اتحادیه های کارگری در ونزوئلا : فراخوان برای مسلح شدن خلق؟ 

Junge Welt 2 یونی 2004

Hans-Gerd Öfinger

برگردان ناهید جعفرپور

توضیح: یورگ مارتین سخنگوی سرتاسری برنامه همبستگی است.Hands Off Venezuela        

 

سئوال:جنبش اتحادیه های کارگری چه نقشی در روند انقلابی ونزوئلا بازی می نمایند؟                                                                                              

جواب: نقش همیشگی را. اتحادیه کارگری ونزوئلا که از جانب واشنگتن تامین مالی می گردد دیگر قادر نیست هیچ رفرمی را انجام دهد. به این علت سازمانهای عضوش مرتبا بیرون می آیند. کارلوس اورتگا رهبر این اتحادیه ها بعد از تلاش برای کودتا در سال 2002 به کوستاریکا تبعید گشت و جدیدا در میامی در باره یک جنگ مسلحانه بر علیه دولت چاوس صحبت نموده است. جنبش کارگری در ونزوئلا آگاه است. در هر حال این بزرگترین مسئله ای است که چپ های جدید مجمع اتحادیه کارگری ( او ان ت )از آن با خبر شده اند.                                                                                            

 

سئوال: او ان ت چه موضعی دارد؟

جواب: مجموعه اتحادیه کارگری او ان ت در سال 2003 تاسیس گشت. در این فاصله برخی از اتحادیه های کارگری تکی به آن پیوستند و همچنین اتحادیه کا پ و همچنین  س او ت و. سه اتحادیه بخش نفت هم می خواهند به آنان بپیوندد. او ان ت این هدف را دارد که درصد سازمانیابی شاغلین را از 15 درصد به 80 در صد برساند. در یک کنفرانس او ان ت در آپریل امسال پریزیدنت چاوس از یک اتحادیه انقلابی طرفدار طبقه کارگر صحبت نموده است.      

 

سئوال:18 ماه پیش تحت تاثیر اقداماتی که شرکت ها بر علیه کارگران  انجام دادند، بسیاری از کارگاه ها توسط کارگران اشغال گردید. این ماجرا به کجا کشیده شد؟            

جواب: برخی از این اشغال ها بدون راه حلی خاتمه یافت. در دو کارخانه یعنی کارخانه عطر سازی کریستینه کارول در کاراکاس و در کارخانه لوازم یدکی سازی در لوس تیکووس هنوز هم تا به امروز در اشغال کارگران می باشد. دولت می خواهد همه آن کارخانه هائی را که صاحبانشان رها نموده اند را در اختیاربگیرد. چاووس از کسانی که کارخانه ها را اشغال نموده اند خواسته است که دستگاه ها را از هم متلاشی ننمایند.                                

 

سئوال: اتحادیه های کارگری چپ در مورد شایعه کودتا چه عکس العملی دارند؟                                                                                                       

جواب: از زمان دستگیری کودتاچی کولمبیائی، در اتحادیه های کارگری در باره مسلح شدن خلق صحبت میشود.رهبران او ان ت خواهان آموزش های نظامی به بریگارد های کارگری هستند. رئیس جمهور خودش در تظاهرات عمومی 16 مای سه جبهه دفاعی را اعلام نمود: ارتش منظم ، تجهیز کسانی که در رزرو ارتش هستندو فعالین جنبش برای دفاع مسلحانه از کشور.                                                                                                    


سئوال: بنظر شما راست ها چه تلاش هائی را خواهند نمود؟                     

جواب: در صورتیکه از جانب اپوزیسیون رفراندومی بر علیه چاووس بخاطر عدم پشتیبانی کافی صورت نپذیرد، روبرت نوریگا نماینده آمریکا با دخالت هایش و پشتیبانی اقتصادی و همچنین بلوکه کردن توسط سازمان دولت های آمریکائی تهدیدی است جدی. مضاف بر اینکه در مرز های کلمبیا حرکت های نظامی غیر ارتشی و قتل علیه افراد اتحادیه کارگری و رهبران دهقانی افشا گردیده است.اگر که اپوزیسیون راست در انتخابات منطقه ای و محلی سپتامبر آینده ببازد آنزمان دلیلی میشود که  افکار عمومی جهان  رای به یک دخالت نظامی جامعه بین المللی  بدهد. همچنین امکان ترور چاووس هم وجود دارد.