بازگشت به صفحه نخست

 

 

جهانی دیگر ممکن و لازم است

پیش بسوی فوروم جهانی 2007 نایروبی

گزارش : ناهید جعفرپور

بیش از 100.000نفر برای شرکت در هفتمین فوروم اجتماعی جهان در نایروبی قاره آفریقا روز شماری می کنند. این کنفرانس عظیم جنبش های اجتماعی جهان ازتاریخ 20 تا 25 ژانویه 2007 در شهر نایروبی پایتخت کشور کنیا در قاره آفریقا برگزار می شود.

از سال 2004 به این سو همواره سازماندهان فوروم جهانی به این فکر می کردند که آیا می توان این کنفرانس عظیم را در این قاره برگزار نمود. تا اینکه درسال 2006 یکی از سه کنفرانس بزرگ فوروم جهانی در باماکوی مالی با موفقیت برگزار گردید و از همان مقطع برای سازماندهان فوروم جهانی امری واضح بود که می توان هفتمین فوروم اجتماعی جهان را در این قاره برگزار نمود.

1454 سازمان از بیش از 100 کشور جهان تا کنون در این مجمع عظیم ثبت نام نموده اند. بیش از 1300 کنفرانس و سمینار به بحث و گفتگو و بررسی تم های مختلف خواهند پرداخت. اکثر چهره های معروف هر ساله فوروم ها در میان شرکت کنندگان خواهند بود.

بیشترین برگزارکننده سمینار ها از کشورهای کنیا با ( 205 سمینار) وبرزیل  کشور زادگاه فوروم جهانی (147 سمینار) می باشند.

از کشور آلمان 29 سازمان تا کنون برای این مجمع بزرگ ثبت نام نموده اند. باید توجه نمود که در همین ماه کنفرانس سران ( گ 8 ) در آلمان برگزار می گردد.

محل برگزاری هفتمین فوروم جهانی نایروبی در مرکز بین المللی ورزشی " موئی" ( استادیوم بزرگی با سالن های بزرگ) در کاسارانی که 10 کیلومتری بخش شمالی مرکز شهر نایروبی قرار دارد خواهد بود.

 افتتاحیه این کنفرانس عظیم طبق گفته سازماندهان درمرکز شهر نایروبی است. برای اطلاع بیشتر به آدرس فوروم جهانی در نایروبی مراجعه نمائید:

 www.wsf2007.org

برخی از تم های سمینار های این کنفرانس عظیم:

ـ خلق جهانی صلح آمیز که در آن عدالت اجتماعی و انسانیت و احترام به حقوق انسانها اصل است

ـ رهائی جهان از رهبریت کنسرن های فراملیتی

ـ امنیت و پایداری  ثروت های عمومی جهان و دسترسی تمامی انسانهای کره زمین به این ذخایر

ـ دمکراتیزه کردن دانش و اطلاعات

ـ حفظ شرف انسانی ، دفاع از تنوع انسانی و فرهنگی ، ضمانت تساوی جنسیتی و رفع هر گونه تبعیض جنسی

ـ ضمانت حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی انسانها بخصوص ضمانت حقوق انسانها بر تغذیه ، بهداشت ، آموزش ، مسکن ، اشتغال و .............

ـ ایجاد نظم جهانی که بر بستر خودمختاری ، حق تعیین سرنوشت و حقوق ملت ها نهفته باشد.

ـ ایجاد اقتصادی پایدار که نقطه حرکتش برآوردن نیازهای انسانها است.

ـ ایجاد ساختارهای دمکراتیک سیاسی حقیقی و نهادهائی با شرکت مردم و  سهیم بودن آنها در تصمیم گیری ها و کنترل امور عمومی و ابزار کار توسط مردم

ـ سرمایه مالی فراملیتی

ـ  تغییرات اجتماعی، بخصوص برای انسانهای ساکن آفریقا

ـ  سهم گروه های کوچک از زندگی اجتماعی، بخصوص انسانهای مبتلا به بیماری ایدز، اقلیت های قومی ، انسانهای در حاشیه اجتماع

ـ کارزار بر علیه خشونت و برای صلح

ـ  خصوصی سازی مهمترین ملزومات زندگی مردم ( زمین ، آب ، ثروت های معدنی و...) و عدم دسترسی مردم به ذخایر و ثروت های اجتماعی

ـ به وجود آوردن جهانی انسانی ، ارزش های جمعی و نوآوری های زیست محیطی

ـ کار (شغل) شرافتمندانه برای تمامی انسانها

ـ  وضع قوانین برای نهاد های بین المللی و شرکت ها

ـ  نقد نئولیبرالیسم و شکل دادن آلترناتیو های انسانی

ـ  کارزار های جهانی

ـ  دیالوگ و جدل (با احزاب، سیاستمداران ، گرداندگان بین المللی و سیستم دولتی آفریقا و ..... )

و...................................

چگونگی ترانسپورت به محل فوروم:

متاسفانه مسئله ترانسپورت به منطقه کاسارانی کمی با مشکلات روبروست. با وجود اینکه خیابانی که بسوی محل کنفرانس می رود خیابانی پر رفت  آمد نایروبی است اما سازماندهان نتوانسته اند به موقع ظرفیت کافی برای جابجا کردن شرکت کنندگان در فوروم تدارک بینند لذا شرکت کنندگان باید مدت زمان بیشتری را در فاصله رسیدن به محل فوروم صرف نمایند.

پول مورد استفاده :

پول رایج کنیا شلینگ کنیائی است که در مقایسه با یورو در حدود 1 بر 90 است یعنی 1 یورو مساوی 90 شلینگ خرید و فروش می شود. برای تعویض ارز می توان در فرودگاه نایروبی یا شعبه ( کومرسیال بانک آف آفریکا ) که مستقیما روبروی هتل جاکاراندا به این امر رسیدگی نمود.

تماس با تلفن دستی :

در نایروبی ( سل فون ) تلفن دستی آزاد است و بهتر است که هر شرکت کننده یک تلفن دستی به همراه داشته باشد. البته بهترین حالت تلفن دستی کارتی تا بتوان کارت های کشور کنیا را مورد استفاده قرار داد. هر کارت تلفن در نایروبی 100 شلینگ ارزش دارد.

زبان مورد استفاده در فوروم:

در کنیا زبان های آفریقائی بسیاری صحبت می شود. اما مهمترین زبان مشترک فوروم همواره انگلیسی خواهد بود. شرکت در فوروم بدون شناخت از زبان انگلیسی بی فایده خواهد بود. همچنین به زبان فرانسه و اسپانیائی هم ترجمه خواهد شد. البته درسمینارهای کشور های مختلف از زبان های بومی آن کشور ها هم استفاده می گردد.
کسانی که از آلمان به نایروبی سفر می کنند در مواقع ضروری می توانند با آدرس های زیر برای کمک تماس بگیرند.

 

* Manfred Koch (DGB Bildungswerk): +254 (0) 721 802 894

* Manuela Tallafuss (DGB Jugend): +254 (0) 728 306 231

* Manfred Brinkmann (DGB Bildungswerk): +254 (0) 728 306 234Philipp Hersel, Attac Deutschland (Philipp.Hersel@blue21.de)
Jürgen Reichel, EED (juergen.reichel@eed.de)
Manfred Brinkmann, DGB Bildungswerk (manfred.brinkmann@dgb-bildungswerk.de)