبري از اعتصاب گسترده و چند روزه بيش از هزار كارگر كارخانه نيشكر هفت تپه خبر داده بودند و علت اين اعتصاب را پرداخت نشدن مطالبات دو ماه اخير كارگران اعلام كرده بودند.

به گفته اين كارگر نيشكر هفت تپه در 3 سال اخير مطالبات 3تا 4 هزار كارگر شاغل در اين واحد توليدي با تاخير هاي دراز مدت پرداخت شده است.

تاخير در پرداخت  مطالبات كارگران هفت تپه و اعتراض اين كارگران در حالي است كه به گفته منابع ما هنوز عيدي و پاداش پايان سال كارگران نیز پرداخت نشده است

 

گزارشها حاکی از آن است که کارگران مینوی تهران در اعتراض به کاهش چشمگیر مطالبات پایان سال و تبعیض در پرداخت برخی مزایای نقدی اعتصاب کرده اند.

به گزارش دسترنج، در حالی که گفته می شود نزدیک به هزار کارگر کارخانه مینوی تهران از دیروز تا کنون در اعتصاب به سر می برند؛ برخی منابع خبری از پایان یافتن اعتصاب کارگران و برقراری آرامش در این کارخانه سازنده مواد غذایی خبر می دهند.

 

به گفته یکی از کارگران کارخانه مینو اعتصاب و تحصن کارگران زمانی آغاز شد که در میان کارگران شایعه ای مبنی بر افزایش تبعیض آمیز مزایای نقدی مدیران و کارمندان با کارگران این کارخانه پخش شد.

این کارگر گفت: پس از انتشار این شایعه، احتمال افزایش نیافتن مطالبات ماهیانه سال 87 کارگران باعث اعتراض بیشتر کارگران و در نتیجه برهم خوردن شرایط عادی در کارخانه شد.

وی با رد وقوع هرگونه حرکت خشونت آمیز از جانب کارگران گفت: در تمام این مدت کارگران معترض از دست زدن به حرکات خشن و تند خودداری کردند.

این اظهارات در حالی است که پیشتر شایعه شده بود که برخی اعتصاب کنندگان خشمگین قصد آتش زدن کارخانه را داشتند که با ممانعت سایر اعتصاب کنندگان مواجه شدند.

به گفته این مقام آگاه به دنبال آغاز اعتراض کارگران مینو، برخی مسولان از اداره کار برای آرام کردن کارگران معترض در کارخانه حاضر شدند.

 از سوی دیگر یکی دیگر از کارگران کارخانه مینو درخصوص علت اعتصاب خود و سایر همکارنش به دسترنج گفت: کاهش چشمگیر مبلغ عیدی و پاداش پایان سال علت اصلی اعتصاب اخیر است.

او گفت: تاكنون بارها به دليل مشكلات كارگري نمايندگان وزارت كار به كارخانه آمده و با آن‌ها مذاكره كرده‌ايم، اما هيچ نتيجه‌اي حاصل نشده است.

در کارخانه مینوی تهران 1500 کارگر مشغول به کار هستند که هزار نفر آنها را کارگران خطوط تولید تشکیل می دهند.

اعتصاب كارگران مينوي تهران در حالي است كه مديران كارخانه در اين مدت از حضور در ميان اعتصاب كنندگان و پاسخ دادن به خواسته هاي آنها طفره رفته اند.

گفته مي شود بي تفاوتي مديران كارخانه مينو نسبت به بر آورده كردن خواسته هاي كارگران، باعث خشمگين شدن برخي اعتصاب كنندگان شده است..

اين كارگران قصد دارند تا زمان رسیدگی به مطالبات خود به اين اعتصاب و تجمع در محوطه كارخانه ادامه دهند.

 

یکی از خوانندگان دسترنج با ارسال یک پست الکترونیکی ادعاهایی درباره وجود تبعیض در پرسنل تعمیرات پتروشیمی تبریز مطرح کرده است، که عیناً نقل می‌شود.

با سلام

اين درد دل حدود ۱۰۰۰ نفر از نفرات تعميرات پتروشيمي تبريز هست و شما و دولت آقاي احمدي نژاد كه داعيه عدالت داريد قضاوت كنيد كه آيا اين عدالت است؟

كاركنان اين مجتمع به سه دسته تقسيم مي‌شوند:

۱- نفرات استخدامي كه نزديك هزار نفر هستند.

۲- نفرات تعميرات مجتع كه بالغ بر ۱۰۰۰ نفر مي‌باشند. هر دو يا سه سال يك پيمانكار سفارشي ازتهران مي‌آيد و يك ثروتي از اين متخصصان وكارگران فقير كه بعد از ۱۲سال كار ۷۰ درصد اينها مستاجر هستند، مي‌خورند و مي‌روند.

۳- نفرات خدمات.

نفرات گروه اول ماهي بدون استثناء بالاي يك ميليون حقوق مي‌گيرند و علاوه بر آن از، ده‌ها نوع امكانات (بهداشتي و درماني و ورزشي و بيمه‌هاي تكميلي و.....) نيز برخوردار هستند.

گروه دوم و سوم فقط از حداقل حقوق قانون كار و بيمه تامين اجتماعي برخوردار هستند و چون هر دو يا سه سال پيمانكار عوض مي‌شود حق استفاده از هيچ يك از مزاياي قانون كار را ندارند.

به عنوان مثال خدمت شما عرض كنم حقوق دريافتي من ليسانس با ده سال كار ۳۰۰ هزار تومان و يك نفر رسمي بالاي ۱۵۰۰۰۰۰ تومان است.

حالا شما قضاوت كنيد كجاي اين عدالت است.

 

  200 کارگر رسمی کارخانه "چینی حمید" قم روز گذشته در اعتراض به تعطیلی کارخانه و عدم در یافت 6 ماه حقوق و مزایای شغلی در خیابان منتهی به کارخانه دست به راهپیمایی زدند.

 

"علی طالبی" فعال کارگری در استان قم به دسترنج گفت: این راهپیمائی همزمان با دستور مدیریت مبنی بر تعطیلی کارخانه و خروج بی قید و شرط کارگران از محل کارخانه صورت گرفته که در نهایت  این تحرکات اعتراضی با حضور و بر خورد نیروی انتظامی پایان یافت.

او گفت: در پی تفاهمی میان وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی قرار شد تا کارگران 2 ماه  بیمه بیکاری دریافت کنند.

"علی طالبی" گفت: علت تعطیلی کارخانه خرابی کوره ها ذکر شده در صورتی که کارگران معتقدند که کوره کارخانه هیچ گونه مشکلی نداشته و خرابی کارخانه بهانه ای برای تعطیلی کارخانه و اخراج کارگران در پایان سال بوده است.

  كارگران كارخانه نساجی "لايي ساز" زنجان دو ماه حقوق و مزايا در يافت نكرده اند.

  مرتضي ريحانيان از فعالان كارگري استان زنجان گفت: در حالي كه كمتر از 10 روز به شروع سال نو باقي مانده است ، يكصد كارگر كارخانه نساجي "لايي ساز" بابت مطالبات دو ماه گذشته و عيدي و پاداش پايان سال طلبكار هستند.

به گفته اين فعال كارگري مديريت كارخانه هنوز تصميمي براي پرداخت مطالبات كارگران نگرفته است.

وي با اشاره به سابقه 20 ساله فعاليت كارخانه نساجي لايي ساز دليل پرداخت نشدن مطالبات كارگران را كمبود نقدينگي اعلام كرد.

 

بحران در 10 واحد تولیدی خراسان رضوی

  خبر - فعالان كارگري استان خراسان رضوي در حالي از پرداخت نشدن حقوق و مزاياي كارگران حداقل 10 واحد توليدي خبر مي دهند كه به گفته همين منابع ريیس سازمان كار و امور اجتماعي اين استان اعتقادي به بازگشت به كار كارگران ندارد.

  ميرزايي از فعالان كارگري خراسان رضوی به دسترنج گفت: كارگران بیش از 10 واحد توليدي اين استان از 45 روز تا 10 ماه بابت حقوق و مزاياي معوقه خود طلبكار هستند.

بر اساس اين اظهارات، اين كارگران در واحد هاي توليدي قطعات خودرو، ريخته گري، مواد غذايي و كارگاه هاي عمراني مشغول به كار هستند و  تعداد آنها از 50 تا 600 نفر در هر واحد توليدي متغيير است.

وي با اشاره به وضعيت مطلوب فروش توليدات اين واحدها گفت: هيچ دليل منطقي براي پرداخت نشدن مطالبات كارگران وجود ندارد.

وضعيت نامعلوم اين كارگران در حالي ادامه دارد كه به گفته حسن رسولي - از ديگر فعالان كارگري استان خراسان رضوي - اداره کل كار و امور اجتماعي اين استان تاكنون براي وصول مطالبات معوقه کارگران هيچ اقدام موثري انجام نداده است.

به گفته اين فعال كارگري اداره كار خراسان رضوي در يك سال گذشته به جاي تقويت نهاد هاي صنفي از انحلال نهاد موجود و ايجاد نهادهاي موازي صنفي كارگري حمايت كرده است.

وي با استناد به سخنان رييس اين اداره كه گفته بود «تا زماني كه سرمايه تامين نداشته باشد، بازگشت به كار كارگر بي معني و نشدني است»، گفت: بظر ميرسد كه مسئولان ارشد اين اداره دفاع نابرابر از منافع مديران را بر جلوگيري از پايمال شدن حقوق كارگران ترجيح مي دهند.

 

  به دنبال پرداخت بخش عمده مطالبات كارگران صنايع مخابراتي راه دور ايران، دوران آرامش كوتاه مدت كارگران اين كارخانه آغاز شد.

 يكي از كارگران كارخانه صنايع مخابراتي راه دور ايران به دسترنج گفت: حداكثر تا پايان تعطيلات نوروزي وقت داريم تا از رفاه نيم بندي كه با دريافت مطالباتمان فراهم شده است لذت ببريم.

 

1400 كارگر كارخانه صنايع مخابراتي راه دور ايران در 8 ماه گذشته به دليل آنچه كه تاكنون تعطيلي كارخانه به خاطر نبود كار عنوان شده است حقوق و مزايا دريافت نكرده بودند.

 

به گفته يكي از كارگران سرانجام يكشنبه گذشته به غير از حقوق اسفند ماه، مطالبات معوقه و عيدي و پاداش پايان سال كارگران از محل تسهيلات بانكي  پرداخت شد.

پيشتر اين كارگران در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات خود چندين نوبت در محل كار و در مقابل نهادهاي اداري استان دست به تجمع زده بودند.

به اعتقاد كارگران شركت صنايع مخابراتي راه دور ايران، چنانچه در خصوص راه اندازي دوباره كارخانه هيچ تصميم قطعي اتخاذ نشود، سال 87 براي آنها سال بيكاري و سرگرداني خواهد بود.

بنا بر ادعاي كارگران كارخانه صنايع مخابراتي راه دور ايران، اين واحد توليدي كه در استان فارس و در حالت تعطيلي رها شده است، در طرح سهميه بندي بنزين سازنده اصلي كارتهاي هوشمند سوخت بود.

 

اعتصاب در راه آهن طبس

 1386/12/21  

  بیش از 30 کارگر راه آهن طبس روز گذشته در اعتراض به عدم دریافت 4 ماه حقوق و دیر کرد در نحوه پرداخت دستمزد شان دست به اعتصاب زدند.

 "غلامرضا محمدی" فعال کارگری در طبس به دسترنج گفت: این برای چندمین بار است که کارگران شاغل در راه اهن طبس در اعتراض به عدم دریافت حقوق معوقه دست به اعتراض زده اند.

 او گفت:  کارفرمای شرکت پیمانکار طرف قرارداد با راه آهن عامل اصلی تضییع حقوق  این دسته ازکارگران و تاخیر در پرداخت حقوق آنان است.  

 

ترک تولید به قصد ورود به بازار دلالی

  

به گزارش دسترنج، يك فعال كارگري در استان همدان گفت: در 12 سال گذشته مطالبات كارگران كارخانه قارچ سينا آنقدر با تاخير پرداخت شده است كه آنها  از ادامه دادن به كار در اين واحد توليدي  خسته شده اند.

وي گفت: به تازگي جمعی از كارگران با سابقه اين كارخانه در اقدامي عجيب از كار خود استعفا داده و ترجيح دادند از راههای دیگری غیر از تولید مخارج زندگی خود را تامین کنند.

به گفته اين فعال كارگري، كارگران مذکور كه در كارخانه قارچ سينا بیش از 18 سال سابقه كار داشتند هم اكنون در جستجوی كارهاي موقت فصلي و آزاد هستند زيرا تامين هزينه هاي زندگي از طريق پرداختي هاي كارخانه مقدور نیست.

وي گفت: كارخانه قارچ سينا كه از كارخانه هاي معتبر صنايع غذايي  است از نظر توليد و فروش محصولات مشكلي ندارد اما به دليل بدهي هاي به جا مانده از مديران گذشته در پرداخت مطالبات كارگران خود تاخير هاي طولاني مدت دارد.

اين مقام آگاه گفت در 12 سال اخير كه اين كارخانه با مشكل بدهي هاي انبوه مواجه شده است، مطالبات كارگران بصورت علي الحساب و با تاخير زياد پرداخت مي شود.

خبر - در حالي كه كمتر از 10 روز تا آغاز تعطيلات نوروزي باقي مانده است، كارگران لاستيك البرز همچنان براي تامين معاش خود منتظر دريافت مطالبات معوقه خود هستند.

 يكي از كارگران اين كارخانه به دسترنج گفت: با گذشت حدود يك ماه از وعده مسوولان مبني بر پرداخت مطالبات معوقه كارگان و از سرگيري توليد هنوز هيچ كدام از اين وعده ها عملياتي نشده است.

پيشتر بيش از هزار كارگر كارخانه لاستيك البرز در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات معوقه خود و تصميم مديريت مبني بر انحلال كارخانه به اعتصاب شبانه روزي دست زده بودند.

اين اعتصاب پس از نزديك به يك ماه با وساطت مسولان محلي و استاني و همچنین وعده آنها مبني بر برآورده شدن خواسته هاي كارگران در حالي پايان يافت كه به گفته كاگران كارخانه لاستيك البرز هنوز مطالبات آنها پرداخت نشده است.

يكي از كارگران گفت: آنقدر وعده امروز و فردا شنيديم كه ديگر نسبت به گفته هاي مسولان ناميد شده ايم.

نا اميدي  كارگران لاستيك البرز در آستانه سال نو در حالي ادامه دارد كه پيشتر اين كارگران از دلسردي خود براي از سر گيري حركت هاي اعتراضي خبر داده بودند.

 

اخراج هزار کارگر در معدن زغال سنگ طبس

   

 

  بیش از هزار کارگر فنی معدن ذغال سنگ طبس با پایان قرارداد کاری در آستانه سال جدید بیکار شدند.  

 "غلامرضا محمدی" فعال کارگری در طبس به دسترنج گفت: این تعداد از کارگران قراردادی که بواسطه شرکت های پیمانکار در معدن ذغال سنگ مشغول بکار هستند طبق روال هر سال در روز های پایانی سال اخراج میشوند.

 او گفت: هزار کارگر با امضا اجباری برگه تسویه حساب علاوه بر مزایای پایان سال و مرخصی های ایام نوروز از حقوق یک ماه کاری خود نیز محروم شدند.

 

 این روزها اخراج کارگران امری عادی است

 1386/12/20

  اتمام قرارداد پیش از پایان سال به یک امر عادی تبدیل شده و کارگران امسال نیز در انتظار اخراج هستند.

 مرتضی ریحانیان از فعالان کارگری زنجان ضمن اعلام اینکه ۴۷ هزار کارگر در زنجان مشغول به کار هستند، به دسترنج گفت: از این میان ۸۰ درصد آنان را کارگرانی با قراردادهای موقت تشکیل می دهند.

او گفت: سال گذشته نیز در روزهای پایانی سال قرارداد تعداد کثیری از کارگران تمام شد و آنان از بهره مندی از مزایای کامل آخر سال و همچنین مرخصی های با حقوق ایام عید محروم شدند و پس از عید تنها ۶۷ درصد آنان پس از عید توانستند قرارداد خود را تمدید کنند و باقی برای همیشه اخراج شدند.

ریحانیان گفت: اتمام قرارداد پیش از پایان سال به یک امر عادی تبدیل شده و کارگران امسال نیز در انتظار اخراج هستند.

 

اخراج پایان سال به عرف تبدیل شده

 1386/12/20  

خبر - اقبال رضايي از فعالان كارگري كردستان پيش بيني كرد كه حداقل قرار داد 300 نفر از كارگران اين استان در پایان سال تمام شود.

 وي گفت : قرار داد اين كارگران پيش از پايان سال جاري تمام شده است و كارفرمایان براي فرار از پرداخت مطالبات پايان سال  و همچنین مرخصی هاب باحقوق فروردین ماه، حاضر به تمدید قرارداد این کارگران نيستند.

به گفته اين فعال كارگري احتمال اينكه اين كار گران در سال 87 در اختيار شركتهاي پيمانكاري قرار بگيرند زياد است.

وي اين مسئله را عرف رايج در منطقه كردستان دانست و گفت: هرچند تعداد 300 كارگر رقم اندكي است اما با توجه به وضعيت بيكاري و فرصتهاي شغلي محدود کردستان، اين ميزان رقم قابل توجهي است

 

60 درصد کارگران غرب تهران بیکار شدند

  از مجموع 5 هزار كارگري كه بصورت قراردادي در كارخانه هاي غرب تهران شاغل هستند، قرار داد 60 درصد آنان در آستانه سال نو تمام شده است.

 يك فعال كارگري در منطقه غرب تهران گفت: از مجموع 5 هزار كارگري كه بصورت قراردادي در كارخانه هاي اين منطقه شاغل هستند، 60 درصد در سال آينده در اختيار شركت هاي خدمات پيمانكاري نيروي انساني قرار خواهند گرفت.

به گزارش دسترنج، به گفته اين مقام آگاه اين كارگران كساني هستند كه قرار داد آنها پيش از پايان سال جاري به اتمام رسيده است.

وي گفت: كارفرمايان اين كارگران براي پرداخت نكردن مطالبات پايان سال و عدم اعطای مرخصی نوروزی باحقوق، از تمديد قرارداد كار آنان طفره مي روند.

وي گفت: اين شيوه در چند سال اخير به پديده اي متداول در كارخانه هاي منطقه غرب تبديل شده و هر سال نيز بر تعداد اين كارگران افزوده مي شود.

 

 

بلاتکلیفی 1200 کارگر در طبس

   1200 کارگر قراردادی طبس که در 14 شرکتهای خدماتی و پیمانی مشغول بکار هستند 3 تا 6 ماه حقوق در یافت نکرده اند.

"غلامرضا محمدی" فعال کارگری در طبس در این باره به دسترنج گفت: هنوز حقوق معوقه کارگرانی که در شرکتهای خدماتی پیمانی این شهرستان مشغول بکار هستند پرداخت نشده و وضعیت معیشتی این کارگران با توجه به نزدیکی سال نو تاسفبار است.

 او گفت: بسیاری از این کارگران در ادارات و سازمان های دولتی مشغول به کار هستند اما هیچ گونه نظارتی از سوی مسوولان ذیربط بر نحوه پرداخت و تاخیر حقوق کارگران صورت نمی پذیرد.

 

کارخانه ای در سمنان تعطیل شد؛ کارگران بیکار

1386/12/26

  35 کارگر قرار دادی کارخانه "دیسکی لنت" سمنان پس از پایان قرارداد و در آستانه سال نو بیکار شدند.

"حسین طاهرزاده" فعال کارگری در سمنان به دسترنج گفت: کارفرما پس از اخراج تمامی کارگران قراردادی و 3 کارگر رسمی کارخانه را تعطیل کرد.

 او گفت: کارگران رسمی به دستور کارفرما به اداره کار معرفی شدند تا پس از طرح شکایت  تحت پوشش بیمه بیکاری قرار بگیرند.

 

ماه ها بدون حقوق در آستانه سال نو

1386/12/26

  بیش از 400 کارگر کارخانه "ایران برک" گیلان 4 ماه است که حقوقی دریافت نکرده اند.

"محمد یعقوبی" فعال کارگری در گیلان در این باره به دسترنج گفت: مدتها است که حقوق کارگران ایران برک با تاخیر چندین ماهه پرداخت می شود و در همین راستا مشکلات عدیده مالی و کسری نقدینگی کارخانه با رکود بازار فروش کارخانه شدت بیشتری یافته است.

او گفت: پیش از این با توافق با استانداری قرار بود وامی در اختیار این واحد بحران زده قرار بگیرد تا کارخانه از بحران رهایی یافته و حقوق کارکران پرداخت شود ولی به این قول عمل نشده است.

"یعقوبی" گفت: در صورت عدم اخذ وام از سوی نهاد ذیربط کارخانه با ناتوانی در تهیه مواد اولیه مواجه شده و به تبع آن مشکلات حقوقی کارگران نیز لاینحل باقی خواهد ماند.

 

  کارگران سد آزاد در آستانه اعتصاب

1386/12/26

   دستمزد 500 کارگر قراردای شاغل در "سد آزاد" سنندج پرداخت نشده است.

" اقبال رضائی" فعال کارگری در کردستان در این باره به دسترنج گفت: این  تعداد از کارگران  که زیر نظر یک شرکت پیمانکاری مشغول به کار هستند، پیمانکار را مسوول تاخیر در پرداخت حقوق و مطالباتشان دانسته اند.

او گفت: کارگران اعلام داشتند در صورتی که حقوق معوقه شان  طی 2 روز آینده پرداخت نشود به اعتصاب و تجمع اعتراض آمیز اقدام می کنند.  

 

کارگران قطعات فولادي به واسطه ها واگذار شدند

1386/12/26

 

خبر - كارگران قراردادي كارخانه نورد قطعات فولادي با وجود مقاومت،‏‎‎ تحت فشار مدير منابع انساني جديد كارخانه مجبور شدند قرارداد خود را با شرکت های واسطه پیمانکاری منعقد کنند.

 

 "قلي شادبخش" از فعالان كارگري كرج به دسترنج گفت: حدود 200 كارگر در كارخانه نورد قطعات فولادي بصورت قراردادي مشغول بكار هستند که از این پس باید از طریق واسطه ها (پیمانکاران) استخدام شوند.

به گفته اين فعال كارگري، فردي كه به تازگي به عنوان مدير منابع انساني اين كارخانه انتخاب شده است تصيميم دارد پس از تسويه حساب با تمامي كارگران قرار دادي كارخانه، آنها را به پیمانکاران واگذار کند.

پيش از اين نيز  برخي كارگران كارخانه نورد قطعات فولادی با ابراز نگراني از اين تصميم، مدعي شده بودند: اين فرد به دليل  داشتن سوابق اجرايي در كارخانه هاي بحران زده اي چون كفش ملي، در برخورد با فعاليهاي صنفي كارگري صاحب تجربه است.

به گفته شاد بخش، با وجود مقاومتي كه تاكنون كارگران قراردادي كارخانه نورد قطعات فولادي در مقابل این تصميم نشان داده اند؛ اما به دليل اخراج  عده اي از اين كارگران باقی آنها مجبور به تن دادن به تصميم كارفرماي خود شده اند.

لازم به یادآوری است که نقش شرکت های پیمانکاری در استخدام کارگران، واسطه گری میان کارگران و کارفرما است تا به این طریق کارفرمایان ملزم به رعایت قانون کار نباشند

 

روز اعتصاب در قزوین

1386/12/26

  کارگران شاغل در بیش از 5 واحد بزرگ تولیدی و صنعتی استان قزوین در اعتراض به عدم در یافت چندین ماه حقوق و مطالبات معوقه خود دست از کار کشیده و در مقابل استانداری تجمع کردند.

  "عید علی کریمی" فعال کارگری در استان قزوین به دسترنج گفت: صد ها کارگر کارخانجات ، "پلی اورتان"، " پارس واشر"،"پوشینه بافت"، "قوه پارس" و "ناز نخ" در اعتراض به عدم در یافت 2 تا 10 ماه حقوق طی 8 روز گذشته تاکنون بارها در مقابل نهادها و ادارات دولتی دست به تجمع و اعتصاب زدند.

او گفت: صدها کارگر شرکت "پوشینه بافت" و "پارس واشر" در اعتراض به عدم در یافت حقوق ومزایای شغلی خود صبح امروز در مفابل استانداری قزوین تجمع کردند که این تحرکات اعتراضی بدون رسیدگی ونتیجه مثبتی پایان یافت.

 "کریمی" گفت: تا کنون هیچ یک از مقامات مسوول استان قزوین به اعتراضات کارگران توجه نکرده اند و برخی از کارخانه داران در واکنش به تحرکات اعتراضی و حق خواهانه کارگران، کارخانه ها را تعطیل کردند.

روزی که کارگران ایران برده شدند

اسماعیل محمدولی

 

شبیه یک شوخی تکراری است. دیگر نمی توان به آن خندید. حتی نمی توان عصبانی شد، چون به هر حال شوخی است. هرچند مشمئز کننده و مهوع.

 

به گمانم اوائل دهه هفتاد بود که کانون کارفرمایان درباره تبصره دوم ماده هفت قانون کار از وزارت کار تفسیر خواست. پاسخ سه حرفی به این تفسیر جمعیت غالب کارگران کشور را از چتر حمایتی قانون کار خارج کرد و آنان را به برده تبدیل کرد. پاسخ وزارت کار این بود: «بله»

ماده هفت قانون کار به تعريف قرارداد کار مي پردازد. در واقع منشاء قراردادهاي موقت در مناسبات کارگري و کارفرمايي تبصره دوم اين ماده از قانون کار است که طبق تفسيري عجيب در اوايل دهه 70 به اين نوع قراردادهاي مجهول و بي اساس جنبه قانوني داد. تبصره دوم ماده هفت قانون کار مي گويد: «در کارهايي که طبيعت آنها جنبه مستمر دارد، در صورتي که مدتي در قرارداد ذکر نشود، قرارداد دائمي تلقي مي شود.» در اوايل دهه 70 پس از چند سال از گذشت اجراي قانون کار، کانون کارفرمايان از وزير کار وقت درخصوص اين تبصره تفسيري خواست به اين مضمون:«در کارهايي که طبيعت آنها جنبه مستمر دارد، در صورتي که مدتي در قرارداد ذکر شود، قرارداد دائمي تلقي نمي شود؟» و پاسخ وزارت کار به اين تفسير عجيب که هيچ محل قانوني ندارد، مثبت بود. اين گونه قرارداد کاري جمعيت غالب کارگران کشور از حالت دائم به موقت تبديل شد و امنيت شغلي آنان از ميان رفت.

دامنه اين نوع غريب از قراردادهاي کاري از اوايل دهه 70 تا به امروز چنان گسترش يافته که اين روزها بيش از 85 درصد از کارگران کشور را کارگراني تشکيل مي دهند که در پايان يک سال، شش ماه، سه ماه و حتي يک ماه اخراج شده تلقي مي شوند و چنانچه کارفرما مايل به کار کردن با آنها باشد بايد از آغاز قراردادي ديگر منعقد کنند.

این تفسیر عجیب نه تنها این روزها از نظر طولی رشد کرده و دامنه اش را به اکثریت کارگران ایرانی رسانده است که حتی از نظر عرضی هم گسترش یافته است. کارفرمایان با تکیه بر این تفسیر (توجه کنید: تفسیر یک تبصره از یک ماده قانون کار) تمامی مواد حمایتی قانون کار را از رسمیت انداخته اند. به عنوان مثال آنان با تنظیم مدت قرارداد طوری که در روزهای پایانی سال تمام شود، خود را از پرداخت مزایایی که قانون تکلیف کرده است خلاص می کنند. مزایایی چون حق عیدی و مرخصی باحقوق ایام نوروز..

این تنها یکی از حقه های قانونی است که با استناد به تفسیر وزارت کار به صورت یک رسم در پایان هر سال درآمده است. اما سئوال اینجاست: قانونی که بتوان با آن چنین شوخی های وحشتناکی کرد وجاهت دفاع از جانب آزاداندیشان را دارد؟ پاسخ اگر منفی باشد هم نمی توان ایرادی گرفت اما پاسخ مسئولانه در شرایطی که همین قانون مثله شده هم در مواردی مانع له شدن کارگران می شود قطعا چیز دیگری است هرچند با شرط: «تا روزی که نابود نشده باشد

حقوق معوقه 17 ماهه 620 معدنچی سنگرود گیلان امسال نیز پرداخت نشد.

یک معدنچی سنگرودی در این باره به دسترنج گفت: از وعده های رنگارنگ مسوولان که نقطه اوج آن قولهای رئیس جمهور بود یک سال می گذرد اما از اجرایی شدن این سخنان خبری نیست.

او گفت: هیچ یک از مقامات  معدن مسوولیت این تاخیر 2 ساله را نپذیرفته و کمترین توجهی به در خواست بحق معدنچینان نداشته اند.

گفتنی است در 2 دهه گذشته بیش از 3500 کارگر در این معدن کار می کردند که با واگذاری معدن به بخش خصوصی اشتغال در این معدن اکنون به کمتر از 300 نفر رسیده است.

 

بی خبری از سرنوشت یک زندانی کارگری

1386/12/27

 

  هيچ اطلاعات دقیقی از وضعيت "بختيار رحيمي" فعال كارگري در مريوان وجود ندارد.

يك عضو كميته هماهنگي براي ايجاد تشكيل هاي كارگري که نخواست نامش فاش شود به دسترنج گفت: حتي اعضاي خانواده اين فعال كارگري از گفتگو در رابطه با وضعيت آقاي رحيمي خودداري مي كنند.

پیش از این یکی از فعالان سیاسی که به تازگی از بند 209 آزاد شده است اعلام کرده بودند بختیار رحیمی عضو کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل کارگری که در روز 28 تیرماه بازداشت شده بود، هم اکنون با گذشت حدود 9 ماه از زمان بازداشتش، در بند 209 زندان اوین و در سلول انفرادی نگهداری می شود. اتهامات این فعال کارگری، شهر مریوان، ارتباط با گروه‌های غیرقانونی و اقدام علیه امنیت ملی عنوان شده بود.

 منابع ما در این مورد معتقدند كه بختيار رحيمي از زمان بازداشت تا چندي پيش در محل نامعلومي در منطقه كردستان بازداشت بوده و به تازگي به بند 209 منتقل شده است.

وي يادآور شد: بختيار رحيمي از فعالان كارگري منطقه مريوان است كه در برگزاري مناسبتهاي كارگري به ويژه مراسم اول ماه مه حضور فعالي داشته است.

وي  با بيان اينكه در مسائل صنفي گرايش هاي فكري و عقيدتي معني ندارد، از گرايش هاي فكري آقاي بختياري اظهار بي اطلاعي كرد.

او گفت رحيمي كه در چند سال اخير در كارگاه هاي كوچك و كوره پزخانه ها شاغل بوده است تا پيش از بازداشت براي چند بار از سوي عوامل امنيتي تهديد به بازداشت شده بود.

 

واردات محصولات مشابه کارگران "آتیلا ارتوپد" را بیکار کرد

1386/12/27

   50 کارگر کارخانه "آتیلا ارتوپد" سنندج در آستانه سال نو بیکار شدند.

 "اقبال رضایی" فعال کارگری در کردستان به دسترنج گفت: مدیریت این واحد تولیدی طی اطلاعیه ای بفروش نرفتن محصولات تولیدی این کارخانه را به کارگران اعلام کردند. آنان دلیل اخراج کارگران را عدم حمایت وزارت بهداشت از تولید کنندگان لوازم پزشکی ساخت داخل کشور و مشکلات مالی کارخانه دانستند.

 در این اطلاعیه آمده است: عدم حمایت مسوولان وزارت  بهداشت  و سازمان تامین اجتماعی از تولید کنندگان لوازم پزشکی داخل و صدور مجوز ورود کالاهای خارجی به کشور باعث انباشته شدن محصولات تولیدی این کارخانه شده و با شدت گرفتن مشکلات مالی مابقی کارگران نیز به مرور اخراج خواهند شد.

"رضائی "گفت: کارخانه تا زمان تغییر رویه وزارت خانه مربوطه تعطیل خواهد بود و بر همین اساس تا زمانی که محصولات انبارها بفروش نرود چرخه تولید از سر گرفته نخواهد شد

 

ضرب و شتم برگزارکنندگان انتخابات یک نهاد کارگری

1386/12/27

   مسوولان سازمان تشکلهای کارگری و کارفرمایی استان فارس که برای تشکیل یک نهاد صنفی-کارگری به یکی از سازمانهای زیر مجموعه شهرداری شیراز رفته بودند از سوی عوامل حراست شهرداری شیراز مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

 به گزارش دسترنج، چندی پیش رییس و معاون سازمان تشکلهای کارگری استان فارس با قرار قبلی برای برگزاری انتخابات و تشکلیل شورای اسلامی کار در سازمان خدمات موتوری شهرداری به این سازمان مراجعه کردند که در هنگام اخذ رای از سوی عوامل حراست این سازمان مورد ضرب شتم قرار گرفتند و به بیرون از سازمان هدایت شدند.

به گفته برخی فعالان صنفی کارگری شدت برخورد عوامل حراست سازمان خدمات موتوری شهرداری شیراز با برگزار کنندگان  این انتخابات به حدی بود که صندوق آرای کارگران به درون جوی آب افتاد.

 

 تجمع اعتراضی صدها کارگر در مقابل فرمانداری پاکدشت

1386/12/27   

  بیش از 400 کارگر بیکار پاکدشت در اعتراض به عدم دریافت 2 ماه حق بیمه بیکاری خود از سازمان تامین اجتماعی صبح امروز در مقابل فرمانداری و بانک رفاه کارگران این شهرستان تجمع کردند.

"عوض سلطانی" فعال کارگری  در پاکدشت به دسترنج گفت: این کارگران بدلیل تعلل نهاد مربوطه در پرداخت حق بیمه بیکاری دست به تجمع زده  و خواستار در یافت حقوق خود از سازمان تامین اجتماعی شدند.

 او گفت: بنظر می رسد که این کارگران نتوانند مطالبات حقوقی خود را تا پایان سال جاری دریافت کنند و ناچارند سال جدید را با دستان خالی شروع کنند.

 

  نوروز برای کارگران لاستیک البرز بی معنی است

1386/12/27

 كارگران كارخانه لاستيك البرز كه نسبت به دريافت مطالبات معوقه خود تا پايان سال جاري هيچ اميدي ندارند، اعلام كردند كه پس از تحويل سال جديد براي پيگيري مطالبات خود به كارخانه مراجعه خواهند كرد.

 يكي از كارگران لاستيك البرز به دسترنج گفت: در آستانه سال جديد تسويه حساب نكردن و نپرداختن مطالبات معوقه كارگران به معني نابود شدن تعطليات نوروزي خانوادهاي اين كارگران است.

وي گفت: وقتي پولي در جيب نداريم دليلي براي ماندن در خانه نيز وجود ندارد، از اينرو پس از تحويل سال براي دريافت مطالبات خود به كارخانه مراجعه خواهيم كرد.

بيش از هزار كارگر در كارخانه لاستيك البرز مشغول به كارهستند كه از چهار ماه پيش تاكنون به دليل آنچه كه اتمام مواد خام و تصميم كارفرما مبني بر انحلال كارخانه گفته مي شود مطالبات اين كارگران پرداخت نشده است.

ابهام در سرنوشت كارگران كارخانه لاستيك البرز در حالي ادامه دارد كه پيشتر مسوولان  منطقه چهاردانگه از برطرف شدن مشكلات كارگران اين واحد توليدي خبر داده بودند.

كارگران كارخانه لاستيك البرز كه در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات خود در اقدامی نمادین حتي كفن پوش نيز شده بودند مي گويند، وقتي با وجود اعتصاب 24 روزه هيچ نتيجه مثبتي گرفته نمي شود، دليلي براي از سر گيري حركت هاي اعتراضي وجود ندارد.

 

تقلب در محاسبه ساعات کار کارگران "پيشرو تاپ"

1386/12/27

   كارگران كارخانه "پيشرو تاپ" گيلان پس از يك سال اضافه كاري قرار است بر مبنای روزانه 8 ساعت كار مطالبات معوقه خود را دريافت كنند.

یکی از کارگران این کارخانه در این باره به دسترنج گفت: کارگران در يك سال گذشته بدون دريافت مطالبات قانوني خود، روزانه 12 ساعت كار كرده اند.

او افزود: در طول يك سال گذشته كارفرما به جاي پرداخت حقوق كارگران بخش ناچيزي از مطالبات آنها را پرداخت كرده است.

اين كارگر گفت: در حال حاضر كارفرما قصد دارد تمام مطالبات كارگران را پرداخت كند اما اينكه اين مطالبات را بر چه مبنایي محاسبه مي كند معلوم نيست.

وي احتمال داد كه كارفرما در موقع پرداخت حقوق كارگران، از محاسبه اضافه كاري يك سال گذشته كارگران خود داري كند.

به گفته اين كارگر، وي و همكارانش در سال گذشته روزانه 12 ساعت كاركرده اند اما كارفرما قصد دارد مطالبات كارگران خود را بر مبني روزانه 8 ساعت كار محاسبه و پرداخت كند.

 

منبع : دسترنج